Wybory prezydenckie na Słowacji. "Ekipa rządowa chce władzy absolutnej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Urząd prezydenta na Słowacji ma w znacznej mierze ceremonialny charakter, chyba że tak jak w ostatnich miesiącach prezydent i premier reprezentowali inne obozy polityczne. Prezydent Czaputova używała swoich ograniczonych prerogatyw, by blokować lub opóźniać niedemokratyczne zmiany forsowane przez populistyczny rząd. Teraz jednak to może się zmienić. W sobotę Słowacy pójdą do urn. Największe szanse według sondaży ma poplecznik premiera Fico. Tego samego, który uciął pomoc wojskową dla Ukrainy i chce rozmawiać z Rosją.

Zuzana Czaputova była powiewem nadziei dla liberalnych i proeuropejskich wyborców. Rok temu prezydent Słowacji ogłosiła jednak, że nie będzie ubiegać się o drugą kadencję, bo nie ma siły w sytuacji, w której ona i jej bliscy dostają ciągłe pogróżki.

Głosowanie, które rozstrzygnie, czy Słowacja kieruje się na Zachód czy na Wschód

Prezydent Czaputovą niemal na pewno zastąpi jeden z dwóch liderów sondaży - Peter Pellegrini albo Ivan Korczok. Pozostali kandydaci są daleko w tyle. Niemal na pewno potrzebna będzie druga tura wyborów, przewidziana na szóstego kwietnia. Choć prezydent Słowacji ma niewielkie, symboliczne uprawnienia, to tegoroczne głosowanie jest wyjątkowo ważne, bo pokaże, czy Słowacja kieruje się bardziej na Zachód czy na Wschód.

ZOBACZ TEŻ: Komisja Europejska ostrzega Słowację po likwidacji Prokuratury Specjalnej

- Najważniejsze są dwa tematy. Pierwszy to praworządność i demokracja, walka z korupcją. Tu zdania dwóch głównych kandydatów są rozbieżne. Drugi temat to nasza zagraniczna orientacja polityczna, bezpieczeństwo, obronność, zwłaszcza w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - tłumaczy Grigorij Mesežnikov, analityk polityczny, założyciel słowackiego Instytutu Spraw Publicznych.

Kolejny proputinowski polityk dojdzie do władzy?

Gwarantem prozachodniego kursu jest Ivan Korczok, były szef dyplomacji, były ambasador w Waszyngtonie i Brukseli. - Chcę, żeby Słowacja była europejska nie tylko w kwestii wartości, ale także jakości życia. Przyjaciele, musimy powiedzieć sobie prawdę: ekipa rządowa chce władzy absolutnej - mówi Ivan Koroczk, kandydat na prezydenta Słowacji. Peter Pellegrini, były premier, polityczny wychowanek prokremlowskiego premiera Roberta Fico twierdzi, że nie jest za Rosją, a jedynie za pokojem w sąsiedniej Ukrainie i przeciwko wojskowej pomocy dla Kijowa. Tylko, że identyczną linię przyjmują wszyscy proputinowscy politycy na Zachodzie. - Ja i moi koledzy będziemy mówić o pokoju, niezależnie od tego, czy się to komuś podoba, czy nie. Żaden rozsądny polityk nie powinien się wstydzić, że próbuje głosić hasła pokojowe - twierdzi Pellegrini. Tuż przed słowackimi wyborami portal VSquare opublikował efekty dziennikarskiego śledztwa, z którego wynika, że Pellegrini w 2020 roku jako premier przed zbliżającymi się wyborami uznał, że przydadzą mu się głosy prorosyjskich wyborców, więc postanowił złożyć wizytę w Moskwie. O pomoc w zorganizowaniu spotkania na Kremlu poprosił premiera Węgier. Viktor Orban okazał się być skutecznym pośrednikiem Kremla. Peter Pellegrini też przekroczył wszystkie czerwone linie.

ZOBACZ TEŻ: Na Słowacji niższe kary za korupcję. Szybciej przedawni się też sprawa o gwałt i molestowanie dziecka

- Ta sprawa jest nawet bardziej szokująca dla Słowaków niż dla Węgrów. Peter Pellegrini jako ówczesny premier Słowacji poprosił dwa obce kraje o wmieszanie się w kampanie wyborczą i pomoc w wygraniu wyborów - mówi Szabolcs Panyi, dziennikarz śledczy portalu Vsquare.

Dla prozachodnich Słowaków wygrana Pellegriniego byłaby tragedią, domknięciem niedemokratycznego systemu, do którego ich zdaniem zmierza obecny rząd.

Przeciwnicy populistycznego premiera Roberta Fico urządzili w ostatnich tygodniach liczne protesty w obronie mediów publicznych i przeciwko zmianom w systemie sprawiedliwości, których efektem jest osłabienie walki z korupcją. - Albo uda nam się zachować demokrację albo będziemy krajem tylko w jednym kolorze, z którego ludzie będą nadal uciekać - mówi Barbora, mieszkanka Bratysławy. - Peter Pellegrini jest częścią koalicji rządzącej. Jako przewodniczący parlamentu wspierał wszystkie poprawki, które wywołały dezaprobatę znacznej części opinii publicznej i krytyczne reakcje Unii Europejskiej. Peter Pellegrini wspierał wszystko - tłumaczy Mesežnikov.

Tamą przeciwko populizmowi ma być Ivan Korczok. Jest politykiem niezależnym, ale obecna prozachodnia opozycja traktuje go w zasadzie jako swojego kandydata. - Korczok jest bezpartyjny, jest zaangażowany w działania na rzecz demokracji i trójpodziału władzy. Chce zapobiegać nadmiernej koncentracji władzy w jednych rękach - mówi Mesežnikov. W słowackim systemie politycznym prezydent dysponuje prawem weta, ale w przeciwieństwie do polskiego sytemu, ten sprzeciw można łatwo obalić- wystarczy zwykła większość w parlamencie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kolejne relacje tych, którzy stracili domy, samochody i dorobek życia. Wiele domów spłonęło doszczętnie. Walka z żywiołem trwa.

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Na ten telefon panowie mogą dzwonić w każdej sprawie - gdy mają problemy psychiczne, finansowe, albo w relacjach rodzinnych. I dzwonią - telefon zaufania dla mężczyzn jest w Polsce jeden, a przez trzy lata pomógł już tysiącowi osób. Czasem chodzi o ważną poradę, a czasem tylko o rozmowę.

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już teraz otwieramy serca i portfele, zasilamy wirtualne puszki i licytujemy. Na koncie Orkiestry jest już ponad 9 milionów złotych, a to dopiero początek. WOŚP w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej.

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że premierowi Donaldowi Tuskowi "brakuje determinacji", jeżeli chodzi o przeforsowanie w koalicji rządzącej ustaw dotyczących aborcji i związków partnerskich. Zdaniem europosła szef rządu, nie dyscyplinując ministrów, którzy sprzeciwiają się tym zmianom, "daje na to przyzwolenie".

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak 

Źródło:
TVN24

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln

Deklaracja polskiego rządu w sprawie premiera Izraela została odnotowana w mediach na całym świecie. W sprawie nie tylko chodzi o pamięć żydowskich ofiar nazistów, ale o międzynarodowy system sprawiedliwości. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze jeszcze w listopadzie wydał za Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Izraela list gończe, zupełnie jak za Władimirem Putinem. Świat mocno podzielił się w sprawie tej decyzji, a amerykański kongres wprost ją potępił.

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS