Zagraniczne media opisują wybory w Polsce w alarmistycznym tonie. "Ostatnia szansa dla opozycji"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Do wyborów parlamentarnych w Polsce zostało już tylko nieco ponad miesiąc. Uwagę obserwatorów zwraca ich stawka. Amerykański "The Atlantic Monthly" ocenia, że to kluczowy test, czy Polsce uda się odwrócić od "autokratycznego populizmu". Z kolei POLITICO opisuje wysiłki PiS-u, by lidera największej partii opozycyjnej pokazać jako de facto zdrajcę. Niemiecki "Der Spiegel" w piątek ostrzegał, że jeżeli Polska nie zmieni swojego politycznego kursu, grozi jej utrata wielomiliardowej unijnej pomocy.

Zagraniczne media coraz uważniej przyglądają się trwającej w Polsce kampanii wyborczej i coraz śmielej opisują polityczną walkę o władzę w naszym kraju. POLITICO zwraca uwagę, że październikowe wybory w Polsce w dużej mierze zamieniły się w osobistą walkę dwóch liderów największych partii - Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem dziennikarzy portalu kampania wyborcza Prawa i Sprawiedliwości ma następującą taktykę: podjąć dowolny temat dyskusji i zamienić go w personalny atak na Tuska. "Ich ulubioną sztuczką jest wykorzystanie największych historycznych krzywd Polski i ukazanie prounijnego byłego przewodniczącego Rady Europejskiej jako proniemieckiego polityka, a nawet nazisty, który sprzeda swój naród. (...) Próbuje się go także pokazać w zmowie z Rosją, kolejnym odwiecznym wrogiem Polski" - pisze POLITICO.

Dziennikarze brytyjskiego "Guardiana" zasugerowali, że politycy Prawa i Sprawiedliwości mają w zwyczaju wybierać dzielące społeczeństwo kwestie, wokół których tworzą swoją kampanijną narrację, a "przez dwie kadencje swoją większość usiłowali budować na oczernianiu i marginalizowaniu mniejszości". "Kiedy zbliżają się wybory, rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość szybko sięga po jedną z najbardziej prymitywnych strategii w europejskiej polityce. W 2019 roku Jarosław Kaczyński określił prawa osób LGBT jako "zagrożenie dla polskiej tożsamości". (...) Cztery lata później tematem polaryzującym została nielegalna imigracja" - można przeczytać w dzienniku.

Amerykański miesięcznik "The Atlantic Monthly" przyznaje, że nadchodzące wybory z jednej strony będą kluczowym sprawdzianem, czy Polakom uda się odeprzeć autorytarny populizm, a z drugiej strony - ostatnią szansą dla opozycji, by "powstrzymać popadanie kraju w autokrację". "Podobnie jak Węgry Polska była kiedyś wzorcowym przykładem sukcesu postkomunistycznego przejścia do demokracji, ale tak jak na Węgrzech jej reputacja zaczęła się pogarszać, gdy do władzy doszli skrajnie prawicowi populiści" - brzmi fragment tekstu z "The Atlantic Monthly".

Cześnik: zwycięstwo w tych wyborach nie jest oczywiste
Cześnik: zwycięstwo w tych wyborach nie jest oczywisteTVN24

Polska kontra Unia

"Przez lata rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość realizowała program, którego celem było przywrócenie w kraju jego konserwatywnych, katolickich korzeni. Zakazała aborcji. Sprzeciwia się równym prawom społeczności LGBT i wykorzystała media publiczne do propagowania wizji swojej partii" - przekazało amerykańskie National Public Radio. Głos w sprawie polskich wyborów zabrała również telewizja Euronews. "Na konwencji Jarosław Kaczyński obiecał nowe wydatki społeczne i wojskowe. Z drugiej strony Koalicja Obywatelska chce odwrócenia negatywnych trendów w polityce zagranicznej i wewnętrznej, a także zabezpieczenia funduszy zamrożonych przez Unię Europejską" - przekazała Euronews.

Także niemiecki "Der Spiegel" w piątek ostrzegał, że jeżeli Polska nie zmieni swojego politycznego kursu, grozi jej utrata wielomiliardowej unijnej pomocy. "Jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pójdzie na ustępstwa w sporze o praworządność z Komisją Europejską, to Polska na przełomie roku straci praktycznie całą pomoc strukturalną z Unii Europejskiej" - alarmuje "Der Spiegel". Co ważne, niemieccy dziennikarze nie piszą o zablokowanych środkach na Krajowy Plan Odbudowy, ale o środkach między innymi z funduszu spójności.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS