Zagraniczne media piszą o Polsce. "Kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polityczna zmiana w Polsce jest dla Europy i świata fenomenem. Zagraniczne redakcje wysyłają do Polski swoich korespondentów, by z bliska się jej przyjrzeli. Odnotowują wzrost zainteresowania polskim parlamentaryzmem wśród młodych ludzi, a także trudności w naprawianiu instytucji.

"To próba dramatycznego powrotu do władzy" - tak środowe sceny przed polskim Sejmem opisuje portal Politico. "Walka toczyła się o to, czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni zostać wpuszczeni do Sejmu. Zostali skazani i osadzeni w więzieniu za nadużycia władzy. Zanim ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda, bliski sojusznik PiS" - donosi Politico.

Brukselski portal ocenia, że PiS próbuje wykorzystać sprawę dwóch byłych posłów jako kolejny argument w swojej narracji, że nowy rząd Donalda Tuska prowadzi brutalną walkę z praworządnością. Te wysiłki nie wpływają na odwrócenie politycznych losów partii Jarosława Kaczyńskiego, która traci poparcie, a zdaniem agencji Reuters mogą tylko pogłębić paraliż procesu legislacyjnego w Polsce. "Prawnicy twierdzą, że ta sprawa jest przykładem chaosu w polskim systemie prawnym po zmianach wprowadzonych przez PiS" - informuje Reuters.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"

Polska stoi w obliczu kryzysu konstytucyjnego - podsumowuje brytyjski "The Daily Telegraph", dodając, że sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika dolała tylko oliwy do ognia wokół sporu, który ujawnił głębokie podziały w polskim porządku politycznym i sądowniczym. "Donald Tusk wykorzenienie stronniczości, korupcji i kumoterstwa, które jego zdaniem kwitły w instytucjach państwowych za rządów Prawa i Sprawiedliwości, uczynił priorytetem od czasu wyboru nowego, liberalnego rządu w październiku" - zaznacza "The Daily Telegraph". Dlatego - jak podkreśla niemiecki "Die Welt" - walka o dalsze losy Kamińskiego i Wąsika jest tylko częścią znacznie większej bitwy między nowym rządem a PiS i ich sojusznikiem Andrzejem Dudą.

Wyzwanie dla nowej władzy

"The Economist" zwraca uwagę, że największym wyzwaniem dla nowej władzy jest teraz odpolitycznienie sądownictwa. "Posłowie partii PiS, którzy chętnie obsadzali sądy, gdy byli u władzy, potępiają porządki Adama Bodnara, nazywając je zamachem stanu. Różnica polega na tym, że tam, gdzie PiS przejął kontrolę nad sądownictwem, Bodnar chce ją oddać" - wyjaśnia "The Economist". "Financial Times" przypomina jednak, że to nie będzie łatwe, bo kolejne próby przeprowadzenia reform przez Donalda Tuska spotykają się ze zdecydowanym oporem Andrzeja Dudy. "Konfrontacja między Tuskiem a Dudą pogrążyła kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym, a prezydent albo wetował nowe przepisy, albo kierował je do Trybunału Konstytucyjnego" - tłumaczy "Financial Times". Jak dodaje gazeta - wypełnionego sędziami mianowanymi przez PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

"Newsweek" zwraca też uwagę na ostatnią, zaskakującą deklarację polskiego prezydenta. "Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę dziennikarzom, że wierzy, iż były prezydent Donald Trump dotrzyma obietnicy zakończenia wojny na Ukrainie w ciągu 24 godzin" - podkreśla "Newsweek". Dziennikarze odwołują się słów Andrzeja Dudy, który zapewniał, że wszystko, co obiecał mu Trump, zostało spełnione.

Do Donalda Trumpa i sytuacji w Polsce odnosi się też felietonistka "New York Timesa", która pisze wprost: "W Polsce zobaczyłam to, co druga kadencja Trumpa może zrobić Ameryce". "Polska jest krajem, który właśnie przeszedł przez coś podobnego do tego, co zwolennicy Trumpa mają nadzieję wprowadzić w drugiej kadencji. Jej instytucje zostały wydrążone. Wielu doświadczonych i neutralnych sędziów zostało zastąpionych przez ideologów. Teraz ten kraj próbuje się naprawić, dlatego poleciałam tam w zeszłym miesiącu" - można przeczytać w dzienniku. Autorka dodaje jednak, że jej pobyt w Warszawie, choć inspirujący, był także wyjątkowo otrzeźwiający, bo szybko stało się jasne, jak skomplikowane jest naprawianie demokracji, która była systematycznie osłabiana.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Lekarze zwracają uwagę na problem i ostrzegają przed konsekwencjami. Raport Najwyższej Izby Kontroli potwierdza ich obawy. Od kilku lat znacząco maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Zaniedbywane są działania administracyjne i edukacyjne.

Maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Problem jest poważny

Maleje liczba dzieci i młodzieży, które są poddawane obowiązkowym szczepieniom. Problem jest poważny

Źródło:
Fakty TVN

Coraz mniej jest wiernych na mszach. Maleje też liczba udzielanych sakramentów i uczniów na lekcjach religii - wynika z najnowszych danych za 2023 rok. Eksperci oceniają, że raport powinien być dla Kościoła czymś więcej niż kolejnym dzwonkiem alarmowym i wskazują na główne przyczyny problemu.

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Polacy odsuwają się od Kościoła i widać to w statystykach

Źródło:
Fakty TVN

MotoMikołaje wywołują uśmiech i niosą pomoc. Jak co roku, wsiadają na motocykle i przejeżdżają przez wiele polskich miast. Niektórzy dojechali do szpitali, by zanieść radość i prezenty chorym dzieciom. Inni - do domów dziecka.

MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

MotoMikołaje rozwożą prezenty dzieciom. "Jedna z najpiękniejszych akcji"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Zabawki są częstym prezentem dla dzieci, ale - jak się okazuje - nie zawsze bezpiecznym. To wniosek z badań przeprowadzonych przez pracowników Inspekcji Handlowej w Krakowie. Sprawdzili ponad 100 zabawek. Ponad połowa z nich nie spełniała norm i mogła stanowić zagorzenie dla zdrowia i życia dzieci.

Inspekcja Handlowa sprawdziła zabawki dla dzieci. "Niestety, nie wszystkie są należytej jakości"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Za tydzień pokażemy osobę, która będzie reprezentowała inną wizję niż ci, którzy są już dzisiaj na rynku politycznym - zapowiadał w "Faktach po Faktach" europoseł Krzysztof Śmiszek (Lewica). W następną niedzielę jego formacja ogłosi nazwisko kandydata na prezydenta. Posłanka Monika Wielichowska (KO) przekonywała zaś, że Rafał Trzaskowski - kandydat jej ugrupowania - jest "ponad podziałami".

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Lewica chce "uzupełnić ofertę". Śmiszek: ogłosimy osobę, która reprezentuje inną wizję

Źródło:
TVN24

Jasno i wyraźnie mówię, że chcę być prezydentem niezależnym. Niezależnym od poleceń przewodniczących partii politycznych, dwóch wielkich sił, które Polskę od 20 lat między siebie dzielą, a więc Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w "Faktach po Faktach" lider Polski 2050, marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Przekonywał, że nie startuje w wyborach prezydenckich, żeby "ratować partię". - Ja startuję w tych wyborach, żeby wygrać - mówił.

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

"Startuję, żeby wygrać. Nie potrzebuję wyborów, żeby pokazać się, przypomnieć o swoim istnieniu"

Źródło:
TVN24

Syryjscy rebelianci wykorzystują moment, w którym najważniejsi sprzymierzeńcy syryjskiego dyktatora są osłabieni lub zajęci walką w innym regionie świata. - Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów, a nie taki, który służy jednostce, jak miało to miejsce w przypadku reżimu Asada. Muszą istnieć ramy, które chronią i gwarantują prawa dla wszystkich obywateli - powiedział lider Hajat Tahrir asz-Szam, Abu Muhammad al-Dżaulani, w wywiadzie dla CNN.

Dżihadyści zajmują kolejne miasta. "Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów"

Dżihadyści zajmują kolejne miasta. "Syria zasługuje na instytucjonalny system rządów"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak zbudowana była kampania dezinformacyjna, która wpłynęła na wynik wyborów prezydenckich w Rumunii? Nasza dziennikarka Monika Tomasik rozmawiała z Łukaszem Olejnikiem, ekspertem i konsultantem ds. bezpieczeństwa, autorem książki "Propaganda. Od dezinformacji i wpływu do operacji i wojny informacyjnej" między innymi o tym, co powinny zrobić polskie władze, by do takiej sytuacji nie doszło przed naszymi wyborami prezydenckimi. 

Efektywność kampanii dezinformacyjnej w Rumunii wstrząsnęła Europą. "Trzeba mieć możliwości analityczne"

Efektywność kampanii dezinformacyjnej w Rumunii wstrząsnęła Europą. "Trzeba mieć możliwości analityczne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS