Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"
Głuchołazy wciąż walczą ze skutkami powodzi. "Chcemy uciec przed zimą"
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Sprzątanie terenów popowodziowych wciąż trwa, a straty rosną. "Chcemy uciec przed zimą" Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Od powodzi minął już miesiąc, ale zniszczenia były tak wielkie, że nadal trwa wielki sprzątanie. Głuchołazy zostały niemal całkowicie zniszczone. Potrzebne są lata na ich odbudowę. Straty szacowane są na ponad miliard złotych - ta kwota zapewne będzie jeszcze wyższa, bo inżynierowie nadal oceniają stan techniczny budynków i infrastruktury.

Równolegle ze sprzątaniem szacowane są straty. A te z dnia na dzień rosną. Głuchołazy są wśród miejscowości, które ucierpiały najbardziej w wyniku powodzi.

- Pojawiają się adresy, w których nadzór nie stwierdził konieczności ewakuacji i rozbiórki budynków, ale ten budynek cały czas pracuje, pojawiają się pęknięcia. Mieszkańcy sami widzą zagrożenie. Tych adresów będzie na pewno więcej, w tej chwili jest to do 10 adresów - informuje Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołazów.

Od tygodnia inżynierowie oceniają stan techniczny budynków. Na podstawie ich oceny będą wypłacane zasiłki na remont lub odbudowę domu.

Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianom
Dwa lata temu przyjął pod swój dach 80 uchodźczyń z dziećmi. Teraz pomaga powodzianomRenata Kijowska/Fakty TVN

- Mamy wspólnie świadomość tego, że za oknem jest już zimno, pada i każde przyspieszenie tej pomocy państwa daje nadzieję mieszkańcom terenów dotkniętych powodzią, że szybciej można rozpocząć remont, rozpocząć naprawę zniszczonych budynków tam, gdzie oczywiście się da - mówi Mariusz Dobrzeniecki, prezes Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

Ponad 80 rodzin w Głuchołazach nie może wrócić do domów

Mieszkańcy na razie otrzymali pomoc w postaci zasiłku celowego i zasiłku powodziowego. Patrząc na skalę strat, potrzebne są o wiele większe pieniądze. Rzeka Biała Głuchołaska dosłownie zalała miasto. Do dzisiaj ponad 80 rodzin nie może wrócić do swoich domów.

- Nurt był, że wszystko (rzeka - red.) zabierała. No nic nie zostało - opowiada jeden z mieszkańców Głuchołazów. - Chcemy uciec przed zimą, bo ile można u sąsiadów mieszkać? - pyta.

Remonty będą bardzo trudne i czasochłonne. Osuszacze pracują całą dobę. Skala zniszczeń jest ogromna, już dzisiaj szacowana na ponad miliard złotych. Zniszczona została infrastruktura - drogi, mosty. Wielu mieszkańców straciło dosłownie cały dorobek życia, wszystko nadaje się do wyrzucenia.

CZYTAJ TAKŻE: Sytuacja powodzian w ostatnich dniach się pogarsza. "Tak się nie da spędzić zimy"

- Nie ma chyba osoby, nie ma rodziny, żeby nie dotknęła bezpośrednio ta sytuacja, ta powódź - mówi mieszkanka Głuchołazów.

Mieszkańcy powoli starają się wrócić do normalności. Na miejscu cały czas są żołnierze i - jak mówią mieszkańcy - ich pomoc jest bezcenna.

- Cztery dni żołnierze pompowali wodę, wynosili muł, szlam. W tej chwili już wszystko pomału się normuje. Mamy piwnice już wyczyszczone i odkażone przez wojska chemiczne i pomału zaczynamy coś robić, sprzątać. W tej chwili jeszcze częściowo woda w kranach jest nie do użytku spożywczego, tak że cały czas jesteśmy zaopatrywani - mówi mieszkanka Głuchołazów.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS