Donald Tusk: listy PiS do PE to tak naprawdę listy gończe. "Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Donald Tusk: listy PiS do PE to tak naprawdę listy gończe. "Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej"
Donald Tusk: listy PiS do PE to tak naprawdę listy gończe. "Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Donald Tusk: listy PiS do PE to tak naprawdę listy gończe. "Rozliczymy zło. Chcecie szybciej? Będzie szybciej"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Listy wyborcze Prawa i Sprawiedliwości jak listy gończe. Ostre słowa Donalda Tuska na wiecu 4 czerwca w Warszawie. Premier, mobilizując Polaków do udziału w eurowyborach, uderzał raz po raz w polityków poprzedniego obozu władzy. Pytał, czy naprawdę chcielibyśmy wysłać do Brukseli "delegację złodziei, łajdaków, ludzi bez sumienia, którzy okradali Polskę przez tyle lat". Padły konkretne nazwiska. Ze strony części wymienionych polityków padły riposty.

- Jeszcze raz przejrzałem, jak wyglądają listy kandydatów PiS-u do europarlamentu. No to są, wiecie, listy gończe tak naprawdę, a nie listy do parlamentu - powiedział Donald Tusk, premier i przewodniczący Platformy Obywatelskiej, podczas wiecu 4 czerwca.

- Wypowiedzi na poziomie gimbazy są dobre dla ośmiogwiazdkowców, fajnopolaków i "Szkła kontaktowego" - skomentował Joachim Brudziński, eurodeputowany i kandydat Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Donald Tusk na wiecu wspominał o wielu politykach PiS, w tym także o Joachimie Brudzińskim. - Ponad rok szuka tych kilku faktur za łazieneczkę, za kuchnię. Jest liderem do parlamentu - przypomniał.

Chodzi korespondencję, do której dotarli dziennikarze "Gazety Wyborczej" rok temu. Jedna ze spółek Skarbu Państwa miała pomagać w remoncie prywatnego mieszkania europosła Brudzińskiego. - Polski Holding Hotelowy, a przynajmniej jego pracownicy, na polecenie prezesa i w porozumieniu z prezesem Cristescu (Gheorghe Cristescu, do maja 2024 roku prezes PHH - przyp. red.) co najmniej zarządzali remontem luksusowego mieszkania Joachima Brudzińskiego - informował dziennikarz "Gazety Wyborczej" Wojciech Czuchnowski w maju 2023 roku.

- Nie idziemy po to, żeby odnosić się do nienawistnego bełkotu - przekonuje Joachim Brudziński.

ZOBACZ TEŻ: Donald Tusk na wiecu w Warszawie: niedzielne wybory są bojem o to, by wojna nie wkroczyła do Polski

Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończe
Donald Tusk: listy kandydatów PiS do PE to są tak naprawdę listy gończeTVN24

"Nasz kochany Rysiu Czarnecki"

Donald Tusk nie poprzestał na Joachimie Brudzińskim. - Ryszard! Nasz kochany Rysiu Czarnecki. Jak nie wiecie, jak zarabiać na dojeżdżaniu samochodem do Brukseli, samochodem, którego nie ma, to go spytajcie - mówił Donald Tusk.

Prokuratura chce uchylenia immunitetu Ryszardowi Czarneckiemu, bo europoseł przez cztery lata miał zawyżać koszty dojazdu do Brukseli, deklarując, że rusza tam nie z Warszawy, gdzie mieszka, ale z Jasła. Do tego - niezależnie od pory roku - podróżować miał fiatem punto w kabriolecie. - Ale okazało się, że ten fiat punto został zezłomowany w 2001 roku - mówiła w "Śniadaniu w Trójce" Renata Grochal.

- A Podlasie z Warmią i Mazurami? Jak wam się podoba prawomocnie skazany lider Wąsik? A może pojedziemy na Lubelszczyznę? Mamy lidera listy, prawomocnie skazanego Kamińskiego - wymieniał Donald Tusk.

Nierozłączny duet opuścił więzienne mury tylko za sprawą kolejnego, tym razem skutecznego ułaskawienia prezydenta Dudy. To najprawdopodobniej nie koniec ich problemów, bo sejmowa komisja wciąż bada nadużycia władzy związane z zakupem i wykorzystywaniem systemu Pegasus.

- Jak w Unii Europejskiej kolega z "jedynki" będzie szanowany, skoro tutaj niedawno spędził jakiś czas w więzieniu? - nawet Marek Suski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, zadaje to pytanie.

Prokuratura bada również sprawę obecności policyjnego śmigłowca Black Hawk na festynie przed wyborami parlamentarnymi w zeszłym roku. - Śledztwo to dotyczy przekroczenia uprawnień przez sekretarza stanu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - poinformował Szymon Banna z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, mówiąc o Macieju Wąsiku.

CZYTAJ TAKŻE: "Ważny sygnał" z Warszawy. "Może zmobilizował kilkadziesiąt tysięcy, może sto kilkadziesiąt tysięcy"

Donald Tusk: dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby tamten ład nie wrócił tutaj
Donald Tusk: dzisiaj jesteśmy tutaj po to, żeby tamten ład nie wrócił tutajTVN24

"Może jeszcze Obajtek z Podkarpacia? Pojedzie uczyć Europę, jak się robi biznesy?"

- Nie wiem, dlaczego Mazowsze tak bardzo podpadło Kaczyńskiemu i PiS-owi. Tam liderem listy jest pan Bielan i pan Kurski - kontynuował Donald Tusk.

Adam Bielan, eurodeputowany PiS, jest zamieszany w aferę w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Mówi, że nie pamięta SMS-ów, które go obciążają. - Nie mogłem mieć innych skojarzeń niż zorganizowana grupa przestępcza - tak tę aferę skomentował Jacek Żalek, były partyjny kolega Adama Bielana i były poseł Partii Republikańskiej.

ZOBACZ WIĘCEJ: "Ukryte wpływy" - dziennikarze "Czarno na białym" dotarli do SMS-ów Adama Bielana w związku z NCBR

- Może jeszcze Obajtek z Podkarpacia? Pojedzie uczyć Europę, jak się robi biznesy? - pytał na wiecu Donald Tusk.

Do Daniela Obajtka prokuratura ma pytania w co najmniej sześciu postępowaniach. - Dotyczące połączenia Lotosu z Orlenem. Drugie - zawyżania cen benzyny. Trzecie - tej zaliczki na zakup ropy. Są także mniejsze sprawy, dotyczące składania fałszywych zeznań - wymienia minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

OGLĄDAJ W TVN24 GO: Daniel Obajtek nie stawił się na komisji. Przegłosowano wniosek o jego zatrzymanie

- Mój pełnomocnik ma lub będzie miał kontakt z prokuraturą - podkreśla Daniel Obajtek, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na europosła z Podkarpacia. Jak ustalili dziennikarze Radia Zet i Frontstory.pl, obecnie Daniel Obajtek pomieszkuje w Budapeszcie, w kamienicy należącej do firmy związanej z zięciem Viktora Orbana.

- To jedno z tych moich czterech zobowiązań i ono brzmiało "rozliczymy zło". Chcecie szybciej? Będzie szybciej - zapowiedział Donald Tusk. Przyznał, że sam z tempa postępowań nie jest zadowolony.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS