Marzą o ciepłych butach, kurtce, nowej pościeli. Czekają na weekend cudów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Marzą o ciepłych butach, kurtce, nowej pościeli. Czekają na weekend cudów
Marzą o ciepłych butach, kurtce, nowej pościeli. Czekają na weekend cudów
Fakty po Południu TVN24
Marzą o ciepłych butach, kurtce, nowej pościeli. Czekają na weekend cudówFakty po Południu TVN24

472 rodziny wciąż czekają na swojego darczyńcę. Wystarczy wejść na stronę internetową szlachetnapaczka.pl i wybrać rodzinę, której chcemy pomóc. Paczkę możemy przygotować wspólnie, z rodziną czy przyjaciółmi. Najważniejsze, żeby wszystkie potrzebujące rodziny otrzymały wsparcie.

Są rodziny, które w tym roku mogą zostać bez pomocy. Do weekendu cudów zostały tylko cztery dni, a jeszcze wyjątkowo wiele rodzin nie znalazło swoich darczyńców.

- Boimy się, że te rodziny, w których rozbudziliśmy nadzieję na to, że tę pomoc otrzymają, będą musiały pozostać bez pomocy, będziemy musieli w sobotę czy niedzielę podejść do nich, odwiedzić, spojrzeć im w oczy i powiedzieć, że ta pomoc nie nadejdzie - mówi Katarzyna Włodarska, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

To rodziny w bardzo ciężkiej sytuacji, żyjące w wielu wypadkach w skrajnej biedzie, którą trudno nawet nam sobie wyobrazić.

- Dziennie to wychodzi maksymalnie 30-40 złotych, więc czasami nie wystarcza na podstawowe rzeczy - na leki, na produkty typu szynka, mięso. Dla większości z nas takie normalne pójść i sobie kupić szyneczkę, dla niektórych to jest największe dobro luksusowe - wskazuje Dominika Kroczek, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

"Uczy to pokory i empatii"

To właśnie o podstawowe produkty rodziny proszą najczęściej. Odległym marzeniem bywają buty, nowa pościel czy kurtka.

- Z naszego punktu widzenia błahe rzeczy dla tych rodzin są czymś wielkim. Rozmawialiśmy ostatnio tym, że w pewnej rodzinie brakowało czajnika. Czasem są to drobne rzeczy: zabawki, torebki, coś, co po prostu potencjalnie większości z nas może zbywać, a dla nich może być coś dużego - wskazuje Kacper Murzyn, darczyńca Szlachetnej Paczki.

Zbliża się weekend cudów Szlachetnej Paczki. Każdy może wybrać osobę bądź rodzinę, której chce pomóc
Zbliża się weekend cudów Szlachetnej Paczki. Każdy może wybrać osobę bądź rodzinę, której chce pomócRenata Kijowska/Fakty TVN

Szlachetna Paczka pokazuje, jak czasami mamy wiele szczęścia, którego często nie doceniamy, a którym warto się podzielić.

- Dzisiaj my pomagamy, jutro może się okazać, że to my będziemy potrzebowali pomocy, więc uczy to pokory i empatii - zwraca uwagę Kacper Murzyn.

Te kilka dni wystarczy, żeby jeszcze zorganizować pomoc. Wystarczy wejść na stronę Szlachetnej Paczki, wybrać rodzinę i zacząć działać.

Paczkę najlepiej przygotować w grupie

- W weekend cudów można dostarczyć tylko te podstawowe produkty, a jakieś większe rzeczy można się umówić z wolontariuszem, żeby dostarczyć je później - informuje Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna i wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Paczkę najlepiej przygotować w grupie - w firmie, w szkole, z rodziną czy znajomymi. To świetna okazja do zrobienia czegoś ważnego, wspólnie. W ubiegłym roku paczkę średnio przygotowywało 30 osób. Najważniejsze, żeby wszystkie rodziny znalazły swoich darczyńców. Poczuły, że są dla kogoś ważne.

CZYTAJ TAKŻE: Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce

- 90 procent rodzin mówi, że najważniejsza nie była ta pomoc materialna, tylko to, że ktoś mnie zauważył, wysłuchał moich potrzeb i włożył do tej paczki dokładnie to, co jest potrzebne. To jest wsparcie emocjonalne i to wsparcie emocjonalne możemy okazać, nie darując wcale ogromnych rzeczy - zauważa Joanna Sadzik.

A wiele rodzin cały czas na to czeka. Ich historie chwytają za serce. Jak choćby ta 10-letniej Zuzi, której mama zmarła rok temu. Dziewczynka jest pod opieką dziadków.

- Ci ludzie mimo wszystko, mimo tragedii, mimo ciężkiej sytuacji życiowej, mieszkaniowej, finansowej są naprawdę ciepli i serdeczni i bardzo potrzebują pomocy. Jedną z potrzeb to jest łóżko lub sofa do spania, bo ta obecna jest bardzo zniszczona. Drugą potrzebą było biurko dla Zuzi, ponieważ nie ma przy czym odrobić zadań, nie ma przy czym zjeść ciepłego posiłku - mówi Dominika Kroczek, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.

Takich rodzin jest więcej i wiele z nich ciągle czeka na swojego darczyńcę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS