"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi
"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodzi
Michalina Czepita/Fakty po Południu TVN24
"Ludzie sobie pomagają". W Stroniu Śląskim i Głuchołazach trwa sprzątanie po powodziMichalina Czepita/Fakty po Południu TVN24

Najpierw była ludzka solidarność w ratowaniu przed katastrofą, a teraz jest solidarność w sprzątaniu. Na miejscu pomagają także wolontariusze, nie tylko wojsko i służby. Wielu ludzi wysyła też dary. W całej Polsce zbierane są pieniądze dla powodzian.

Kwiaciarnia, z której już nic nie zostało, była nie tylko źródłem utrzymania, ale i spełnieniem marzeń. Pani Joanna otworzyła kwiaciarnię w Stroniu Śląskim w czerwcu zeszłego roku. Teraz - podobnie jak inni przedsiębiorcy - zamiast klientów liczy straty.

- Samego towaru to myślę, że na 30 tysięcy, bo ja też głównie zajmowałam się dekoracją wesel, no i cała moja dekoracja, ścianki, obrusy, jeszcze przyszła mi paczka z obrusami, z bieżnikami nowymi, w piątek. Wszystko popłynęło, wszystko - mówi pani Joanna.

Trzeba będzie osuszyć też budynek, naprawić okna i drzwi czy odmalować ściany. - Mamy wojsko, bardzo dużo nam pomaga. Nasza OSP, później na pewno jakieś wsparcie finansowe dla przedsiębiorców będzie potrzebne - mówi pani Joanna.

Takich zniszczonych przez wodę miejsc jest w Stroniu Śląskim bardzo dużo. - Nie ma nic, jest dziura pomiędzy kuchnią a pokojem - pokazuje jedna z mieszkanek swój dom. - Widzimy piwnicę przez podłogę - dodaje.

Liczenie strat po powodziUszkodzone są drogi, koleje, wodociągi, kanalizacja. PAP

Bez wsparcia mieszkańców, którzy sami przychodzą i oferują pomoc, byłoby jeszcze trudniej przetrwać.

- Przed chwilą też wyszli państwo, którzy po prostu przyszli, zapytali się, co pomóc, wzięli się za robotę, po prostu pięknie. Wcześniej tak samo, więc ludzie sobie pomagają - opowiada mieszkanka Stronia Śląskiego. - To jest wszystko zapewnione. Jest jedzenie, jest picie, jest wszystko, tylko nie ma dachu nad głową - podsumowuje.

Odbudowa mieszkania potrwa co najmniej kilka miesięcy, a zima coraz bliżej.

Wielkie sprzątanie w Głuchołazach

W oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów dalej Głuchołazach też wielkie sprzątanie. Na ulicach centrum miasta leży błoto, zniszczone meble, sprzęty. Są też ludzie, którzy próbują z całych sił uratować swój dobytek.

- Wszystkie pomieszczenia, łazienka, no, praktycznie są do całkowitego remontu - mówi pan Andrzej, mieszkaniec Głuchołazów, któremu woda zalała mieszkanie. - To wszystko, te tynki trzeba zbijać na nowo - dodaje. Wszystko właściwie trzeba odbudować. W mieszkaniu, w którym przed nadejściem żywiołu kończył się remont.

Nowe meble i sprzęty znalazły się pod wodą. - Całkowicie jesteśmy odcięci od prądu, wody oraz gazu. Musimy liczyć na pomoc i życzliwość ludzi, którzy chcą nam pomóc - mówi pan Andrzej.

Ta ludzka solidarność jest teraz mieszkańcom bardzo potrzebna.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS