Co z prezydenckimi poprawkami do "lex Tusk"? "Najpewniej żadnej nowelizacji nie będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ruch Dudy w sprawie lex Tusk nic nie zmienia? "To, co proponują ludzie PiS-u, jest czystym zamachem"
Ruch Dudy w sprawie lex Tusk nic nie zmienia? "To, co proponują ludzie PiS-u, jest czystym zamachem"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Ruch Dudy w sprawie lex Tusk nic nie zmienia? "To, co proponują ludzie PiS-u, jest czystym zamachem"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Ustawa o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów w polskiej polityce w latach 2007-2022 weszła w życie. Ruch Andrzeja Dudy w tej sprawie niczego nie zmienił. Oprócz tego, że jego poprawki wpłynęły do Sejmu. Opozycja nie popiera nowelizacji, a także nie wierzy, że PiS ją poprze.

Tego marsz nie zmienił. Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich powstanie i będzie działać. Nawet bez opozycji. - Te działania nie spowodują, żeby komisja miała problem z działalnością czy turbulencje w działalności komisji. Komisja zostanie powołana i zacznie działać - przekonuje Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

Termin na zgłaszanie kandydatur upływa 14 czerwca - w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu. Opozycyjne kluby nikogo nie zarekomendują. - Jeśli Prawo i Sprawiedliwość myśli, że będzie sobie żyrować działalność tej komisji, posługując się także obecnością przedstawicieli opozycji w tej komisji, to się grubo przeliczy - mówi Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Prezydencki projekt zmian otrzymał już oficjalny numer druku, a to znaczy, że Sejm może rozpocząć prace legislacyjne. Może, ale nie musi. - Prezydent chciałby, żeby jego nowelizacja była procedowana, ale jeśli prace nad komisją ruszą przed skończeniem procedowania nowelizacji, żeby odbywały się w poszanowaniu ducha nowelizacji - przekazuje profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP. Sekretarz generalny PiS przyznaje, że to jedna z możliwości branych pod uwagę.

- Nie chce mi się wierzyć, żeby PiS chciał procedować nad tym projektem, bo Kaczyński już dostał wszystko, co chciał. Prezydent został kolejny raz przez niego ograny - uważa Borys Budka, poseł PO. PiS wciąż podtrzymuje wersję, że w tej sprawie nie ma jeszcze stanowiska klubu.

Posłowie PiS podkreślają, jak ważne jest zbadanie kwestii rosyjskich wpływów, ale pytania o to, dlaczego komisja zostaje powołana dopiero teraz, a prace będzie prowadzić w kampanii wyborczej, bagatelizują. - Trudno robić zarzut z tego, że akurat w danym momencie coś jest robione, a nie wcześniej. Zawsze wszystko można coś zrobić wcześniej, później. Ważne jest to, żeby podejmować dobre, trafne decyzje - przekonuje Marcin Horała, minister funduszy i polityki regionalnej.

"Lex Tusk". Co dalej z nowelizacją? Jarosław Kaczyński: decyzję podejmiemy w klubie
"Lex Tusk". Co dalej z nowelizacją? Jarosław Kaczyński: decyzję podejmiemy w klubieArleta Zalewska/Fakty TVN

"Czysty zamach"

Wprowadzenie zmian w ustawie o powołaniu komisji może opóźnić i same prace, i raport. - Nawet jego data jest wskazana na 17 września. Jakakolwiek nowelizacja tej ustawy sprawiałaby, że pojawiłyby się potężne problemy organizacyjne przy okazji powołania tej komisji, więc najpewniej żadnej nowelizacji nie będzie - ocenia Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

- Żaden prezydent na świecie nie jest w stanie przeczytać wszystkich ustaw, które podpisuje - zapewniał w sobotę Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS. Przy okazji innej rozmowy dodał on jednak, że decyzja prezydenta o nowelizacji była spowodowana tym, iż zobaczył on, jakie napięcie wywołało podpisanie przez niego ustawy.

Jeśli Sejm przyjmie prezydencką nowelizację, przedstawiciele większości senackiej już zapowiadają jej odrzucenie. - Zbierzemy opinie ekspertów, opinie konstytucjonalistów, tak żeby w przyszłości Trybunał Stanu i prokuratura niezależna miała pełen materiał dowodowy do tego, żeby postępowanie przeciwko grupie przestępczej dokonującej zamachu na ustrój Polski przeprowadzić. To, co proponują ludzie PiS-u, jest czystym zamachem - zapowiada Krzysztof Brejza, senator PO.

Gdyby PiS nie zdecydowało się na uchwalenie prezydenckich zmian, to swoją nowelizację przedstawi senacka komisja ustawodawcza. - Uchylamy wszystkie artykuły tej ustawy pierwotnej, która dzisiaj obowiązuje. To jest także nasze zobowiązanie wobec pół miliona obywateli, którzy wczoraj (4 czerwca - przyp. red.) demonstrowali w Warszawie - uważa Krzysztof Kwiatkowski, niezależny senator.

Ustawę likwidującą komisję do spraw badania rosyjskich wpływów złożyła także Lewica. Druk czeka na rozpatrzenie - podobnie jak prezydencki projekt.

Autorka/Autor:Katarzyna Skalska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS