Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami
Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościamiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Ogromny wysiłek, adrenalina i zacięta rywalizacja. Sobotnie zawody crossfit dla osób z niepełnosprawnościami dostarczyły wielu emocji. W pięciu kategoriach rywalizowali zawodnicy z całej Polski.

- Na pewno dają dużo fajnej adrenaliny, świetnej zabawy, też można nawiązać fajne znajomości poprzez ten sport - mówi jedna z uczestniczek wydarzenia. - Rywalizacja jest bardzo fajna i zacięta, co bardzo cieszy, że z roku na rok jest coraz większy poziom. Chciałem się sprawdzić, jak tam moja forma i jak tam innych forma, czy dalej są szanse na wygraną, czy raczej będzie ciężko - dodaje drugi uczestnik.

Crossfit w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem, także w środowisku osób z niepełnosprawnościami.

- Zauważyliśmy, że crossfit jest coraz bardziej popularny wśród osób pełnosprawnych również, i chcieliśmy to właśnie przełożyć na osoby z niepełnosprawnością ruchową. Już od sześciu lat organizujemy w Krakowie treningi, no i zawody - to trzecia edycja - komentuje Rafał Pawłowski, prezes Fundacji Brak Barier.

Crossfit to świetna forma rehabilitacji

Uczestnicy, żeby wziąć udział w zawodach, ćwiczyli regularnie. Część z nich ze sportem związana jest od lat. - Ćwiczyłam trzy razy w tygodniu, raz na siłowni ze swoją trenerką personalną, miałam też trening rozpisany w domu, no i przychodziłam na treningi fundacji - mówi jedna z uczestniczek wydarzenia. - To jest wyzwanie. Można siebie sprawdzić. Można też spotkać niesamowitych ludzi, którzy po prostu walczą ze swoim ciałem - opowiada inna uczestniczka wydarzenia.

Taki trening to świetna forma rehabilitacji. Wbrew ogólnie panującym stereotypom, nie jest on wyłącznie przeznaczony dla sportowców i osób w pełni sprawnych. Ćwiczenia są wymagające, ale tym samym znacznie poprawiają sprawność, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie i samodzielność.

- Zawody pozwalają rozwijać koordynację ruchową i sprawność osoby poruszającej się na wózku - informuje jeden z uczestników wydarzenia. - To są urozmaicone ćwiczenia, wydolnościowe, siłowe i zręcznościowe, więc fajnie to wpływa na całą koordynację, samo zdrowie osób z niepełnosprawnością - ocenia inny uczestnik.

Niepełnosprawność nie definiuje drugiego człowieka

Jak podkreślają zawodnicy, crossfit to pokonywanie barier, jakie im stawia organizm. Zmierzenie się nie tylko z konkurentami, ale przede wszystkim z samym sobą. - To są tak wymagające ćwiczenia. Bardzo dużo ćwiczeń na barki, na sprawność tułowia, których w mojej kategorii, niestety, nie ma. No i to chyba była największa z przeszkód - przyznaje jeden z uczestników.

Zawody pokazały ogromną determinację i zaangażowanie. Bez względu na poziom sprawności fizycznej i osiągnięte wyniki, zawodnicy z wykonanej pracy czerpali satysfakcję.

CZYTAJ TAKŻE: Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badańMarek Nowicki/Fakty TVN

- Nie wiem jeszcze, które miejsce zająłem, nie jest to istotne. Istotne dla mnie jest to, że to rywalizacja, że wychodzę z tego z uśmiechem. i że mogłem tutaj przyjechać i sprawdzić się z innymi, to jest nieocenione - mówi uczestnik wydarzenia.

Niepełnosprawność nie definiuje drugiego człowieka, zwłaszcza jego fizyczności. - Mogą wykonywać ćwiczenia tak jak sprawni ludzie. Mogą podnieść sztangę. Teraz będzie finał i będą wspinać się chociażby na linie, gdzie, jak myślę, większość osób nawet pełnosprawnych miałaby problem. Pomimo tej niepełnosprawności ruchowej są w stanie wykonywać rzeczy, które niekoniecznie każdy jest w stanie wykonać, i przełamywać dzięki temu takie stereotypy - podsumowuje Rafał Pawłowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS