Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego
Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego
Jan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24
Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha KolarskiegoJan Piotrowski/Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Dzień Samorządu Terytorialnego prezydent postanowił spędzić w okręgu wyborczym swojego bliskiego współpracownika. - Bardzo państwa proszę o mądry wybór. Już niedługo, w najbliższych wyborach do samorządu europejskiego, czyli do Parlamentu Europejskiego - zaapelował prezydent Andrzej Duda do wyborców w Koninie.

W Wielkopolsce "jedynką" na liście Prawa i Sprawiedliwości jest minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski.

- Oczywiście, jestem człowiekiem prezydenta, z poparciem prezydenta. To prezydent powiedział: masz doświadczenie, masz kompetencje, dobrze potrafisz zabiegać o polskie sprawy. Pokazałeś, że masz wystarczające doświadczenie. Idź i walcz o polskie sprawy w Parlamencie Europejskim - wyjaśnił Wojciech Kolarski w RMF FM.

Jeszcze zanim prezydent i jego minister kandydat pojechali do Wielkopolski, spotkali się w Pałacu Prezydenckim z grupą rolników do niedawna protestujących w Sejmie, którym towarzyszyła kandydatka Konfederacji do Parlamentu Europejskiego.

Motor kampanii PiS-u

- Wszyscy członkowie naszej tutaj organizacji podpisali już takie deklaracje, że sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i chcemy referendum - poinformował Mariusz Borowiak ze Związku Rolniczego "Orka".

Grupa jeszcze do niedawna protestująca w Sejmie sprzeciwia się Zielonemu Ładowi, jak większość organizacji rolniczych. To dokładnie ten sam temat, wokół którego swoją kampanię buduje Prawo i Sprawiedliwość. Była premier i kandydatka do PE Beata Szydło nawet zastanawia się, czy rolnictwo europejskie "przetrwa szaleństwo Zielonego Ładu". Tego samego Zielonego Ładu, o którym polityk PiS i komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział w 2021 roku, że jest w zasadzie programem rolnym PiS-u.

CZYTAJ WIĘCEJ: Komisarz Wojciechowski, rolnicy i rządy PiS. "Komu zawdzięczamy Zielony Ład"?

Sprzeciw nie tylko wobec Zielonego Ładu, ale szeroko pojętych podwyżek cen, to motor tej kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Jednocześnie politycy Zjednoczonej Prawicy po jesiennej porażce pamiętają, że wyłącznie negatywny przekaz nie gwarantuje sukcesu, więc zgodnie z kierunkiem zarysowanym przez prezesa na starcie kampanii, próbują się też przebić z konstruktywnymi postulatami.

Kampania do PE trwa. Koalicja 15 października mówi o bezpieczeństwie, PiS mówi: "stop podwyżkom cen"
Kampania do PE trwa. Koalicja 15 października mówi o bezpieczeństwie, PiS mówi: "stop podwyżkom cen"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Kolejne ugrupowania coraz odważniej na sztandary biorą CPK

- Strategiczne inwestycje muszą rzeczywiście być kontynuowane ponad podziałami - przekonuje poseł i były premier Mateusz Morawiecki.

Centralny Port Komunikacyjny coraz odważniej na sztandary biorą też inne ugrupowania, także te wchodzące w skład koalicji rządzącej. - Dlatego mówimy przychylnie o projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego, jako nowego lotniska centralnego - oświadczył Michał Kobosko, poseł i kandydat w wyborach do Parlamentu Europejskiego z Polski 2050-Trzecia Droga. Choć wiadomo, że w nowej wersji projekt ma być okrojony.

W tej kampanii nie ma też partii, która nie wspomina o bezpieczeństwie. - Lewica to dzisiaj gwarancja, że wartości europejskie, bezpieczeństwo Polski, będą obecne w tej narracji politycznej w Parlamencie Europejskim - obiecał Krzysztof Śmiszek, poseł Nowej Lewicy.

- Te najbliższe wybory będą również o bezpieczeństwie. Podkreślamy na każdym etapie naszej kampanii, że ta przyszła kadencja Parlamentu Europejskiego zdecyduje o bezpieczeństwie Polski, bezpieczeństwie Europy - podkreślił Dariusz Joński, poseł Koalicji Obywatelskiej i kandydat do PE.

Taśmy ziobrystów i kampania profrekwencyjna

Na ostatniej prostej przed wyborami to taśmy ziobrystów mogą zdominować kampanię. Politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene uważa, że skandal związany z Funduszem Sprawiedliwości może zmobilizować wyborców koalicji 15 października.

CZYTAJ WIĘCEJ: Taśmy Mraza i afera Funduszu Sprawiedliwości. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje

Z kolei demobilizacji elektoratu Zjednoczonej Prawicy spodziewają się nieliczni, ale wciąż nikt nie ma wątpliwości, że 9 czerwca kluczowa będzie frekwencja.

CZYTAJ TAKŻE: Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Dlatego Koalicja Obywatelska liczy na to, że uzyskaniu większej frekwencji pomoże wielki wiec w najbliższą sobotę. - To będzie taki wiec mobilizujący nas wszystkich do tego, żebyśmy następnie, tydzień później, poszli na wybory - powiedział Dariusz Joński.

Do poniedziałku wyborcy z niepełnosprawnościami mogli zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego. Można też głosować przez pełnomocnika. - Termin na zgłoszenie zamiaru głosowania przez pełnomocnika upływa dnia 31 maja, w piątek - informuje Katarzyna Korowczyk, pełnomocniczka Prezydent Łodzi do spraw wyborów.

Do eurowyborów zostały już niecałe dwa tygodnie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marian Zubrzycki

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS