Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej

Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej
Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży Kozakowskiej
Marta Kolbus | Fakty po południu
Zdobyła dwa medale na paraolimpiadzie, teraz walczy o kolejne marzenie. Ruszyła zbiórka na mieszkanie dla Róży KozakowskiejMarta Kolbus | Fakty po południu

Miała trudne dzieciństwo. Pełne przemocy i bez wsparcia od najbliższych Ale paraolimpijka Róża Kozakowska się nie poddała. Ból i kolejne choroby również jej nie zatrzymały. Kobieta w ubiegłym roku w Tokio zdobyła dwa medale - złoto w rzucie maczugą i srebro w pchnięciu kulą. Teraz walczy o kolejne marzenie - chce zdobyć własny kąt, którego nigdy nie miała. Pomóc jej w spełnieniu tego marzenia może każdy.

Nie raz upadała, ale nigdy się nie poddała. Róża Kozakowska mimo choroby, bólu, przeciwności losu i trudnego dzieciństwa, zawsze walczyła o swoje sportowe marzenia.

- Każdy upadek może być początkiem czegoś dobrego. Z każdym upadkiem stawałam się coraz silniejsza, coraz bardziej napawałam się taką wolą do walki - mówi paraolimpijka.

32-letnia Róża Kozakowska jest lekkoatletką z porażeniem czterokończynowym, która na paraolimpiadzie w Tokio w 2021 roku zdobyła dwa medale - złoty w rzucie maczugą i srebrny w pchnięciu kulą.

- Ten medal jest i będzie zawsze moją życiową wygraną, szczęściem, radością i przeogromną dumą - podkreśla Kozakowska.

- Paraolimpijczycy to są tytani, ale zazwyczaj w tych historiach ta osoba walcząca ma wsparcie rodziny. Tutaj ujmujące i rozrywające serce w tej historii Róży było to, jak ona od małego dziecka była wrogiem we własnym domu, nieludzko traktowana przez własnego ojca - zwraca uwagę Michał Pol dziennikarz sportowy.

Ojciec Róży znęcał się nad nią fizycznie i psychicznie. Zamiast wsparcia otrzymywała od niego kolejne ciosy. Jednak żadne słowa nie potrafiły jej zniechęcić. Sport był dla niej lekarstwem na całe zło.

- Była świetną uczennicą jako dziewczynka, świetna w sporcie. Tyle, że nie mogła przynosić do domu medali, musiała je ukrywać u koleżanek, bo czekało ją lanie, czasem do nieprzytomności - mówi Michał Pol.

- Nie miałam niczego, ale miałam ogromne marzenia, ogromną determinację, cierpliwość, wolę walki i wiarę - dodaje paraolimpijka.

Kolejne marzenie Róży

Róża chciała zostać sprinterką, ale plany pokrzyżowała jej choroba. W 2014 zdiagnozowano u niej neuroboreliozę. Choroba przenoszona przez kleszcze dosłownie ścięła ją z nóg.

- Obecnie poruszam się na wózku, ale potrafię przejść i walczę o ten każdy krok i nie zamierzam usiąść całkowicie na wózku - podkreśla Róża.

32-latka tuż po diagnozie próbowała swoich sił w skoku w dal, ale kiedy choroba zaatakował z podwójną siłą i nogi odmówiły posłuszeństwa, zaczęła trenować pchnięcie kulą i rzut maczugą.

- W przeciwieństwie do wielu innych paraolimpijczyków Róża, gdyby nie była poszkodowana przez los, zdrowie, to by osiągała najwyższe wyniki sportowe wśród osób pełnosprawnych - uważa Piotr Kuczek trener Róży.

Róża jest zdeterminowana i pracowita. Jej trener twierdzi, że nigdy nie odpuszcza. Nawet, kiedy ból jest nie do wytrzymania.

W 2016 roku Róża dowiedziała się, że cierpi na endometriozę. Jednak i to jej nie powstrzymało. - Moim mottem jest: "dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą" - mówi paraolimpijka.

Teraz w walce o kolejne marzenia Róży chce pomóc Michał Pol, dziennikarz sportowy i attache paraolimpijskiej reprezentacji Polski. Założył zbiórkę w internecie na mieszkanie dla Róży.

- Musimy pomóc jej spełnić to drugie, wielkie marzenie - o własnym miejscu na ziemi. To jest nieprawdopodobne, że dziewczyna cały czas, przez te wszystkie swoje lata, nie miał domu. Jak już nie żyła z tym ojcem-katem, to mieszkała w kontenerze bez prądu - mówi Pol.

- Najważniejsze, że to ma być azyl poczucia bezpieczeństwa i spokoju - dodaje Róża.

Róża ze wszystkich sił chce się odwdzięczyć. Rozpoczęła już przygotowania do paraolimpiady w Paryżu, która odbędzie się za dwa lata. - Chciałabym zdobyć dwa złote medale z rekordami światami. Miejmy nadzieję, że to się uda. Będę walczyć o to bardzo mocno i całym serduchem - podkreśla paraolimpijka.

ZBIÓRKA NA RZECZ RÓŻY KOZAKOWSKIEJ PROWADZONA JEST NA PLATFORMIE ZRZUTKA.PL

Autor: Marta Kolbus / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie chcą wracać do swoich domów, nie chcą ich odbudowywać, bo wiedzą, że kolejna powódź, zniszczenia i trauma to tylko kwestia czasu. Mówimy między innymi o mieszkańcach Lądka-Zdroju. Rząd ma dla nich propozycję - wykupi nadające się wyłącznie do rozbiórki domy za cenę wyższą od rynkowej.

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Trauma mieszkańców Lądka-Zdroju. Rząd może odkupić ich domy za ceny wyższe od rynkowych

Źródło:
Fakty TVN

Śledztwo ma ustalić przyczyny pożaru budynku w miejscowości Pszów na Śląsku, w którym zginęło pięć osób. Dotarliśmy do nagrań z monitoringu, na których widać, jak błyskawicznie ogień ogarnia cały budynek.

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Wyskakiwali z okien, by ratować życie. Pożar w Pszowie rozprzestrzeniał się błyskawicznie

Źródło:
Fakty TVN

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ale już teraz odbywają się w Polsce szkolne prawybory. W Poznaniu organizatorzy akcji przygotowali około 30 tysięcy kart do głosowania. Przy tej okazji zapytaliśmy też uczniów, które problemy i postulaty są im szczególnie bliskie.

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Uczniowie w Poznaniu zagłosowali w prawyborach prezydenckich. "Nie ma takiego idealnego kandydata"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na debacie w Końskich Joanna Senyszyn zapytała Karola Nawrockiego o sprawę wypłat odszkodowań ofiarom księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił swojej kontrkandydatce, że ma "fobie". Tę wymianę skomentowali nie tylko politycy, ale też ci, którzy w dzieciństwie byli molestowani przez księży.

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Senyszyn zapytała Nawrockiego o ofiary księży pedofilów. Kandydat PiS zarzucił jej, że ma "fobie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dziś udało się zatrzymać atak na ważne instytucje, które zajmują się dostarczaniem wody - powiedział w "Faktach po Faktach" minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wicepremier zdradził też, jak doszło do zeszłorocznego ataku na Polską Agencję Prasową.

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

"Zły dzień. Mieliśmy ataki na ważne instytucje"

Źródło:
TVN24

- Z jednej strony zobaczyłem mocno sparaliżowanych faworytów, którzy - odniosłem takie wrażenie - przyszli na tę debatę przede wszystkim, żeby nie przegrać. A z drugiej strony zobaczyłem trójkę kandydatów, którzy wykorzystali szansę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski, komentując debatę w Końskich.

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

"Sparaliżowani faworyci", "znakomity odruch" i dwóch przegranych. Debata okiem Kwaśniewskiego

Źródło:
TVN24

Wojskowi planiści zostali wysłani do Birmingham, by zapanować nad tonami śmieci, które od półtora miesiąca zalegają na ulicach. Strajkują pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście. Problem stał się niezwykle poważny - śmieciowy kryzys doprowadził do potężnej plagi szczurów.

Birmingham tonie w śmieciach. Mieszkańcy skarżą się na wielkie szczury na ulicach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS