Polityczna zmiana w Polsce jest dla Europy i świata fenomenem. Zagraniczne redakcje wysyłają do Polski swoich korespondentów, by z bliska się jej przyjrzeli. Odnotowują wzrost zainteresowania polskim parlamentaryzmem wśród młodych ludzi, a także trudności w naprawianiu instytucji.
"To próba dramatycznego powrotu do władzy" - tak środowe sceny przed polskim Sejmem opisuje portal Politico. "Walka toczyła się o to, czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik powinni zostać wpuszczeni do Sejmu. Zostali skazani i osadzeni w więzieniu za nadużycia władzy. Zanim ułaskawił ich prezydent Andrzej Duda, bliski sojusznik PiS" - donosi Politico.
Brukselski portal ocenia, że PiS próbuje wykorzystać sprawę dwóch byłych posłów jako kolejny argument w swojej narracji, że nowy rząd Donalda Tuska prowadzi brutalną walkę z praworządnością. Te wysiłki nie wpływają na odwrócenie politycznych losów partii Jarosława Kaczyńskiego, która traci poparcie, a zdaniem agencji Reuters mogą tylko pogłębić paraliż procesu legislacyjnego w Polsce. "Prawnicy twierdzą, że ta sprawa jest przykładem chaosu w polskim systemie prawnym po zmianach wprowadzonych przez PiS" - informuje Reuters.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"
Polska stoi w obliczu kryzysu konstytucyjnego - podsumowuje brytyjski "The Daily Telegraph", dodając, że sprawa Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika dolała tylko oliwy do ognia wokół sporu, który ujawnił głębokie podziały w polskim porządku politycznym i sądowniczym. "Donald Tusk wykorzenienie stronniczości, korupcji i kumoterstwa, które jego zdaniem kwitły w instytucjach państwowych za rządów Prawa i Sprawiedliwości, uczynił priorytetem od czasu wyboru nowego, liberalnego rządu w październiku" - zaznacza "The Daily Telegraph". Dlatego - jak podkreśla niemiecki "Die Welt" - walka o dalsze losy Kamińskiego i Wąsika jest tylko częścią znacznie większej bitwy między nowym rządem a PiS i ich sojusznikiem Andrzejem Dudą.
Wyzwanie dla nowej władzy
"The Economist" zwraca uwagę, że największym wyzwaniem dla nowej władzy jest teraz odpolitycznienie sądownictwa. "Posłowie partii PiS, którzy chętnie obsadzali sądy, gdy byli u władzy, potępiają porządki Adama Bodnara, nazywając je zamachem stanu. Różnica polega na tym, że tam, gdzie PiS przejął kontrolę nad sądownictwem, Bodnar chce ją oddać" - wyjaśnia "The Economist". "Financial Times" przypomina jednak, że to nie będzie łatwe, bo kolejne próby przeprowadzenia reform przez Donalda Tuska spotykają się ze zdecydowanym oporem Andrzeja Dudy. "Konfrontacja między Tuskiem a Dudą pogrążyła kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym, a prezydent albo wetował nowe przepisy, albo kierował je do Trybunału Konstytucyjnego" - tłumaczy "Financial Times". Jak dodaje gazeta - wypełnionego sędziami mianowanymi przez PiS.
"Newsweek" zwraca też uwagę na ostatnią, zaskakującą deklarację polskiego prezydenta. "Prezydent Andrzej Duda powiedział w środę dziennikarzom, że wierzy, iż były prezydent Donald Trump dotrzyma obietnicy zakończenia wojny na Ukrainie w ciągu 24 godzin" - podkreśla "Newsweek". Dziennikarze odwołują się słów Andrzeja Dudy, który zapewniał, że wszystko, co obiecał mu Trump, zostało spełnione.
Do Donalda Trumpa i sytuacji w Polsce odnosi się też felietonistka "New York Timesa", która pisze wprost: "W Polsce zobaczyłam to, co druga kadencja Trumpa może zrobić Ameryce". "Polska jest krajem, który właśnie przeszedł przez coś podobnego do tego, co zwolennicy Trumpa mają nadzieję wprowadzić w drugiej kadencji. Jej instytucje zostały wydrążone. Wielu doświadczonych i neutralnych sędziów zostało zastąpionych przez ideologów. Teraz ten kraj próbuje się naprawić, dlatego poleciałam tam w zeszłym miesiącu" - można przeczytać w dzienniku. Autorka dodaje jednak, że jej pobyt w Warszawie, choć inspirujący, był także wyjątkowo otrzeźwiający, bo szybko stało się jasne, jak skomplikowane jest naprawianie demokracji, która była systematycznie osłabiana.
Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS