Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"
Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Sprzątanie terenów popowodziowych wciąż trwa, a straty rosną. "Chcemy uciec przed zimą" Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Równolegle ze sprzątaniem szacowane są straty. A te z dnia na dzień rosną. Głuchołazy są wśród miejscowości, które ucierpiały najbardziej w wyniku powodzi.

- Pojawiają się adresy, w których nadzór nie stwierdził konieczności ewakuacji i rozbiórki budynków, ale ten budynek cały czas pracuje, pojawiają się pęknięcia. Mieszkańcy sami widzą zagrożenie. Tych adresów będzie na pewno więcej, w tej chwili jest to do 10 adresów - informuje Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołazów.

Od tygodnia inżynierowie oceniają stan techniczny budynków. Na podstawie ich oceny będą wypłacane zasiłki na remont lub odbudowę domu.

Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom
Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianomRenata Kijowska/Fakty TVN

- Mamy wspólnie świadomość tego, że za oknem jest już zimno, pada i każde przyspieszenie tej pomocy państwa daje nadzieję mieszkańcom terenów dotkniętych powodzią, że szybciej można rozpocząć remont, rozpocząć naprawę zniszczonych budynków tam, gdzie oczywiście się da - mówi Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Ponad 80 rodzin w Głuchołazach nie może wrócić do domów

Mieszkańcy na razie otrzymali pomoc w postaci zasiłku celowego i zasiłku powodziowego. Patrząc na skalę strat, potrzebne są o wiele większe pieniądze. Rzeka Biała Głuchołaska dosłownie zalała miasto. Do dzisiaj ponad 80 rodzin nie może wrócić do swoich domów.

- Nurt był, że wszystko (rzeka - red.) zabierała. No nic nie zostało - opowiada jeden z mieszkańców Głuchołazów. - Chcemy uciec przed zimą, bo ile można u sąsiadów mieszkać? - pyta.

Remonty będą bardzo trudne i czasochłonne. Osuszacze pracują całą dobę. Skala zniszczeń jest ogromna, już dzisiaj szacowana na ponad miliard złotych. Zniszczona została infrastruktura - drogi, mosty. Wielu mieszkańców straciło dosłownie cały dorobek życia, wszystko nadaje się do wyrzucenia.

CZYTAJ TAKŻE: Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

- Nie ma chyba osoby, nie ma rodziny, żeby nie dotknęła bezpośrednio ta sytuacja, ta powódź - mówi mieszkanka Głuchołazów.

Mieszkańcy powoli starają się wrócić do normalności. Na miejscu cały czas są żołnierze i - jak mówią mieszkańcy - ich pomoc jest bezcenna.

- Cztery dni żołnierze pompowali wodę, wynosili muł, szlam. W tej chwili już wszystko pomału się normuje. Mamy piwnice już wyczyszczone i odkażone przez wojska chemiczne i pomału zaczynamy coś robić, sprzątać. W tej chwili jeszcze częściowo woda w kranach jest nie do użytku spożywczego, tak że cały czas jesteśmy zaopatrywani - mówi mieszkanka Głuchołazów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Policja przeprowadziła eksperyment na ulicy w ramach kampanii społecznej. Funkcjonariusze chcieli sprawdzić, czy ktoś z przechodniów zwróci uwagę na starszą panią w szlafroku, wyglądająca na zagubioną. Czy zatroszczą się o nią, pomogą? Starsi ludzie często tracą orientację w czasie i przestrzeni. Ratunkiem dla nich jest spostrzegawczość oraz wrażliwość obcych ludzi, którzy podejdą i zapytają.

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Policja zorganizowała na ulicy test na ludzką wrażliwość. Wniosek? Jako społeczeństwo mamy duży problem

Źródło:
Fakty TVN

Prawie milion polskich dzieci czeka na alimenty. Rodzice - głównie ojcowie - nie wywiązują się z zasądzonych płatności. W sumie długi alimentacyjne w Polsce są wielomiliardowe. Pomaga fundusz alimentacyjny. Świadczenia miały wzrosnąć od 1 października, co rząd obiecał, ale już jest opóźnienie, dlatego teraz jest zapowiedź wyrównania.

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Przybywa rodziców niepłacących na swoje dzieci. Dług alimentacyjny w Polsce sięga ponad 15 miliardów złotych

Źródło:
Fakty TVN

Uważam, że Jarosław Kaczyński na tym kongresie PiS namaścił Przemysława Czarnka na bardzo ważną osobistość. To pokazuje, w którą stronę Prawo i Sprawiedliwość będzie szło, czyli w stronę bardzo radykalną, nie chcę powiedzieć "czarnkową" - mówiła europosłanka Joanna Scheuring-Wielgus w "Faktach po Faktach".

"Kaczyński namaścił Czarnka"

"Kaczyński namaścił Czarnka"

Źródło:
TVN24

Polska musi mieć taką strategię migracyjną, dlatego że Polacy są zaniepokojeni tym, że państwo nie kontroluje swoich granic - powiedział w "Faktach po Faktach" minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Zapewnił, że zna założenia nowej strategii, a w czterech resortach trwają "zmiany ustawowe" w oparciu o nie. W najbliższy czwartek minister przedstawi założenia strategii przygotowań Polski do organizacji Igrzysk Olimpijskich w 2040 roku w Warszawie.

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

"Polska musi mieć taką strategię, bo Polacy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS