9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego zorganizowali akcję pro-frekwencyjną. Akcja została dobrze zorganizowana. Pan Stanisław wyjechał w trasę w samochodzie z przyczepką i billboardem, a na tym billboardzie hasło "Polska silna w Zjednoczonej Europie". Pozostali wolontariusze poszli z ulotkami.

- Kropka drąży skałę. Gdyby w każdej gminie znalazło się te kilka osób, miałoby to duże przełożenie - komentuje Anna Piłat z grupy Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego.

Cel akcji to jak najlepsza frekwencja w nadchodzących wyborach europejskich. - Byliśmy jako Polacy tak bardzo dumni w październiku, że cały świat zachwycił się naszą frekwencją, a my lubimy być dumni, podziwiamy naszych sportowców. To pomyślałam sobie: bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy - mówi Zofia Sanejko z grupy "Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego".

W tych wyborach właśnie o to chodzi, jaka ta Europa będzie. - Decyduje się jedność Europy. W sytuacji wojennej, którą mamy, to chyba nie ma ważniejszej rzeczy - podkreśla Anna Piłat.

Jak wyglądałaby Europa bez Unii?

Obywatele powiatu piaseczyńskiego działają ramię w ramię z Akcją Demokracja, która też zachęca do głosowania w wyborach i prezentuje spot z mocnym przekazem i hasłem "Nie oddamy Europy". Jedna ze scen klipu pokazuje, jak mogłaby wyglądać Europa, gdyby nie było Unii.

- Ten spot jest mocny i taki mocny ma być, żeby pokazać realny wybór, przed którym stoimy. Wspólnota wartości, zachodnia Unia Europejska czy dyktatura Putina - mówi Jakub Kocjan z Akcji Demokracja.

ZOBACZ TEŻ: "Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PE
Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PEAkcja Demokracja

Głosować można poza miejscem zamieszkania

Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można zagłosować w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Na złożenie wniosku w urzędzie gminy lub miasta, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, mamy czas do 6 czerwca.

- Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju, a mieście stołecznym Warszawa w urzędzie dzielnicy - informuje Jolanta Napłoszek, przedstawicielka Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie.

Do 6 czerwca możemy też złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Trzeba w nim wskazać adres, pod którym będziemy w dniu wyborów. Wniosek możemy złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - w urzędzie gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów.

Zmień jednorazowo miejsce głosowania - witryna rządowa

Warto już teraz o tym pomyśleć, żeby 9 czerwca być gotowym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Świnoujściu żołnierze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża szkolą cywilów. Uczestnicy podczas wydarzenia mogą zapoznać się z obsługą broni, zasadami przetrwania i pomocy medycznej na froncie walki. Akcja pod nazwą "Trenuj z wojskiem" to kontynuacja otwartego programu szkoleń dla każdego chętnego Polaka od 18. do 65. roku życia.

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sobota to ostatni dzień Koszalińskiego Festiwalu "Młodzi i Film" i tym samym tego dnia poznamy zwycięzców tegorocznej edycji. Prowadzący galę zamknięcia jako jedni z nielicznych znają już laureatów. Ich nazwisk nie mogą zdradzać, ale Agnieszka Matan i Szymon Majewski podzielili się wrażeniami z festiwalu.

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam wrażenie, że ta drużyna zaczęła się tworzyć od początku i dzisiejszy mecz po części był tego dowodem - powiedział Radosław Majdan w "Faktach po Faktach", komentując niedzielny mecz Polska-Holandia. - Widzę zmianę. Zapaliło się światełko w tunelu - ocenił. - Najbardziej satysfakcjonujące jest to, że po raz pierwszy od Euro 2016 o reprezentacji Polski nie mówi się w tonacji ironicznej - stwierdził dziennikarz Mirosław Żukowski.

"Zapaliło się światełko w tunelu"

"Zapaliło się światełko w tunelu"

Źródło:
TVN24

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po eurowyborach rozkład sił w parlamencie w Brukseli przesunął się w prawo, nadal jednak przewaga decyzyjna pozostała w rękach umiarkowanego centrum. Nie wiadomo jednak, czy ugrupowania skrajne, które dostały więcej mandatów, będą potrafiły się zjednoczyć i tej siły użyć. To może zależeć od wyniku wyborów we Francji czy od zdolności koalicyjnych AfD. Zdaniem Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Michał Sznajder, przed Unią Europejską wyboista droga i trudniejszy okres w budowaniu konsensusu.

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS