Zagraniczne media piszą o Polsce. "Kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zagraniczne media piszą o Polsce. "Kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym"
Zagraniczne media piszą o Polsce. "Kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym"
Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Zagraniczne media komentują sytuację polityczną w Polsce. "Konfrontacja między Tuskiem a Dudą pogrążyła kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym"Angelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polityczna zmiana w Polsce jest dla Europy i świata fenomenem. Zagraniczne redakcje wysyłają do Polski swoich korespondentów, by z bliska się jej przyjrzeli. Odnotowują wzrost zainteresowania polskim parlamentaryzmem wśród młodych ludzi, a także trudności w naprawianiu instytucji.

"To próba dramatycznego powrotu do władzy" - tak środowe sceny przed polskim Sejmem opisuje portal Politico. "Walka toczyła się o to, czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni zostać wpuszczeni do Sejmu. Zostali skazani i osadzeni w więzieniu za nadużycia władzy. Zanim ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda, bliski sojusznik PiS" - donosi Politico.

Brukselski portal ocenia, że PiS próbuje wykorzystać sprawę dwóch byłych posłów jako kolejny argument w swojej narracji, że nowy rząd Donalda Tuska prowadzi brutalną walkę z praworządnością. Te wysiłki nie wpływają na odwrócenie politycznych losów partii Jarosława Kaczyńskiego, która traci poparcie, a zdaniem agencji Reuters mogą tylko pogłębić paraliż procesu legislacyjnego w Polsce. "Prawnicy twierdzą, że ta sprawa jest przykładem chaosu w polskim systemie prawnym po zmianach wprowadzonych przez PiS" - informuje Reuters.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"

Polska stoi w obliczu kryzysu konstytucyjnego - podsumowuje brytyjski "The Daily Telegraph", dodając, że sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika dolała tylko oliwy do ognia wokół sporu, który ujawnił głębokie podziały w polskim porządku politycznym i sądowniczym. "Donald Tusk wykorzenienie stronniczości, korupcji i kumoterstwa, które jego zdaniem kwitły w instytucjach państwowych za rządów Prawa i Sprawiedliwości, uczynił priorytetem od czasu wyboru nowego, liberalnego rządu w październiku" - zaznacza "The Daily Telegraph". Dlatego - jak podkreśla niemiecki "Die Welt" - walka o dalsze losy Kamińskiego i Wąsika jest tylko częścią znacznie większej bitwy między nowym rządem a PiS i ich sojusznikiem Andrzejem Dudą.

Wyzwanie dla nowej władzy

"The Economist" zwraca uwagę, że największym wyzwaniem dla nowej władzy jest teraz odpolitycznienie sądownictwa. "Posłowie partii PiS, którzy chętnie obsadzali sądy, gdy byli u władzy, potępiają porządki Adama Bodnara, nazywając je zamachem stanu. Różnica polega na tym, że tam, gdzie PiS przejął kontrolę nad sądownictwem, Bodnar chce ją oddać" - wyjaśnia "The Economist". "Financial Times" przypomina jednak, że to nie będzie łatwe, bo kolejne próby przeprowadzenia reform przez Donalda Tuska spotykają się ze zdecydowanym oporem Andrzeja Dudy. "Konfrontacja między Tuskiem a Dudą pogrążyła kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym, a prezydent albo wetował nowe przepisy, albo kierował je do Trybunału Konstytucyjnego" - tłumaczy "Financial Times". Jak dodaje gazeta - wypełnionego sędziami mianowanymi przez PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

"Newsweek" zwraca też uwagę na ostatnią, zaskakującą deklarację polskiego prezydenta. "Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę dziennikarzom, że wierzy, iż były prezydent Donald Trump dotrzyma obietnicy zakończenia wojny na Ukrainie w ciągu 24 godzin" - podkreśla "Newsweek". Dziennikarze odwołują się słów Andrzeja Dudy, który zapewniał, że wszystko, co obiecał mu Trump, zostało spełnione.

Do Donalda Trumpa i sytuacji w Polsce odnosi się też felietonistka "New York Timesa", która pisze wprost: "W Polsce zobaczyłam to, co druga kadencja Trumpa może zrobić Ameryce". "Polska jest krajem, który właśnie przeszedł przez coś podobnego do tego, co zwolennicy Trumpa mają nadzieję wprowadzić w drugiej kadencji. Jej instytucje zostały wydrążone. Wielu doświadczonych i neutralnych sędziów zostało zastąpionych przez ideologów. Teraz ten kraj próbuje się naprawić, dlatego poleciałam tam w zeszłym miesiącu" - można przeczytać w dzienniku. Autorka dodaje jednak, że jej pobyt w Warszawie, choć inspirujący, był także wyjątkowo otrzeźwiający, bo szybko stało się jasne, jak skomplikowane jest naprawianie demokracji, która była systematycznie osłabiana.

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedyś właściwie nie dochodziło do kradzieży masła czy nabiału. Dziś jest to coraz powszechniejsze. Liczba kradzieży w sklepach wzrosła o jedną czwartą w porównaniu z 2022 rokiem i aż o 60 procent w porównaniu z 2021 rokiem.

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

W Polsce przybywa kradzieży sklepowych. "Kradną z powodów podstawowych, życiowych"

Źródło:
Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm i ostrzega przed wybuchem epidemii odry. W 2023 roku w Europie liczba zachorowań na odrę wzrosła aż 60 razy. U nas statystyki nie są aż tak złe, ale nie jest to argument, by ostrzeżenia i ryzyko lekceważyć.

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Grozi nam epidemia odry. Wystarczy kilka procent niezaszczepionych dzieci i może pojawić się ognisko

Źródło:
Fakty TVN

To już jest koniec działalności - ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. Kosztowało bardzo dużo, a potrzeby dziś są znacznie mniejsze niż dwa lata temu. Wtedy to były tysiące uchodźców dziennie, dziś setki - ale miesięcznie. Na jaką pomoc będą teraz mogli liczyć uchodźcy w Polsce?

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Ostatnie centrum przyjmujące uchodźców z Ukrainy przestało istnieć. To nie znaczy, że pomoc znika

Źródło:
Fakty TVN

MON ujawniło, że podkomisja smoleńska dysponowała dowodami rzeczowymi dotyczącymi katastrofy prezydenckiego tupolewa i je zniszczyła albo zgubiła w trakcie swoich prac. Prokuraturze nie udało się ich odzyskać. Antoni Macierewicz bagatelizuje problem. Zastrzega, że w tym czasie nie stał na czele podkomisji.

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Podkomisja smoleńska zgubiła lub zniszczyła dowody w sprawie katastrofy smoleńskiej

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie tylko polscy rolnicy mierzą się z wysokimi cenami produkcji i wyśrubowanymi normami. Na sytuację narzekają między innymi rolnicy z Grecji, Estonii, Czech czy z Chorwacji. Dlatego także tam na drogi wyjeżdżają traktory, a rolnicy domagają się pomocy od swoich rządów. Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi i importowi produktów rolnych spoza Unii Europejskiej.

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Rośnie gniew rolników w Europie. "Chcemy rozwiązań, które pozwolą nam dalej żyć"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam niedosyt, bo ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo. Ten proces nie musiał trwać aż dziesięć lat. Ale, co bardziej skandaliczne, pięć lat temu własne państwo zdradziło mnie, bo postawiło mnie przed sądem - mówił były wiceszef Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniak w "Faktach po Faktach".

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

"Ta historia pokazuje, na ile niesprawne jest polskie państwo"

Źródło:
TVN24

Posłanka Polski 2050 Aleksandra Leo pytana w "Faktach po Faktach" o to, kiedy Trzecia Droga zaprezentuje swój projekt dotyczący aborcji zapowiedziała, że "powinien być już jutro, naprawdę na dniach". - Myślę, że jest to kwestia kilku dni - dodała. - Przedkładanie projektów ustaw przez kluby, świadczy o tym, że to jest ważny temat, że każdy z klubów docenia wagę tego tematu - stwierdziła Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO).

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Kiedy projekt Trzeciej Drogi w sprawie aborcji?

Źródło:
TVN24

Chociaż Japończycy to naród znany z dyscypliny i etosu pracy, japońska gospodarka znów się kurczy. Rządowe dane wskazują na techniczną recesję. Po dekadach stagnacji Japonia spadła z podium trzech najpotężniejszych gospodarek świata, ustępując miejsca Niemcom. Wkrótce mogą wyprzedzić ją także Indie.

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Gospodarka Japonii znów się kurczy. "Nie podoba mi się ten stopniowy upadek"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zamrożone zarodki wykorzystywane w zapłodnieniu in vitro w świetle prawa są dziećmi, a każdy, kto je przypadkowo zniszczy, może być pociągnięty do odpowiedzialności. Tak uznał Sąd Najwyższy stanu Alabama. Ta decyzja może zablokować dostęp do zabiegów zapłodnienia dla wielu kobiet w stanie. Pary, które są w trakcie procedur, boją się, że będą musiały je przerwać. To kolejny tego typu sukces amerykańskich konserwatystów. W ostatnich latach utrudniony został też dostęp do aborcji.

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Sąd Najwyższy Alabamy utrudnił dostęp do in vitro. Uznanie zarodków za dzieci wywołało efekt mrożący

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Komisja Europejska może zatwierdzić w przyszłym tygodniu przekazanie Polsce pierwszej transzy pieniędzy z funduszu odbudowy. Chodzi o ponad sześć miliardów euro - to jakieś 27 miliardów złotych. Jako pierwsza tę informację podała agencja Bloomberg.

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Komisja Europejska ma w przyszłym tygodniu zatwierdzić przekazanie Polsce środków na KPO

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS