Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawcówKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Lodówki w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu nie świecą pustkami, ale to nie znaczy, że zgromadzone tam zapasy są wystarczające. - Wydajemy nawet kilkaset opakowań dziennie, a krwi też długo przechowywać nie można. Płytki przechowujemy przez 5 dni, krwinki czerwone przez 42 dni - informuje dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępczyni dyrektora ds. medycznych RCKiK we Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ: Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie. Wspomnienia wyleczonych i dawców

We Wrocławiu obecnie potrzeba krwi z grup 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh-, B Rh- i B Rh+. Ci, którzy chcą oddać krew, powinni sprawdzać w internecie, jaka grupa w danym regionie jest potrzebna. Wykaz niedoborów ciągle się zmienia - nie zmienia się to, że w wakacje jest ich dużo. - Nasi stali krwiodawcy migrują, wyjeżdżają na urlopy, na wczasy, za granicę, czasami są to dalekie podróże, gdzie w tym momencie po powrocie przykładowo z krajów, gdzie jest zagrożenie malarią, muszą odczekać - przyznaje Michał Szostek, kierownik Działu Dawców Pobierania RCKiK w Warszawie.

To właśnie latem zapotrzebowanie na krew rośnie. - Ludzie przemieszczają się, jest dużo więcej wypadków, dużo więcej osób starszych trafia ze względu na wysokie temperatury w różnym stanie - podkreśla Dariusz Blinowski z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA w Warszawie.

W stacjach krwiodawstwa słyszymy apele, żeby w wakacje mobilizowali się ci, którzy jeszcze nie są dawcami. - Wyspać się, zjeść lekkie śniadanko, dobrze się nawodnić, wziąć ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość i odwiedzić ten punkt poboru - zachęca Michał Szostek.

Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"
Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"Renata Kijowska/Fakty TVN

Kto może zostać dawcą?

Dla pani Kingi Radomskiej to nie pierwszyzna. Kobieta oddała już ponad 12 litrów krwi. - Mogę w ten sposób komuś pomóc i myślę, że jest to całkiem fajna opcja - mówi pani Kinga.

Przy okazji można liczyć na bonusy takie jak dwa dni wolne od pracy, zwrot kosztów dojazdu do miejsca oddania krwi, czekolada, ulgi na przejazdy komunikacji miejskiej i inne, ale dla większości dawców nie one są najważniejsze. - Nasze dodanie krwi pełnej to są trzy ludzkie życia, za tym naszym oddaniem 450 mililitrów krwi może się kryć trzech pacjentów, bo my z tej krwi mamy krwinki czerwone, płytki i osocze - zwraca uwagę dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka.

Co do zasady, dawcą krwi mogą zostać osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów. - Od dawna za mną chodziła taka potrzeba, żeby przyjść, ale miałam właśnie takie obawy, że zemdleję, że będzie to dla mnie bolesne. Na szczęście te obawy okazały się niezasadne - mówi pani Sylwia Grosz, honorowa dawczyni krwi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy każdy może oddać krew i na jakich zasadach?

Specjaliści rozprawiają się też z innymi teoriami. - Statystycznie rzecz biorąc, oddanie krwi jest bezpieczne, nie powinniśmy odczuwać żadnych dziwnych reakcji, poza tym, że możemy być trochę bardziej zmęczeni w dniu, w którym oddajemy tę krew - tłumaczy Michał Szostek. - Można się uzależnić od oddawania krwi - to jest mit, że to bardzo boli - to jest mit. To jest mit, że można się czymś zakazić, dlatego że używamy sprzęt jednorazowy i sterylny - zapewnia dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka.

Krew można oddać już 4 miesiące po wykonaniu tatuażu czy przebiciu uszu lub innych części ciała. - Krew jest darem życia. Do tej pory krwi nie potrafiono zastąpić żadną sztuczną substancją, stąd ona jest tak ważna, tak ważni są honorowi dawcy - podkreśla prof. Jerzy Sieńko, chirurg ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Cała procedura trwa kilkanaście minut, a samo pobranie krwi kilka minut.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS