MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołuKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

Nie dość, że w weekend, to jeszcze w wakacje. Około setka uczennic i uczniów przyszła do jednej z białostockich szkół, by spotkać się ministrą edukacji. - Minął miesiąc, jesteśmy. Sama nasza obecność tutaj wskazuje na to, że jakaś moc sprawcza jest - mówi Paweł Zapora, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Uczeń kilka tygodni temu na spotkaniu z premierem sam zaproponował taką formułę dialogu. - Powiem pani ministrze Barbarze Nowackiej, żeby zastanowiła się nad takim okrągłym stołem uczniowskim ze szkół ponadpodstawowych - zapowiedział wtedy premier Donald Tusk.

CZYTAJ TAKŻE: MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Uczestnicy debaty z perspektywy uczniów, twarzą w twarz z szefową resortu edukacji, przez ponad dwie godziny mówili o wszystkim, co według nich mogłoby wpłynąć na jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczniów.

- Nie ma dobrych nauczycieli bez jakościowych szkoleń, więc postuluję o to, by może zwiększyć jakość szkoleń dla nauczycieli - mówił Jakub Gryka, uczestnik uczniowskiego okrągłego stołu. - Współpraca, o którą powiedzmy że postuluję, polegałaby na interdyscyplinarności przedmiotów - podkreślał Paweł Zapora. - Czy w podstawie programowej byłoby miejsce na godziny z cyberbezpieczeństwa? - pytała Anna Ptaszyńska, uczestniczka uczniowskiego okrągłego stołu. - Czy byłaby taka możliwość, żeby każdy uczeń raz w miesiącu mógłby na przykład obowiązkowo spotkać się z psychologiem? - pytał z kolei Marcin Panasiuk.

Kończący się rok szkolny przyniósł wiele zmian.  Co jeszcze zostało do zrobienia?
Kończący się rok szkolny przyniósł wiele zmian. Co jeszcze zostało do zrobienia?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Postulaty będą analizowane przez ekspertów

Ministra odniosła się do wszystkich pomysłów. - Pracujemy nad takim przedmiotem edukacja zdrowotna, ona tak naprawdę wejdzie od czwartej klasy szkoły podstawowej i będzie przynajmniej do drugiej klasy szkoły średniej, gdzie będą właśnie duże komponenty poświęcone właśnie zdrowiu psychicznemu. W 2025 roku go wprowadzimy - zapowiada ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

Uczniowskie postulaty trafiły do specjalnej skrzynki i będą analizowane przez ekspertów. - Młodzież jest bardzo otwarta na dialog i muszę tutaj podkreślić, że to są naprawdę bardzo mądre umysły - komentuje Agnieszka Krokos-Janczyło, podlaski kurator oświaty.

- Szkoła powinna być miejscem, które stwarza warunki do nauki i żeby przypadkiem właśnie ta szkoła nie stanęła na drodze do edukacji - podkreśla uczestnik uczniowskiego okrągłego stołu Kacper Rapnicki.

Od Barbary Nowackiej słyszymy, że głosy uczniów nie trafią w próżnię. - W kilku miejscach utwierdziły w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku, a w kilku poddało pewne działania, które są w przestrzeni publicznej pod rozwagę - ocenia Barbara Nowacka.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?Adrianna Otręba/Fakty TVN

W edukacji wiele się zmienia, ale wyzwań jest jeszcze więcej

Podwyżki dla nauczycieli, odpartyjnienie kuratoriów oświaty, zmiany w pracach domowych dla uczniów podstawówek, odchudzenie od września podstawy programowej z przedmiotów egzaminacyjnych czy odchodzenie od Historii i Teraźniejszości - w edukacji wiele się zmienia, ale wyzwań jest jeszcze więcej.

- Jak zatrzymać nauczycieli w zawodzie i jak podjąć racjonalne decyzje dotyczące tego, ilu nauczycieli i jak mamy ich kształcić, patrząc na katastrofę demograficzną. Musimy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście nie mają racji na przykład Szwedzi, którzy wracają do papierowych podręczników, a odchodzą od cyfryzacji? - zwraca uwagę Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZOBACZ TEŻ: W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Gdyby to jak wygląda szkoła zależało od marzeń najmłodszych uczniów, to sprawa byłaby prosta. - Żeby nie było lekcji - mówi Milena. - Żeby podwórko trwało trochę dłużej i żebyśmy mogli sobie na przerwach też coś pograć na telefonie - komentuje Emilia.

Kolejne spotkania uczniów ze szkół ponadpodstawowych z innych województw z ministrą edukacji najprawdopodobniej przed nami, ale dopiero po wakacjach i w nieco zmienionej formie. - Przemyślimy jeszcze formułę, żeby ją trochę zdynamizować, ale głosy, które były, były bardzo ważne - podsumowuje Barbara Nowacka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Walka o zmianę definicji gwałtu trwa od lat, a szansa pojawiła się po zmianie władzy. Dla wielu ofiar przestępstw seksualnych to jest kluczowa sprawa. Nowa definicja ma zawierać słowa o doprowadzeniu danej osoby do stosunku płciowego w "inny sposób mimo braku jej zgody". Poseł PiS Grzegorz Lorek i posłowie Konfederacji podczas debaty w Sejmie przekonywali, że oznacza to pozbawienie mężczyzn domniemania niewinności. Agnieszka Wojciechowska van Heukelom, posłanka Prawa i Sprawiedliwości, popiera jednak tę zmianę.

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Zmiana definicji gwałtu i różne głosy z PiS. Nie wszyscy uważają, że nowe prawo będzie złe

Źródło:
Fakty TVN

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski poinformował, że ksiądz Marcin Iżycki został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora Caritas Polska. Nie podano jednak żadnych szczegółow i powodów. Są tylko informacje nieoficjalne - może chodzić o mobbing i nieprawidłowości finansowe.

Dyrektor Caritas Polska zawieszony. Pracownica: bałyśmy się kroków dyrektora na korytarzu

Dyrektor Caritas Polska zawieszony. Pracownica: bałyśmy się kroków dyrektora na korytarzu

Źródło:
Fakty TVN

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe stawki za prąd. Niektórzy odbiorcy prognozowane rachunki otrzymali już i są one zdecydowanie wyższe, niż wcześniej zapowiadano. Ministra środowiska i klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniała w Sejmie, że prognozy będą korygowane. 

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Nowe stawki za prąd wyższe niż zapowiadano? Ministra klimatu i środowiska: prognozy będą korygowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

- Nie ma zgody, by podejmować polityczne inicjatywy z PiS-em - oznajmiła w "Faktach po Faktach" Anna Maria Żukowska, przewodnicząca klubu parlamentarnego Lewicy, która złożyła wniosek o zawieszeniu posłanki partii Razem Pauliny Matysiak. Była to reakcja na zainaugurowanie przez Matysiak ruchu społecznego "Tak dla rozwoju" we współpracy z posłem Prawa i Sprawiedliwości, byłym wiceministrem Marcinem Horałą.

"Nie ma żadnej możliwości współpracy Lewicy z PiS-em. Nie ma i nie będzie"

"Nie ma żadnej możliwości współpracy Lewicy z PiS-em. Nie ma i nie będzie"

Źródło:
TVN24, PAP

"Dziennikarstwo to nie przestępstwo" - pisze redakcja "The Wall Street Journal" w obronie swojego dziennikarza Evana Gershkovicha. Jako moskiewski korespondent gazety zbierał informacje do reportażu o Grupie Wagnera. Rosyjskie służby uznały, że jest agentem, teraz ruszył jego proces. Rząd USA pracuje nad tym, żeby uwolnić Evana Gershkovicha oraz innego Amerykanina, Paula Whelana, w ramach wymiany więźniów.

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Evan Gershkovich i Paul Whelan mogą zostać wymienieni. "Położyliśmy na stole znaczącą ofertę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Każdy jedzie tam w jednym celu: by wygrać, by zdobyć złoty medal, by bić rekordy, ale na to wszystko trzeba mieć energię, a żeby mieć energię - trzeba jeść. Dzięki CNN możemy zobaczyć miejsca, gdzie dostęp mają tylko najwybitniejsi sportowcy - na stołówkę wioski olimpijskiej.

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Co będą jeść sportowcy podczas igrzysk? Kucharze przygotowali aż 500 różnych dań

Źródło:
CNN