Co z prezydenckimi poprawkami do "lex Tusk"? "Najpewniej żadnej nowelizacji nie będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ruch Dudy w sprawie lex Tusk nic nie zmienia? "To, co proponują ludzie PiS-u, jest czystym zamachem"
Ruch Dudy w sprawie lex Tusk nic nie zmienia? "To, co proponują ludzie PiS-u, jest czystym zamachem"
Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24
Ruch Dudy w sprawie lex Tusk nic nie zmienia? "To, co proponują ludzie PiS-u, jest czystym zamachem"Katarzyna Skalska/Fakty po Południu TVN24

Ustawa o powołaniu komisji ds. badania rosyjskich wpływów w polskiej polityce w latach 2007-2022 weszła w życie. Ruch Andrzeja Dudy w tej sprawie niczego nie zmienił. Oprócz tego, że jego poprawki wpłynęły do Sejmu. Opozycja nie popiera nowelizacji, a także nie wierzy, że PiS ją poprze.

Tego marsz nie zmienił. Komisja do spraw badania wpływów rosyjskich powstanie i będzie działać. Nawet bez opozycji. - Te działania nie spowodują, żeby komisja miała problem z działalnością czy turbulencje w działalności komisji. Komisja zostanie powołana i zacznie działać - przekonuje Krzysztof Sobolewski, poseł PiS.

Termin na zgłaszanie kandydatur upływa 14 czerwca - w trakcie najbliższego posiedzenia Sejmu. Opozycyjne kluby nikogo nie zarekomendują. - Jeśli Prawo i Sprawiedliwość myśli, że będzie sobie żyrować działalność tej komisji, posługując się także obecnością przedstawicieli opozycji w tej komisji, to się grubo przeliczy - mówi Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

Prezydencki projekt zmian otrzymał już oficjalny numer druku, a to znaczy, że Sejm może rozpocząć prace legislacyjne. Może, ale nie musi. - Prezydent chciałby, żeby jego nowelizacja była procedowana, ale jeśli prace nad komisją ruszą przed skończeniem procedowania nowelizacji, żeby odbywały się w poszanowaniu ducha nowelizacji - przekazuje profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP. Sekretarz generalny PiS przyznaje, że to jedna z możliwości branych pod uwagę.

- Nie chce mi się wierzyć, żeby PiS chciał procedować nad tym projektem, bo Kaczyński już dostał wszystko, co chciał. Prezydent został kolejny raz przez niego ograny - uważa Borys Budka, poseł PO. PiS wciąż podtrzymuje wersję, że w tej sprawie nie ma jeszcze stanowiska klubu.

Posłowie PiS podkreślają, jak ważne jest zbadanie kwestii rosyjskich wpływów, ale pytania o to, dlaczego komisja zostaje powołana dopiero teraz, a prace będzie prowadzić w kampanii wyborczej, bagatelizują. - Trudno robić zarzut z tego, że akurat w danym momencie coś jest robione, a nie wcześniej. Zawsze wszystko można coś zrobić wcześniej, później. Ważne jest to, żeby podejmować dobre, trafne decyzje - przekonuje Marcin Horała, minister funduszy i polityki regionalnej.

"Lex Tusk". Co dalej z nowelizacją? Jarosław Kaczyński: decyzję podejmiemy w klubie
"Lex Tusk". Co dalej z nowelizacją? Jarosław Kaczyński: decyzję podejmiemy w klubieArleta Zalewska/Fakty TVN

"Czysty zamach"

Wprowadzenie zmian w ustawie o powołaniu komisji może opóźnić i same prace, i raport. - Nawet jego data jest wskazana na 17 września. Jakakolwiek nowelizacja tej ustawy sprawiałaby, że pojawiłyby się potężne problemy organizacyjne przy okazji powołania tej komisji, więc najpewniej żadnej nowelizacji nie będzie - ocenia Miłosz Motyka, rzecznik prasowy PSL.

- Żaden prezydent na świecie nie jest w stanie przeczytać wszystkich ustaw, które podpisuje - zapewniał w sobotę Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS. Przy okazji innej rozmowy dodał on jednak, że decyzja prezydenta o nowelizacji była spowodowana tym, iż zobaczył on, jakie napięcie wywołało podpisanie przez niego ustawy.

Jeśli Sejm przyjmie prezydencką nowelizację, przedstawiciele większości senackiej już zapowiadają jej odrzucenie. - Zbierzemy opinie ekspertów, opinie konstytucjonalistów, tak żeby w przyszłości Trybunał Stanu i prokuratura niezależna miała pełen materiał dowodowy do tego, żeby postępowanie przeciwko grupie przestępczej dokonującej zamachu na ustrój Polski przeprowadzić. To, co proponują ludzie PiS-u, jest czystym zamachem - zapowiada Krzysztof Brejza, senator PO.

Gdyby PiS nie zdecydowało się na uchwalenie prezydenckich zmian, to swoją nowelizację przedstawi senacka komisja ustawodawcza. - Uchylamy wszystkie artykuły tej ustawy pierwotnej, która dzisiaj obowiązuje. To jest także nasze zobowiązanie wobec pół miliona obywateli, którzy wczoraj (4 czerwca - przyp. red.) demonstrowali w Warszawie - uważa Krzysztof Kwiatkowski, niezależny senator.

Ustawę likwidującą komisję do spraw badania rosyjskich wpływów złożyła także Lewica. Druk czeka na rozpatrzenie - podobnie jak prezydencki projekt.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS