MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołuKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

Nie dość, że w weekend, to jeszcze w wakacje. Około setka uczennic i uczniów przyszła do jednej z białostockich szkół, by spotkać się ministrą edukacji. - Minął miesiąc, jesteśmy. Sama nasza obecność tutaj wskazuje na to, że jakaś moc sprawcza jest - mówi Paweł Zapora, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Uczeń kilka tygodni temu na spotkaniu z premierem sam zaproponował taką formułę dialogu. - Powiem pani ministrze Barbarze Nowackiej, żeby zastanowiła się nad takim okrągłym stołem uczniowskim ze szkół ponadpodstawowych - zapowiedział wtedy premier Donald Tusk.

CZYTAJ TAKŻE: MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Uczestnicy debaty z perspektywy uczniów, twarzą w twarz z szefową resortu edukacji, przez ponad dwie godziny mówili o wszystkim, co według nich mogłoby wpłynąć na jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczniów.

- Nie ma dobrych nauczycieli bez jakościowych szkoleń, więc postuluję o to, by może zwiększyć jakość szkoleń dla nauczycieli - mówił Jakub Gryka, uczestnik uczniowskiego okrągłego stołu. - Współpraca, o którą powiedzmy że postuluję, polegałaby na interdyscyplinarności przedmiotów - podkreślał Paweł Zapora. - Czy w podstawie programowej byłoby miejsce na godziny z cyberbezpieczeństwa? - pytała Anna Ptaszyńska, uczestniczka uczniowskiego okrągłego stołu. - Czy byłaby taka możliwość, żeby każdy uczeń raz w miesiącu mógłby na przykład obowiązkowo spotkać się z psychologiem? - pytał z kolei Marcin Panasiuk.

Kończący się rok szkolny przyniósł wiele zmian.  Co jeszcze zostało do zrobienia?
Kończący się rok szkolny przyniósł wiele zmian. Co jeszcze zostało do zrobienia?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Postulaty będą analizowane przez ekspertów

Ministra odniosła się do wszystkich pomysłów. - Pracujemy nad takim przedmiotem edukacja zdrowotna, ona tak naprawdę wejdzie od czwartej klasy szkoły podstawowej i będzie przynajmniej do drugiej klasy szkoły średniej, gdzie będą właśnie duże komponenty poświęcone właśnie zdrowiu psychicznemu. W 2025 roku go wprowadzimy - zapowiada ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

Uczniowskie postulaty trafiły do specjalnej skrzynki i będą analizowane przez ekspertów. - Młodzież jest bardzo otwarta na dialog i muszę tutaj podkreślić, że to są naprawdę bardzo mądre umysły - komentuje Agnieszka Krokos-Janczyło, podlaski kurator oświaty.

- Szkoła powinna być miejscem, które stwarza warunki do nauki i żeby przypadkiem właśnie ta szkoła nie stanęła na drodze do edukacji - podkreśla uczestnik uczniowskiego okrągłego stołu Kacper Rapnicki.

Od Barbary Nowackiej słyszymy, że głosy uczniów nie trafią w próżnię. - W kilku miejscach utwierdziły w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku, a w kilku poddało pewne działania, które są w przestrzeni publicznej pod rozwagę - ocenia Barbara Nowacka.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?Adrianna Otręba/Fakty TVN

W edukacji wiele się zmienia, ale wyzwań jest jeszcze więcej

Podwyżki dla nauczycieli, odpartyjnienie kuratoriów oświaty, zmiany w pracach domowych dla uczniów podstawówek, odchudzenie od września podstawy programowej z przedmiotów egzaminacyjnych czy odchodzenie od Historii i Teraźniejszości - w edukacji wiele się zmienia, ale wyzwań jest jeszcze więcej.

- Jak zatrzymać nauczycieli w zawodzie i jak podjąć racjonalne decyzje dotyczące tego, ilu nauczycieli i jak mamy ich kształcić, patrząc na katastrofę demograficzną. Musimy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście nie mają racji na przykład Szwedzi, którzy wracają do papierowych podręczników, a odchodzą od cyfryzacji? - zwraca uwagę Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZOBACZ TEŻ: W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Gdyby to jak wygląda szkoła zależało od marzeń najmłodszych uczniów, to sprawa byłaby prosta. - Żeby nie było lekcji - mówi Milena. - Żeby podwórko trwało trochę dłużej i żebyśmy mogli sobie na przerwach też coś pograć na telefonie - komentuje Emilia.

Kolejne spotkania uczniów ze szkół ponadpodstawowych z innych województw z ministrą edukacji najprawdopodobniej przed nami, ale dopiero po wakacjach i w nieco zmienionej formie. - Przemyślimy jeszcze formułę, żeby ją trochę zdynamizować, ale głosy, które były, były bardzo ważne - podsumowuje Barbara Nowacka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Już nie ma porodówki w szpitalu w Żorach. Miasto ma 60 tysięcy mieszkańców, ale rodzi się tam tak mało dzieci, że oddział trzeba było zamknąć. To nie jest problem tylko tego miasta. To problem całej Polski.

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Kolejna porodówka została zamknięta, bo dzieci się w Polsce nie rodzą

Źródło:
Fakty TVN

Mężczyzna napisał do 68-letniej kobiety z Łomży, że chętnie ją odwiedzi i że potrzebuje tylko pieniędzy na bilet do Polski. Później miał jeszcze inne potrzeby. Kobieta przelała mu w sumie 150 tysięcy złotych.

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Było już na wnuczka i na policjanta. Są także oszustwa na lekarza i na księcia ze Stambułu

Źródło:
Fakty TVN

Szczyt wandalizmu na Westerplatte. Ktoś zerwał z masztów 11 polskich flag, pięć z nich spalił. Policja opublikowała wizerunek mężczyzny, który jest poszukiwany w związku ze sprawą. Udostępnione zostały też nagrania z kamer monitoringu.

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Mamy nagrania wandala, który zniszczył flagi na Westerplatte

Źródło:
Fakty TVN

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Sejm to miejsce sporu i debaty, czasami kłótni, ale nie mowy nienawiści - mówiła w "Faktach po Faktach" wicemarszałkini Izby Monika Wielichowska, odnosząc się do środowej awantury na sali plenarnej. Poseł PiS Michał Wójcik zapytany o to, co robił wtedy w Sejmie, odparł, że siedział i nic nie krzyczał. Wyświetlone mu nagranie z tego dnia pokazało jednak coś innego.

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Poseł PiS twierdzi, że siedział i "nie wie, co krzyczał"

Źródło:
TVN24

Cła nałożone przez administrację Donalda Trumpa będą miały negatywny wpływ na gospodarkę, na wzrost gospodarczy, na inflację. W największym stopniu w Stanach Zjednoczonych - ocenił w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański. Według niego wzrost cen niektórych produktów w USA spowoduje, że obłożone cłami kraje "będą szukały innych rynków zbytu". Dodał, że jeśli chodzi o konsekwencje dla Polski, to analizy "wciąż trwają". Przekazał, że "wstępne szacunki" mówią o możliwym spadku PKB o 0,4 procent.

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Cła i co dalej? Minister finansów: musimy być przygotowani na "efekty drugiej rundy"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS