Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach
Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach
Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24
Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Kiedy straciło się wszystko, to trudno mówić o radości, nawet w momencie odbierania kluczy do nowego domu. Ale jest jednak iskierka nadziei na powrót do normalności.

24 mieszkania o wartości prawie ośmiu milionów złotych trafiły właśnie do poszkodowanych w powodzi mieszkańców Kamieńca Ząbkowickiego na Dolnym Śląsku. Wigilię spędzą jeszcze u swoich rodzin, ale już mogą planować przeprowadzkę - zaraz po świętach.

Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku
Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Rząd, samorządy i prywatne firmy łączą siły

W Krapkowicach w województwie opolskim nowo otwarty Most Współpracy swoją nazwą podkreśla to, co po powodzi na tych terenach wyjątkowo chwyta za serce. Gdyby nie połączenie sił i uporu: samorządu, rządu oraz prywatnych firm - w tak rekordowo krótkim czasie, 28 dni, ten most by nie powstał.

- Ale też mieszkańców, którzy czuli się współodpowiedzialni, nawet w nocy, gdy przy moście pracowali żołnierze i firma, to też dowozili ciepłe napoje i posiłki. To jest bardzo wzruszające i buduje taką wspólnotę, taką jedność, która nie tylko przed świętami ma taką ważną rolę - wskazuje wojewoda opolska Monika Jurek.

- Pan Norbert to jest osoba, która jako pierwsza bez wahania udostępniła nam swoje pole na most. Będzie jedyną osobą w Polsce, która na prywatnym polu będzie miała most publiczny - zwraca uwagę Maciej Sonik, starosta krapkowicki.

CZYTAJ TAKŻE: Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Przeprawa kosztowała pięć i pół miliona złotych. To jedna z najważniejszych tras w regionie - ułatwi nie tylko dojazd mieszkańców do szkoły czy szpitala, ale przede wszystkim skróci czas dojazdu służb ratunkowych.

- Mam nadzieję, że jak najwięcej takich obiektów w ciągu najbliższych tygodni powstanie - komentuje Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.

Wigilia nie będzie tu już taka jak dawniej

Na nowe chodniki, drogi, złącza kanalizacyjne czy gazowe wciąż czekają takie gminy jak Stronie Śląskie czy Lądek-Zdrój. 

- W tej chwili walczymy z gazem, stoimy przy bloku ulicy Nadbrzeżnej 28. Zakończyliśmy sprawdzanie szczelności tej instalacji. Dzisiaj rano byłem przed gazownikami u nich w pracy i czekam na sygnał, czy przyjadą jeszcze przed świętami, czy nie przyjadą - informuje Tomasz Mazurek, prezes spółdzielni mieszkaniowej w Stroniu Śląskim.

- A jeszcze trwa osuszanie, bo jest taka aura, a nie inna - wskazuje Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego.

W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"
W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"Magda Łucyan/Fakty TVN

Nawet bez gazu Wigilia nie będzie tu już taka jak dawniej. - Tynki mamy skute, podłogi całe wyciągnięte, stropy odsłonięte, ale ściany nadal są mokre i one się suszą. Myślę, że dopiero w okolicach wiosny będzie można coś robić na poważnie - ocenia Karolina Szamborska, mieszkanka Lądka-Zdroju.

POWODZIANIE W GRUDNIU. ZOBACZ MIKROHISTORIE

W pamięci obrazy wciąż jak żywe i niekiedy trauma, która daje o sobie znać. Ale powódź sprawiła też, że wszyscy stali się w tych miejscowościach wspólnotą. W Lewinie Brzeskim zasiedli do wspólnej Wigilii organizowanej przez Caritas - zarówno ci poszkodowani w powodzi, jak i ci, którzy nieśli pomoc.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/zdjęcie z września

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS