W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą
W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumą
Justyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS
W Strefie Gazy zginęły dziesiątki tysięcy Palestyńczyków. Ci, którzy przeżyli, zmagają się z traumąJustyna Kazimierczak/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W wojnie w Strefie Gazy zginęło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, jak podaje kontrolowane przez Hamas ministerstwo zdrowia. Wiele dzieci straciło całe rodziny. To właśnie zwykli ludzie, którzy żyją w nieludzkich warunkach, ponoszą ciężar tej wojny. Sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Palestyńczycy cierpią nie tylko z powodu chorób i obrażeń odniesionych na skutek ostrzałów. Wielu z nich mierzy się ze stanami lękowymi czy zespołem stresu pourazowego.

Milana na świat przyszła w prowizorycznym szpitalu. Nie ma domu. Jej rodzina przenosi się z jednego namiotu do drugiego. Matka dziewczynki twierdzi, że nieustannie towarzyszy jej poczucie winy.

- Poród w czasie wojny jest bardzo trudny. W normalnych warunkach przygotowujesz pokój i ubranka dla dziecka. Teraz nie mogliśmy tego zrobić. Czuję, że skrzywdziłam siebie i moją córkę. Obie zasługujemy na lepsze życie - mówi Rana Salah, mieszkanka Strefy Gazy.

Według UNICEF-u Milana jest jednym z około 20 tysięcy dzieci, które urodziły się w Strefie Gazy w ciągu ostatniego roku. Ze względu na trwającą wojnę tamtejsze kobiety nie mają dostępu do niezbędnej opieki medycznej. Wiele z nich z powodu niedożywienia nie jest w stanie karmić piersią, a mleko modyfikowane jest trudno dostępne.

Brakuje wszystkiego

- Pieluchy kosztują około 20 dolarów. Zakładam jej jedną pieluchę dziennie, ponieważ nie mam pieniędzy na więcej. Nie jestem w stanie zapewnić mojej córce mleka - mówi Manar Abu Jarad, mieszkanka Strefy Gazy.

Palestyńskie matki robią, co mogą, żeby nakarmić swoje dzieci i zapewnić im opiekę medyczną. Jednak znalezienie żywności i leków z dnia na dzień staje się coraz trudniejsze. Wie o tym Mai. Izraelskie pociski spadły niedaleko namiotu, w którym przebywała jej rodzina. Syn kobiety odniósł największe obrażenia. Chłopiec stracił obie nogi. Lekarze nie byli w stanie uratować trzech palców jego lewej ręki.

Emirates odwołują wszystkie loty do Teheranu. Izrael może dokonać odwetu na Iranie za atak rakietowy
Emirates odwołują wszystkie loty do Teheranu. Izrael może dokonać odwetu na Iranie za atak rakietowyMaciej Woroch/Fakty TVN

- Dziś powiedział, że chciałby włożyć kapcie. Nie jest w stanie zrozumieć, że nie ma stóp - mówi Mai, mieszkanka Strefy Gazy.

Niedobory paliwa, leków i podstawowych środków medycznych paraliżują ostatnie działające szpitale. W Strefie Gazy szerzą się choroby zakaźne. Pomoc ludziom z rozległymi oparzeniami i amputowanymi kończynami starają się nieść między innymi Lekarze bez Granic.

Problemy psychiczne mieszkańców Strefy Gazy

Cywile odnoszą jednak nie tylko obrażenia fizyczne. Palestyńczycy mierzą się z depresją, stanami lękowymi i zespołem stresu pourazowego. Według UNICEF-u niemal wszystkie dzieci ze Strefy Gazy potrzebują wsparcia psychologicznego.

- Chcemy wrócić do szkoły. Wiele dzieci spoza Strefy Gazy nie lubi się uczyć, ale my tęsknimy za lekcjami. Mamy dość wojny - zaznacza Renad Atallah, 10-letnia mieszkanka Strefy Gazy.

Według kontrolowanego przez Hamas ministerstwa zdrowia Strefy Gazy w ciągu roku życie straciło ponad 40 tysięcy Palestyńczyków. 5-letnia Saly zginęła kilka dni po rozpoczęciu ofensywy przez Izrael. Zdjęcie, na którym ciotka dziewczynki tuli jej drobne ciało, stało się jednym z najbardziej wyrazistych obrazów przedstawiających cierpienie Palestyńczyków.

- Ta sukienka to jedyna pamiątka, która mi po niej pozostała. Kiedy ją zakładała, prosiła, żebym zrobiła jej zdjęcie. Jedno czy dwa jej nie wystarczyły. Zawsze mówiła "ciociu, zrób mi więcej zdjęć" - wspomina Inas Abu Maamar, mieszkanka Strefy Gazy.

CZYTAJ TAKŻE: "Rok ludobójstwa", "Stop zbrojeniu Izraela". Demonstracje na całym świecie

"Cały czas czujemy zapach zwłok"

Wojna doprowadziła do największego kryzysu humanitarnego, jaki kiedykolwiek widziano w enklawie. Ponad 30 osób zmarło z głodu. Większość mieszkańców musiała opuścić swoje domy. Niektórzy przesiedlani byli wielokrotnie. 23-letni Nooh każdego dnia przeszukuje zniszczone budynki w poszukiwaniu ocalałych.

- Cały czas czujemy zapach zwłok. Czujemy go, kiedy śpimy, kiedy jemy. Nie opuszcza nas nawet na chwilę - opowiada Nooh Al Shaghnobi z Palestyńskiej Obrony Cywilnej.

Według ONZ zrównanych z ziemią lub uszkodzonych zostało ponad 160 tysięcy budynków. Na ulicach zalegają ponad 42 miliony ton gruzu.

- Tak naprawdę nie żyjemy. Jesteśmy martwi. Jesteśmy bardzo zmęczeni - mówi Aya Zurob, mieszkanka Strefy Gazy.

Sekretarz generalny ONZ stwierdził, że świat zawiódł mieszkańców Strefy Gazy, a dziś jedyną pewną rzeczą w ich życiu jest to, że kolejny dzień będzie gorszy od poprzedniego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

W tym wyścigu - jeśli można takiego słowa użyć - na razie wygrywa prezydencki projekt ustawy. Chodzi o wyjątkowo ważną dla osób z niepełnosprawnościami ustawę o asystencji osobistej. Projektu rządowego nie ma, więc Sejm zajął się złożonym wcześniej prezydenckim.

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Co z asystencją osobistą na koszt państwa? Projekt rządowy się opóźnia, Sejm pracuje nad prezydenckim

Źródło:
Fakty TVN

Na powiece pacjenta została jedynie niewielka i niewidoczna blizna, a zabieg się udał - lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku usunęli 71-letniemu pacjentowi guza mózgu przez oczodół. Z reguły w takich sytuacjach wykonuje się kilkunastocentymetrowe nacięcie w czaszce. 

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Małoinwazyjne operacje przyszłością medycyny. Pacjentowi wyjęto wielkiego guza przez oczodół

Źródło:
Fakty TVN

Dwie ustawy, dwie próby reformy Trybunału Konstytucyjnego, zostały - zdaje się - całkowicie przekreślone przez prezydenta. Na pewno zablokowane. Andrzej Duda mówi o groźbie chaosu ustrojowego i kieruje je do Trybunału Julii Przyłębskiej. To oznacza, że ich los jest praktycznie przesądzony. Koalicja rządząca przyznaje, że ze zmianami trzeba poczekać do ewentualnej zmiany w Pałacu Prezydenckim.

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Wyroki TK wydane z udziałem dublerów są nieważne? RPO nie podziela zdania rządu, a ustawy i tak trafiły do TK

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest lepiej, jeśli chodzi o świadomość społeczną, że nie można milczeć, ale wciąż jest źle, jeśli chodzi o skalę zjawiska przemocy domowej. Dlatego wystartowała kampania "Krzyki w czterech ścianach" i powstało hasło "Nie czekaj, przerwij przemoc". To jest wezwanie adresowane zarówno do ofiar, jak i świadków. Bo obojętność może kosztować nawet czyjeś życie.

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Ruszają z kampanią "Krzyki w czterech ścianach". "Wykonanie telefonu może uchronić kogoś przed tragedią"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Zgodnie z przepisami prawa uchwała dotycząca Dariusza Barskiego bezpośrednio wiąże sąd pytający - przekazał w "Faktach po Faktach" Zbigniew Kapiński, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie, powołany do Sądu Najwyższego na wniosek neo-KRS. Mówił, że "teraz inni sędziowie czy prokuratorzy będą podejmować w konkretnych sprawach określone decyzje procesowe" i "od nich będzie zależało, czy będą respektować tę uchwałę".

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Uchwała o Barskim. Kapiński: od innych sędziów zależy, czy będą ją respektować

Źródło:
TVN24

- Jarosław Kaczyński ostrzega przed tym, co sam chciał zrobić. To on skończył III Rzeczpospolitą w takim rozumieniu, że właściwie podważył działanie konstytucji - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezesa PiS, w której ten mówił o potrzebie uchwalenia nowej konstytucji i o "systemie, który nie będzie tak łatwy do podważenia".

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

"Diabelska przewrotność" Kaczyńskiego. "Podważył działanie konstytucji"

Źródło:
TVN24

Główny dzień głosowania w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA to 5 listopada. Sondaże wskazują na niezwykle wyrównany pojedynek obojga kandydatów. Donald Trump głownie pokazuje się na wiecach - na jednym z ostatnich towarzyszył mu miliarder i przedsiębiorca Elon Musk. Natomiast Kamala Harris odwiedza miejsca, które najbardziej ucierpiały po przejściu huraganu Helene i udziela wywiadów.

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Kampania wyborcza na ostatniej prostej. Donald Trump i Kamala Harris w sondażach idą niemal łeb w łeb

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS