Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę
Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodę
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Hydrolodzy nie mają złudzeń - w Polsce trwa susza hydrologiczna. Gminy apelują o to, by oszczędzać wodęTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Polska wysycha - alarmują hydrolodzy. Ulewne deszcze i burze, które w ostatnich tygodniach przechodziły nad Polską, nie poprawią sytuacji.

- Nagłe opady to są tylko nagłe opady. To nie jest coś ustawicznego, co pozwoli nam przetrwać i utrzymać te wody w dłuższym czasie - informuje profesor Robert Czerniawski, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Część gmin apeluje o to, żeby oszczędzać wodę. Taki komunikat wydał między innymi Tomaszów Mazowiecki. Wójt prosi mieszkańców o to, żeby ograniczyć jej zużycie. - Aby wykorzystywali tę wodę do celów tylko niezbędnych, nie do podlewania trawników, ale wiadomo: do celów gospodarczych, takich bytowych, mieszkalnych - mówi wójt gminy Tomaszów Mazowiecki Sławomir Bernacki. O oszczędne korzystanie z wody apeluje również Krotoszyn. Miasto przestrzega, że jeżeli susza będzie się przedłużać, a mieszkańcy nie zaczną oszczędzać wody, to może jej zabraknąć w zbiornikach.

IMGW wydał 19 ostrzeżeń

- Na przykład jak ogródek mam w domu, to ze studni bierzemy wodę - mówi jeden z mieszkańców Krotoszyna. - Osobiście oszczędzam wodę, tym bardziej, że jest brak, jest susza, ale, no, niestety, ludzie na działkach wody nie oszczędzają i leją do basenów, no i podlewają wodą bieżącą. Nie powinno tak być, bo powinna być deszczówka i sprawa rozwiązana - ocenia inny mieszkaniec miasta. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał 19 ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną. 90 stacji na rzekach odnotowało niskie przepływy wody. - Porównując do poprzednich lat, no to widzimy, że nie tak źle jak w roku ubiegłym. Dlatego że w roku ubiegłym o tej porze roku notowaliśmy dwa razy więcej tych stacji, ale jest to sytuacja porównywalna do sytuacji z roku 2022 - komentuje Michał Sikora, synoptyk i hydrolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W Łodzi susza doprowadziła do wyschnięcia koryta Bzury w Lesie Łagiewnickim. Rzekę od kilku lat obserwuje doktor Sebastian Szklarek, który twierdzi, że jeszcze sześć lat temu woda w Bzurze płynęła. Dziś koryto okresowo wysycha.

- No i to jest jeden z symptomów zmiany klimatu, bo jeżeli taki w miarę naturalny, lesisty odcinek rzeki wysycha, no to to jest efekt tego, że mamy zwiększone parowanie przez wyższe temperatury, no i nieproporcjonalnie rozłożone w czasie te opady - przekazuje doktor Sebastian Szklarek, ekohydrolog z Polskiej Akademii Nauk.

CZYTAJ TAKŻE: Susza rolnicza w 15 województwach. Gdzie wystąpiły największe niedobory wody

Susza w Polsce, IMGW wydaje ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną
Susza w Polsce, IMGW wydaje ostrzeżenie przed suszą hydrologicznąTVN24

Długotrwała susza wpływa na cenę jedzenia

Długotrwała susza wpływa również na jakość upraw, a to wpływa na cenę jedzenia. - We wcześniejszych okresach wegetacji (susza - przyp. red.) dała się bardzo we znaki. W związku z tym kłosy nie były dobrze wykształcone - mówi Marta Ceglarek z Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Hydrolodzy tłumaczą, że największe problemy z suszą występują tam, gdzie grunty są zagospodarowane przez człowieka. Na przykład zabetonowane czy zmeliorowane. W takich miejscach woda nie ma gdzie się zatrzymać.

- My po prostu tej wody nie potrafimy zmagazynować, albo nie chcemy zmagazynować, i dlatego się borykamy z taką suszą - mówi profesor Robert Czerniakowski, dyrektor Instytutu Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Synoptycy i hydrolodzy podkreślają, że gwałtowne zjawiska, takie jak burze, nie poprawią sytuacji hydrologicznej w kraju. Kolejne lata mogą przynieść jeszcze poważniejsze braki wody.

- Na pewno będzie problem z wodą na powierzchni, i to już rolnictwo od dawna zmaga się z corocznym problemem suszy - zaznacza Sebastian Szklarek. Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej największy problem z suszą występuje na przełomie lipca i sierpnia.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Scenariusz jest zawsze ten sam. Spotkanie jest publiczne, a wystąpienie 20-minutowe. Żadnych pytań, żadnych tłumaczeń i żadnych konfrontacji z suwerenem. Jeśli trzeba, Sławomir Mentzen szybko opuszcza spotkanie na hulajnodze lub biegiem. To działa, bo druga tura jest coraz bliżej.

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Powtarza ten sam scenariusz, później ucieka przed pytaniami. W sondażach zyskuje

Źródło:
Fakty TVN

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To już cztery lata, odkąd Andrzej Poczobut - dziennikarz i jeden z liderów mniejszości polskiej na Białorusi - został aresztowany przez białoruskie KGB. Andrzej Poczobut wciąż trzymany jest w łagrze jako jeden z najważniejszych zakładników reżimu. - Łukaszenka zdaje sobie sprawę z tego, że to jest jeden z najważniejszych więźniów, jakich posiada. Perspektyw na zwolnienie go z więzienia, na wynegocjowanie jego wolności, jak na razie nie widać - przyznaje dziennikarz Bartosz Wieliński.

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

"To piekło na ziemi, a w tym piekle znajduje się Andrzej". Perspektyw na zwolnienie Poczobuta "na razie nie widać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli tylko Ministerstwo Zdrowia przyzna, że tutaj należy coś zrobić, my już jesteśmy w blokach startowych i wiemy, jaki sprzęt należy kupić, jakie ośrodki należy wspomóc, aby kobieta była diagnozowana, leczona i także później rehabilitowana. To jest niezwykle ważne - wskazywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef WOŚP Jurek Owsiak, mówiąc o walce z endometriozą. - Ciśniemy bardzo mocno panią minister zdrowia i widzimy duży postęp - dodał.

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Owsiak: Ciśniemy mocno minister zdrowia. Wiemy, jaki sprzęt kupić

Źródło:
TVN24

- Tempo wzrostu funduszu płac w ochronie zdrowia jest większe niż dopływ składki. Jest coraz mniej pieniędzy na świadczenie usług - leki, operacje, sprzęt - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 były członek Rady Polityki Pieniężnej Bogusław Grabowski, odnosząc się do zapowiadanych zmian w składce zdrowotnej. Ocenił, iż "dobrze, że się mleko rozlało i że trzeba będzie posprzątać, wprowadzając nowy system".

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

"Dobrze, że się mleko rozlało i trzeba będzie posprzątać"

Źródło:
TVN24

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nowa amerykańska administracja chce przejąć kontrolę nad Grenlandią. Na jakich zasadach: aneksji? operacji zbrojnej? umowy? Na razie nie wiemy. Wiemy za to, że o ile podczas pierwszej kadencji Donalda Trumpa temat szybko zniknął, to teraz zdaje się być dla niego i jego ludzi jednym z priorytetów. Ze słów i czynów samych Grenlandczyków wynika, że dla nich najważniejsze jest samostanowienie.

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

"Od II wojny światowej mamy zasadę samostanowienia". Grenlandczycy tego właśnie chcą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS