Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce
Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej PolsceMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

6 grudnia obchodzimy mikołajki. To oznacza prezenty dla dzieci i seniorów w szpitalach i domach pomocy społecznej. Tam, gdzie w przeżywaniu radości przeszkadzają choroby i samotność, pomagają wolontariusze.

Żeby wszyscy się zmieścili i dotarli na czas, potrzebny był transport zbiorowy. Tylu Mikołajów na ulicach Krakowa jeszcze nikt nie widział. Trudno było ich zliczyć.

- Jest bardzo czerwono, kolega mówił 147, ja mówię "nie, jest ich 149", bo tyle liczy lat komunikacja miejska w Krakowie - wskazuje Justyna Mierzwa z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie.

Wszyscy mieli jeden cel: żeby z prezentami dotrzeć do szpitala specjalistycznego w Krakowie i sprawić radość najmłodszym pacjentom.

- Zobaczenie uśmiechu na twarzach dzieci bardzo chorych to jest duża satysfakcja, duże przeżycie tak dla mnie, dla mojego orszaku, jak i dla tych dzieci - powiedział jeden ze Świętych Mikołajów.

"Jestem zaskoczona, bo myślałam, że tu nas nie znajdzie"

Dzieci na chwilę mogły zapomnieć o badaniach i szpitalnej codzienności. - Szóstego grudnia nie może być nic innego jak mikołajowe szaleństwo - mówi Anna Górska, rzeczniczka Szpitala imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Prezenty dostali wszyscy, choć nie każdy miał siłę uczestniczyć w mikołajkowej zabawie zorganizowanej w świetlicy. Dzieci po operacjach i te, którym dokuczał ból, zostały na oddziale, ale do nich Mikołaj też dotarł.

- Ta atmosfera, ta radość, uśmiech, pomaga dzieciom zapomnieć o przykrych chwilach, jak nie najlepiej się czują - mówi Anna Górska. - Na pewno jest to dla nich rozrywka, no i wywołuje uśmiech, bo mój synek od rana biega. Nawet pielęgniarki, które chodziły w czapkach, były dla niego Mikołajem i już się bardzo cieszył - opowiada pani Magdalena, matka dwuletniego Karola.

CZYTAJ TAKŻE: Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Był też słodki prezent od pszczelarzy i pracowników Uniwersytetu Łódzkiego dla pacjentów ze szpitala onkologicznego. Wręczyli chorym ponad 30 litrów miodu z własnych pasiek, które są na dachu biblioteki i jednego z wydziałów uczelni.

- Po raz trzeci przekazujemy miody. Wiemy, że pacjenci lubią ten słodki smak, mało kto nie lubi miodu - zwraca uwagę Iwona Ptaszek-Zielińska z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Miód od wieków jest uznawany za lekarstwo. Wspomaga on układ odpornościowy, wzmacnia zdolności regeneracyjne organizmu, wspomaga gojenie ran, wspomaga gojenie błon śluzowych podczas radioterapii czy chemioterapii, działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie - wymienia dr Maja Lisik-Habib, kierowniczka oddziału chorób rozrostowych.

Paczki dla podopiecznych DPS-ów

W paczkach w Łodzi znalazło się wszystko, o czym marzyli mieszkańcy łódzkich domów pomocy społecznej. Czekali na ten dzień od września, wtedy napisali pierwsze listy do Mikołaja.

- Nasi mieszkańcy samodzielnie nie mogą wychodzić, więc jeśli dostaną takie małe rzeczy, bardzo się cieszą, bo są według ich gustu, według ich potrzeb - zwraca uwagę siostra Joanna Rękas z Domu Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Łodzi.

Bo na co dzień o większości z nich nikt nie pamięta i nikt ich nie odwiedza. - Rodzice nie przyszli, wujek nie przynosi, ale Święty Mikołaj nie zawiódł - przyznaje pan Jarosław.

Ponad 2 miliony Polaków żyją w skrajnym ubóstwie. Raport Szlachetnej Paczki
Ponad 2 miliony Polaków żyją w skrajnym ubóstwie. Raport Szlachetnej PaczkiTVN24

Powody, dla których DPS stał się ich domem, wzruszają do łez. - Córka zmarła mi nagle na białaczkę, a druga córka mnie porzuciła, chodziłam po ulicy, spałam na ławce - wspomina pani Bożena.

- Była kartka, a na niej napisane, że jak będę w starszym wieku, to pójdę do takiego domu, żeby nie być ciężarem dla rodziny. No i tu trafiłam - opowiada pani Anna.

ZOBACZ TEŻ: Zima to dla nich szczególnie trudny czas. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

To już 5. edycja Listów do Mikołaja z DPS-u., zorganizowana przez radnych i mieszkańców Łodzi.

- Najważniejszy jest właśnie kontakt. Ta świadomość, że ktoś o mnie pamiętał, że jednak ktoś przyjdzie do mnie, że ten list, który napisałem/napisałam, okazuje się, że jest skuteczny i przyjdzie ktoś i mnie przytuli, przy okazji przyniesie ten prezent, ale to jest ta chwila poświęcona właśnie tej osobie, która potrzebuje tej bliskości - wskazuje Witold Michalak, prezes Fundacji "List do Mikołaja z DPS-u".

Obdarowanych zostało prawie dwa tysiące mieszkańców. Na Mikołaja wciąż czeka jeszcze ponad 150 osób. Pomóc może każdy, wystarczy wejść na stronę "List do Mikołaja z DPS-u" i wybrać, czyje marzenia chcemy spełnić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS