To urządzenie zrewolucjonizuje transplantologię serca w Polsce. "Kończy się epoka lodowcowa"

Źródło:
Fakty TVN
To urządzenie zrewolucjonizuje transplantologię serca w Polsce. "Kończy się epoka lodowcowa"
To urządzenie zrewolucjonizuje transplantologię serca w Polsce. "Kończy się epoka lodowcowa"
Marek Nowicki/Fakty TVN
To urządzenie zrewolucjonizuje transplantologię serca w Polsce. "Kończy się epoka lodowcowa"Marek Nowicki/Fakty TVN

Warszawscy lekarze mają urządzenie, które monitoruje i utrzymuje w cieple serce pobrane od dawcy do przeszczepu. To ogromny przełom w polskiej transplantologii. Tak uważają kardiochirurdzy, bo regułą jest, że dostają oni zimne serca do przeszczepu.

To była walka o serce, bo organ aż przez siedem godzin - między pobraniem od zmarłego dawcy a wszczepieniem biorcy - pozostawał w przenośnym pudełku, które stwarza sercu komfortowe warunki pracy: przez te kilka godzin zastępuje mu organizm człowieka. Cały zabieg się udał i nowe serce pana Jerzego Rzeczkowskiego jest wydolne i rwie się do życia.

Czytaj też: Szymon zmarł w wieku 18 lat. Matka zgodziła się na transplantację jego narządów

- Po odżywieniu go (serca - red.) tymi płynami i krwią, plus dodatkowymi sprzętami, które są z zewnątrz, ono zaczyna bić - wyjaśnia Jakub Kościołek, koordynator Mechanicznego Wsparcia Serca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki temu też serce po wszczepieniu szybko zaczyna bić.

- Kardiochirurg, który przeszczepia serca, dostaje na stół operacyjny serce, które nie działa i jest zimne, jest zatrzymane, a tu stoi obok serce, które bije - wyjaśnia prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Eksperymentalne zabiegi dla seniorów z chorym sercem. "Tych pacjentów jest coraz więcej"
Eksperymentalne zabiegi dla seniorów z chorym sercem. "Tych pacjentów jest coraz więcej"Marek Nowicki/Fakty TVN

Przełom w polskiej transplantologii serca

Do tej pory kardiochirurdzy dostawali zimne serca do przeszczepu, bo były one przewożone w lodówkach. W takiej hibernacji mogły jednak przebywać zaledwie około czterech godzin. Teraz, w cieplarce, mogą czekać nawet 12 godzin.

- Kończy się epoka lodowcowa w Polsce w transplantologii serca - mówi dr Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg, transplantolog Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doktor Kaliciński cieszy się tym faktem, bo zbierał pieniądze na zakup tego sprzętu aż przez pięć lat - dokładnie 270 tysięcy euro.

Zobacz też: "Udało się wygrać wyścig z czasem". Uratowali "jednego z najmłodszych pacjentów"

Wprowadzenie takich urządzeń do monitorowania przeszczepianych serc w Stanach Zjednoczonych spowodowało wzrost liczby przeszczepów serca o połowę. W Europie od dekady są one standardem. Pomimo tego w Polsce Ministerstwo Zdrowia ociągało się z jego zakupem. Dlaczego? - Wydaje mi się, że ze względu na cenę, bo pan profesor Marian Zembala starał się o to. Ja wiem, że on się starał i nie udało się wtedy zdobyć. Z jakich powodów? Nie wiem - odpowiada doktor Kaliciński.

Teraz być może cieplarki serc pojawią się też w innych ośrodkach transplantologicznych w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN