Zagraniczne media piszą o Polsce. "Kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polityczna zmiana w Polsce jest dla Europy i świata fenomenem. Zagraniczne redakcje wysyłają do Polski swoich korespondentów, by z bliska się jej przyjrzeli. Odnotowują wzrost zainteresowania polskim parlamentaryzmem wśród młodych ludzi, a także trudności w naprawianiu instytucji.

"To próba dramatycznego powrotu do władzy" - tak środowe sceny przed polskim Sejmem opisuje portal Politico. "Walka toczyła się o to, czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni zostać wpuszczeni do Sejmu. Zostali skazani i osadzeni w więzieniu za nadużycia władzy. Zanim ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda, bliski sojusznik PiS" - donosi Politico.

Brukselski portal ocenia, że PiS próbuje wykorzystać sprawę dwóch byłych posłów jako kolejny argument w swojej narracji, że nowy rząd Donalda Tuska prowadzi brutalną walkę z praworządnością. Te wysiłki nie wpływają na odwrócenie politycznych losów partii Jarosława Kaczyńskiego, która traci poparcie, a zdaniem agencji Reuters mogą tylko pogłębić paraliż procesu legislacyjnego w Polsce. "Prawnicy twierdzą, że ta sprawa jest przykładem chaosu w polskim systemie prawnym po zmianach wprowadzonych przez PiS" - informuje Reuters.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"

Polska stoi w obliczu kryzysu konstytucyjnego - podsumowuje brytyjski "The Daily Telegraph", dodając, że sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika dolała tylko oliwy do ognia wokół sporu, który ujawnił głębokie podziały w polskim porządku politycznym i sądowniczym. "Donald Tusk wykorzenienie stronniczości, korupcji i kumoterstwa, które jego zdaniem kwitły w instytucjach państwowych za rządów Prawa i Sprawiedliwości, uczynił priorytetem od czasu wyboru nowego, liberalnego rządu w październiku" - zaznacza "The Daily Telegraph". Dlatego - jak podkreśla niemiecki "Die Welt" - walka o dalsze losy Kamińskiego i Wąsika jest tylko częścią znacznie większej bitwy między nowym rządem a PiS i ich sojusznikiem Andrzejem Dudą.

Wyzwanie dla nowej władzy

"The Economist" zwraca uwagę, że największym wyzwaniem dla nowej władzy jest teraz odpolitycznienie sądownictwa. "Posłowie partii PiS, którzy chętnie obsadzali sądy, gdy byli u władzy, potępiają porządki Adama Bodnara, nazywając je zamachem stanu. Różnica polega na tym, że tam, gdzie PiS przejął kontrolę nad sądownictwem, Bodnar chce ją oddać" - wyjaśnia "The Economist". "Financial Times" przypomina jednak, że to nie będzie łatwe, bo kolejne próby przeprowadzenia reform przez Donalda Tuska spotykają się ze zdecydowanym oporem Andrzeja Dudy. "Konfrontacja między Tuskiem a Dudą pogrążyła kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym, a prezydent albo wetował nowe przepisy, albo kierował je do Trybunału Konstytucyjnego" - tłumaczy "Financial Times". Jak dodaje gazeta - wypełnionego sędziami mianowanymi przez PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

"Newsweek" zwraca też uwagę na ostatnią, zaskakującą deklarację polskiego prezydenta. "Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę dziennikarzom, że wierzy, iż były prezydent Donald Trump dotrzyma obietnicy zakończenia wojny na Ukrainie w ciągu 24 godzin" - podkreśla "Newsweek". Dziennikarze odwołują się słów Andrzeja Dudy, który zapewniał, że wszystko, co obiecał mu Trump, zostało spełnione.

Do Donalda Trumpa i sytuacji w Polsce odnosi się też felietonistka "New York Timesa", która pisze wprost: "W Polsce zobaczyłam to, co druga kadencja Trumpa może zrobić Ameryce". "Polska jest krajem, który właśnie przeszedł przez coś podobnego do tego, co zwolennicy Trumpa mają nadzieję wprowadzić w drugiej kadencji. Jej instytucje zostały wydrążone. Wielu doświadczonych i neutralnych sędziów zostało zastąpionych przez ideologów. Teraz ten kraj próbuje się naprawić, dlatego poleciałam tam w zeszłym miesiącu" - można przeczytać w dzienniku. Autorka dodaje jednak, że jej pobyt w Warszawie, choć inspirujący, był także wyjątkowo otrzeźwiający, bo szybko stało się jasne, jak skomplikowane jest naprawianie demokracji, która była systematycznie osłabiana.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS