Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"

Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"
Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"
Fakty po południu
Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"Fakty po południu

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego wygłoszone w sobotę w kościele w Starachowicach wywołało falę komentarzy. Nabożeństwo odbyło się z okazji ósmej rocznicy śmierci matki braci Kaczyńskich. Przemówienie prezesa PiS zdominowała polityka. Zachowanie Jarosława Kaczyńskiego skrytykowali politycy opozycji i część duchownych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński brał w sobotę udział w nabożeństwie w przeddzień ósmej rocznicy śmierci swej matki. W czasie mszy świętej polityk wygłosił przemówienie.

Kaczyński, po wspomnieniu swojej zmarłej matki i jej młodości, poruszył także inne tematy.

- Odrzucenie zła jest czymś niezwykle istotnym, bo to zło atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która jest w centrum naszej tożsamości, atakuje Kościół - powiedział wicepremier.

W przemówieniu nawiązywał także do czterech kobiet, które protestowały w pobliżu kościoła, po drugiej stronie ulicy w Starachowicach.

- Po raz pierwszy przemawiam tu, w tym miejscu, wewnątrz kościoła. Sądzę, że dlatego, że tam na zewnątrz stoją ci, którzy służą najgorszej sprawie, sprawie niszczenia Kościoła, niszczenia naszego narodu - mówił wicepremier.

- Nie przyjechałyśmy tutaj z nimi walczyć - powiedziała z kolei pani Ela, jedna z demonstrujących kobiet. - My przyjechałyśmy tutaj pokazać, że jesteśmy i będziemy. My się nie poddamy, nie będziemy uciekać tylko dlatego, że oni nas straszą jakimiś dziwnymi rozporządzeniami - wyjaśniła.

Fala komentarzy wśród duchownych

Polityczny charakter kościelnego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego wzbudził duże kontrowersje, także wśród katolickich publicystów.

Tomasz Terlikowski w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie ocenił, że obecność polityków na ambonach może tylko przyspieszyć gwałtowną sekularyzację, a przemówienie polityka, nie zastąpi Słowa Bożego.

- Mieliśmy kolejny raz do czynienia z absolutnie nieuprawnionym, nagannym postępowaniem prezesa Kaczyńskiego, które bardzo godzi Kościołowi - uważa o. Paweł Gużyński, dominikanin.

Tomasz Terlikowski o przemówieniu Jarosława KaczyńskiegoTomasz Terlikowski | Twitter

Ojciec Gużyński nie ma też wątpliwości, że w takiej sytuacji jest miejsce na interwencję kapłana, a przynajmniej na przygotowanie się do niej.

- Zawczasu należy ustalić warunki, że modlimy się, jeżeli chcemy wspominamy zmarłą - tu nie ma najmniejszego problemu, natomiast od razu mówimy: granica jest w tym miejscu, nie wykorzystujemy ambony do żadnych przemówień politycznych - zwraca uwagę duchowny.

"To obrzydliwe, to niesmaczne"

Co do tego, że Kościół to nie miejsce na polityczne wystąpienia, zwłaszcza przy wspomnieniu bliskich zmarłych, wyjątkowo zgodna jest też opozycja.

- Kiedy Jarosławowi Kaczyńskiemu źle idzie z żywymi, to sięga po martwych. To obrzydliwe, to niesmaczne, ale to nie jest zaskakujące - mówi posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- To jest dla mnie jako katolika niepokojące, że wykorzystuje się wiarę, wykorzystuje się Kościół do spraw interesów partyjnych, ale z drugiej strony Kościół daje się wykorzystywać - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Jarosław Kaczyński zamiast na tą drabinkę przed Pałacem Prezydenckim wszedł na grób własnej matki i wygłaszał jakieś polityczne tezy - dodaje Adam Szłapka, przewodniczący Nowoczesnej i poseł Koalicji Obywatelskiej.

Według księdza Andrzeja Kobylińskiego ważniejsze jest nie to, gdzie padły słowa Jarosława Kaczyńskiego, ale to, o czym mówił.

- To nie jest tak, że po jednej stronie mamy złych ludzi, którzy atakują Kościół, a po drugiej stronie jest dobry Kościół, który tylko jest uosobieniem tego, co dobre i święte, to jest obraz fałszywy. Zauważmy, że mamy w Polsce głęboki kryzys Kościoła - podkreśla ks. Kobyliński.

Mszę i przemówienie Jarosława Kaczyńskiego transmitowała telewizja publiczna.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS