"Rząd Węgier odgrywa rolę sekretarki rosyjskich władz". Premier Słowacji chciał to wykorzystać w kampanii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dziennikarze śledczy portalu VSquare opisali, jak były premier Słowacji prosił Viktora Orbana, by pomógł mu w zdobyciu zaproszenia do Moskwy. Peter Pellegrini liczył na to, że pomoże mu to w kampanii wyborczej.

Peter Pellegrini w 2020 roku był premierem Słowacji. Przed zbliżającymi się wyborami uznał, że przydadzą mu się głosy prorosyjskich wyborców, więc postanowił złożyć wizytę w Moskwie. O pomoc w zorganizowaniu spotkania z władzami Rosji poprosił premiera Węgier. Viktor Orban nie odmówił.

Kulisy sprawy sprzed czterech opisuje portal VSquare. - Rząd Węgier odgrywa rolę sekretarki rosyjskich władz. Jeśli ktoś chce umówić spotkanie z rosyjskim premierem, to nie umawia się z Rosjanami, tylko prosi o pomoc Viktora Orbana i szefa MSZ Petera Szijjarto. Bo wszyscy wiedzą, że Orban z Putinem są tak blisko, że jeśli Orban prosi o coś Putina, to to dostanie - mówi Szabolcs Panyi, dziennikarz śledczy portalu VSquare.

Orban załatwił Słowakowi spotkanie z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem, ale mimo to Peter Pellegrini przegrał wybory.

Do wydarzeń opisanych przez dziennikarzy śledczych doszło dwa lata przed tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron i ruszyła na Kijów. Dziennikarskie śledztwo potwierdza, że już wtedy tajemnicą poliszynela było to, iż Orban jest politycznym przyjacielem Putina, co między innymi ówczesnemu rządowi Mateusza Morawickiego i PiS-owi nie przeszkadzało w utrzymywaniu zażyłych stosunków z Węgrami.

Orban: Węgry patrzą na ten konflikt przez węgierskie okulary
Orban: Węgry patrzą na ten konflikt przez węgierskie okulary TVN24

Skandal na Słowacji

Ustalenia dziennikarzy śledczych bulwersują Słowację, gdzie w sobotę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Największe szanse na zastąpienie Zuzany Caputowej ma Peter Pellegrini.

- Ta sprawa jest nawet bardziej szokująca dla Słowaków niż dla Węgrów. Peter Pellegrini, jako ówczesny premier Słowacji, poprosił dwa obce kraje o wmieszanie się w kampanię wyborczą i pomoc w wygraniu wyborów - zwraca uwagę dziennikarz śledczy portalu VSquare.

Minister spraw zagranicznych Węgier zaskakująco otwarcie mówi dziś o tym, że jest pośrednikiem między Kremlem a Zachodem. Kiedy premier Donald Tusk publicznie skrytykował Peter Szijjarto za wyjątkowo częste spotkania z Siergiejem Ławrowem, szef węgierskiej dyplomacji odpowiedział tak: - Myślę, że premier Polski byłby zdziwiony, gdyby dowiedział się, jak długa jest lista polityków europejskich, którzy w ostatnich latach zwracali się do mnie o pomoc w nawiązaniu kontaktu z Rosjanami, w umówieniu się na spotkanie lub po prostu przekazaniu wiadomości. Jeśli w przyszłości znowu pojawi się taka prośba, chętnie pomogę.

Dziennikarze VSquare nie mogą podać źródła swoich informacji. Zdradzają jedynie, że o aferze poinformował ich wywiad pewnego europejskiego państwa. - Dla mnie jako obywatela Węgier, kiedy Węgry są wciąż członkiem NATO, tak bliskie stosunki między Węgrami a Rosją są niedopuszczalne. Oczywiście wiedzieliśmy o tej relacji, ale jej szczegóły są skandaliczne - zaznacza Szabolcs Panyi.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Pan Michał odprowadzał 12-letniego syna na basen i zwrócił uwagę młodym ludziom na ulicy. Wtedy jeden z nich wyciągnął broń i zastrzelił go na oczach syna. Na miejscu zbrodni był reporter "Uwagi!" TVN, który rozmawiał z rodziną zastrzelonego mężczyzny i Polakami mieszkającymi w Sztokholmie. - Dla nastoletniego dilera to nie jest problem, żeby zastrzelić. Oni chodzą w kamizelkach kuloodpornych - stwierdziła zapytana o sprawę Szwedka.

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Morderstwo Polaka wstrząsnęło Szwecją. "Ten człowiek zrobił to dla swojego chłopczyka i wszystkich Szwedów"

Źródło:
Fakty TVN

Ten tydzień to ostatnia prosta przed drugą turą wyborów samorządowych. Tam, gdzie w niedzielę będzie głosowanie, trwa walka o każdy głos z pomocą tych, którzy rozstrzygnięcie mają już za sobą, albo tych, którzy polityczną moc przywożą z samej Warszawy.

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

W wielu miastach trwa kampania wyborcza. Politycy jeżdżą po Polsce i wspierają swoich kandydatów

Źródło:
Fakty TVN

19 państw już ją tworzy, a teraz dołączyć chce do nich Polska. Chodzi o Europejską Inicjatywę Tarczy Powietrznej, która zakłada stworzenie systemu obrony opartego między innymi na rozwiązaniach wykorzystanych przez Izrael w Żelaznej Kopule. Inicjatywa ma wzmocnić bezpieczeństwo naszego kraju. Pomysłowi sprzeciwia się prezydent Andrzej Duda, wskazując na budowany od lat w Polsce system obrony oparty na wyrzutniach Patriot.

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Donald Tusk chce, żeby Polska uczestniczyła w "europejskiej żelaznej kopule". Andrzejowi Dudzie to się nie podoba

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

60 procent uczniów jest nieszczęśliwych, a 80 procent mówi, że są przemęczeni i brakuje im energii. To wnioski z badań Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska przeprowadzonych wśród uczniów. Młodzież mierzy się z wieloma problemami, często nie wiedząc, do kogo zgłosić się po pomoc.

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Wymiana źródeł ogrzewania w ramach programu Czyste Powietrze, likwidacja białych plam i rozwój szerokopasmowego internetu w całej Polsce oraz dodatkowe 100 tysięcy miejsc w żłobkach - tak mają być wydane środki z Krajowego Plany Odbudowy. Mówiła o tym w "Faktach po Faktach" w TVN24 ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Gigantyczny przelew i "niesamowity projekt rozwojowy"

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce dopiero rozpocznie pracę nadzwyczajna komisja do spraw aborcji. Tymczasem w Niemczech już zakończyła pracę podobna komisja. Tam intencją rządu było to, by opracowane wnioski były jak najdalsze od politycznych sporów. Wynika z nich, że aborcja w Niemczech powinna być dozwolona bez ograniczeń do 12. tygodnia ciąży. W tej chwili, choć jest nielegalna, właściwie nie podlega karze.

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Niemcy też debatują nad zmianą prawa aborcyjnego. Oni jednak powołali komisję złożoną z ekspertów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pięć lat temu świat z bezsilnym przerażeniem patrzył, jak jeden z najcenniejszych i najbardziej charakterystycznych światowych zabytków płonie jak pochodnia. Z paryskiej katedry Notre-Dame, która przetrwała kilkaset lat i liczne wojenne zawieruchy, po kilku godzinach zostały w większości wypalone mury. Uroczyste otwarcie po rekonstrukcji zaplanowane jest na 8 grudnia, a celebracja ma potrwać ponad tydzień.

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Wiadomo, kiedy Notre Dame znów ma być otwarta. "Będzie wspaniała, lśniąca pięknem i promieniejąca światłem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS