Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW

Źródło:
Fakty po Południu
Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKW
Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKWTomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/2
Fundusz Sprawiedliwości rozdawał pieniądze, a ziobryści się promowali. Jest wniosek do PKWTomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Nie tylko na sprzęty AGD dla kół gospodyń wiejskich i nie tylko na powiązane siecią zależności fundacje i organizacje. Czy z Funduszu Sprawiedliwości mogła być finansowana także kampania wyborcza Zjednoczonej Prawicy? Posłowie Joński i Szczerba wnioskują do Państwowej Komisji Wyborczej o skontrolowanie wydatków PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. "Agitacja wyborcza poza komitetem wyborczym jest przestępstwem" - przypominają.

"Idziemy razem! Zjednoczeni!" - można było usłyszeć na konwencji Zjednoczonej Prawicy podczas kampanii wyborczej w 2023 roku. Pod wspólnym szyldem i we wspólnej kampanii. Partie Zjednoczonej Prawicy tak samo wspólne mogą mieć teraz problemy. - W naszym wniosku, który skierujemy jeszcze dzisiaj do Państwowej Komisji Wyborczej, zawrzemy kilka przykładów namacalnych absolutnie, chociaż tych przypadków są setki, jak politycy PiS-u, Suwerennej Polski, wykorzystywali Fundusz Sprawiedliwości do swojej kampanii - zapowiedział Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

"Ta afera może zatopić i Suwerenną Polskę, ale również PiS"

Każdy komitet wyborczy musi "co do złotówki" rozliczyć koszt kampanii z Państwową Komisją Wyborczą. Co za tym idzie, każda złotówka musi być wydana ze środków do tego przeznaczonych, z właściwego rachunku bankowego. Wykorzystywanie innych źródeł finansowania jest po prostu niezgodne z prawem.

- Ta afera może zatopić i Suwerenną Polskę, ale również PiS, ponieważ oni razem funkcjonowali, chociażby jako komitet wyborczy. I nielegalne finansowanie komitetu może wpłynąć na przyszłą subwencję - skomentował Michał Szczerba, poseł Koalicji Obywatelskiej. To niemal 26 milionów złotych, które mają być wypłacone największemu klubowi w Sejmie. Obok składek członkowskich i darowizn subwencja to główne i największe źródło finansowania obecnych w Sejmie partii politycznych.

- Posłowie Szczerba i Joński mają prawo składać takie nonsensowne wnioski, jakie sobie wymyślą. To jest ich prawo parlamentarzystów - mówi Paweł Szrot, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

ZOBACZ TEŻ: Pieniądze na Pegasusa, Profeto i imperium Rydzyka. Czym jest Fundusz Sprawiedliwości?

Adam Bodnar o przeszukaniach ws. Funduszu Sprawiedliwości
Adam Bodnar o przeszukaniach ws. Funduszu SprawiedliwościTVN24

PKW cofnie subwencję?

Politycy Suwerennej Polski chętnie się promowali, wręczając rzeczy zakupione ze środków Funduszu Sprawiedliwości, i to najczęściej w swoich okręgach. W promocji samego Funduszu wykorzystano wizerunek Zbigniew Ziobry.

Największy z koalicjantów "obozu dobrej zmiany" nie protestował, bo jego posłowie sami ochoczo rozdawali kartonowe czeki w swoich okręgach wyborczych czy finansowali z rządowych pieniędzy "pikniki rodzinne" w trakcie kampanii, które tak naprawdę służyły ich promocji. Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza dopatrzy się nawet najmniejszych uchybień w finansowaniu kampanii wyborczej, może odrzucić sprawozdanie finansowe partii i cofnąć jej subwencję. Takie sytuacje już miały miejsce w przeszłości.

- Państwowa Komisja Wyborcza ma być tym organem państwa, który ma odpowiadać za czystość i sprawny przebieg procesu wyborczego. Tego oczekujemy - mówi Michał Kobosko, poseł Trzeciej Drogi-Polska 2050. Wskazany przez Zjednoczoną Prawicę skład Państwowej Komisji Wyborczej często "miał problem" z dopatrzeniem się nieprawidłowości. Na początku marca prezydent powołał do komisji członków wskazanych przez nowy Sejm. Oni mogą być nieco mniej wyrozumiali.

Autorka/Autor:Tomasz Pupiec

Źródło: Fakty po Południu

Źródło zdjęcia głównego: Adam Chelstowski / Forum

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS