9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"

Źródło:
Fakty TVN
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
"Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"
Adrianna Otręba/Fakty TVN
9 czerwca wybory do PE. "Bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Scenariusz klipu jest jak z filmu sensacyjno-wojennego. Dzieje się, jest tempo i puenta. To Akcja Demokracja namawia do udziału w wyborach do europarlamentu. Wciąż jeszcze można wziąć zaświadczenie i dopisać się do spisu wyborców, by głosować poza miejscem zamieszkania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca.

Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego zorganizowali akcję pro-frekwencyjną. Akcja została dobrze zorganizowana. Pan Stanisław wyjechał w trasę w samochodzie z przyczepką i billboardem, a na tym billboardzie hasło "Polska silna w Zjednoczonej Europie". Pozostali wolontariusze poszli z ulotkami.

- Kropka drąży skałę. Gdyby w każdej gminie znalazło się te kilka osób, miałoby to duże przełożenie - komentuje Anna Piłat z grupy Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego.

Cel akcji to jak najlepsza frekwencja w nadchodzących wyborach europejskich. - Byliśmy jako Polacy tak bardzo dumni w październiku, że cały świat zachwycił się naszą frekwencją, a my lubimy być dumni, podziwiamy naszych sportowców. To pomyślałam sobie: bądźmy taką zbiorową Igą Świątek i zdobądźmy mistrzostwo Europy - mówi Zofia Sanejko z grupy "Aktywni Obywatele Powiatu Piaseczyńskiego".

W tych wyborach właśnie o to chodzi, jaka ta Europa będzie. - Decyduje się jedność Europy. W sytuacji wojennej, którą mamy, to chyba nie ma ważniejszej rzeczy - podkreśla Anna Piłat.

Jak wyglądałaby Europa bez Unii?

Obywatele powiatu piaseczyńskiego działają ramię w ramię z Akcją Demokracja, która też zachęca do głosowania w wyborach i prezentuje spot z mocnym przekazem i hasłem "Nie oddamy Europy". Jedna ze scen klipu pokazuje, jak mogłaby wyglądać Europa, gdyby nie było Unii.

- Ten spot jest mocny i taki mocny ma być, żeby pokazać realny wybór, przed którym stoimy. Wspólnota wartości, zachodnia Unia Europejska czy dyktatura Putina - mówi Jakub Kocjan z Akcji Demokracja.

ZOBACZ TEŻ: "Myślicie, że was to nie dotyczy? Cóż, szumowiny…"

Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PE
Polacy kręcą filmiki zachęcające do udziału w wyborach do PEAkcja Demokracja

Głosować można poza miejscem zamieszkania

Z zaświadczeniem o prawie do głosowania można zagłosować w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Na złożenie wniosku w urzędzie gminy lub miasta, gdzie jesteśmy zameldowani na pobyt stały, mamy czas do 6 czerwca.

- Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania możemy złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju, a mieście stołecznym Warszawa w urzędzie dzielnicy - informuje Jolanta Napłoszek, przedstawicielka Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w Urzędzie Dzielnicy Ursynów w Warszawie.

Do 6 czerwca możemy też złożyć wniosek o jednorazową zmianę miejsca głosowania. Trzeba w nim wskazać adres, pod którym będziemy w dniu wyborów. Wniosek możemy złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - w urzędzie gminy, w której będziemy przebywać w dniu wyborów.

Zmień jednorazowo miejsce głosowania - witryna rządowa

Warto już teraz o tym pomyśleć, żeby 9 czerwca być gotowym.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Od dawna wiadomo, że o wyniku wyborów prezydenckich zadecydują stany wahające się. Jakie panują tam emocje? Wielu wyborców, którzy wypowiadali się przed kamerą "Faktów" TVN, niezależnie od poglądów podkreśla, że to nie tylko wyścig o Biały Dom, a święto demokracji.

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Dla wielu Amerykanów to historyczne wybory. "Są po prostu o przyszłości naszej demokracji"

Źródło:
Fakty TVN

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Kto byłby lepszym prezydentem z punktu widzenia polskich interesów? Dyplomatycznie lepiej jest nie stawać po żadnej ze stron, bo najwyższym interesem Polski jest dobra i bliska współpraca ze Stanami Zjednoczonymi, z każdym kolejnym amerykańskim prezydentem - zauważają eksperci. Taki pogląd zdaje się też reprezentować minister spraw zagranicznych i szef rządu. Tymczasem Prawo i Sprawiedliwość mówi otwarcie, kto jest pewniejszą kandydaturą dla Polski.

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Politycy PiS uważają, że Donald Trump byłby lepszy dla Polski od Kamali Harris. Rządzący tego nie przesądzają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Piesi są często ofiarami wypadków na drodze nie tylko przez nieuwagę czy lekceważenie przepisów przez kierowców. Policyjna akcja "Bezpieczny pieszy" udowodniła, że sami też nie zachowują odpowiedniej ostrożności.

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Policyjna akcja udowodniła, że piesi często na drodze łamią przepisy i nie zachowują ostrożności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

Wyborcza walka to także rywalizacja o poparcie znanych, wpływowych postaci ze świata biznesu czy popkultury. W tej kampanii głośno było o wielu przedstawicielach zwłaszcza tej drugiej grupy, którzy opowiadali się po którejś stronie. Kto ze znanych ludzi popierał Kamalę Harris, a kto Donalda Trumpa?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Taylor Swift, Lady Gaga, Kanye West czy Mel Gibson. Jaką rolę w wyborach w USA odgrywają celebryci?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Amerykańska gospodarka dawno nie miała się tak dobrze. Tak przynajmniej wynika z liczb i kluczowych wskaźników ekonomicznych. Co innego mówią nastroje, przynajmniej wśród części wyborców, do których swój przekaz kieruje Donald Trump. Były prezydent przekonuje, że Stany Zjednoczone są państwem w ruinie.

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Liczby kontra emocje. Jaki naprawdę jest stan amerykańskiej gospodarki?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS