MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołuKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

Nie dość, że w weekend, to jeszcze w wakacje. Około setka uczennic i uczniów przyszła do jednej z białostockich szkół, by spotkać się ministrą edukacji. - Minął miesiąc, jesteśmy. Sama nasza obecność tutaj wskazuje na to, że jakaś moc sprawcza jest - mówi Paweł Zapora, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Uczeń kilka tygodni temu na spotkaniu z premierem sam zaproponował taką formułę dialogu. - Powiem pani ministrze Barbarze Nowackiej, żeby zastanowiła się nad takim okrągłym stołem uczniowskim ze szkół ponadpodstawowych - zapowiedział wtedy premier Donald Tusk.

CZYTAJ TAKŻE: MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Uczestnicy debaty z perspektywy uczniów, twarzą w twarz z szefową resortu edukacji, przez ponad dwie godziny mówili o wszystkim, co według nich mogłoby wpłynąć na jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczniów.

- Nie ma dobrych nauczycieli bez jakościowych szkoleń, więc postuluję o to, by może zwiększyć jakość szkoleń dla nauczycieli - mówił Jakub Gryka, uczestnik uczniowskiego okrągłego stołu. - Współpraca, o którą powiedzmy że postuluję, polegałaby na interdyscyplinarności przedmiotów - podkreślał Paweł Zapora. - Czy w podstawie programowej byłoby miejsce na godziny z cyberbezpieczeństwa? - pytała Anna Ptaszyńska, uczestniczka uczniowskiego okrągłego stołu. - Czy byłaby taka możliwość, żeby każdy uczeń raz w miesiącu mógłby na przykład obowiązkowo spotkać się z psychologiem? - pytał z kolei Marcin Panasiuk.

Kończący się rok szkolny przyniósł wiele zmian.  Co jeszcze zostało do zrobienia?
Kończący się rok szkolny przyniósł wiele zmian. Co jeszcze zostało do zrobienia?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Postulaty będą analizowane przez ekspertów

Ministra odniosła się do wszystkich pomysłów. - Pracujemy nad takim przedmiotem edukacja zdrowotna, ona tak naprawdę wejdzie od czwartej klasy szkoły podstawowej i będzie przynajmniej do drugiej klasy szkoły średniej, gdzie będą właśnie duże komponenty poświęcone właśnie zdrowiu psychicznemu. W 2025 roku go wprowadzimy - zapowiada ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

Uczniowskie postulaty trafiły do specjalnej skrzynki i będą analizowane przez ekspertów. - Młodzież jest bardzo otwarta na dialog i muszę tutaj podkreślić, że to są naprawdę bardzo mądre umysły - komentuje Agnieszka Krokos-Janczyło, podlaski kurator oświaty.

- Szkoła powinna być miejscem, które stwarza warunki do nauki i żeby przypadkiem właśnie ta szkoła nie stanęła na drodze do edukacji - podkreśla uczestnik uczniowskiego okrągłego stołu Kacper Rapnicki.

Od Barbary Nowackiej słyszymy, że głosy uczniów nie trafią w próżnię. - W kilku miejscach utwierdziły w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku, a w kilku poddało pewne działania, które są w przestrzeni publicznej pod rozwagę - ocenia Barbara Nowacka.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?Adrianna Otręba/Fakty TVN

W edukacji wiele się zmienia, ale wyzwań jest jeszcze więcej

Podwyżki dla nauczycieli, odpartyjnienie kuratoriów oświaty, zmiany w pracach domowych dla uczniów podstawówek, odchudzenie od września podstawy programowej z przedmiotów egzaminacyjnych czy odchodzenie od Historii i Teraźniejszości - w edukacji wiele się zmienia, ale wyzwań jest jeszcze więcej.

- Jak zatrzymać nauczycieli w zawodzie i jak podjąć racjonalne decyzje dotyczące tego, ilu nauczycieli i jak mamy ich kształcić, patrząc na katastrofę demograficzną. Musimy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście nie mają racji na przykład Szwedzi, którzy wracają do papierowych podręczników, a odchodzą od cyfryzacji? - zwraca uwagę Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZOBACZ TEŻ: W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Gdyby to jak wygląda szkoła zależało od marzeń najmłodszych uczniów, to sprawa byłaby prosta. - Żeby nie było lekcji - mówi Milena. - Żeby podwórko trwało trochę dłużej i żebyśmy mogli sobie na przerwach też coś pograć na telefonie - komentuje Emilia.

Kolejne spotkania uczniów ze szkół ponadpodstawowych z innych województw z ministrą edukacji najprawdopodobniej przed nami, ale dopiero po wakacjach i w nieco zmienionej formie. - Przemyślimy jeszcze formułę, żeby ją trochę zdynamizować, ale głosy, które były, były bardzo ważne - podsumowuje Barbara Nowacka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS