Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

Źródło:
Fakty TVN
Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję
Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję
Anna Czerwińska/Fakty TVN
Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzjęAnna Czerwińska/Fakty TVN

Za rządów Zjednoczonej Prawicy Polska w światowym rankingu wolności prasy spadła o ponad 30 miejsc - co przypomina teraz BBC, gdy politycy PiS mówią o wolności mediów. Ale cała ta opowieść - od upartyjnienia publicznych mediów, przez to, co robiły przez osiem lat, po obecne zmiany - jest dla świata niezwykła.

"Polski nowy proeuropejski rząd koalicyjny zwolnił szefów publicznych nadawców, by odpolitycznić państwowe media" - informuje BBC. Publiczny brytyjski nadawca przypomina, że przez osiem lat Polska spadła z 18. na 57. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy. BBC dochodzi do wniosku, że zdaniem Jarosława Kaczyńskiego pluralizm mediów w Polsce zmniejszy się w wyniku utraty przez PiS kontroli nad TVP. - Nowy rząd mówi, że się nie cofnie, okażcie trochę cierpliwości, przeprowadzimy zmiany. To, co teraz obserwujemy, to to, czy dotrzyma słowa, czy spróbuje zmienić państwowe media w bardziej bezstronne i pluralistyczne - zaznacza Adam Easton, korespondent BBC w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef KPRM: przystępujemy do prac nad nowym ładem w mediach publicznych

Publiczna niemiecka telewizja ZDF uważa, że instytucje mediów publicznych w Polsce stały się tubą propagandową poprzedniego, narodowo-konserwatywnego rządu. - "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zwraca uwagę na hipokryzję PiS-u, który teraz jakoby walczy o zachowanie pluralizmu mediów, a jeszcze tak niedawno dążył na przykład do odebrania koncesji TVN-owi - mówi Bartosz Dudek, redaktor naczelny sekcji polskiej Deutsche Welle. Agencja Reuters wylicza, że nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość - według krytyków - naruszyła niezależność sądów, popsuła stosunki z Unią Europejską i zamieniła państwowe media w kanał propagandy. "Rewolucja w Polsce staje się rzeczywistością" - pisze portal POLITICO.

Przed siedzibą TVP pojawiły się barierki
Przed siedzibą TVP pojawiły się barierki TVN24

Nowe rozdanie?

Francuskie media szeroko relacjonują to, co dzieje się w Polsce. "Premier Donald Tusk tłumaczył, że zmiany są potrzebne, by przywrócić obiektywizm i wolność wypowiedzi w mediach państwowych, a jego oponenci określają masowe zwolnienia jako krok w stronę dyktatury" - donosi telewizja France 24. - "Le Monde" pisze "rząd Tuska usunął propagandystów PiS-u z telewizji publicznej", ale na przykład portal skrajnie prawicowy Valeurs actuelles mówi "ach, no to jest przestroga dla nas wszystkich, tak się dzieje, kiedy dochodzi do władzy skrajna prawica i zwolennicy ideologii LGBT", co, oczywiście, nie ma żadnego sensu - przekazuje Michel Viatteau, dziennikarz Agence France-Presse w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w mediach publicznych. Przewodniczący KRRiT mówi o "bezprawiu", jest pismo do sądu

"The New York Times" pisze, że nie godząc się z utratą władzy, polska prawica okupuje państwową telewizję. Organizacja Reporterzy bez Granic wzywa nowy polski rząd do wykorzystania historycznej szansy na skoordynowaną i systemową reformę na rzecz wolności prasy. - Media publiczne nie należą do żadnej partii. Ani do PiS, ani do partii rządzących. Oczekujemy od nowego rządu dogłębnej reformy poprzedzonej dyskusją polityków i ekspertów. Taka reforma musi być ponad zmianami personalnymi wśród szefów publicznych mediów - podkreśla Pavol Szalai z organizacji Reporterzy bez Granic.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Lada dzień w koalicji rządowej ma się dokonać przełom w sprawie związków partnerskich. Tego oczekuje premier Donald Tusk. Po wyborach europejskich partie rządzące chcą przyspieszyć, ale spierają się, w czym i zaczynają się nawzajem blokować. Lewica może w Sejmie zatopić projekt przywrócenia niedziel handlowych, a PSL - projekt związków partnerskich.

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Związki partnerskie i niedziele handlowe dzielą koalicjantów. "Każdy poseł podejmuje indywidualną decyzję"

Źródło:
Fakty TVN

Uczniowski okrągły stół odbędzie za tydzień w Białymstoku. Premier Donald Tusk obiecał wcześniej jednemu z uczniów, że powie o tej propozycji ministrze edukacji. Teraz już wiadomo, że Barbara Nowacka jest za. Powoli kończy się rok szkolny. Zaczynał go minister Czarnek, a kończy ministra Nowacka. Co się w tym czasie zmieniło i co się zmieni po wakacjach?

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

MEN przystało na propozycje Pawła. W Białymstoku odbędzie się pierwsze spotkanie uczniowskiego okrągłego stołu

Źródło:
Fakty TVN

Skandaliczne warunki pracy i problemy podwykonawców na ogromnej polskiej budowie - Olefiny 3. Dziennikarze "Uwagi!" TVN wrócili pod Płock, by wysłuchać tym razem polskich pracowników i przedsiębiorców. Oni też skarżą się na naruszanie przepisów prawa i bulwersujące praktyki.

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa w sprawie inwestycji Orlenu. "Na tej budowie łamane jest wszystko, co tylko jest możliwe"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedmiot edukacja zdrowotna ma wejść do szkół w ciągu dwóch lat, ale w Częstochowie już teraz mają pomysł, jak ten nowy przedmiot może wyglądać. W Zespole Szkół Ekonomicznych ruszył pierwszy w Polsce program edukacyjny dotyczący zapobiegania nowotworowi piersi. Pierwsza lekcja już się odbyła. Zajęcia prowadziły uczennice, które wcześniej pod okiem Amazonek zdobywały wiedzę na temat samobadania piersi. Teraz chcą zachęcać do tych badań swoje koleżanki z klasy.

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Uczą rówieśniczki o profilaktyce raka piersi. "Wychodzimy naprzeciw temu, co będzie w podstawie programowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Koszalinie trwa Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Publiczność będzie mogła obejrzeć aż 130 filmów, w tym kilkanaście premier. Laureatów konkursu poznamy w sobotę.

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

130 filmów, w tym kilkanaście premier. Święto kina w Koszalinie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ze wszystkich cech i dokonań pana posła Mateckiego to, że chadza sobie po dachach, wydaje mi się najmniej kłopotliwe - skomentował w "Faktach po Faktach" Adrian Zandberg z partii Razem. - Od polityków wymaga się więcej - stwierdziła Urszula Pasławska z Trzeciej Drogi.

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Poseł Suwerennej Polski na dachu. "To nie jest największy problem pana Mateckiego"

Źródło:
TVN24

- Uwolnienia handlu w niedziele chcą galerie handlowe i Ryszard Petru - oceniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej, gość "Faktów po Faktach" w TVN24. To odpowiedź na pytanie o dzisiejszą debatę w Sejmie nad projektem Polski 2050, dotyczącym zmian w zakazie handlu w niedziele. Ministra skomentowała również propozycję rządu w kwestii podwyżek dla budżetówki i minimalnego wynagrodzenia na 2025 rok.

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Dziemianowicz-Bąk o powrocie handlu w niedziele: chcą tego galerie i Ryszard Petru

Źródło:
tvn24.pl

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po wyborach do Parlamentu Europejskiego ruszyła giełda nazwisk do obsadzenia najważniejszych stanowisk w UE. Układanka trudna, bo musi uwzględniać interesy narodowe i partyjne. A czasu coraz mniej, bo już 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej obejmują Węgry. I można się obawiać, że Viktor Orban chciałby utrudnić wybory na kluczowe unijne stanowiska. 

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Powyborcza układanka w Unii Europejskiej. "W tej podróży zapiąłbym pasy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To wielki dzień dla fanów grupy, która rozsławiła k-pop na całym globie. Najstarszy z członków zespołu BTS, który jako pierwszy rozpoczął obowiązkową służbę wojskową pod koniec 2022 roku, w środę oficjalnie ją zakończył. To trudne czasy dla fanów grupy, bo ich trasy koncertowe zaplanowano dopiero na 2025 i 2026 rok, kiedy wszyscy członkowie zespołu opuszczą armię. W Korei Południowej służba wojskowa jest obowiązkowa z powodu zagrożenia ze strony reżimu Kim Dzong Una.

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Pierwszy z członków BTS zakończył szkolenie wojskowe. "Pozostali nadal odbywają służbę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS