"Rząd Węgier odgrywa rolę sekretarki rosyjskich władz". Premier Słowacji chciał to wykorzystać w kampanii

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dziennikarze śledczy portalu VSquare opisali, jak były premier Słowacji prosił Viktora Orbana, by pomógł mu w zdobyciu zaproszenia do Moskwy. Peter Pellegrini liczył na to, że pomoże mu to w kampanii wyborczej.

Peter Pellegrini w 2020 roku był premierem Słowacji. Przed zbliżającymi się wyborami uznał, że przydadzą mu się głosy prorosyjskich wyborców, więc postanowił złożyć wizytę w Moskwie. O pomoc w zorganizowaniu spotkania z władzami Rosji poprosił premiera Węgier. Viktor Orban nie odmówił.

Kulisy sprawy sprzed czterech opisuje portal VSquare. - Rząd Węgier odgrywa rolę sekretarki rosyjskich władz. Jeśli ktoś chce umówić spotkanie z rosyjskim premierem, to nie umawia się z Rosjanami, tylko prosi o pomoc Viktora Orbana i szefa MSZ Petera Szijjarto. Bo wszyscy wiedzą, że Orban z Putinem są tak blisko, że jeśli Orban prosi o coś Putina, to to dostanie - mówi Szabolcs Panyi, dziennikarz śledczy portalu VSquare.

Orban załatwił Słowakowi spotkanie z premierem Rosji Michaiłem Miszustinem, ale mimo to Peter Pellegrini przegrał wybory.

Do wydarzeń opisanych przez dziennikarzy śledczych doszło dwa lata przed tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron i ruszyła na Kijów. Dziennikarskie śledztwo potwierdza, że już wtedy tajemnicą poliszynela było to, iż Orban jest politycznym przyjacielem Putina, co między innymi ówczesnemu rządowi Mateusza Morawickiego i PiS-owi nie przeszkadzało w utrzymywaniu zażyłych stosunków z Węgrami.

Orban: Węgry patrzą na ten konflikt przez węgierskie okulary
Orban: Węgry patrzą na ten konflikt przez węgierskie okulary TVN24

Skandal na Słowacji

Ustalenia dziennikarzy śledczych bulwersują Słowację, gdzie w sobotę odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Największe szanse na zastąpienie Zuzany Caputowej ma Peter Pellegrini.

- Ta sprawa jest nawet bardziej szokująca dla Słowaków niż dla Węgrów. Peter Pellegrini, jako ówczesny premier Słowacji, poprosił dwa obce kraje o wmieszanie się w kampanię wyborczą i pomoc w wygraniu wyborów - zwraca uwagę dziennikarz śledczy portalu VSquare.

Minister spraw zagranicznych Węgier zaskakująco otwarcie mówi dziś o tym, że jest pośrednikiem między Kremlem a Zachodem. Kiedy premier Donald Tusk publicznie skrytykował Peter Szijjarto za wyjątkowo częste spotkania z Siergiejem Ławrowem, szef węgierskiej dyplomacji odpowiedział tak: - Myślę, że premier Polski byłby zdziwiony, gdyby dowiedział się, jak długa jest lista polityków europejskich, którzy w ostatnich latach zwracali się do mnie o pomoc w nawiązaniu kontaktu z Rosjanami, w umówieniu się na spotkanie lub po prostu przekazaniu wiadomości. Jeśli w przyszłości znowu pojawi się taka prośba, chętnie pomogę.

Dziennikarze VSquare nie mogą podać źródła swoich informacji. Zdradzają jedynie, że o aferze poinformował ich wywiad pewnego europejskiego państwa. - Dla mnie jako obywatela Węgier, kiedy Węgry są wciąż członkiem NATO, tak bliskie stosunki między Węgrami a Rosją są niedopuszczalne. Oczywiście wiedzieliśmy o tej relacji, ale jej szczegóły są skandaliczne - zaznacza Szabolcs Panyi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Od soboty Zjednoczona Prawica ma być jeszcze bardziej zjednoczona, bo Prawo i Sprawiedliwość ma wtedy oficjalnie połączyć się z Suwerenną Polską. Jarosław Kaczyński twierdzi, że to wzmocni partię, a kto sądzi inaczej, ma raczej połknąć język. To jednak u progu kongresu podsyca pytania o podziały.

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

O zjednoczeniu dobrze albo wcale. "Trzeba mieć dobrą pamięć, ale krótką"

Źródło:
Fakty TVN

Są zupełnie obcymi dla siebie osobami, a łączy je nawet więcej niż więzy krwi, bo jedno drugiemu, oddając niewielką część siebie, dało życie. Spotkanie genetycznych bliźniaków odbyło się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, który jest obchodzony 13 października.

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Dzięki nim dostali drugie życie. Genetyczni bliźniacy spotkali się twarzą w twarz

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Musimy uporządkować system prawny, bez prezydenta tego nie zrobimy - mówił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Mówił, że mimo "blokowania zmian" przez Andrzeja Dudę rząd "robi wszystko, co jest możliwe". - Nie jest to metoda na przeczekanie. Przygotowane są ustawy, projekt zmiany konstytucji. To nie jest tak, że my siedzimy, czekamy - zaznaczył gość "Faktów po Faktach".

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Jak rząd pracuje nad przywróceniem praworządności? "Nie jest to metoda na przeczekanie"

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS