Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Nigel Farage kiedyś obiecywał, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozwiąże problem jego kraju z imigrantami. Wielka Brytania opuściła UE, ale problem pozostał. Nigel Farage nadal mówi, że największym problemem jego kraju są imigranci. - Jedna na trzydzieści osób na ulicach Wielkiej Brytanii przybyła do naszego kraju tylko w ciągu ostatnich dwóch lat. Dosłownie nigdy wcześniej w historii nie mieliśmy z czymś takim do czynienia - przekonuje lider partii "Reform UK".

Farage znowu wskazuje rodakom, że wszystkiemu winna jest Europa. Już nie demonizowana kiedyś Bruksela, a Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Brytyjscy populiści proponują, żeby jeszcze bardziej wyjść z Europy.

- Jedynym sposobem na naprawdę pełne przywrócenie suwerenności, w tym na podejmowanie decyzji, kto może do nas wjechać, kto może u nas pozostać, jest opuszczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nie służy już celom, dla osiągnięcia których zapisaliśmy się do niego ponad 70 lat temu - argumentuje Nigel Farage.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Włochy będą odsyłać migrantów do Albanii. Rozwiązanie budzi sprzeciw organizacji humanitarnych

Według brytyjskiej skrajnej prawicy, Europejski Trybunał Praw Człowieka to główna przeszkoda w realizacji planu odsyłania nielegalnych imigrantów do położonej w sercu Afryki Rwandy. W 2022 roku brytyjski rząd zawarł umowę z tym krajem - na jej mocy Rwanda miała przyjmować do siebie osoby zatrzymane po niezgodnym z prawem przekroczeniu brytyjskiej granicy.

Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymać
Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymaćTVN24

Premier broni planu odsyłania nielegalnych imigrantów

Do tej pory do Rwandy nie został odesłany ani jeden imigrant, bo na przeszkodzie stanął brytyjski Sąd Najwyższy, dodatkowo prawnicy imigrantów składają skargi do Strasburga. Tymczasem premier Rishi Sunak wciąż upiera się przy planie rwandyjskim.

- Czy wiecie, co wydarzyło się w ubiegłym miesiącu? 15 krajów europejskich podpisało oświadczenie w sprawie nielegalnej migracji. Włochy, Holandia i inne kraje zgodziły się, że wydalenie nielegalnych imigrantów do bezpiecznego kraju trzeciego byłoby ważną częścią rozwiązania problemu, ponieważ eliminuje motywację potencjalnych imigrantów do wyjazdu - mówi brytyjski premier.

Premier Wielkiej Brytanii przywołuje wystosowany do Komisji Europejskiej w połowie maja apel 15 krajów, w tym Polski, by mocniej angażować w rozwiązywanie kryzysu migracyjnego tak zwane kraje trzecie. Wiele europejskich stolic patrzy z nadzieją na pomysł Włoch, które od sierpnia część nielegalnych imigrantów zaczną odsyłać do specjalnych obozów w Albanii.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?
Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?Paweł Szot/Fakty TVN

Nowy pomysł Partii Pracy

Plan rwandyjski autorstwa torysów naprawdopodobniej zostanie zaniechany po przyspieszonych wyborach, które w Zjednoczonym Królestwie mają się odbyć 4 lipca. To jedna z obietnic Partii Pracy, która ze zdecydowanie prowadzi w sondażach.

Lider laburzystów, naprawdopodobniej przyszły premier, Keir Starmer, ma inne pomysły na powstrzymanie nielegalnej imigracji. Tak jak przed brexitem największym problemem Zjednoczonego Królestwa miał być polski hydraulik, tak teraz politycy próbują skupić uwagę wyborców na ludziach płynących na Wyspy Brytyjskie niewielkimi łodziami. 

ZOBACZ TEŻ: 600 mln funtów na odesłanie 300 migrantów z Wielkiej Brytanii. Opozycja o "narodowym skandalu"

Tylko w tym roku przez kanał La Manche przedostało się ponad 12 tysięcy osób. Tylko jednego dnia, w ostatni wtorek, aż 882 osoby. - Musimy powstrzymać ten podły handel prowadzony przez gangi, które wsadzają bezbronnych ludzi na łodzie. Jedynym sposobem, by to powstrzymać, jest rozbicie tych gangów - twierdzi lider brytyjskiej Partii Pracy.

Główną obietnicą Partii Pracy jest utworzenie specjalnego dowództwa do spraw bezpieczeństwa granic. Dostałoby ono uprawnienia jednostek antyterrorystycznych, a nawet wywiadu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: NEIL HALL/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS