Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"

Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"
Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"
Fakty po południu
Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"Fakty po południu

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego wygłoszone w sobotę w kościele w Starachowicach wywołało falę komentarzy. Nabożeństwo odbyło się z okazji ósmej rocznicy śmierci matki braci Kaczyńskich. Przemówienie prezesa PiS zdominowała polityka. Zachowanie Jarosława Kaczyńskiego skrytykowali politycy opozycji i część duchownych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński brał w sobotę udział w nabożeństwie w przeddzień ósmej rocznicy śmierci swej matki. W czasie mszy świętej polityk wygłosił przemówienie.

Kaczyński, po wspomnieniu swojej zmarłej matki i jej młodości, poruszył także inne tematy.

- Odrzucenie zła jest czymś niezwykle istotnym, bo to zło atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która jest w centrum naszej tożsamości, atakuje Kościół - powiedział wicepremier.

W przemówieniu nawiązywał także do czterech kobiet, które protestowały w pobliżu kościoła, po drugiej stronie ulicy w Starachowicach.

- Po raz pierwszy przemawiam tu, w tym miejscu, wewnątrz kościoła. Sądzę, że dlatego, że tam na zewnątrz stoją ci, którzy służą najgorszej sprawie, sprawie niszczenia Kościoła, niszczenia naszego narodu - mówił wicepremier.

- Nie przyjechałyśmy tutaj z nimi walczyć - powiedziała z kolei pani Ela, jedna z demonstrujących kobiet. - My przyjechałyśmy tutaj pokazać, że jesteśmy i będziemy. My się nie poddamy, nie będziemy uciekać tylko dlatego, że oni nas straszą jakimiś dziwnymi rozporządzeniami - wyjaśniła.

Fala komentarzy wśród duchownych

Polityczny charakter kościelnego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego wzbudził duże kontrowersje, także wśród katolickich publicystów.

Tomasz Terlikowski w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie ocenił, że obecność polityków na ambonach może tylko przyspieszyć gwałtowną sekularyzację, a przemówienie polityka, nie zastąpi Słowa Bożego.

- Mieliśmy kolejny raz do czynienia z absolutnie nieuprawnionym, nagannym postępowaniem prezesa Kaczyńskiego, które bardzo godzi Kościołowi - uważa o. Paweł Gużyński, dominikanin.

Tomasz Terlikowski o przemówieniu Jarosława KaczyńskiegoTomasz Terlikowski | Twitter

Ojciec Gużyński nie ma też wątpliwości, że w takiej sytuacji jest miejsce na interwencję kapłana, a przynajmniej na przygotowanie się do niej.

- Zawczasu należy ustalić warunki, że modlimy się, jeżeli chcemy wspominamy zmarłą - tu nie ma najmniejszego problemu, natomiast od razu mówimy: granica jest w tym miejscu, nie wykorzystujemy ambony do żadnych przemówień politycznych - zwraca uwagę duchowny.

"To obrzydliwe, to niesmaczne"

Co do tego, że Kościół to nie miejsce na polityczne wystąpienia, zwłaszcza przy wspomnieniu bliskich zmarłych, wyjątkowo zgodna jest też opozycja.

- Kiedy Jarosławowi Kaczyńskiemu źle idzie z żywymi, to sięga po martwych. To obrzydliwe, to niesmaczne, ale to nie jest zaskakujące - mówi posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- To jest dla mnie jako katolika niepokojące, że wykorzystuje się wiarę, wykorzystuje się Kościół do spraw interesów partyjnych, ale z drugiej strony Kościół daje się wykorzystywać - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Jarosław Kaczyński zamiast na tą drabinkę przed Pałacem Prezydenckim wszedł na grób własnej matki i wygłaszał jakieś polityczne tezy - dodaje Adam Szłapka, przewodniczący Nowoczesnej i poseł Koalicji Obywatelskiej.

Według księdza Andrzeja Kobylińskiego ważniejsze jest nie to, gdzie padły słowa Jarosława Kaczyńskiego, ale to, o czym mówił.

- To nie jest tak, że po jednej stronie mamy złych ludzi, którzy atakują Kościół, a po drugiej stronie jest dobry Kościół, który tylko jest uosobieniem tego, co dobre i święte, to jest obraz fałszywy. Zauważmy, że mamy w Polsce głęboki kryzys Kościoła - podkreśla ks. Kobyliński.

Mszę i przemówienie Jarosława Kaczyńskiego transmitowała telewizja publiczna.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Wystarczy posłuchać relacji dwóch kobiet, by przekonać się, jak ważne przy porodzie może być znieczulenie. Zaczęto je stosować 30 lat temu, ale dziś wciąż nie jest standardem. Jest tylko i wyłącznie dla chętnych kobiet. Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią społeczną na ten temat.

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

"Kobiety, nie gódźcie się na taką opiekę, walczcie o swoje prawa". Fundacja Rodzić po Ludzku rusza z kampanią

Źródło:
Fakty TVN

Ten przedmiot wejdzie do szkół dopiero we wrześniu. Nie będzie obowiązkowy. Nie wiadomo, ilu uczniów będzie zainteresowanych. Wiadomo jednak, że studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej to wśród nauczycieli już jest hit. Na niektórych uczelniach jest dwa lub cztery razy więcej chętnych niż miejsc.  

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Nauczyciele chcą uczyć dzieci o zdrowiu. Duża popularność studiów podyplomowych o edukacji zdrowotnej

Źródło:
Fakty TVN

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To nie jest jakaś tam kłótnia w parlamencie - ocenił środowe starcie na mównicy sejmowej lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego i posła KO Romana Giertycha europoseł Nowej Lewicy Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Brejza (KO) nazwał Kaczyńskiego "manipulantem emocjonalnym".

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

"Kaczyński zamienił się w człowieka, który żywi się kłótnią"

Źródło:
TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS