Berlin rozważa "imigracyjny outsourcing" na wzór Wielkiej Brytanii. Podobną drogą chce pójść Europejska Partia Ludowa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej, by przejąć kontrolę na wysoką migracją do kraju. Tego nie udało się do tej pory osiągnąć, bo liczby nowych przyjezdnych tylko rosną, ale Brytyjczycy opracowali system deportacji ludzi czekających na rozpatrzenie wniosków o azyl do Rwandy. Teraz ten mechanizm na poważnie rozważa Berlin, a największa partia w europarlamencie - Europejska Partia Ludowa - wywożenie migrantów do państw trzecich wpisała w swój program wyborczy.

Rwanda jest nieco większa od województwa lubelskiego, zamieszkuje ją ponad 13 milionów osób. Ten niewielki afrykański kraj ma dość specyficzną ofertę dla Zachodu. W zamian za pieniądze oferuje tymczasowe przyjmowanie imigrantów, którzy w Afryce, a nie w Europie, mają oczekiwać na rozpatrzenie wniosku azylowego. Kontrowersyjną umowę z Rwandą podpisali kilka lat temu Brytyjczycy. Teraz rozważają to Niemcy.

- Niemcy chcą z nami rozmawiać. Rwanda jest zawsze otwarta na dialog z partnerami, by znaleźć innowacyjne rozwiązania - mówi Doris Uwicyeza Picard z Ministerstwa Sprawiedliwości Rwandy.

Czytaj również: Włochy wybudują w Albanii ośrodki dla imigrantów. Komisja Europejska nie widzi problemu

Wysyłania osób ubiegających się o azyl do państw trzecich domagają się od rządu Olafa Scholza władze niemieckich krajów związkowych. Ma to w założeniu zniechęcać do nielegalnej imigracji.

Na taki "imigracyjny outsourcing" zdecydowali się nie tylko Brytyjczycy, ale i Włosi. Na mocy umowy z listopada ubiegłego roku ludzie, którzy przypłyną przez Morze Śródziemne do Włoch, będą transportowani do dwóch byłych baz wojskowych w Albanii i tam będą czekać na decyzję w sprawie azylu.

W samochodowej chłodni przewoził 23 osoby, w tym dziewięcioro dzieci (materiał z 21.10.2022)
W samochodowej chłodni przewoził 23 osoby, w tym dziewięcioro dzieci (materiał z 21.10.2022)Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Podobne rozwiązania w Unii Europejskiej?

Podobne rozwiązania w skali całej Unii Europejskiej chce wprowadzić Europejska Partia Ludowa. EPP zrzesza chadeckie i centrowe partie z całej Europy, w tym PO i PSL. "Chcemy wprowadzenia koncepcji bezpiecznych państw trzecich. Każdy aplikujący o azyl w UE będzie mógł zostać przeniesiony do bezpiecznego kraju trzeciego i tam przechodzić procedurę azylową" - czytamy w jej programie przed eurowyborami.

Zobacz też: Szlak bałkański zamknięty. Największy problem z uchodźcami mają teraz Włochy

Według Europejskiej Partii Ludowej kryteria uznania państwa za bezpieczne, powinny być zgodne z obowiązkami nałożonymi przez Konwencję Genewską ds. uchodźców i Europejską Konwencję Praw Człowieka.

- Jest absolutnie jasne, że cokolwiek zrobimy, to odbędzie się to z pełnym poszanowaniem wobec prawa unijnego i międzynarodowego - zapewnia Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, członkini Europejskiej Partii Ludowej. - Konwencja Genewska i prawo azylowe są dwoma filarami, na których opieramy nasze humanitarne podejście. To nasz fundament. Nasze wartości muszą być chronione, ale z drugiej strony ludzie z całej Europy oczekują od nas zmniejszenia liczby nielegalnych imigrantów - dodaje Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej.

Sąd zablokował brytyjską umowę

Krytycy tego typu rozwiązań przekonują, że są niehumanitarne i nielegalne, a EPP chce dzięki takim obietnicom jedynie zatrzymać odpływ wyborców do partii skrajnie prawicowych. Brytyjską umowę z Rwandą zablokował sąd. Pierwsi imigranci z Wysp mieli trafić do Afryki dwa lata temu. Do tej pory nie trafiła ani jedna osoba.

Czytaj więcej: 600 mln funtów na odesłanie 300 migrantów z Wielkiej Brytanii. Opozycja o "narodowym skandalu"

Politycy rwandyjskiej opozycji przekonują, że odsyłanie imigrantów z Europy do ich kraju to tylko chwilowe zamiecenie problemu pod dywan. - Oni znajdą sposób, by wrócić do Europy. Jestem tego pewna. I wiedzą, że mój rząd wie, że to ludzie, którzy chcą wrócić do Europy - mówi Victoire Ingabire, członkini rwandyjskiej opozycji.

W 2015 roku w Rwandzie na mocy porozumienia z ONZ powstał obóz przejściowy dla uchodźców. Trafili do niego ludzie, którzy uciekając przed wojnami, utknęli na libijskim wybrzeżu. Czekali tam na azyl. Szczęśliwcy trafili między innymi do Stanów Zjednoczonych i Norwegii. Ci, którym azylu odmówiono, mogli pozostać w Rwandzie. Nie został nikt.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS