Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Nigel Farage kiedyś obiecywał, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozwiąże problem jego kraju z imigrantami. Wielka Brytania opuściła UE, ale problem pozostał. Nigel Farage nadal mówi, że największym problemem jego kraju są imigranci. - Jedna na trzydzieści osób na ulicach Wielkiej Brytanii przybyła do naszego kraju tylko w ciągu ostatnich dwóch lat. Dosłownie nigdy wcześniej w historii nie mieliśmy z czymś takim do czynienia - przekonuje lider partii "Reform UK".

Farage znowu wskazuje rodakom, że wszystkiemu winna jest Europa. Już nie demonizowana kiedyś Bruksela, a Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Brytyjscy populiści proponują, żeby jeszcze bardziej wyjść z Europy.

- Jedynym sposobem na naprawdę pełne przywrócenie suwerenności, w tym na podejmowanie decyzji, kto może do nas wjechać, kto może u nas pozostać, jest opuszczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nie służy już celom, dla osiągnięcia których zapisaliśmy się do niego ponad 70 lat temu - argumentuje Nigel Farage.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Włochy będą odsyłać migrantów do Albanii. Rozwiązanie budzi sprzeciw organizacji humanitarnych

Według brytyjskiej skrajnej prawicy, Europejski Trybunał Praw Człowieka to główna przeszkoda w realizacji planu odsyłania nielegalnych imigrantów do położonej w sercu Afryki Rwandy. W 2022 roku brytyjski rząd zawarł umowę z tym krajem - na jej mocy Rwanda miała przyjmować do siebie osoby zatrzymane po niezgodnym z prawem przekroczeniu brytyjskiej granicy.

Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymać
Meloni: pracujemy nie nad tym, jak zarządzać nielegalną migracją do Europy, ale jak ją zatrzymaćTVN24

Premier broni planu odsyłania nielegalnych imigrantów

Do tej pory do Rwandy nie został odesłany ani jeden imigrant, bo na przeszkodzie stanął brytyjski Sąd Najwyższy, dodatkowo prawnicy imigrantów składają skargi do Strasburga. Tymczasem premier Rishi Sunak wciąż upiera się przy planie rwandyjskim.

- Czy wiecie, co wydarzyło się w ubiegłym miesiącu? 15 krajów europejskich podpisało oświadczenie w sprawie nielegalnej migracji. Włochy, Holandia i inne kraje zgodziły się, że wydalenie nielegalnych imigrantów do bezpiecznego kraju trzeciego byłoby ważną częścią rozwiązania problemu, ponieważ eliminuje motywację potencjalnych imigrantów do wyjazdu - mówi brytyjski premier.

Premier Wielkiej Brytanii przywołuje wystosowany do Komisji Europejskiej w połowie maja apel 15 krajów, w tym Polski, by mocniej angażować w rozwiązywanie kryzysu migracyjnego tak zwane kraje trzecie. Wiele europejskich stolic patrzy z nadzieją na pomysł Włoch, które od sierpnia część nielegalnych imigrantów zaczną odsyłać do specjalnych obozów w Albanii.

Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?
Imigranci sprowadzeni przez Rosję i Białoruś wciąż forsują granicę. Czym będzie Tarcza Wschód?Paweł Szot/Fakty TVN

Nowy pomysł Partii Pracy

Plan rwandyjski autorstwa torysów naprawdopodobniej zostanie zaniechany po przyspieszonych wyborach, które w Zjednoczonym Królestwie mają się odbyć 4 lipca. To jedna z obietnic Partii Pracy, która ze zdecydowanie prowadzi w sondażach.

Lider laburzystów, naprawdopodobniej przyszły premier, Keir Starmer, ma inne pomysły na powstrzymanie nielegalnej imigracji. Tak jak przed brexitem największym problemem Zjednoczonego Królestwa miał być polski hydraulik, tak teraz politycy próbują skupić uwagę wyborców na ludziach płynących na Wyspy Brytyjskie niewielkimi łodziami. 

ZOBACZ TEŻ: 600 mln funtów na odesłanie 300 migrantów z Wielkiej Brytanii. Opozycja o "narodowym skandalu"

Tylko w tym roku przez kanał La Manche przedostało się ponad 12 tysięcy osób. Tylko jednego dnia, w ostatni wtorek, aż 882 osoby. - Musimy powstrzymać ten podły handel prowadzony przez gangi, które wsadzają bezbronnych ludzi na łodzie. Jedynym sposobem, by to powstrzymać, jest rozbicie tych gangów - twierdzi lider brytyjskiej Partii Pracy.

Główną obietnicą Partii Pracy jest utworzenie specjalnego dowództwa do spraw bezpieczeństwa granic. Dostałoby ono uprawnienia jednostek antyterrorystycznych, a nawet wywiadu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: NEIL HALL/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS