Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy ucieka do schronu przed rosyjskim bombardowaniem
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy ucieka do schronu przed rosyjskim bombardowaniemFakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/2
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy ucieka do schronu przed rosyjskim bombardowaniemFakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Kira Rudyk udzieliła wywiadu "Faktom o Świecie" TVN24 BiS prosto ze swojego mieszkania w Kijowie. Rozmowa dotyczyła negocjacji między Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem.

- Nie ufamy Putinowi, zachęcamy prezydenta Trumpa do tego, żeby też mu nie ufać. Na tę chwilę, na ten moment, nie widzieliśmy żadnych dowodów na to, że Putin pragnie pokoju czy też że może przestać nas atakować. Nie widzimy tego w terenie, nie widzimy tego na polu walki. Nie widzimy tego w naszych miastach - powiedziała Kira Rudyk.

Jak się dowiadujemy z przekazów Białego Domu i Kremla, po rozmowie telefonicznej Donalda Trumpa z Władimirem Putinem obaj przywódcy mieli uzgodnić, że konflikt musi zakończyć się trwałym pokojem. Według Kremla, Putin przekonywał rozmówcę, że Rosja chce "pokojowego rozwiązania" konfliktu w Ukrainie.

- Ciężko jest skomentować coś takiego. Rozmawiamy z agresorem, który jest w stanie odwołać swoich żołnierzy, przestać atakować nasze miasta, i wtedy ta wojna by się skończyła. To jest 100 na 100 hipokryzja. A świat na to patrzy. Ukraina nigdy nie była problemem. Rosja nas brutalnie zaatakowała - wskazała Kira Rudyk.

CZYTAJ WIĘCEJ: Atak Rosji krótko po rozmowie Putin-Trump

"Co zrobi Trump, aby upewnić się, że Rosja dotrzyma swojej części porozumienia?"

- Mam po prostu nadzieję, że prezydent Donald Trump, jeżeli rzeczywiście chce pokoju, nie da się nabrać na takie gładkie słówka. I mam nadzieję, że ma jakiś sposób, jakieś karty, swoje własne, które będzie w stanie rozegrać, żeby nacisnąć na Rosję. Łatwo było Ukrainę ściągnąć do stołu negocjacyjnego, bo polegamy na USA, w naszym wsparciu wojskowym i oczywiście w zakresie dzielenia się wywiadem. Ale co zrobi Trump, aby upewnić się, że Rosja dotrzyma swojej części porozumienia? Na ten moment jest to absolutnie niejasne - stwierdziła Kira Rudyk.

- Na tę chwilę nie tak z Rosją się radzi. Tak się przegrywa z Rosją. Tak sprawia się, że Putin wygrywa jak ten, który rozegrał lidera demokratycznego świata - dodała nasza rozmówczyni.

- Amerykanie są przyjaciółmi, którzy próbują coś rozwiązać w jakiejś sprawie, nie słuchając żadnych szczegółów konfliktu - opisała Kira Rudyk. - Staraliśmy się na wiele sposobów to jakoś rozwiązać przez kilkanaście lat. To jest coś, co Zełenski próbował przekazać Trumpowi w Gabinecie Owalnym, ale no chyba jednak to nie dotarło. Teraz wrażenie jest takie, że Trump próbuje sam się przekonać. Pytanie tylko brzmi, ile żywotów to będzie kosztować, aby ta informacja trafiła do Białego Domu. Bo dosłownie po tej rozmowie z Trumpem rozpoczął się atak na Kijów - zaznaczyła deputowana.

Kreml przekazał, że Trump poparł pomysł Putina polegający na zorganizowaniu meczu hokeja na lodzie z udziałem zawodników rosyjskich i amerykańskich. - Rosja wykorzystuje tak zwany soft power bardzo intensywnie dla swojej propagandy i aby zmienić opinię ludzi na całym świecie, oni inwestują miliardy w te narzędzia. W Europie, w Polsce, w Ukrainie, w USA, wszędzie. Widzimy to w wielu obszarach. Teraz Rosja siłą rzeczy jest pokazywana jako "ten zły". No bo są tym złym, ale będą starali się zmienić ten pogląd ludzi w różnych krajach i będą wykorzystywać najróżniejsze sposoby do tego celu. Teraz wydaje mi się, że to jest właśnie krok naprzód ze strony Trumpa, aby pokazać dobre intencje czy coś. Rosjanie na 100 procent to wykorzystają i powiedzą: "patrzcie, nazywali nas terrorystami, a teraz zapraszają nas na mecz hokeja". No więc najwyraźniej chyba nie jesteśmy tacy źli, jak nam to mówią, nie? - opisała Kira Rudyk.

- To jest jeszcze gorsza legitymizacja niż to, że prezydent Ameryki zadzwonił do prezydenta Rosji - dodała. - Przepraszam, ale wybuchy się zbliżają. W tej chwili słyszę, że robi się trochę strasznie. Straszne, kiedy mówimy o Rosji grającej w hokeja, kiedy oni nas bombardują - podsumowała Kira Rudyk, idąc do schronu.

Kira Rudyk komentowała rozmowę Trump-Putin. Cała rozmowa
Kira Rudyk komentowała rozmowę Trump-Putin. Cała rozmowaMichał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS