Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Nigel Farage kiedyś obiecywał, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozwiąże problem jego kraju z imigrantami. Wielka Brytania opuściła UE, ale problem pozostał. Nigel Farage nadal mówi, że największym problemem jego kraju są imigranci. - Jedna na trzydzieści osób na ulicach Wielkiej Brytanii przybyła do naszego kraju tylko w ciągu ostatnich dwóch lat. Dosłownie nigdy wcześniej w historii nie mieliśmy z czymś takim do czynienia - przekonuje lider partii "Reform UK".

Farage znowu wskazuje rodakom, że wszystkiemu winna jest Europa. Już nie demonizowana kiedyś Bruksela, a Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Brytyjscy populiści proponują, żeby jeszcze bardziej wyjść z Europy.

- Jedynym sposobem na naprawdę pełne przywrócenie suwerenności, w tym na podejmowanie decyzji, kto może do nas wjechać, kto może u nas pozostać, jest opuszczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nie służy już celom, dla osiągnięcia których zapisaliśmy się do niego ponad 70 lat temu - argumentuje Nigel Farage.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Włochy będą odsyłać migrantów do Albanii. Rozwiązanie budzi sprzeciw organizacji humanitarnych

Według brytyjskiej skrajnej prawicy, Europejski Trybunał Praw Człowieka to główna przeszkoda w realizacji planu odsyłania nielegalnych imigrantów do położonej w sercu Afryki Rwandy. W 2022 roku brytyjski rząd zawarł umowę z tym krajem - na jej mocy Rwanda miała przyjmować do siebie osoby zatrzymane po niezgodnym z prawem przekroczeniu brytyjskiej granicy.

Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymać
Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymaćTVN24

Premier broni planu odsyłania nielegalnych imigrantów

Do tej pory do Rwandy nie został odesłany ani jeden imigrant, bo na przeszkodzie stanął brytyjski Sąd Najwyższy, dodatkowo prawnicy imigrantów składają skargi do Strasburga. Tymczasem premier Rishi Sunak wciąż upiera się przy planie rwandyjskim.

- Czy wiecie, co wydarzyło się w ubiegłym miesiącu? 15 krajów europejskich podpisało oświadczenie w sprawie nielegalnej migracji. Włochy, Holandia i inne kraje zgodziły się, że wydalenie nielegalnych imigrantów do bezpiecznego kraju trzeciego byłoby ważną częścią rozwiązania problemu, ponieważ eliminuje motywację potencjalnych imigrantów do wyjazdu - mówi brytyjski premier.

Premier Wielkiej Brytanii przywołuje wystosowany do Komisji Europejskiej w połowie maja apel 15 krajów, w tym Polski, by mocniej angażować w rozwiązywanie kryzysu migracyjnego tak zwane kraje trzecie. Wiele europejskich stolic patrzy z nadzieją na pomysł Włoch, które od sierpnia część nielegalnych imigrantów zaczną odsyłać do specjalnych obozów w Albanii.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?
Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?Paweł Szot/Fakty TVN

Nowy pomysł Partii Pracy

Plan rwandyjski autorstwa torysów naprawdopodobniej zostanie zaniechany po przyspieszonych wyborach, które w Zjednoczonym Królestwie mają się odbyć 4 lipca. To jedna z obietnic Partii Pracy, która ze zdecydowanie prowadzi w sondażach.

Lider laburzystów, naprawdopodobniej przyszły premier, Keir Starmer, ma inne pomysły na powstrzymanie nielegalnej imigracji. Tak jak przed brexitem największym problemem Zjednoczonego Królestwa miał być polski hydraulik, tak teraz politycy próbują skupić uwagę wyborców na ludziach płynących na Wyspy Brytyjskie niewielkimi łodziami. 

ZOBACZ TEŻ: 600 mln funtów na odesłanie 300 migrantów z Wielkiej Brytanii. Opozycja o "narodowym skandalu"

Tylko w tym roku przez kanał La Manche przedostało się ponad 12 tysięcy osób. Tylko jednego dnia, w ostatni wtorek, aż 882 osoby. - Musimy powstrzymać ten podły handel prowadzony przez gangi, które wsadzają bezbronnych ludzi na łodzie. Jedynym sposobem, by to powstrzymać, jest rozbicie tych gangów - twierdzi lider brytyjskiej Partii Pracy.

Główną obietnicą Partii Pracy jest utworzenie specjalnego dowództwa do spraw bezpieczeństwa granic. Dostałoby ono uprawnienia jednostek antyterrorystycznych, a nawet wywiadu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: NEIL HALL/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS