MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
MEN chce dialogu z uczniami. W Białymstoku odbyło się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołuKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Około setka uczennic i uczniów w sobotę przyszła do jednej z białostockich szkół, by porozmawiać z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Wśród tematów jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczennic i uczniów. Pomysł uczniowskiego okrągłego stołu padł podczas spotkania z premierem Donaldem Tuskiem ze strony jednego ucznia.

Nie dość, że w weekend, to jeszcze w wakacje. Około setka uczennic i uczniów przyszła do jednej z białostockich szkół, by spotkać się ministrą edukacji. - Minął miesiąc, jesteśmy. Sama nasza obecność tutaj wskazuje na to, że jakaś moc sprawcza jest - mówi Paweł Zapora, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Uczeń kilka tygodni temu na spotkaniu z premierem sam zaproponował taką formułę dialogu. - Powiem pani ministrze Barbarze Nowackiej, żeby zastanowiła się nad takim okrągłym stołem uczniowskim ze szkół ponadpodstawowych - zapowiedział wtedy premier Donald Tusk.

CZYTAJ TAKŻE: MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Uczestnicy debaty z perspektywy uczniów, twarzą w twarz z szefową resortu edukacji, przez ponad dwie godziny mówili o wszystkim, co według nich mogłoby wpłynąć na jakość kształcenia w Polsce, bezpieczeństwo i samopoczucie uczniów.

- Nie ma dobrych nauczycieli bez jakościowych szkoleń, więc postuluję o to, by może zwiększyć jakość szkoleń dla nauczycieli - mówił Jakub Gryka, uczestnik uczniowskiego okrągłego stołu. - Współpraca, o którą powiedzmy że postuluję, polegałaby na interdyscyplinarności przedmiotów - podkreślał Paweł Zapora. - Czy w podstawie programowej byłoby miejsce na godziny z cyberbezpieczeństwa? - pytała Anna Ptaszyńska, uczestniczka uczniowskiego okrągłego stołu. - Czy byłaby taka możliwość, żeby każdy uczeń raz w miesiącu mógłby na przykład obowiązkowo spotkać się z psychologiem? - pytał z kolei Marcin Panasiuk.

Kończący się rok szkolny przyniósł wiele zmian.  Co jeszcze zostało do zrobienia?
Kończący się rok szkolny przyniósł wiele zmian. Co jeszcze zostało do zrobienia?Adrianna Otręba/Fakty TVN

Postulaty będą analizowane przez ekspertów

Ministra odniosła się do wszystkich pomysłów. - Pracujemy nad takim przedmiotem edukacja zdrowotna, ona tak naprawdę wejdzie od czwartej klasy szkoły podstawowej i będzie przynajmniej do drugiej klasy szkoły średniej, gdzie będą właśnie duże komponenty poświęcone właśnie zdrowiu psychicznemu. W 2025 roku go wprowadzimy - zapowiada ministra edukacji narodowej z Koalicji Obywatelskiej Barbara Nowacka.

Uczniowskie postulaty trafiły do specjalnej skrzynki i będą analizowane przez ekspertów. - Młodzież jest bardzo otwarta na dialog i muszę tutaj podkreślić, że to są naprawdę bardzo mądre umysły - komentuje Agnieszka Krokos-Janczyło, podlaski kurator oświaty.

- Szkoła powinna być miejscem, które stwarza warunki do nauki i żeby przypadkiem właśnie ta szkoła nie stanęła na drodze do edukacji - podkreśla uczestnik uczniowskiego okrągłego stołu Kacper Rapnicki.

Od Barbary Nowackiej słyszymy, że głosy uczniów nie trafią w próżnię. - W kilku miejscach utwierdziły w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku, a w kilku poddało pewne działania, które są w przestrzeni publicznej pod rozwagę - ocenia Barbara Nowacka.

MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?
MEN będzie finansowało wycieczki szkolne. Nauczyciele wciąż jednak mają postulat: co z nadgodzinami?Adrianna Otręba/Fakty TVN

W edukacji wiele się zmienia, ale wyzwań jest jeszcze więcej

Podwyżki dla nauczycieli, odpartyjnienie kuratoriów oświaty, zmiany w pracach domowych dla uczniów podstawówek, odchudzenie od września podstawy programowej z przedmiotów egzaminacyjnych czy odchodzenie od Historii i Teraźniejszości - w edukacji wiele się zmienia, ale wyzwań jest jeszcze więcej.

- Jak zatrzymać nauczycieli w zawodzie i jak podjąć racjonalne decyzje dotyczące tego, ilu nauczycieli i jak mamy ich kształcić, patrząc na katastrofę demograficzną. Musimy sobie zadać pytanie, czy rzeczywiście nie mają racji na przykład Szwedzi, którzy wracają do papierowych podręczników, a odchodzą od cyfryzacji? - zwraca uwagę Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

ZOBACZ TEŻ: W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Gdyby to jak wygląda szkoła zależało od marzeń najmłodszych uczniów, to sprawa byłaby prosta. - Żeby nie było lekcji - mówi Milena. - Żeby podwórko trwało trochę dłużej i żebyśmy mogli sobie na przerwach też coś pograć na telefonie - komentuje Emilia.

Kolejne spotkania uczniów ze szkół ponadpodstawowych z innych województw z ministrą edukacji najprawdopodobniej przed nami, ale dopiero po wakacjach i w nieco zmienionej formie. - Przemyślimy jeszcze formułę, żeby ją trochę zdynamizować, ale głosy, które były, były bardzo ważne - podsumowuje Barbara Nowacka.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS