Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

Źródło:
Fakty TVN
Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję
Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję
Anna Czerwińska/Fakty TVN
Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzjęAnna Czerwińska/Fakty TVN

Za rządów Zjednoczonej Prawicy Polska w światowym rankingu wolności prasy spadła o ponad 30 miejsc - co przypomina teraz BBC, gdy politycy PiS mówią o wolności mediów. Ale cała ta opowieść - od upartyjnienia publicznych mediów, przez to, co robiły przez osiem lat, po obecne zmiany - jest dla świata niezwykła.

"Polski nowy proeuropejski rząd koalicyjny zwolnił szefów publicznych nadawców, by odpolitycznić państwowe media" - informuje BBC. Publiczny brytyjski nadawca przypomina, że przez osiem lat Polska spadła z 18. na 57. miejsce w Światowym Indeksie Wolności Prasy. BBC dochodzi do wniosku, że zdaniem Jarosława Kaczyńskiego pluralizm mediów w Polsce zmniejszy się w wyniku utraty przez PiS kontroli nad TVP. - Nowy rząd mówi, że się nie cofnie, okażcie trochę cierpliwości, przeprowadzimy zmiany. To, co teraz obserwujemy, to to, czy dotrzyma słowa, czy spróbuje zmienić państwowe media w bardziej bezstronne i pluralistyczne - zaznacza Adam Easton, korespondent BBC w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szef KPRM: przystępujemy do prac nad nowym ładem w mediach publicznych

Publiczna niemiecka telewizja ZDF uważa, że instytucje mediów publicznych w Polsce stały się tubą propagandową poprzedniego, narodowo-konserwatywnego rządu. - "Frankfurter Allgemeine Zeitung" zwraca uwagę na hipokryzję PiS-u, który teraz jakoby walczy o zachowanie pluralizmu mediów, a jeszcze tak niedawno dążył na przykład do odebrania koncesji TVN-owi - mówi Bartosz Dudek, redaktor naczelny sekcji polskiej Deutsche Welle. Agencja Reuters wylicza, że nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość - według krytyków - naruszyła niezależność sądów, popsuła stosunki z Unią Europejską i zamieniła państwowe media w kanał propagandy. "Rewolucja w Polsce staje się rzeczywistością" - pisze portal POLITICO.

Przed siedzibą TVP pojawiły się barierki
Przed siedzibą TVP pojawiły się barierki TVN24

Nowe rozdanie?

Francuskie media szeroko relacjonują to, co dzieje się w Polsce. "Premier Donald Tusk tłumaczył, że zmiany są potrzebne, by przywrócić obiektywizm i wolność wypowiedzi w mediach państwowych, a jego oponenci określają masowe zwolnienia jako krok w stronę dyktatury" - donosi telewizja France 24. - "Le Monde" pisze "rząd Tuska usunął propagandystów PiS-u z telewizji publicznej", ale na przykład portal skrajnie prawicowy Valeurs actuelles mówi "ach, no to jest przestroga dla nas wszystkich, tak się dzieje, kiedy dochodzi do władzy skrajna prawica i zwolennicy ideologii LGBT", co, oczywiście, nie ma żadnego sensu - przekazuje Michel Viatteau, dziennikarz Agence France-Presse w Warszawie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w mediach publicznych. Przewodniczący KRRiT mówi o "bezprawiu", jest pismo do sądu

"The New York Times" pisze, że nie godząc się z utratą władzy, polska prawica okupuje państwową telewizję. Organizacja Reporterzy bez Granic wzywa nowy polski rząd do wykorzystania historycznej szansy na skoordynowaną i systemową reformę na rzecz wolności prasy. - Media publiczne nie należą do żadnej partii. Ani do PiS, ani do partii rządzących. Oczekujemy od nowego rządu dogłębnej reformy poprzedzonej dyskusją polityków i ekspertów. Taka reforma musi być ponad zmianami personalnymi wśród szefów publicznych mediów - podkreśla Pavol Szalai z organizacji Reporterzy bez Granic.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czym jest Unia Europejska dla osób, które urodziły się w dzień przystąpienia Polski do europejskiej wspólnoty? Wiele z nich wskazuje, że dla nich to większe perspektywy, rozwój czy też współpraca pomiędzy uniwersytetami.

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

Nie znają Polski bez Unii Europejskiej. 20-latkowie o tym, jak im się żyło przez ostatnie 20 lat

39-latka leżała w nienaturalnej pozycji na ławce w środku Lublina. Nikt z przechodniów się nią nie zainteresował, a ona umierała. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci, którzy patrolowali teren. Zaczęli reanimację i uratowali jej życie.

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Leżała na ławce bez oznak życia. Na pomoc kobiecie ruszyli policjanci. "Pierwsze cztery minuty po utracie przytomności są kluczowe"

Źródło:
Fakty TVN

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS