MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"
MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

MotoMikołaje wywołują uśmiech i niosą pomoc. Jak co roku, wsiadają na motocykle i przejeżdżają przez wiele polskich miast. Niektórzy dojechali do szpitali, by zanieść radość i prezenty chorym dzieciom. Inni - do domów dziecka.

Słychać i widać było ich z daleka w niejednym mieście. Kilkuset MotoMikołajów na swoich motoreniferach przejechało ulicami Szczecina.

- Zablokowaliśmy całe miasto. Mam nadzieję tylko, że mieszkańcy nam to wybaczą, bo było pozytywnie - relacjonuje Sławomir Chałabis z grupy "Motocykliści o Wielkich Sercach".

Wybaczą, bo ta jazda miała swój cel. Na grupę motocyklistów czekało ponad 400 dzieci ze świetlic środowiskowych. - Robimy to po to, żeby widzieć, jak się dzieci cieszą - mówi Sławomir Chałabis.

Uśmiech dzieci można było dostrzec nawet pod kaskiem. Dla nich taka przejażdżka to duża frajda. Nie była to jednak jedyna atrakcja przygotowana przez MotoMikołajów. Rozdali w sumie ponad 1200 prezentów, wśród obdarowanych były też dzieci z niepełnosprawnościami. - To jest ogromny dar serca, dlatego też dzisiaj jesteśmy bez względu na to, kto jest z jakiego klubu - mówi pan Adam z grupy "Motocykliści o Wielkich Sercach".

Głośno i kolorowo

Chęć pomagania 19 lat temu połączyła motocyklistów z Krakowa. Na początku była to kilkuosobowa grupa. Teraz trudno ich wszystkich zliczyć.

- Jesteśmy, mimo zimowej pory roku, cieplej przyjmowani teraz, niż kiedy odbywa się rozpoczęcie sezonu - zauważa Małgorzata Bereza ze Stowarzyszenia Motocyklowego "MotoMikołaje Kraków".

Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej Polsce
Święty Mikołaj zawitał w szpitalach i domach pomocy społecznej w całej PolsceMarta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

MotoMikołaje wkładają wiele wysiłku, żeby ich motocykle przypominały prawdziwe zaprzęgi Świętego Mikołaja, bo muszą się zmieścić wszystkie prezenty przygotowane dla chorych dzieci.

- Prosiliśmy o gry logiczne, prosiliśmy o puzzle, o zabawki, pluszaki, posegregowane wiekowo, żeby każdy mały pacjent w szpitalu znalazł w tych trudnych chwilach odrobinę pocieszenia - wskazuje Małgorzata Bereza.

Radość u dzieci wywołał już sam widok MotoMikołajów przed budynkiem szpitala. Było głośno, kolorowo, do akcji włączyli się też strażacy. Ze względów bezpieczeństwa nie mogli wejść do środka, prezenty na oddziałach rozdały pielęgniarki. - Łezka w oku się kręci, jak te dzieciaki reagują - przyznaje pan Sławomir, motocyklista z Krakowa.

W Łodzi nie dało się przeoczyć parady MotoMikołajów. - Jest to jedna z najpiękniejszych akcji, które organizują motocykliści - ocenia Anna Sałata ze Stowarzyszenia Łódzkich Motocyklistów.

- Kiedyś zobaczyłem taką akcję, akurat przyjeżdżałem autem wtedy, no i stwierdziłem, że jak chcę zostać motocyklistą, to przy okazji trzeba też zostać MotoMikołajem - opowiada pan Jakub, motocyklista z Łodzi.

CZYTAJ TAKŻE: Były uśmiechy, wzruszenia i prezenty. Święty Mikołaj odwiedził już część podopiecznych łódzkich DPS-ów

Spełniają marzenia dzieci, które nie mogą liczyć na swoich rodziców

MotoMikołaje spełniają marzenia dzieci, które nie mogą liczyć na swoich rodziców. 13 lat temu, kiedy ich akcja charytatywna ruszyła, przygotowywali prezenty dla jednego domu dziecka, teraz już dla czterech.

- Bo dosyć często one nie dostają tego prezentu na Mikołajki, dostają taki dyżurny prezent na gwiazdkę, jak kiedyś paczki w zakładach pracy - mówi Krzysztof Sałaciński ze Stowarzyszenia Łódzkich Motocyklistów.

W workach od MotoMikołajów są między innymi ubrania, zabawki, drobny sprzęt elektroniczny czy słodycze, czyli wszystko, o co dzieci prosiły w listach wysłanych do MotoMikołajów.

- Jest to ważne, żeby te dzieci poczuły, że ktoś o nich pamięta - mówi Mariusz Jabłoński, motocyklista z Łodzi. - To dla tych dzieci oznacza, że mogą na jakichś dorosłych liczyć - wtóruje mu Krzysztof Sałaciński.

- Dzieciaki cieszą się z każdego upominku, a jak przynosi to MotoMikołaj, to zainteresowanie dodatkowo motocyklem sprawia, że ta radość jest jeszcze większa - podkreśla pan Marcin, jeden z MotoMikołajów.

Oprócz świątecznych paczek są też życzenia. - Żeby im się udało w życiu, a przede wszystkim, żeby uwierzyły, że są pełnoprawnymi ludźmi, którzy mogą wszystko - podsumowuje Krzysztof Sałaciński.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Rafał Trzaskowski obiecuje kobietom, że on - inaczej niż Karol Nawrocki - podpisze ustawę liberalizującą dostęp do aborcji, jeśli zostanie prezydentem. Karol Nawrocki mówi "nie" nawet powrotowi do tzw. kompromisu aborcyjnego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej twierdzi, że nie skręca ani w prawo, ani w lewo, lecz że dla niego "najważniejszy jest środek i najważniejszy jest zdrowy rozsądek".

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Kontrast w poglądach Trzaskowskiego i Nawrockiego dotyczących aborcji jest bardzo wyraźny

Źródło:
Fakty TVN

Już 26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Znowu będziemy mogli w świątecznej atmosferze, pełnej radości i solidarności, a często i zabawy - co pokażemy w TVN - pomóc dzieciom chorym na raka i na choroby krwi.

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Wielka mobilizacja przed 33. Finałem WOŚP. Tysiące ludzi ściga się na pomysły, jak wspomóc zbiórkę

Źródło:
Fakty TVN

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nadal nie wiadomo, co z subwencją dla Prawa i Sprawiedliwości. Wszyscy członkowie PKW pracują nad odpowiedzią dla ministra finansów, który poprosił o interpretację ostatniej uchwały. Już wiadomo, że odpowiedzi będą niejednomyślne.

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Nad odpowiedzią dla ministra finansów pracują wszyscy członkowie PKW. "Atmosfera jest średnia"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Są politycy, są ludzie, którzy wykorzystują podżeganie do nienawiści do zdobywania władzy, a potem utrzymywania jej do podziału Polaków - zauważyła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Magdalena Adamowicz, europosłanka Koalicji Obywatelskiej. W programie odniosła się m.in. do rocznicy śmierci swojego męża Pawła Adamowicza, jak i niedawnych gróźb wobec szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka oraz prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Adamowicz: Paweł nie był jedyną ofiarą wojny polsko-polskiej

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS