9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego zorganizowali akcję pro-frekwencyjną. Akcja została dobrze zorganizowana. Pan Stanisław wyjechał w trasę w samochodzie z przyczepką i billboardem, a na tym billboardzie hasło "Polska silna w Zjednoczonej Europie". Pozostali wolontariusze poszli z ulotkami.

- Kropka drąży skałę. Gdyby w każdej gminie znalazło się te kilka osób, miałoby to duże przełożenie - komentuje Anna Piłat z grupy Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego.

Cel akcji to jak najlepsza frekwencja w nadchodzących wyborach europejskich. - Byliśmy jako Polacy tak bardzo dumni w październiku, że cały świat zachwycił się naszą frekwencją, a my lubimy być dumni, podziwiamy naszych sportowców. To pomyślałam sobie: bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy - mówi Zofia Sanejko z grupy "Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego".

W tych wyborach właśnie o to chodzi, jaka ta Europa będzie. - Decyduje się jedność Europy. W sytuacji wojennej, którą mamy, to chyba nie ma ważniejszej rzeczy - podkreśla Anna Piłat.

Jak wyglądałaby Europa bez Unii?

Obywatele powiatu piaseczyńskiego działają ramię w ramię z Akcją Demokracja, która też zachęca do głosowania w wyborach i prezentuje spot z mocnym przekazem i hasłem "Nie oddamy Europy". Jedna ze scen klipu pokazuje, jak mogłaby wyglądać Europa, gdyby nie było Unii.

- Ten spot jest mocny i taki mocny ma być, żeby pokazać realny wybór, przed którym stoimy. Wspólnota wartości, zachodnia Unia Europejska czy dyktatura Putina - mówi Jakub Kocjan z Akcji Demokracja.

ZOBACZ TEŻ: "Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PE
Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PEAkcja Demokracja

Głosować można poza miejscem zamieszkania

Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można zagłosować w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Na złożenie wniosku w urzędzie gminy lub miasta, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, mamy czas do 6 czerwca.

- Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju, a mieście stołecznym Warszawa w urzędzie dzielnicy - informuje Jolanta Napłoszek, przedstawicielka Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie.

Do 6 czerwca możemy też złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Trzeba w nim wskazać adres, pod którym będziemy w dniu wyborów. Wniosek możemy złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - w urzędzie gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów.

Zmień jednorazowo miejsce głosowania - witryna rządowa

Warto już teraz o tym pomyśleć, żeby 9 czerwca być gotowym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wystarczyło znieść limit wieku - to było trzy tygodnie temu - by na badania prenatalne zaczęło zgłaszać się o wiele więcej pacjentek. Badania są za darmo. Wystarczy skierowanie od lekarza prowadzącego ciążę. Warto, bo można wykryć wady płodu i można je leczyć jeszcze w łonie matki.

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Od czerwca badania prenatalne są za darmo dla wszystkich kobiet w ciąży. Mogą uratować życie

Źródło:
Fakty TVN

W tej sprawie interesy plażowiczów bez psów i plażowiczów z psami są sprzeczne. Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który w rozstrzygnięcie sporu włączył sąd. Jest rozstrzygnięcie - nie można zakazać wejścia z psem na plażę. To nie znaczy, że dalej jest wolna amerykanka.

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Sąd rozstrzygnął: nie można zakazać wejścia z psem na plażę. Co to oznacza w praktyce?

Źródło:
Fakty TVN

Wciąż nie ma porozumienia w Koalicji 15 października w sprawie związków partnerskich. Z nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN wynika, że część ludowców mogłaby poprzeć ustawę o związkach partnerskich, ale bez zapisu o możliwości przysposobienia dziecka jednego partnera przez drugiego. - Chciałbym, żebyśmy w sposób uczciwy podchodzili do sprawy i nie uznawali, że dzieci, które znajdują się w parach homoseksualnych żeńskich, nie mają ojca - skomentował wicemarszałek Sejmu z Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski.

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Związki partnerskie to obietnica KO i Lewicy. Ludowcy mogliby je poprzeć, ale kością niezgody są dzieci

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest tak naprawdę bardzo niedobra wiadomość dla Joe Bidena - tak Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Łotwie i Armenii, komentował w "Faktach po Faktach" wizytę Andrzeja Dudy w Pekinie. Przekonywał, że prezydent USA chce mieć wsparcie ze strony sojuszników z NATO, jeśli chodzi o relacje z Chinami. Politolożka, profesor Katarzyna Pisarska wskazywała, że w Polsce nie dyskutuje się o tym, czy Chiny są "naszym przyjacielem", czy "przyszłym poważnym konkurentem".

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

"Dwie interpretacje" wizyty Dudy. Jedna to "naprawdę niedobra wiadomość" dla Bidena

Źródło:
TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

To powtórka tego, co znamy z Polski. Populiści biorą się za media państwowe, bo twierdzą, że te media się na nich uwzięły, że są zbyt mainstreamowe. Słowacki parlament zatwierdził zmiany w publicznym radiu i telewizji. Opozycja i organizacje obywatelskie mówią krótko: to orbanizacja mediów.

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Słowacja: parlament zmienia publiczne media ustawą. "Jedynym celem tego prawa jest przejęcie kontroli"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS