Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami
Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościamiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Ogromny wysiłek, adrenalina i zacięta rywalizacja. Sobotnie zawody crossfit dla osób z niepełnosprawnościami dostarczyły wielu emocji. W pięciu kategoriach rywalizowali zawodnicy z całej Polski.

- Na pewno dają dużo fajnej adrenaliny, świetnej zabawy, też można nawiązać fajne znajomości poprzez ten sport - mówi jedna z uczestniczek wydarzenia. - Rywalizacja jest bardzo fajna i zacięta, co bardzo cieszy, że z roku na rok jest coraz większy poziom. Chciałem się sprawdzić, jak tam moja forma i jak tam innych forma, czy dalej są szanse na wygraną, czy raczej będzie ciężko - dodaje drugi uczestnik.

Crossfit w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem, także w środowisku osób z niepełnosprawnościami.

- Zauważyliśmy, że crossfit jest coraz bardziej popularny wśród osób pełnosprawnych również, i chcieliśmy to właśnie przełożyć na osoby z niepełnosprawnością ruchową. Już od sześciu lat organizujemy w Krakowie treningi, no i zawody - to trzecia edycja - komentuje Rafał Pawłowski, prezes Fundacji Brak Barier.

Crossfit to świetna forma rehabilitacji

Uczestnicy, żeby wziąć udział w zawodach, ćwiczyli regularnie. Część z nich ze sportem związana jest od lat. - Ćwiczyłam trzy razy w tygodniu, raz na siłowni ze swoją trenerką personalną, miałam też trening rozpisany w domu, no i przychodziłam na treningi fundacji - mówi jedna z uczestniczek wydarzenia. - To jest wyzwanie. Można siebie sprawdzić. Można też spotkać niesamowitych ludzi, którzy po prostu walczą ze swoim ciałem - opowiada inna uczestniczka wydarzenia.

Taki trening to świetna forma rehabilitacji. Wbrew ogólnie panującym stereotypom, nie jest on wyłącznie przeznaczony dla sportowców i osób w pełni sprawnych. Ćwiczenia są wymagające, ale tym samym znacznie poprawiają sprawność, co przekłada się na codzienne funkcjonowanie i samodzielność.

- Zawody pozwalają rozwijać koordynację ruchową i sprawność osoby poruszającej się na wózku - informuje jeden z uczestników wydarzenia. - To są urozmaicone ćwiczenia, wydolnościowe, siłowe i zręcznościowe, więc fajnie to wpływa na całą koordynację, samo zdrowie osób z niepełnosprawnością - ocenia inny uczestnik.

Niepełnosprawność nie definiuje drugiego człowieka

Jak podkreślają zawodnicy, crossfit to pokonywanie barier, jakie im stawia organizm. Zmierzenie się nie tylko z konkurentami, ale przede wszystkim z samym sobą. - To są tak wymagające ćwiczenia. Bardzo dużo ćwiczeń na barki, na sprawność tułowia, których w mojej kategorii, niestety, nie ma. No i to chyba była największa z przeszkód - przyznaje jeden z uczestników.

Zawody pokazały ogromną determinację i zaangażowanie. Bez względu na poziom sprawności fizycznej i osiągnięte wyniki, zawodnicy z wykonanej pracy czerpali satysfakcję.

CZYTAJ TAKŻE: Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań
Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badańMarek Nowicki/Fakty TVN

- Nie wiem jeszcze, które miejsce zająłem, nie jest to istotne. Istotne dla mnie jest to, że to rywalizacja, że wychodzę z tego z uśmiechem. i że mogłem tutaj przyjechać i sprawdzić się z innymi, to jest nieocenione - mówi uczestnik wydarzenia.

Niepełnosprawność nie definiuje drugiego człowieka, zwłaszcza jego fizyczności. - Mogą wykonywać ćwiczenia tak jak sprawni ludzie. Mogą podnieść sztangę. Teraz będzie finał i będą wspinać się chociażby na linie, gdzie, jak myślę, większość osób nawet pełnosprawnych miałaby problem. Pomimo tej niepełnosprawności ruchowej są w stanie wykonywać rzeczy, które niekoniecznie każdy jest w stanie wykonać, i przełamywać dzięki temu takie stereotypy - podsumowuje Rafał Pawłowski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bite, zaniedbywane emocjonalnie i pozostawione same sobie - takiej traumy doświadcza nawet co trzecie dziecko w Polsce. Z tego się nie wyrasta. To nie mija, gdy człowiek stanie się samodzielny i dorosły. Najnowsza kampania społeczna Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pomaga, uświadamia i przestrzega.

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

"Dziecko, które doświadcza przemocy emocjonalnej, 10-krotnie częściej decyduje się na próbę samobójczą"

Źródło:
Fakty TVN

Zacznijmy od sprawy kluczowej - ten raport nie powstał, by komukolwiek udowodnić, że psy są agresywne i niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Powstał po to, by właścicielom naszych czworonożnych przyjaciół uświadomić, że trzeba się nimi dobrze opiekować i jeszcze lepiej pilnować.

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

W 2024 roku psy w Polsce pogryzły ludzi niemal 27 tysięcy razy. Odpowiedzialność spada na właścicieli

Źródło:
Fakty TVN

Sanepid mówi "sprawdzam" i rozpoczyna kontrole kart szczepień. Coraz częściej mówimy o kolejnych przypadkach chorób, o których zapomnieliśmy kilkadziesiąt lat temu. Wracają, bo właśnie jest problem ze szczepieniami.

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

35 razy więcej przypadków krztuśca w rok. O niektórych chorobach już zapomnieliśmy, a teraz wracają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W piątek i sobotę banki żywności prowadzą wielkanocną zbiórkę dla potrzebujących. Wolontariusze czekają w ponad 1300 sklepach. Najbardziej potrzebne są oleje, mąki, makarony i konserwy. Można też pomóc za pośrednictwem strony internetowej. Dwa i pół miliona Polaków żyje w ubóstwie.

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Skala biedy w Polsce rośnie. Rozpoczęła się wielkanocna zbiórka banków żywności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ze strachu o siebie samego Jarosław Kaczyński poświęca dzisiaj pozycję swojego kandydata w wyborach prezydenckich. Przecież to, co zrobił, ośmieszyło go, ośmieszyło cały obóz polityczny - powiedział w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, komentując scysję prezesa PiS z Romanem Giertychem w Sejmie.

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Jarosław Kaczyński "poświęca pozycję PiS-u, żeby bronić siebie samego"

Źródło:
TVN24

Jestem zażenowany językiem, którym posługują się niektórzy politycy. Obawiam się, że w tej chwili już nie ma chyba żadnych granic, że można bezkarnie mówić, co się chce - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Zbigniew Ćwiąkalski, odnosząc się do sytuacji sejmowego spięcia Jarosława Kaczyńskiego i Romana Giertycha. - Jestem przekonany, że jeszcze wiele usłyszymy przed wyborami prezydenckimi, bo hamulce puściły już całkowicie - dodał.

"Hamulce puściły już całkowicie"

"Hamulce puściły już całkowicie"

Źródło:
TVN24

Zastępuje przewodnika, lustro, nawet w pewnym zakresie narząd wzroku. Sztuczna inteligencja to pomocnik, który nie traci cierpliwości, a osobom niedowidzącym zwiększa przestrzeń samodzielności. ChatGPT jest w stanie asystować przy robieniu zakupów, orientować użytkownika w przestrzeni czy odnaleźć zgubiony przez niego przedmiot. Nie można mu ufać bezkrytycznie, ale można pozwolić sobie pomóc.

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

ChatGPT może zastąpić przewodnika osobie niewidomej. Wystarczy aplikacja na smartfonie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W ciągu minionej doby Bill Ackman, jeden z najbardziej znanych inwestorów na świecie, napisał kilka tweetów. Jeden z nich brzmiał: "Państwa, które jako pierwsze dojdą do porozumienia z Donaldem Trumpem, zawrą lepsze porozumienia. Kraje, które będą czekać lub zastosują odwet, będą żałować, że nie były w pierwszej grupie". A drugi cytat: "Czasem najlepszą strategią w negocjacji jest przekonanie drugiej strony o swoim szaleństwie". A co myślą zwykli amerykańscy przedsiębiorcy, którzy nie zarządzają miliardowymi funduszami, ale po prostu firmami?

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Przedsiębiorcy reagują na cła Trumpa. "Na końcu i tak zawsze płaci klient"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS