Wybory prezydenckie na Słowacji. "Ekipa rządowa chce władzy absolutnej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Urząd prezydenta na Słowacji ma w znacznej mierze ceremonialny charakter, chyba że tak jak w ostatnich miesiącach prezydent i premier reprezentowali inne obozy polityczne. Prezydent Czaputova używała swoich ograniczonych prerogatyw, by blokować lub opóźniać niedemokratyczne zmiany forsowane przez populistyczny rząd. Teraz jednak to może się zmienić. W sobotę Słowacy pójdą do urn. Największe szanse według sondaży ma poplecznik premiera Fico. Tego samego, który uciął pomoc wojskową dla Ukrainy i chce rozmawiać z Rosją.

Zuzana Czaputova była powiewem nadziei dla liberalnych i proeuropejskich wyborców. Rok temu prezydent Słowacji ogłosiła jednak, że nie będzie ubiegać się o drugą kadencję, bo nie ma siły w sytuacji, w której ona i jej bliscy dostają ciągłe pogróżki.

Głosowanie, które rozstrzygnie, czy Słowacja kieruje się na Zachód czy na Wschód

Prezydent Czaputovą niemal na pewno zastąpi jeden z dwóch liderów sondaży - Peter Pellegrini albo Ivan Korczok. Pozostali kandydaci są daleko w tyle. Niemal na pewno potrzebna będzie druga tura wyborów, przewidziana na szóstego kwietnia. Choć prezydent Słowacji ma niewielkie, symboliczne uprawnienia, to tegoroczne głosowanie jest wyjątkowo ważne, bo pokaże, czy Słowacja kieruje się bardziej na Zachód czy na Wschód.

ZOBACZ TEŻ: Komisja Europejska ostrzega Słowację po likwidacji Prokuratury Specjalnej

- Najważniejsze są dwa tematy. Pierwszy to praworządność i demokracja, walka z korupcją. Tu zdania dwóch głównych kandydatów są rozbieżne. Drugi temat to nasza zagraniczna orientacja polityczna, bezpieczeństwo, obronność, zwłaszcza w kontekście wojny Rosji z Ukrainą - tłumaczy Grigorij Mesežnikov, analityk polityczny, założyciel słowackiego Instytutu Spraw Publicznych.

Kolejny proputinowski polityk dojdzie do władzy?

Gwarantem prozachodniego kursu jest Ivan Korczok, były szef dyplomacji, były ambasador w Waszyngtonie i Brukseli. - Chcę, żeby Słowacja była europejska nie tylko w kwestii wartości, ale także jakości życia. Przyjaciele, musimy powiedzieć sobie prawdę: ekipa rządowa chce władzy absolutnej - mówi Ivan Korčok, kandydat na prezydenta Słowacji. Peter Pellegrini, były premier, polityczny wychowanek prokremlowskiego premiera Roberta Fico twierdzi, że nie jest za Rosją, a jedynie za pokojem w sąsiedniej Ukrainie i przeciwko wojskowej pomocy dla Kijowa. Tylko, że identyczną linię przyjmują wszyscy proputinowscy politycy na Zachodzie. - Ja i moi koledzy będziemy mówić o pokoju, niezależnie od tego, czy się to komuś podoba, czy nie. Żaden rozsądny polityk nie powinien się wstydzić, że próbuje głosić hasła pokojowe - twierdzi Pellegrini. Tuż przed słowackimi wyborami portal VSquare opublikował efekty dziennikarskiego śledztwa, z którego wynika, że Pellegrini w 2020 roku jako premier przed zbliżającymi się wyborami uznał, że przydadzą mu się głosy prorosyjskich wyborców, więc postanowił złożyć wizytę w Moskwie. O pomoc w zorganizowaniu spotkania na Kremlu poprosił premiera Węgier. Viktor Orban okazał się być skutecznym pośrednikiem Kremla. Peter Pellegrini też przekroczył wszystkie czerwone linie.

ZOBACZ TEŻ: Na Słowacji niższe kary za korupcję. Szybciej przedawni się też sprawa o gwałt i molestowanie dziecka

- Ta sprawa jest nawet bardziej szokująca dla Słowaków niż dla Węgrów. Peter Pellegrini, jako ówczesny premier Słowacji poprosił dwa obce kraje o wmieszanie się w kampanie wyborczą i pomoc w wygraniu wyborów - mówi Szabolcs Panyi, dziennikarz śledczy portalu Vsquare.

Dla prozachodnich Słowaków wygrana Pellegriniego byłaby tragedią, domknięciem niedemokratycznego systemu, do którego ich zdaniem zmierza obecny rząd.

Przeciwnicy populistycznego premiera Roberta Fico urządzili w ostatnich tygodniach liczne protesty w obronie mediów publicznych i przeciwko zmianom w systemie sprawiedliwości, których efektem jest osłabienie walki z korupcją. - Albo uda nam się zachować demokrację albo będziemy krajem tylko w jednym kolorze, z którego ludzie będą nadal uciekać - mówi Barbora, mieszkanka Bratysławy. - Peter Pellegrini jest częścią koalicji rządzącej. Jako przewodniczący parlamentu wspierał wszystkie poprawki, które wywołały dezaprobatę znacznej części opinii publicznej i krytyczne reakcje Unii Europejskiej. Peter Pellegrini wspierał wszystko - tłumaczy Mesežnikov.

Tamą przeciwko populizmowi ma być Ivan Korczok. Jest politykiem niezależnym, ale obecna prozachodnia opozycja traktuje go w zasadzie jako swojego kandydata. - Korczok jest bezpartyjny, jest zaangażowany w działania na rzecz demokracji i trójpodziału władzy. Chce zapobiegać nadmiernej koncentracji władzy w jednych rękach - mówi Mesežnikov. W słowackim systemie politycznym prezydent dysponuje prawem weta, ale w przeciwieństwie do polskiego sytemu, ten sprzeciw można łatwo obalić- wystarczy zwykła większość w parlamencie.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS