Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"

Źródło:
Fakty TVN
Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"
Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"
Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN
Kampania wyborcza w telewizji rządowej. "W ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne"Katarzyna Kolenda-Zaleska/Fakty TVN

TVP w tej kampanii wychodzi na pierwszy plan, bo w TVP na pierwszym planie w tej kampanii jest PiS. O opozycji pracownicy telewizji rządowej mówią albo negatywnie, albo wcale. A to nie ma nic wspólnego z równymi wyborami.

- To tutaj telewizja rządowa przygotowuje każdego dnia materiały, które, nie mając nic wspólnego z rzeczywistością, mają przede wszystkim wesprzeć rządzących w ich kampanii wyborczej - mówił przed siedzibą TVP Donald Tusk.

Szef PO poinformował, że jest kampania i politycy Koalicji wracają do programów publicystycznych TVP, by - tak jak marszałek Tomasz Grodzki w orędziu - mówić prawdę między innymi o aferze wizowej.

Gdy Tusk zaczął wygłaszać swoje oświadczenie, pracownicy TVP wyszli z budynku i nie czekając na jego zakończenie - zaczęli zadawać pytania. Doszło do przepychanki. Donald Tusk chciał dokończyć swoje oświadczenie, ale pracownicy telewizji rządowej w tym przeszkadzali. - Co normalnie robi dziennikarz, kiedy chce rzeczywiście zadać jakieś pytanie politykowi, nawet niewygodne pytanie? Przychodzi, słucha oświadczenia bądź słucha konferencji, a potem jest czas na pytania - podkreśla doktor Krzysztof Grzegorzewski, medioznawca z Uniwersytetu Łódzkiego.

Dwie godziny później żaden z obecnych dziennikarzy nie przerywał oświadczeń premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego. Pytań na tym spotkanie nie przewidziano. Jak w przypadku wielu innych "oświadczeń prasowych" polityków PiS.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Telewizja rządowa lekceważy prawomocny i wykonalny wyrok sądu". Chodzi między innymi o sprawę Moniki Olejnik

To, że Tusk jest wrogiem publicznym w TVP, wiadomo od dawna. Nie chodzi jednak wyłącznie o ataki personalne na konkretnego polityka. - (W mediach państwowych - przyp. red.) w ogóle nie ma kampanii prowadzonej przez partie opozycyjne - mówi Izabela Leszczyna z PO.

Przykład? 9 września - pięć tygodni przed wyborami - cztery ugrupowania startujące w wyborach prezentują swoje programy na konwencjach. W głównym programie informacyjnym w TVP najpierw pojawił się materiał o "konkretach Prawa i Sprawiedliwości", potem krytyczny o Koalicji Obywatelskiej, w którym pracownik mediów publicznych stwierdził, że "miało być sto konkretów, a wyszło prawie sto haseł bez żadnych konkretów". Nie padło ani jedno słowo o konwencjach Trzeciej Drogi czy Lewicy. - Telewizja rządowa jest zaangażowana w poparcie i w promocję jednej tylko i wyłącznie formacji politycznej - uważa prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przekazy z Woronicza powtarzane słowo w słowo na kanałach lokalnych. "To jest po prostu jakaś kpina. To jest absolutna groteska"
Przekazy z Woronicza powtarzane słowo w słowo na kanałach lokalnych. "To jest po prostu jakaś kpina. To jest absolutna groteska"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Media publiczne do reformy?

Po incydencie z przerwaniem wystąpienia Donalda Tuska przed budynkiem telewizji państwowej Szymon Hołownia zmienił miejsce swojej konferencji w Poznaniu na przestrzeń przed lokalnym ośrodkiem TVP.

Szef Polski 2050 zapowiedział reformę mediów publicznych. - Dostęp do prawdziwej, nieskażonej propagandą informacji jest dziś prawem człowieka - stwierdził Hołownia.

Opozycja mówi, że TVP emituje wyłącznie spoty wyborcze PiS i trzeba próbować się przebić. - Media, te na które my się składamy, na które my płacimy podatki, to mają być media publiczne, gdzie wszyscy mają mieć względnie równe szanse. Tak w tym momencie nie jest, więc nie ma mowy oczywiście o równości wyborów - podkreśla doktor Grzegorzewski.

Równość wyborów - gwarantowana w konstytucji - może być zakłócona przez TVP. - (Telewizja państwowa - przyp. red.) pełni funkcję takiego bardziej partyjnego niż publicznego aparatu, co powoduje, że niekoniecznie chętnie patrzy władzy na ręce - twierdzi profesor Maciej Gutowski z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu, adwokat.

Co na to politycy PiS? - Ja mam bardzo dobre zdanie na temat mediów publicznych, w tym TVP - mówi Michał Dworczyk, minister w KPRM.

Do wyborów Koalicja Obywatelska zamierza występować w TVP. Donald Tusk deklaruje, że jest gotowy na wizytę w telewizji rządowej, by - jak mówi - w fabryce kłamstwa przedstawić prawdę.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: fragmenty materiałów telewizji państwowej

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS