Prezydent przestrzegał przed łamaniem konstytucji. "To pełna hipokryzja"

Źródło:
Fakty TVN
Prezydent przestrzegał przed łamaniem konstytucji. "To pełna hipokryzja"
Prezydent przestrzegał przed łamaniem konstytucji. "To pełna hipokryzja"
Arleta Zalewska/Fakty TVN
Prezydent przestrzegał przed łamaniem konstytucji. "To pełna hipokryzja"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie konstytucji - powiedział w swoim noworoczym orędziu prezydent Andrzej Duda. Jednak zarzuty o łamanie konstytucji są wielką częścią opowieści o ośmiu latach rządów PiS i wielu decyzji prezydenta. Jest długa lista argumentów ułożona przez najwybitniejszych polskich konstytucjonalistów.

Prezydent Andrzej Duda mógł przewidzieć, że swoimi słowami wywoła bardzo konkretną reakcje premiera oraz wielu konstytucjonalistów i sędziów. - Z mojej strony nigdy nie będzie zgody na łamanie konstytucji, a z taką sytuacją mamy obecnie niestety do czynienia - stwierdził w noworocznym orędziu Andrzej Duda.

Andrzej Duda: "nie zgodzę się na obchodzenie prawa". Przypominamy, co sam robił - przeczytaj analizę Konkret24

Premier Donald Tusk słowa prezydenta nazwał "cudem" kończącego się właśnie roku. Profesor Jan Zimmermann, promotor pracy doktorskiej prezydenta Dudy, który już wielokrotnie oceniał jego działania, w rozmowie telefonicznej orędzie prezydenta nazwał "nieporozumieniem". - Łamał tę konstytucję przez osiem lat wiele razy i teraz mówienie o tym, że on jest strażnikiem konstytucji i że on będzie walczył o to, żeby ekipa rządząca konstytucji nie łamała, to jest jakieś - bardzo delikatnie mówiąc - nieporozumienie, a właściwie to taka pełna hipokryzja - ocenia profesor Zimmermann.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Komentarze po wystąpieniu prezydenta. "Konfrontacyjna mowa polityczna zamiast sylwestrowego orędzia"

Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego Jan Strzembosz stwierdził, że doliczył się 13 przypadków złamania konstytucji przez Andrzeja Dudę. To lista zaledwie kilku niekonstytucyjnych - zdaniem konstytucjonalistów i sędziów - decyzji prezydenta: od ułaskawienia ministrów Kamińskiego i Wąsika - zanim zapadł prawomocny wyrok - poprzez zmiany w Trybunale Konstytucyjnym i Krajowej Radzie Sądownictwa, aż po podpisy pod niekonstytucyjnymi ustawami. Jak ta o Sądzie Najwyższym skracająca kadencje pierwszej prezes Sądu Najwyższego, ustawa o ustroju sądów powszechnych czy tak zwana ustawa lex Tusk. - Kiedy to po pierwsze nie przyjął ślubowania od trzech prawidłowo wybranych sędziów i w ten sposób stworzył permanentną niekonstytucyjną sytuacje w Trybunale Konstytucyjnym, której skutki właściwie do dzisiaj ciągle musimy niestety przeżywać - zaznacza Jerzy Stępień, były prezes TK.

- (Chodzi o decyzje prezydenta - przyp. red.) polegające na podpisywaniu ustaw, które w sposób jaskrawy łamały konstytucje. Przede wszystkim tej, która powoływała Krajową Radę Sądownictwa, z którą mamy cały czas nieustający problem i która jest tak naprawdę sercem dramatu i chaosu prawnego - mówi Monika Frąckowiak ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Donald Tusk o orędziu Andrzeja Dudy: 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia prezydenta
Donald Tusk o orędziu Andrzeja Dudy: 2023 rok był pełen cudów. Ostatni z nich to słowa z orędzia prezydenta

Lata destrukcji prawa

- Wzywam koalicje rządową, żeby zaczęła przestrzegać zasad demokratycznego państwa prawa - apelował w orędziu Andrzej Duda. - Szkoda, że to zdanie nie przyświecało prezydentowi od początku jego drogi - mówi doktor Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista.

To również działania i decyzje prezydenta były powodem, dla którego Komisja Europejska latami blokowała miliardy euro dla Polski na KPO. Polacy - po wyroku TSUE - płacili miliardy kar za zmiany w wymiarze sprawiedliwości dotyczące Izby Dyscyplinarnej, które uchwalał PiS, a podpisywał prezydent, a które uznano za naruszające unijne prawo.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Nigdy wcześniej nie było takiej frekwencji w wyborach i nigdy z takim przekonaniem nie mówiono, że to kobiety rozstrzygną o ich wyniku. W dużej mierze tak się stało. Co dotychczas udało się koalicji 15 października zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Rok temu to Polki w dużym stopniu zdecydowały o zmianie władzy. Co do tej pory udało się rządowi zrobić dla kobiet?

Źródło:
Fakty TVN

Można długo dyskutować o liście szkolnych lektur, o tym, ile matematyki, a ile historii, co ma być w plecakach, a co w szafkach w szkole, czy zadawać prace domowe, dlaczego dzieci nie chodzą na WF, jak przygotować do świata, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. I dyskusje o tym są. Ale jedno jest pewne - bez nauczycieli nic z tych dyskusji nie wyniknie.

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Bez nich nie ma szkoły. "Najtrudniejszy jest chyba brak szacunku społeczeństwa"

Źródło:
Fakty TVN

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od początku roku do września zarejestrowano w Polsce prawie 17 tysięcy przypadków krztuśca. To wielki wzrost w porównaniu do ubiegłego roku, gdy zakażeń było niespełna tysiąc. Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarze zachęcają do szczepień, bo dzięki temu dziecko już po urodzeniu nabywa odporność. Dla niemowląt do 6. miesiąca życia to bardzo groźna choroba bakteryjna. Gotowych jest prawie 50 tysięcy szczepionek.

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Coraz więcej przypadków krztuśca. Wszyscy powinni się zaszczepić, dorośli też. Od kaszlu można złamać żebra

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2030 roku i będą bardziej odpowiadały rekomendacjom Światowej Organizacji Zdrowia. Celem jest zmniejszenie liczby zgonów powodowanych przez zanieczyszczenia. Szacuje się, że w całej Europie zanieczyszczone powietrze odpowiada za nawet 300 tysięcy zgonów rocznie. Chociaż w Polsce walka o poprawę jakości powietrza trwa od lat i przynosi efekty, to wciąż nie jest dobrze. Zbyt wolno przebiega wymiana tak zwanych "kopciuchów".

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

W 2030 roku w UE mają wejść nowe normy jakości powietrza. Polska ma 6 lat na wymianę "kopciuchów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kolejki do specjalistów mogłyby być krótsze. Tylko w tym roku na umówione wizyty lub badania nie przyszło blisko milion pacjentów. Dlatego po raz kolejny rusza kampania "Odwołuję, nie blokuję".

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Nieodwoływanie wizyt u specjalistów to duży problem. W tym roku nie przyszło do lekarza blisko milion osób

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Pochylamy się nad opinią Komisji Weneckiej, weźmiemy ją pod uwagę - zapewnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor habilitowany Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Ustroju Sądownictwa i Prokuratury, która zajmuje się przygotowywaniem nowych przepisów dotyczących neosędziów. Odnosząc się do zarzutów, że ta opinia to "strzał" dla obecnie rządzącej ekipy, powiedział, że "trzeba najpierw przeczytać, a potem może komentować".

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Komisja Wenecka kazała działać "jak najszybciej". "Inaczej system sądownictwa nam po prostu się rozsypie"

Źródło:
TVN24

- Poza tym, że trzeba odzyskać kontrolę, zapewnić bezpieczeństwo, trzeba jeszcze zachować człowieczeństwo - mówiła w "Faktach po Faktach" Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica), komentując założenia polskiej strategii migracyjnej. Przekazała, że jej formacja sprzeciwia się przewidzianemu w dokumencie zawieszeniu prawa do azylu. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL, Trzecia Droga) ocenił zaś, że "można grać fair, pod warunkiem że po drugiej stronie stolika siedzi człowiek, który też szanuje reguły". - Po drugiej stronie stolika, o którym mówimy, siedzą Łukaszenka i Putin - podkreślił.

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

"Po drugiej stronie stolika siedzą Łukaszenka i Putin" vs "trzeba zachować człowieczeństwo"

Źródło:
TVN24

Finlandia też obawiała się szturmu migrantów na granicę sterowanego z Moskwy. Uchodźcy byli transportowani przez Rosję i porzucani pod kołem podbiegunowym, gdzie mogli rowerem dotrzeć na granicę. Dlatego Finowie najpierw zamknęli większość przejść granicznych, a potem zmienili prawo. Teraz mogą zawiesić procedury azylowe, teoretycznie bez łamania konstytucji.

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Tak Finowie walczą ze "zinstrumentalizowaną migracją". Zmienili prawo, ale wciąż z niego nie skorzystali

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Chińskie wojsko ćwiczy oblężenie Tajwanu - odcięcie portów i przejęcie infrastruktury lądowej. To odpowiedź na przemówienie prezydenta Tajwanu Lai Ching‑te, który podkreślał jej niepodległość.

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Chiny przeprowadziły ogromne ćwiczenia wojskowe. Pekin symulował okrążenie Tajwanu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Elon Musk, właściciel Tesli i firmy SpaceX, ma nową inwestycję. To kampania wyborcza Donalda Trumpa. Najbogatszy człowiek na świecie zainwestował już 80 milionów dolarów w sztab republikanów, a w planach jest drugie tyle. Sam przeprowadził się właśnie do Pensylwanii, gdzie nie tylko przekonuje do wzięcia udziału w wyborach, ale wręcz płaci wyborcom za rejestrację. Co on sam będzie z tego miał?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Dlaczego Elon Musk zaangażował się w kampanię wyborczą Donalda Trumpa?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS