Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców
Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
Banki krwi apelują. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawcówKatarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Lodówki w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa we Wrocławiu nie świecą pustkami, ale to nie znaczy, że zgromadzone tam zapasy są wystarczające. - Wydajemy nawet kilkaset opakowań dziennie, a krwi też długo przechowywać nie można. Płytki przechowujemy przez 5 dni, krwinki czerwone przez 42 dni - informuje dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka, zastępczyni dyrektora ds. medycznych RCKiK we Wrocławiu.

ZOBACZ TEŻ: Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie. Wspomnienia wyleczonych i dawców

We Wrocławiu obecnie potrzeba krwi z grup 0 Rh-, 0 Rh+, A Rh-, B Rh- i B Rh+. Ci, którzy chcą oddać krew, powinni sprawdzać w internecie, jaka grupa w danym regionie jest potrzebna. Wykaz niedoborów ciągle się zmienia - nie zmienia się to, że w wakacje jest ich dużo. - Nasi stali krwiodawcy migrują, wyjeżdżają na urlopy, na wczasy, za granicę, czasami są to dalekie podróże, gdzie w tym momencie po powrocie przykładowo z krajów, gdzie jest zagrożenie malarią, muszą odczekać - przyznaje Michał Szostek, kierownik Działu Dawców Pobierania RCKiK w Warszawie.

To właśnie latem zapotrzebowanie na krew rośnie. - Ludzie przemieszczają się, jest dużo więcej wypadków, dużo więcej osób starszych trafia ze względu na wysokie temperatury w różnym stanie - podkreśla Dariusz Blinowski z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA w Warszawie.

W stacjach krwiodawstwa słyszymy apele, żeby w wakacje mobilizowali się ci, którzy jeszcze nie są dawcami. - Wyspać się, zjeść lekkie śniadanko, dobrze się nawodnić, wziąć ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość i odwiedzić ten punkt poboru - zachęca Michał Szostek.

Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"
Zarejestrował się jako dawca szpiku, uratował życie pacjentowi z USA. "Nic nie dałem. Co zyskałem? Rodzinę w Stanach"Renata Kijowska/Fakty TVN

Kto może zostać dawcą?

Dla pani Kingi Radomskiej to nie pierwszyzna. Kobieta oddała już ponad 12 litrów krwi. - Mogę w ten sposób komuś pomóc i myślę, że jest to całkiem fajna opcja - mówi pani Kinga.

Przy okazji można liczyć na bonusy takie jak dwa dni wolne od pracy, zwrot kosztów dojazdu do miejsca oddania krwi, czekolada, ulgi na przejazdy komunikacji miejskiej i inne, ale dla większości dawców nie one są najważniejsze. - Nasze dodanie krwi pełnej to są trzy ludzkie życia, za tym naszym oddaniem 450 mililitrów krwi może się kryć trzech pacjentów, bo my z tej krwi mamy krwinki czerwone, płytki i osocze - zwraca uwagę dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka.

Co do zasady, dawcą krwi mogą zostać osoby zdrowe w wieku od 18 do 65 lat, które ważą co najmniej 50 kilogramów. - Od dawna za mną chodziła taka potrzeba, żeby przyjść, ale miałam właśnie takie obawy, że zemdleję, że będzie to dla mnie bolesne. Na szczęście te obawy okazały się niezasadne - mówi pani Sylwia Grosz, honorowa dawczyni krwi.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy każdy może oddać krew i na jakich zasadach?

Specjaliści rozprawiają się też z innymi teoriami. - Statystycznie rzecz biorąc, oddanie krwi jest bezpieczne, nie powinniśmy odczuwać żadnych dziwnych reakcji, poza tym, że możemy być trochę bardziej zmęczeni w dniu, w którym oddajemy tę krew - tłumaczy Michał Szostek. - Można się uzależnić od oddawania krwi - to jest mit, że to bardzo boli - to jest mit. To jest mit, że można się czymś zakazić, dlatego że używamy sprzęt jednorazowy i sterylny - zapewnia dr n. med. Małgorzata Szymczyk-Nużka.

Krew można oddać już 4 miesiące po wykonaniu tatuażu czy przebiciu uszu lub innych części ciała. - Krew jest darem życia. Do tej pory krwi nie potrafiono zastąpić żadną sztuczną substancją, stąd ona jest tak ważna, tak ważni są honorowi dawcy - podkreśla prof. Jerzy Sieńko, chirurg ze Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Cała procedura trwa kilkanaście minut, a samo pobranie krwi kilka minut.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Bardzo bym się cieszył, gdyby to był Mariusz Błaszczak - tak prezes Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział na pytanie, kto mógłby go zastąpić. Temat przywództwa w PiS-ie wraca kolejny raz. Kolejny raz w czasie trudnym dla partii.

Mariusz Błaszczak na czele PiS? "Ma tyle właściwości politycznej, ile zada mu Jarosław Kaczyński"

Mariusz Błaszczak na czele PiS? "Ma tyle właściwości politycznej, ile zada mu Jarosław Kaczyński"

Źródło:
Fakty TVN

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej może być potwornie niebezpieczne. Kiedy auto ma poduszkę powietrzną, a pasażer nogi rozprostowane pod szybą, może stać mu się to, co stało się pasażerce, uczestniczącej w wypadku koło Szczecina.

Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"

Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"

Źródło:
Fakty TVN

Kiedy Prokuratura Krajowa szykuje za nim list gończy, on sam chce listu żelaznego. Jeśli sąd wyda na to zgodę, były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał K. nie zostanie aresztowany, ale w zamian będzie musiał złożyć oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w wyznaczonym terminie. O list żelazny zwrócił się także Paweł Szopa - właściciel firmy odzieżowej, który za czasów K. zaopatrywał agencję. Obaj są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Były prezes RARS chce listu żelaznego. "Obrona podejmie starania"

Były prezes RARS chce listu żelaznego. "Obrona podejmie starania"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Decyzji merytorycznych nie było, jest deklaracja, że koalicja rządząca będzie działać sprawnie. W tym celu powołano "małą koalicję", która ma rozwiązać problemy komunikacyjne między koalicjantami w sprawach takich jak składka zdrowotna czy kredyt zero procent. W przyszłym tygodniu ruszają prace nad budżetem.

"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić

"My się borykamy z pewnym kłopotem natury komunikacyjnej". Rada koalicji ma to zmienić

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Putin tej wojny nie wygrał i nie wygra - stwierdził w "Faktach po Faktach" były zastępca dowódcy strategicznego NATO do spraw transformacji generał Mieczysław Bieniek. W sobotę Ukraina obchodzi 33. rocznicę niepodległości, jest to także 913. dzień inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj.

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

Źródło:
TVN24

PO od lat mówi, że aborcja powinna być dostępna, legalna, bezpłatna i bezpieczna. Ale nie będziemy mydlić oczu wyborcom, że w przyszłym tygodniu przepchniemy ustawę przez Sejm, bo to będzie trudne - powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska z KO. Powiedziała, że trwają rozmowy z politykami PSL w sprawie aborcji, ale "liderzy są bardziej radykalni niż członkowie".

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Źródło:
TVN24

Sytuacja w Strefie Gazy jest coraz trudniejsza, ale mieszkańcy liczą, że dojdzie do przełomu w sprawie rozmów pokojowych. Dramat przeżywają także rodziny osób przetrzymywanych przez Hamas. Oskarżają one rząd Benjamina Netanjahu o to, że przez odkładanie rozejmu niweczy szansę na ich powrót do domu żywych. W weekend zostaną przeprowadzone kolejne rozmowy o zawieszeniu broni.

Mieszkańcy Strefy Gazy liczą, że dojdzie do zawieszenia  broni. "To dla nas ostatnia szansa"

Mieszkańcy Strefy Gazy liczą, że dojdzie do zawieszenia broni. "To dla nas ostatnia szansa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS