Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawcówKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Lodówki w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu nie świecą pustkami, ale to nie znaczy, że zgromadzone tam zapasy są wystarczające. - Wydajemy nawet kilkaset opakowań dziennie, a krwi też długo przechowywać nie można. Płytki przechowujemy przez 5 dni, krwinki czerwone przez 42 dni - informuje dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępczyni dyrektora ds. medycznych RCKiK we Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ: Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie. Wspomnienia wyleczonych i dawców

We Wrocławiu obecnie potrzeba krwi z grup 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh-, B Rh- i B Rh+. Ci, którzy chcą oddać krew, powinni sprawdzać w internecie, jaka grupa w danym regionie jest potrzebna. Wykaz niedoborów ciągle się zmienia - nie zmienia się to, że w wakacje jest ich dużo. - Nasi stali krwiodawcy migrują, wyjeżdżają na urlopy, na wczasy, za granicę, czasami są to dalekie podróże, gdzie w tym momencie po powrocie przykładowo z krajów, gdzie jest zagrożenie malarią, muszą odczekać - przyznaje Michał Szostek, kierownik Działu Dawców Pobierania RCKiK w Warszawie.

To właśnie latem zapotrzebowanie na krew rośnie. - Ludzie przemieszczają się, jest dużo więcej wypadków, dużo więcej osób starszych trafia ze względu na wysokie temperatury w różnym stanie - podkreśla Dariusz Blinowski z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA w Warszawie.

W stacjach krwiodawstwa słyszymy apele, żeby w wakacje mobilizowali się ci, którzy jeszcze nie są dawcami. - Wyspać się, zjeść lekkie śniadanko, dobrze się nawodnić, wziąć ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość i odwiedzić ten punkt poboru - zachęca Michał Szostek.

Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"
Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"Renata Kijowska/Fakty TVN

Kto może zostać dawcą?

Dla pani Kingi Radomskiej to nie pierwszyzna. Kobieta oddała już ponad 12 litrów krwi. - Mogę w ten sposób komuś pomóc i myślę, że jest to całkiem fajna opcja - mówi pani Kinga.

Przy okazji można liczyć na bonusy takie jak dwa dni wolne od pracy, zwrot kosztów dojazdu do miejsca oddania krwi, czekolada, ulgi na przejazdy komunikacji miejskiej i inne, ale dla większości dawców nie one są najważniejsze. - Nasze dodanie krwi pełnej to są trzy ludzkie życia, za tym naszym oddaniem 450 mililitrów krwi może się kryć trzech pacjentów, bo my z tej krwi mamy krwinki czerwone, płytki i osocze - zwraca uwagę dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka.

Co do zasady, dawcą krwi mogą zostać osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów. - Od dawna za mną chodziła taka potrzeba, żeby przyjść, ale miałam właśnie takie obawy, że zemdleję, że będzie to dla mnie bolesne. Na szczęście te obawy okazały się niezasadne - mówi pani Sylwia Grosz, honorowa dawczyni krwi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy każdy może oddać krew i na jakich zasadach?

Specjaliści rozprawiają się też z innymi teoriami. - Statystycznie rzecz biorąc, oddanie krwi jest bezpieczne, nie powinniśmy odczuwać żadnych dziwnych reakcji, poza tym, że możemy być trochę bardziej zmęczeni w dniu, w którym oddajemy tę krew - tłumaczy Michał Szostek. - Można się uzależnić od oddawania krwi - to jest mit, że to bardzo boli - to jest mit. To jest mit, że można się czymś zakazić, dlatego że używamy sprzęt jednorazowy i sterylny - zapewnia dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka.

Krew można oddać już 4 miesiące po wykonaniu tatuażu czy przebiciu uszu lub innych części ciała. - Krew jest darem życia. Do tej pory krwi nie potrafiono zastąpić żadną sztuczną substancją, stąd ona jest tak ważna, tak ważni są honorowi dawcy - podkreśla prof. Jerzy Sieńko, chirurg ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Cała procedura trwa kilkanaście minut, a samo pobranie krwi kilka minut.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Warto odnotować dane, które jasno pokazują, że o problemach psychicznych młodych ludzi trzeba mówić. Kolejny rok spadła liczba samobójstw wśród młodzieży. To cieszy ekspertów, bo oznacza, że rośnie świadomość społeczna problemu. Jednak - jak mówią - jeszcze jest wiele do zrobienia.

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Dane, które są światełkiem nadziei. "To znaczy, że młodzi ludzie uzyskują pomoc"

Źródło:
Fakty TVN

To miał być zwykły kurs na lotnisko w Phoenix w Arizonie. Mike Johns był na dobrej drodze do czasu, kiedy autonomiczna taksówka zawiesiła się. Samochód bez celu krążył po parkingu.

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

USA: autonomiczna taksówka bez celu krążyła po parkingu i uwięziła pasażera w aucie

Źródło:
Fakty TVN

Co decyzje Donalda Trumpa mogą oznaczać dla Polski? Ważne są kwestie imigrantów, handlu, bezpieczeństwa. Premier Donald Tusk poruszył kwestię ewentualnej deportacji nielegalnie przebywających w USA Polaków. Eksperci wskazują na kwestie taryf i bezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak cieszy się przede wszystkim z deklaracji Trumpa, że są tylko dwie płci.

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Donald Trump wrócił do władzy. Najbardziej cieszą się politycy PiS, choć sam prezes zachowuje powściągliwość

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Gdańsku przygotował cykl filmów edukacyjnych, które poruszają kluczowe kwestie zdrowia psychicznego młodych ludzi. W materiałach znajdują się praktyczne informacje dla nauczycieli, rodziców, ale też uczniów. Szpital podzielił się tymi nagraniami z pomorskimi szkołami z nadzieją, że pomogą zrozumieć i wspierać młode osoby w kryzysie zdrowia psychicznego.

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Dzieci nie poradzą sobie z depresją bez wsparcia. Gdański szpital edukuje, jak rozpoznać, że go potrzebują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dla mnie najbardziej interesujące jest to, czego nie usłyszeliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Szklarski. Amamerykanista i politolog komentował w programie wydarzenia wokół inauguracji Donalda Trumpa. Jak zauważył, "nie usłyszeliśmy ostrych deklaracji antychińskich" z ust Trumpa.

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

"Wysłał do prezydenta Chin sygnał: jak nie będziesz mnie denerwować, to widzisz, mogę być łagodniejszy"

Źródło:
TVN24

To jest coś niesamowitego, jakie ogromne wsparcie od was otrzymaliśmy. Tak przeogromne, kiedy jest ten czas słów, które ranią, bardzo ranią - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W programie mówił między innymi o niedawnych groźbach wobec prezydentki Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz zbliżających się 33. Finału WOŚP.

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Owsiak: przeżywamy te rzeczy w sposób nieprawdopodobny

Źródło:
TVN24

Marco Rubio, Michael Waltz, Pete Hegseth - to oni przez najbliższe cztery lata będą firmować amerykańską politykę zagraniczną. We wtorek na sekretarza stanu zaprzysiężony został senator Marco Rubio, który ma wyważone stanowisko w sprawie wsparcia dla Ukrainy, choć nie ukrywa, że z punktu widzenia amerykańskich interesów dla Waszyngtonu ważniejszy jest Pekin. Sekretarzem obrony ma zostać Pete Hegseth, były wojskowy i prezenter telewizyjny, a doradcą prezydenta ds. bezpieczeństwa - Michael Waltz.

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Trzy osoby będą realizowały politykę zagraniczną Donalda Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Bicie monety do tej pory zarezerwowane było dla koronowanych głów, ale Donald Trump na trzy dni przed inauguracją wypuścił swoją własną kryptomonetę. Tylko w ciągu 24 godzin od debiutu Trump teoretycznie zarobił kilkadziesiąt miliardów dolarów i dołączył do grona najbogatszych ludzi na świecie.

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Donald Trump wywołał małe trzęsienie ziemi na rynku kryptowalut

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS