Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"

Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"
Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"
Fakty po południu
Polityczne przemówienie Jarosława Kaczyńskiego w kościele. "Ani partia, ani jej przywódca nie zastąpią Słowa Bożego"Fakty po południu

Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego wygłoszone w sobotę w kościele w Starachowicach wywołało falę komentarzy. Nabożeństwo odbyło się z okazji ósmej rocznicy śmierci matki braci Kaczyńskich. Przemówienie prezesa PiS zdominowała polityka. Zachowanie Jarosława Kaczyńskiego skrytykowali politycy opozycji i część duchownych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński brał w sobotę udział w nabożeństwie w przeddzień ósmej rocznicy śmierci swej matki. W czasie mszy świętej polityk wygłosił przemówienie.

Kaczyński, po wspomnieniu swojej zmarłej matki i jej młodości, poruszył także inne tematy.

- Odrzucenie zła jest czymś niezwykle istotnym, bo to zło atakuje nasz kraj, naszą ojczyznę, nasz naród, atakuje instytucję, która jest w centrum naszej tożsamości, atakuje Kościół - powiedział wicepremier.

W przemówieniu nawiązywał także do czterech kobiet, które protestowały w pobliżu kościoła, po drugiej stronie ulicy w Starachowicach.

- Po raz pierwszy przemawiam tu, w tym miejscu, wewnątrz kościoła. Sądzę, że dlatego, że tam na zewnątrz stoją ci, którzy służą najgorszej sprawie, sprawie niszczenia Kościoła, niszczenia naszego narodu - mówił wicepremier.

- Nie przyjechałyśmy tutaj z nimi walczyć - powiedziała z kolei pani Ela, jedna z demonstrujących kobiet. - My przyjechałyśmy tutaj pokazać, że jesteśmy i będziemy. My się nie poddamy, nie będziemy uciekać tylko dlatego, że oni nas straszą jakimiś dziwnymi rozporządzeniami - wyjaśniła.

Fala komentarzy wśród duchownych

Polityczny charakter kościelnego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego wzbudził duże kontrowersje, także wśród katolickich publicystów.

Tomasz Terlikowski w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie ocenił, że obecność polityków na ambonach może tylko przyspieszyć gwałtowną sekularyzację, a przemówienie polityka, nie zastąpi Słowa Bożego.

- Mieliśmy kolejny raz do czynienia z absolutnie nieuprawnionym, nagannym postępowaniem prezesa Kaczyńskiego, które bardzo godzi Kościołowi - uważa o. Paweł Gużyński, dominikanin.

Tomasz Terlikowski o przemówieniu Jarosława KaczyńskiegoTomasz Terlikowski | Twitter

Ojciec Gużyński nie ma też wątpliwości, że w takiej sytuacji jest miejsce na interwencję kapłana, a przynajmniej na przygotowanie się do niej.

- Zawczasu należy ustalić warunki, że modlimy się, jeżeli chcemy wspominamy zmarłą - tu nie ma najmniejszego problemu, natomiast od razu mówimy: granica jest w tym miejscu, nie wykorzystujemy ambony do żadnych przemówień politycznych - zwraca uwagę duchowny.

"To obrzydliwe, to niesmaczne"

Co do tego, że Kościół to nie miejsce na polityczne wystąpienia, zwłaszcza przy wspomnieniu bliskich zmarłych, wyjątkowo zgodna jest też opozycja.

- Kiedy Jarosławowi Kaczyńskiemu źle idzie z żywymi, to sięga po martwych. To obrzydliwe, to niesmaczne, ale to nie jest zaskakujące - mówi posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

- To jest dla mnie jako katolika niepokojące, że wykorzystuje się wiarę, wykorzystuje się Kościół do spraw interesów partyjnych, ale z drugiej strony Kościół daje się wykorzystywać - zaznacza Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Jarosław Kaczyński zamiast na tą drabinkę przed Pałacem Prezydenckim wszedł na grób własnej matki i wygłaszał jakieś polityczne tezy - dodaje Adam Szłapka, przewodniczący Nowoczesnej i poseł Koalicji Obywatelskiej.

Według księdza Andrzeja Kobylińskiego ważniejsze jest nie to, gdzie padły słowa Jarosława Kaczyńskiego, ale to, o czym mówił.

- To nie jest tak, że po jednej stronie mamy złych ludzi, którzy atakują Kościół, a po drugiej stronie jest dobry Kościół, który tylko jest uosobieniem tego, co dobre i święte, to jest obraz fałszywy. Zauważmy, że mamy w Polsce głęboki kryzys Kościoła - podkreśla ks. Kobyliński.

Mszę i przemówienie Jarosława Kaczyńskiego transmitowała telewizja publiczna.

Autor: Katarzyna Skalska / Źródło: Fakty po południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Byli ochroniarzami prezesa Kaczyńskiego i chociaż nie pracowali dla Żandarmerii Wojskowej, to byli tam na etatach. Wiceminister obrony narodowej mówi o skandalu i ujawnia wyniki kolejnego audytu. Jak się okazuje, Żandarmeria Wojskowa była na usługach jeszcze innego polityka PiS-u - Antoniego Macierewicza.

Bliskie relacje Antoniego Macierewicza z Żandarmerią Wojskową. "Działalność usługowo-opiekuńcza"

Źródło:
Fakty TVN

Być może ta afera nigdy nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie hakerzy z grupy Dragon Sector. Pomogli bezradnym przewoźnikom i firmie serwisującej pociągi Impuls, produkowane przez Newag. W ich oprogramowaniu były blokady - po to, żeby pociągi ulegały awarii, ale tylko w określonych miejscach. Przedstawiciele Newagu nie przyznają się do sabotażu, sugerują, że to hakerzy są winni.

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Pociągi Newag Impuls nie chciały ruszyć. Hakerzy wskazują na producenta, a producent na hakerów

Źródło:
Fakty TVN

9 czerwca odbędą się w Polsce kolejne wybory - tym razem do Parlamentu Europejskiego. Na czołowe miejsca na listach wybijają się politycy, którzy jeszcze w październiku z sukcesem startowali do Sejmu i Senatu, a dziś chcą zamienić mandat.

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Na wciąż nieoficjalnych listach w wyborach do PE robi się tłok. "Z drugiej strony chcemy wystawić uczciwych"

Źródło:
Fakty TVN

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykańska pomoc dla Ukrainy będzie zbawieniem. Oby nadeszła na czas - powiedział w TVN24 generał profesor Bogusław Pacek. Były ambasador Andrzej Byrt mówił z kolei o brytyjskim pakiecie pomocowym, który "jest bardzo znaczący". Stwierdził też, że całe NATO "powinno przestawić swoje przemysły zbrojeniowe".

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Ukraińcy "gonią resztkami sił", ale "dostaną to, co jest w tej chwili tlenem"

Źródło:
TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Brytyjczycy od samego początku rosyjskiej napaści mocno wspierali Ukrainę - sprzętem, szkoleniami i pieniędzmi. Skąd wzięło się to brytyjskie zaangażowanie? W skrócie: Londyn nie tylko docenia zagrożenie, w którym jest Ukraina, ale sam od lat doświadcza brutalności Kremla na swój sposób.

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Brytyjczycy bez wahania wspierają Ukrainę. Sami też doświadczyli agresji putinowskiego reżimu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS