To urządzenie zrewolucjonizuje transplantologię serca w Polsce. "Kończy się epoka lodowcowa"

Źródło:
Fakty TVN
To urządzenie zrewolucjonizuje transplantologię serca w Polsce. "Kończy się epoka lodowcowa"
To urządzenie zrewolucjonizuje transplantologię serca w Polsce. "Kończy się epoka lodowcowa"
Marek Nowicki/Fakty TVN
To urządzenie zrewolucjonizuje transplantologię serca w Polsce. "Kończy się epoka lodowcowa"Marek Nowicki/Fakty TVN

Warszawscy lekarze mają urządzenie, które monitoruje i utrzymuje w cieple serce pobrane od dawcy do przeszczepu. To ogromny przełom w polskiej transplantologii. Tak uważają kardiochirurdzy, bo regułą jest, że dostają oni zimne serca do przeszczepu.

To była walka o serce, bo organ aż przez siedem godzin - między pobraniem od zmarłego dawcy a wszczepieniem biorcy - pozostawał w przenośnym pudełku, które stwarza sercu komfortowe warunki pracy: przez te kilka godzin zastępuje mu organizm człowieka. Cały zabieg się udał i nowe serce pana Jerzego Rzeczkowskiego jest wydolne i rwie się do życia.

Czytaj też: Szymon zmarł w wieku 18 lat. Matka zgodziła się na transplantację jego narządów

- Po odżywieniu go (serca - red.) tymi płynami i krwią, plus dodatkowymi sprzętami, które są z zewnątrz, ono zaczyna bić - wyjaśnia Jakub Kościołek, koordynator Mechanicznego Wsparcia Serca Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Dzięki temu też serce po wszczepieniu szybko zaczyna bić.

- Kardiochirurg, który przeszczepia serca, dostaje na stół operacyjny serce, które nie działa i jest zimne, jest zatrzymane, a tu stoi obok serce, które bije - wyjaśnia prof. Mariusz Kuśmierczyk, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Eksperymentalne zabiegi dla seniorów z chorym sercem. "Tych pacjentów jest coraz więcej"
Eksperymentalne zabiegi dla seniorów z chorym sercem. "Tych pacjentów jest coraz więcej"Marek Nowicki/Fakty TVN

Przełom w polskiej transplantologii serca

Do tej pory kardiochirurdzy dostawali zimne serca do przeszczepu, bo były one przewożone w lodówkach. W takiej hibernacji mogły jednak przebywać zaledwie około czterech godzin. Teraz, w cieplarce, mogą czekać nawet 12 godzin.

- Kończy się epoka lodowcowa w Polsce w transplantologii serca - mówi dr Zygmunt Kaliciński, kardiochirurg, transplantolog Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Doktor Kaliciński cieszy się tym faktem, bo zbierał pieniądze na zakup tego sprzętu aż przez pięć lat - dokładnie 270 tysięcy euro.

Zobacz też: "Udało się wygrać wyścig z czasem". Uratowali "jednego z najmłodszych pacjentów"

Wprowadzenie takich urządzeń do monitorowania przeszczepianych serc w Stanach Zjednoczonych spowodowało wzrost liczby przeszczepów serca o połowę. W Europie od dekady są one standardem. Pomimo tego w Polsce Ministerstwo Zdrowia ociągało się z jego zakupem. Dlaczego? - Wydaje mi się, że ze względu na cenę, bo pan profesor Marian Zembala starał się o to. Ja wiem, że on się starał i nie udało się wtedy zdobyć. Z jakich powodów? Nie wiem - odpowiada doktor Kaliciński.

Teraz być może cieplarki serc pojawią się też w innych ośrodkach transplantologicznych w Polsce.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Warszawski Uniwersytet Medyczny

Pozostałe wiadomości

Zniesienie karania za pomoc w aborcji, a potem legalna aborcja do 12. tygodnia, składka zdrowotna dla przedsiębiorców, kredyty mieszkaniowe i związki partnerskie. Wielu wyborców Koalicji 15 października czeka na realizację obietnic, ale prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że nie warto tracić wyborców po to, żeby utrzymywać koalicję.

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Kolejne sprawy dzielą koalicję. "Takie szarpanie publiczne nie jest czymś, czego oczekują wyborcy"

Źródło:
Fakty TVN

Benjamin Netanjahu 24 lipca wygłosi przemówienie przed połączonymi izbami amerykańskiego Kongresu. Nie padną w nim jednak słowa, na które czeka tak wielu jego rodaków. Nie będzie mógł powiedzieć, że porwani przez Hamas zakładnicy zostali uwolnieni. Dramat nie polega nawet na tym, że cierpią w niewoli. Oni umierają. Zginął także Polak Alex Dancyg. Jego 18-letnia wnuczka ma pretensje do izraelskiego rządu. Nie ona jedna.

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Kolejni zakładnicy Hamasu umierają w niewoli. "Niech teraz Netanjahu spojrzy mi prosto w oczy"

Źródło:
Fakty TVN

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Groźna bakteria New Delhi została wykryta w poznańskim szpitalu. Jej obecność zdiagnozowano u 11 pacjentów. Sanepid i szpital uspokajają - sytuacja jest opanowana, a chorzy są izolowani.

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

W Poznaniu wykryto przypadki zakażenia groźną superbakterią New Delhi. Co o niej wiemy?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Sejmie przepadł pierwszy z projektów aborcyjnych. Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula mówiła w "Faktach po Faktach", że trzeba teraz "mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe, a co nie". - Dzisiaj jeszcze sięgnęłam do umowy koalicyjnej, bo tą umową niektórzy politycy wewnątrz koalicji 15 października się zasłaniają, a tam mamy jasno zapisane, że kobiety mają prawo decydować - dodała.

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Kotula o projektach aborcyjnych: trzeba mierzyć siły na zamiary i wiedzieć, co jest możliwe

Źródło:
TVN24

- Pan prezydent nie był o tym poinformowany ani nikt z Kancelarii Prezydenta. To są decyzje ambasadora Marka Magierowskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta. Odniósł się w ten sposób do żądania, jakie ambasador w USA postawił w związku z tym, że MSZ wzywa go do kraju.

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Sprawa "rekompensaty" Magierowskiego. Mastalerek: prezydent nie był o tym poinformowany

Źródło:
TVN24

W piątek w stolicy Francji na Sekwanie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich. Szczegóły uroczystości nie są znane, a organizatorzy utrzymują wszystko w tajemnicy. Także to, jaka artystka wystąpi podczas ceremonii. Pojawiają się jednak spekulacje, że może to być Celine Dion. Kanadyjska piosenkarka o francuskich korzeniach kilka lat temu zniknęła ze sceny ze względów zdrowotnych.

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Celine Dion wystąpi na otwarciu igrzysk w Paryżu? Wiele na to wskazuje

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niezależnie od tego, jak oceniać dorobek czy kompetencje Kamali Harris, nie da się jej zarzucić podeszłego wieku. Ta linia narracji Trumpa z okresu późnej kampanii Bidena straciła rację bytu. Jest wręcz ryzyko, że teraz to podeszły wiek Trumpa będzie dla niego obciążeniem. Dodatkowo Kamala Harris, która przez większość kariery była prokuratorem, będzie cały czas podbijać wątek problemów prawnych kandydata republikanów.

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Demokraci resetują swoją kampanię. Jaką strategię przyjmą teraz republikanie?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS