Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"

Źródło:
Fakty TVN
Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"
Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

TVP w tej kampanii wychodzi na pierwszy plan, bo w TVP na pierwszym planie w tej kampanii jest PiS. O opozycji pracownicy telewizji rządowej mówią albo negatywnie, albo wcale. A to nie ma nic wspólnego z równymi wyborami.

- To tutaj telewizja rządowa przygotowuje każdego dnia materiały, które, nie mając nic wspólnego z rzeczywistością, mają przede wszystkim wesprzeć rządzących w ich kampanii wyborczej - mówił przed siedzibą TVP Donald Tusk.

Szef PO poinformował, że jest kampania i politycy Koalicji wracają do programów publicystycznych TVP, by - tak jak marszałek Tomasz Grodzki w orędziu - mówić prawdę między innymi o aferze wizowej.

Gdy Tusk zaczął wygłaszać swoje oświadczenie, pracownicy TVP wyszli z budynku i nie czekając na jego zakończenie - zaczęli zadawać pytania. Doszło do przepychanki. Donald Tusk chciał dokończyć swoje oświadczenie, ale pracownicy telewizji rządowej w tym przeszkadzali. - Co normalnie robi dziennikarz, kiedy chce rzeczywiście zadać jakieś pytanie politykowi, nawet niewygodne pytanie? Przychodzi, słucha oświadczenia bądź słucha konferencji, a potem jest czas na pytania - podkreśla doktor Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

Dwie godziny później żaden z obecnych dziennikarzy nie przerywał oświadczeń premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Pytań na tym spotkanie nie przewidziano. Jak w przypadku wielu innych "oświadczeń prasowych" polityków PiS.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Telewizja rządowa lekceważy prawomocny i wykonalny wyrok sądu". Chodzi między innymi o sprawę Moniki Olejnik

To, że Tusk jest wrogiem publicznym w TVP, wiadomo od dawna. Nie chodzi jednak wyłącznie o ataki personalne na konkretnego polityka. - (W mediach państwowych - przyp. red.) w ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne - mówi Izabela Leszczyna z PO.

Przykład? 9 września - pięć tygodni przed wyborami - cztery ugrupowania startujące w wyborach prezentują swoje programy na konwencjach. W głównym programie informacyjnym w TVP najpierw pojawił się materiał o "konkretach Prawa i Sprawiedliwości", potem krytyczny o Koalicji Obywatelskiej, w którym pracownik mediów publicznych stwierdził, że "miało być sto konkretów, a wyszło prawie sto haseł bez żadnych konkretów". Nie padło ani jedno słowo o konwencjach Trzeciej Drogi czy Lewicy. - Telewizja rządowa jest zaangażowana w poparcie i w promocję jednej tylko i wyłącznie formacji politycznej - uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przekazy z Woronicza powtarzane słowo w słowo na kanałach lokalnych. "To jest po prostu jakaś kpina. To jest absolutna groteska"
Przekazy z Woronicza powtarzane słowo w słowo na kanałach lokalnych. "To jest po prostu jakaś kpina. To jest absolutna groteska"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Media publiczne do reformy?

Po incydencie z przerwaniem wystąpienia Donalda Tuska przed budynkiem telewizji państwowej Szymon Hołownia zmienił miejsce swojej konferencji w Poznaniu na przestrzeń przed lokalnym ośrodkiem TVP.

Szef Polski 2050 zapowiedział reformę mediów publicznych. - Dostęp do prawdziwej, nieskażonej propagandą informacji jest dziś prawem człowieka - stwierdził Hołownia.

Opozycja mówi, że TVP emituje wyłącznie spoty wyborcze PiS i trzeba próbować się przebić. - Media, te na które my się składamy, na które my płacimy podatki, to mają być media publiczne, gdzie wszyscy mają mieć względnie równe szanse. Tak w tym momencie nie jest, więc nie ma mowy oczywiście o równości wyborów - podkreśla doktor Grzegorzewski.

Równość wyborów - gwarantowana w konstytucji - może być zakłócona przez TVP. - (Telewizja państwowa - przyp. red.) pełni funkcję takiego bardziej partyjnego niż publicznego aparatu, co powoduje, że niekoniecznie chętnie patrzy władzy na ręce - twierdzi profesor Maciej Gutowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, adwokat.

Co na to politycy PiS? - Ja mam bardzo dobre zdanie na temat mediów publicznych, w tym TVP - mówi Michał Dworczyk, minister w KPRM.

Do wyborów Koalicja Obywatelska zamierza występować w TVP. Donald Tusk deklaruje, że jest gotowy na wizytę w telewizji rządowej, by - jak mówi - w fabryce kłamstwa przedstawić prawdę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: fragmenty materiałów telewizji państwowej

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS