Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę
Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodęTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Polska wysycha - alarmują hydrolodzy. Ulewne deszcze i burze, które w ostatnich tygodniach przechodziły nad Polską, nie poprawią sytuacji.

- Nagłe opady to są tylko nagłe opady. To nie jest coś ustawicznego, co pozwoli nam przetrwać i utrzymać te wody w dłuższym czasie - informuje profesor Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Część gmin apeluje o to, żeby oszczędzać wodę. Taki komunikat wydał między innymi Tomaszów Mazowiecki. Wójt prosi mieszkańców o to, żeby ograniczyć jej zużycie. - Aby wykorzystywali tę wodę do celów tylko niezbędnych, nie do podlewania trawników, ale wiadomo: do celów gospodarczych, takich bytowych, mieszkalnych - mówi wójt gminy Tomaszów Mazowiecki Sławomir Bernacki. O oszczędne korzystanie z wody apeluje również Krotoszyn. Miasto przestrzega, że jeżeli susza będzie się przedłużać, a mieszkańcy nie zaczną oszczędzać wody, to może jej zabraknąć w zbiornikach.

IMGW wydał 19 ostrzeżeń

- Na przykład jak ogródek mam w domu, to ze studni bierzemy wodę - mówi jeden z mieszkańców Krotoszyna. - Osobiście oszczędzam wodę, tym bardziej, że jest brak, jest susza, ale, no, niestety, ludzie na działkach wody nie oszczędzają i leją do basenów, no i podlewają wodą bieżącą. Nie powinno tak być, bo powinna być deszczówka i sprawa rozwiązana - ocenia inny mieszkaniec miasta. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 19 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. 90 stacji na rzekach odnotowało niskie przepływy wody. - Porównując do poprzednich lat, no to widzimy, że nie tak źle jak w roku ubiegłym. Dlatego że w roku ubiegłym o tej porze roku notowaliśmy dwa razy więcej tych stacji, ale jest to sytuacja porównywalna do sytuacji z roku 2022 - komentuje Michał Sikora, synoptyk i hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Łodzi susza doprowadziła do wyschnięcia koryta Bzury w Lesie Łagiewnickim. Rzekę od kilku lat obserwuje doktor Sebastian Szklarek, który twierdzi, że jeszcze sześć lat temu woda w Bzurze płynęła. Dziś koryto okresowo wysycha.

- No i to jest jeden z symptomów zmiany klimatu, bo jeżeli taki w miarę naturalny, lesisty odcinek rzeki wysycha, no to to jest efekt tego, że mamy zwiększone parowanie przez wyższe temperatury, no i nieproporcjonalnie rozłożone w czasie te opady - przekazuje doktor Sebastian Szklarek, ekohydrolog z Polskiej Akademii Nauk.

CZYTAJ TAKŻE: Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza w Polsce, IMGW wydaje ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną
Susza w Polsce, IMGW wydaje ostrzeżenie przed suszą hydrologicznąTVN24

Długotrwała susza wpływa na cenę jedzenia

Długotrwała susza wpływa również na jakość upraw, a to wpływa na cenę jedzenia. - We wcześniejszych okresach wegetacji (susza - przyp. red.) dała się bardzo we znaki. W związku z tym kłosy nie były dobrze wykształcone - mówi Marta Ceglarek z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Hydrolodzy tłumaczą, że największe problemy z suszą występują tam, gdzie grunty są zagospodarowane przez człowieka. Na przykład zabetonowane czy zmeliorowane. W takich miejscach woda nie ma gdzie się zatrzymać.

- My po prostu tej wody nie potrafimy zmagazynować, albo nie chcemy zmagazynować, i dlatego się borykamy z taką suszą - mówi profesor Robert Czerniakowski, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Synoptycy i hydrolodzy podkreślają, że gwałtowne zjawiska, takie jak burze, nie poprawią sytuacji hydrologicznej w kraju. Kolejne lata mogą przynieść jeszcze poważniejsze braki wody.

- Na pewno będzie problem z wodą na powierzchni, i to już rolnictwo od dawna zmaga się z corocznym problemem suszy - zaznacza Sebastian Szklarek. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej największy problem z suszą występuje na przełomie lipca i sierpnia.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pani Marlena 24 godziny na dobę będzie pacjentem słyszącym. Tylko ona i operujący lekarze wiedzą, w którym miejscu pod skórą został wszczepiony implant. Lekarze ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą przeprowadzili pionierską operację. Mają powody do dumy.

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Pierwszy na świecie implant słuchowy wszczepiany pod skórę. Przełomowa operacja w Kajetanach

Źródło:
Fakty TVN

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa rozpatrzył 9 grudnia wniosek Prokuratury Krajowej o areszt wobec Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka mecenas Bartosz Lewandowski poinformował, że sąd zastosował areszt wobec byłego wiceministra na okres trzech miesięcy. Zapowiedział odwołanie od tej decyzji sądu.

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Sąd zdecydował o areszcie dla Romanowskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Te wydarzenia pokazują, że Federacja Rosyjska ma ograniczone możliwości oddziaływania na kilku teatrach jednocześnie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, odnosząc się do sytuacji w Syrii. Dodał, że z punktu widzenia regionalnego bezpieczeństwa i interesów Polski widzi "wiele potencjalnych zagrożeń".

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Siewiera: Warto zwrócić uwagę na dwie kwestie. W obu mam wrażenie, że optymizm jest zbyt daleko idący

Źródło:
TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Wielka szansa na pozyskanie nowych rynków kontra mordowanie europejskiego rolnictwa - takie argumenty pojawiają się w związku z umową o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami strefy wolnego handlu w Ameryce Południowej. Umowa została właśnie wynegocjowana przez Komisję Europejską i państwa tworzące znaną jako Mercosur. Negocjacje trwały ćwierć wieku. Ursula von der Leyen chciałaby ogłosić sukces na starcie swojej kolejnej kadencji na stanowisku szefowej Komisji Europejskiej, ale może to nie być łatwe - spora część krajów Unii takiej umowy nie chce. Obawiają się zalania rynku tańszymi produktami rolnymi.

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Komisja Europejska wynegocjowała umowę z Mercosurem. Czy powstanie mniejszość blokująca w UE?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie pomogły ani "szczere" przeprosiny w orędziu do narodu, ani nieważne głosowanie nad jego impeachmentem. Prezydent Korei Południowej Jun Suk-Yeol opuści swój urząd - tak zdecydowała jego partia. Opozycja naciska, by stało się to jak najszybciej i by prezydent, który w zeszłym tygodniu zszokował świat nagle wprowadzając stan wojenny, odpowiedział za swoje czyny.

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Yoon Suk-yeol zostanie zmuszony do ustąpienia ze stanowiska

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS