Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"

Źródło:
Fakty TVN
Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"
Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

TVP w tej kampanii wychodzi na pierwszy plan, bo w TVP na pierwszym planie w tej kampanii jest PiS. O opozycji pracownicy telewizji rządowej mówią albo negatywnie, albo wcale. A to nie ma nic wspólnego z równymi wyborami.

- To tutaj telewizja rządowa przygotowuje każdego dnia materiały, które, nie mając nic wspólnego z rzeczywistością, mają przede wszystkim wesprzeć rządzących w ich kampanii wyborczej - mówił przed siedzibą TVP Donald Tusk.

Szef PO poinformował, że jest kampania i politycy Koalicji wracają do programów publicystycznych TVP, by - tak jak marszałek Tomasz Grodzki w orędziu - mówić prawdę między innymi o aferze wizowej.

Gdy Tusk zaczął wygłaszać swoje oświadczenie, pracownicy TVP wyszli z budynku i nie czekając na jego zakończenie - zaczęli zadawać pytania. Doszło do przepychanki. Donald Tusk chciał dokończyć swoje oświadczenie, ale pracownicy telewizji rządowej w tym przeszkadzali. - Co normalnie robi dziennikarz, kiedy chce rzeczywiście zadać jakieś pytanie politykowi, nawet niewygodne pytanie? Przychodzi, słucha oświadczenia bądź słucha konferencji, a potem jest czas na pytania - podkreśla doktor Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

Dwie godziny później żaden z obecnych dziennikarzy nie przerywał oświadczeń premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Pytań na tym spotkanie nie przewidziano. Jak w przypadku wielu innych "oświadczeń prasowych" polityków PiS.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Telewizja rządowa lekceważy prawomocny i wykonalny wyrok sądu". Chodzi między innymi o sprawę Moniki Olejnik

To, że Tusk jest wrogiem publicznym w TVP, wiadomo od dawna. Nie chodzi jednak wyłącznie o ataki personalne na konkretnego polityka. - (W mediach państwowych - przyp. red.) w ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne - mówi Izabela Leszczyna z PO.

Przykład? 9 września - pięć tygodni przed wyborami - cztery ugrupowania startujące w wyborach prezentują swoje programy na konwencjach. W głównym programie informacyjnym w TVP najpierw pojawił się materiał o "konkretach Prawa i Sprawiedliwości", potem krytyczny o Koalicji Obywatelskiej, w którym pracownik mediów publicznych stwierdził, że "miało być sto konkretów, a wyszło prawie sto haseł bez żadnych konkretów". Nie padło ani jedno słowo o konwencjach Trzeciej Drogi czy Lewicy. - Telewizja rządowa jest zaangażowana w poparcie i w promocję jednej tylko i wyłącznie formacji politycznej - uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przekazy z Woronicza powtarzane słowo w słowo na kanałach lokalnych. "To jest po prostu jakaś kpina. To jest absolutna groteska"
Przekazy z Woronicza powtarzane słowo w słowo na kanałach lokalnych. "To jest po prostu jakaś kpina. To jest absolutna groteska"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Media publiczne do reformy?

Po incydencie z przerwaniem wystąpienia Donalda Tuska przed budynkiem telewizji państwowej Szymon Hołownia zmienił miejsce swojej konferencji w Poznaniu na przestrzeń przed lokalnym ośrodkiem TVP.

Szef Polski 2050 zapowiedział reformę mediów publicznych. - Dostęp do prawdziwej, nieskażonej propagandą informacji jest dziś prawem człowieka - stwierdził Hołownia.

Opozycja mówi, że TVP emituje wyłącznie spoty wyborcze PiS i trzeba próbować się przebić. - Media, te na które my się składamy, na które my płacimy podatki, to mają być media publiczne, gdzie wszyscy mają mieć względnie równe szanse. Tak w tym momencie nie jest, więc nie ma mowy oczywiście o równości wyborów - podkreśla doktor Grzegorzewski.

Równość wyborów - gwarantowana w konstytucji - może być zakłócona przez TVP. - (Telewizja państwowa - przyp. red.) pełni funkcję takiego bardziej partyjnego niż publicznego aparatu, co powoduje, że niekoniecznie chętnie patrzy władzy na ręce - twierdzi profesor Maciej Gutowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, adwokat.

Co na to politycy PiS? - Ja mam bardzo dobre zdanie na temat mediów publicznych, w tym TVP - mówi Michał Dworczyk, minister w KPRM.

Do wyborów Koalicja Obywatelska zamierza występować w TVP. Donald Tusk deklaruje, że jest gotowy na wizytę w telewizji rządowej, by - jak mówi - w fabryce kłamstwa przedstawić prawdę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: fragmenty materiałów telewizji państwowej

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu IPSOS - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego. Co więcej rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS