MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"
MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

MotoMikołaje wywołują uśmiech i niosą pomoc. Jak co roku, wsiadają na motocykle i przejeżdżają przez wiele polskich miast. Niektórzy dojechali do szpitali, by zanieść radość i prezenty chorym dzieciom. Inni - do domów dziecka.

Słychać i widać było ich z daleka w niejednym mieście. Kilkuset MotoMikołajów na swoich motoreniferach przejechało ulicami Szczecina.

- Zablokowaliśmy całe miasto. Mam nadzieję tylko, że mieszkańcy nam to wybaczą, bo było pozytywnie - relacjonuje Sławomir Chałabis z grupy "Motocykliści o Wielkich Sercach".

Wybaczą, bo ta jazda miała swój cel. Na grupę motocyklistów czekało ponad 400 dzieci ze świetlic środowiskowych. - Robimy to po to, żeby widzieć, jak się dzieci cieszą - mówi Sławomir Chałabis.

Uśmiech dzieci można było dostrzec nawet pod kaskiem. Dla nich taka przejażdżka to duża frajda. Nie była to jednak jedyna atrakcja przygotowana przez MotoMikołajów. Rozdali w sumie ponad 1200 prezentów, wśród obdarowanych były też dzieci z niepełnosprawnościami. - To jest ogromny dar serca, dlatego też dzisiaj jesteśmy bez względu na to, kto jest z jakiego klubu - mówi pan Adam z grupy "Motocykliści o Wielkich Sercach".

Głośno i kolorowo

Chęć pomagania 19 lat temu połączyła motocyklistów z Krakowa. Na początku była to kilkuosobowa grupa. Teraz trudno ich wszystkich zliczyć.

- Jesteśmy, mimo zimowej pory roku, cieplej przyjmowani teraz, niż kiedy odbywa się rozpoczęcie sezonu - zauważa Małgorzata Bereza ze Stowarzyszenia Motocyklowego "MotoMikołaje Kraków".

Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce
Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej PolsceMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

MotoMikołaje wkładają wiele wysiłku, żeby ich motocykle przypominały prawdziwe zaprzęgi Świętego Mikołaja, bo muszą się zmieścić wszystkie prezenty przygotowane dla chorych dzieci.

- Prosiliśmy o gry logiczne, prosiliśmy o puzzle, o zabawki, pluszaki, posegregowane wiekowo, żeby każdy mały pacjent w szpitalu znalazł w tych trudnych chwilach odrobinę pocieszenia - wskazuje Małgorzata Bereza.

Radość u dzieci wywołał już sam widok MotoMikołajów przed budynkiem szpitala. Było głośno, kolorowo, do akcji włączyli się też strażacy. Ze względów bezpieczeństwa nie mogli wejść do środka, prezenty na oddziałach rozdały pielęgniarki. - Łezka w oku się kręci, jak te dzieciaki reagują - przyznaje pan Sławomir, motocyklista z Krakowa.

W Łodzi nie dało się przeoczyć parady MotoMikołajów. - Jest to jedna z najpiękniejszych akcji, które organizują motocykliści - ocenia Anna Sałata ze Stowarzyszenia Łódzkich Motocyklistów.

- Kiedyś zobaczyłem taką akcję, akurat przyjeżdżałem autem wtedy, no i stwierdziłem, że jak chcę zostać motocyklistą, to przy okazji trzeba też zostać MotoMikołajem - opowiada pan Jakub, motocyklista z Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Spełniają marzenia dzieci, które nie mogą liczyć na swoich rodziców

MotoMikołaje spełniają marzenia dzieci, które nie mogą liczyć na swoich rodziców. 13 lat temu, kiedy ich akcja charytatywna ruszyła, przygotowywali prezenty dla jednego domu dziecka, teraz już dla czterech.

- Bo dosyć często one nie dostają tego prezentu na Mikołajki, dostają taki dyżurny prezent na gwiazdkę, jak kiedyś paczki w zakładach pracy - mówi Krzysztof Sałaciński ze Stowarzyszenia Łódzkich Motocyklistów.

W workach od MotoMikołajów są między innymi ubrania, zabawki, drobny sprzęt elektroniczny czy słodycze, czyli wszystko, o co dzieci prosiły w listach wysłanych do MotoMikołajów.

- Jest to ważne, żeby te dzieci poczuły, że ktoś o nich pamięta - mówi Mariusz Jabłoński, motocyklista z Łodzi. - To dla tych dzieci oznacza, że mogą na jakichś dorosłych liczyć - wtóruje mu Krzysztof Sałaciński.

- Dzieciaki cieszą się z każdego upominku, a jak przynosi to MotoMikołaj, to zainteresowanie dodatkowo motocyklem sprawia, że ta radość jest jeszcze większa - podkreśla pan Marcin, jeden z MotoMikołajów.

Oprócz świątecznych paczek są też życzenia. - Żeby im się udało w życiu, a przede wszystkim, żeby uwierzyły, że są pełnoprawnymi ludźmi, którzy mogą wszystko - podsumowuje Krzysztof Sałaciński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gwałtowne zjawiska pogodowe są symptomem kryzysu klimatycznego. Piątkowa ulewa trwała 20 minut, ale była tak mocna, że mały strumyk siał spustoszenie. To nie była zwykła burza. Mieszkańcy w podkarpackim Pawłosiowie dalej sprzątają i liczą straty. Obfite opady deszczu spowodowały, że wylał tam niewielki potok.

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Ulewa trwała 20 minut. Zalanych zostało około 150 budynków. Wciąż trwa sprzątanie w Pawłosiowie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

89 procent ludzi na świecie popiera troskę o klimat, o środowisko, powietrze, którym oddychamy, nasze lasy, rzeki i zwierzęta. To ogromna, choć w ostatnim czasie milcząca większość. W Międzynarodowy Dzień Ziemi oddajemy głos tym, którzy nie tyle mówią, ale robią coś, by to środowisko chronić.

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Nowe technologie i tradycja w służbie ekologii. W Dniu Ziemi przyglądamy się pozytywnym inicjatywom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS