9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego zorganizowali akcję pro-frekwencyjną. Akcja została dobrze zorganizowana. Pan Stanisław wyjechał w trasę w samochodzie z przyczepką i billboardem, a na tym billboardzie hasło "Polska silna w Zjednoczonej Europie". Pozostali wolontariusze poszli z ulotkami.

- Kropka drąży skałę. Gdyby w każdej gminie znalazło się te kilka osób, miałoby to duże przełożenie - komentuje Anna Piłat z grupy Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego.

Cel akcji to jak najlepsza frekwencja w nadchodzących wyborach europejskich. - Byliśmy jako Polacy tak bardzo dumni w październiku, że cały świat zachwycił się naszą frekwencją, a my lubimy być dumni, podziwiamy naszych sportowców. To pomyślałam sobie: bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy - mówi Zofia Sanejko z grupy "Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego".

W tych wyborach właśnie o to chodzi, jaka ta Europa będzie. - Decyduje się jedność Europy. W sytuacji wojennej, którą mamy, to chyba nie ma ważniejszej rzeczy - podkreśla Anna Piłat.

Jak wyglądałaby Europa bez Unii?

Obywatele powiatu piaseczyńskiego działają ramię w ramię z Akcją Demokracja, która też zachęca do głosowania w wyborach i prezentuje spot z mocnym przekazem i hasłem "Nie oddamy Europy". Jedna ze scen klipu pokazuje, jak mogłaby wyglądać Europa, gdyby nie było Unii.

- Ten spot jest mocny i taki mocny ma być, żeby pokazać realny wybór, przed którym stoimy. Wspólnota wartości, zachodnia Unia Europejska czy dyktatura Putina - mówi Jakub Kocjan z Akcji Demokracja.

ZOBACZ TEŻ: "Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PE
Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PEAkcja Demokracja

Głosować można poza miejscem zamieszkania

Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można zagłosować w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Na złożenie wniosku w urzędzie gminy lub miasta, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, mamy czas do 6 czerwca.

- Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju, a mieście stołecznym Warszawa w urzędzie dzielnicy - informuje Jolanta Napłoszek, przedstawicielka Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie.

Do 6 czerwca możemy też złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Trzeba w nim wskazać adres, pod którym będziemy w dniu wyborów. Wniosek możemy złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - w urzędzie gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów.

Zmień jednorazowo miejsce głosowania - witryna rządowa

Warto już teraz o tym pomyśleć, żeby 9 czerwca być gotowym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS