Ukraińska polityk komentowała rozmowę Trump-Putin. Musiała przerwać wywiad, aby uciec do schronu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy ucieka do schronu przed rosyjskim bombardowaniem
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy ucieka do schronu przed rosyjskim bombardowaniemFakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/2
Deputowana Rady Najwyższej Ukrainy ucieka do schronu przed rosyjskim bombardowaniemFakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Donald Trump odbył we wtorek rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem. Ustalili między innymi to, że Kreml wstrzyma na 30 dni uderzenia w krytyczną infrastrukturę Ukrainy. Tuż po rozmowie Rosja wysłała rakiety na swojego sąsiada. Korespondenci zachodnich mediów donosili o alarmach przeciwlotniczych, wybuchach, syrenach i działaniach obrony przeciwlotniczej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. O komentarz poprosiliśmy Kirę Rudyk, deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy. W trakcie rozmowy sama musiała się udać do schronu.

Deputowana do Rady Najwyższej Ukrainy Kira Rudyk udzieliła wywiadu "Faktom o Świecie" TVN24 BiS prosto ze swojego mieszkania w Kijowie. Rozmowa dotyczyła negocjacji między Donaldem Trumpem i Władimirem Putinem.

- Nie ufamy Putinowi, zachęcamy prezydenta Trumpa do tego, żeby też mu nie ufać. Na tę chwilę, na ten moment, nie widzieliśmy żadnych dowodów na to, że Putin pragnie pokoju czy też że może przestać nas atakować. Nie widzimy tego w terenie, nie widzimy tego na polu walki. Nie widzimy tego w naszych miastach - powiedziała Kira Rudyk.

Jak się dowiadujemy z przekazów Białego Domu i Kremla, po rozmowie telefonicznej Donalda Trumpa z Władimirem Putinem obaj przywódcy mieli uzgodnić, że konflikt musi zakończyć się trwałym pokojem. Według Kremla, Putin przekonywał rozmówcę, że Rosja chce "pokojowego rozwiązania" konfliktu w Ukrainie.

- Ciężko jest skomentować coś takiego. Rozmawiamy z agresorem, który jest w stanie odwołać swoich żołnierzy, przestać atakować nasze miasta, i wtedy ta wojna by się skończyła. To jest 100 na 100 hipokryzja. A świat na to patrzy. Ukraina nigdy nie była problemem. Rosja nas brutalnie zaatakowała - wskazała Kira Rudyk.

CZYTAJ WIĘCEJ: Atak Rosji krótko po rozmowie Putin-Trump

"Co zrobi Trump, aby upewnić się, że Rosja dotrzyma swojej części porozumienia?"

- Mam po prostu nadzieję, że prezydent Donald Trump, jeżeli rzeczywiście chce pokoju, nie da się nabrać na takie gładkie słówka. I mam nadzieję, że ma jakiś sposób, jakieś karty, swoje własne, które będzie w stanie rozegrać, żeby nacisnąć na Rosję. Łatwo było Ukrainę ściągnąć do stołu negocjacyjnego, bo polegamy na USA, w naszym wsparciu wojskowym i oczywiście w zakresie dzielenia się wywiadem. Ale co zrobi Trump, aby upewnić się, że Rosja dotrzyma swojej części porozumienia? Na ten moment jest to absolutnie niejasne - stwierdziła Kira Rudyk.

- Na tę chwilę nie tak z Rosją się radzi. Tak się przegrywa z Rosją. Tak sprawia się, że Putin wygrywa jak ten, który rozegrał lidera demokratycznego świata - dodała nasza rozmówczyni.

- Amerykanie są przyjaciółmi, którzy próbują coś rozwiązać w jakiejś sprawie, nie słuchając żadnych szczegółów konfliktu - opisała Kira Rudyk. - Staraliśmy się na wiele sposobów to jakoś rozwiązać przez kilkanaście lat. To jest coś, co Zełenski próbował przekazać Trumpowi w Gabinecie Owalnym, ale no chyba jednak to nie dotarło. Teraz wrażenie jest takie, że Trump próbuje sam się przekonać. Pytanie tylko brzmi, ile żywotów to będzie kosztować, aby ta informacja trafiła do Białego Domu. Bo dosłownie po tej rozmowie z Trumpem rozpoczął się atak na Kijów - zaznaczyła deputowana.

Kreml przekazał, że Trump poparł pomysł Putina polegający na zorganizowaniu meczu hokeja na lodzie z udziałem zawodników rosyjskich i amerykańskich. - Rosja wykorzystuje tak zwany soft power bardzo intensywnie dla swojej propagandy i aby zmienić opinię ludzi na całym świecie, oni inwestują miliardy w te narzędzia. W Europie, w Polsce, w Ukrainie, w USA, wszędzie. Widzimy to w wielu obszarach. Teraz Rosja siłą rzeczy jest pokazywana jako "ten zły". No bo są tym złym, ale będą starali się zmienić ten pogląd ludzi w różnych krajach i będą wykorzystywać najróżniejsze sposoby do tego celu. Teraz wydaje mi się, że to jest właśnie krok naprzód ze strony Trumpa, aby pokazać dobre intencje czy coś. Rosjanie na 100 procent to wykorzystają i powiedzą: "patrzcie, nazywali nas terrorystami, a teraz zapraszają nas na mecz hokeja". No więc najwyraźniej chyba nie jesteśmy tacy źli, jak nam to mówią, nie? - opisała Kira Rudyk.

- To jest jeszcze gorsza legitymizacja niż to, że prezydent Ameryki zadzwonił do prezydenta Rosji - dodała. - Przepraszam, ale wybuchy się zbliżają. W tej chwili słyszę, że robi się trochę strasznie. Straszne, kiedy mówimy o Rosji grającej w hokeja, kiedy oni nas bombardują - podsumowała Kira Rudyk, idąc do schronu.

Kira Rudyk komentowała rozmowę Trump-Putin. Cała rozmowa
Kira Rudyk komentowała rozmowę Trump-Putin. Cała rozmowaMichał Sznajder/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Na pierwszym planie i w roli głównej. Biało-czerwoną flagę widać w piątek niemal wszędzie i to w najróżniejszych odsłonach. Kreatywnością wykazali się nie tylko uczestnicy centralnych obchodów w Warszawie, ale premier Donald Tusk.

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Biało-czerwone barwy w całym kraju. Tak Polacy świętowali Dzień Flagi

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki spotkał się w Gabinecie Owalnym z prezydentem Donaldem Trumpem, a zdjęcie z uścisku ich dłoni opublikował Biały Dom. Kandydat PiS-u w wyborach prezydenckich mówi, że to spotkanie było dla niego zaszczytem. Sztabowcy kalkulują, ile jest warte w kampanii, a politycy rządzący pytają, co Nawrockiemu udało się załatwić dla Polaków.

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

"Zdjęcie nie załatwi sprawy", "rekwizyt w kampanii wyborczej". Komentarze po spotkaniu Nawrocki-Trump

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nad Morskie Oko kursują już elektryczne busy, które mają być alternatywą dla fasiągów. Czy to oznacza, że turyści decydują się tę nowość? Na razie nie. Niewykluczone, że odstrasza ich cena.

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Elektryczne busy już jeżdżą do Morskiego Oka. Zainteresowanie nimi jest jednak małe

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Su-22 odlatują w siną dal. Kończą służbę w polskich siłach powietrznych. Najwyższy czas, ponieważ Su-22 to 40-letnie maszyny radzieckiej konstrukcji - to samoloty myśliwsko-bombowe, na których wyszkolili się najlepsi polscy piloci. Czas na zmiany i na F-35.

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Wprowadzały nas do NATO i to na nich wyszkolili się najlepsi piloci. Su-22 przechodzą do historii

Źródło:
Fakty TVN

86-letni pan Józef za chwilę będzie zdawać maturę. To jego drugie podejście - rok temu za pierwszym razem się nie udało. Historia pana Józefa, a także jego determinacja, inspirują do działania. Pokazuje również, że na naukę nigdy nie jest za późno.

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Nigdy za późno na naukę. Udowadnia 86-letni pan Józef, tegoroczny maturzysta

Źródło:
Fakty TVN

Maj to zdecydowanie ten czas, gdy musimy przypomnieć o kleszczach. Ich ukąszenie, choć bezbolesne, wiąże się z ryzykiem zakażenia. Borelioza i niezwykle groźne kleszczowe zapalenie mózgu to tylko ułamek chorób przenoszonych przez te pajęczaki żyjące - co ważne - nie tylko w lesie.

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Kleszcze atakują nie tylko w lesie. Co zrobić, gdy ugryzie? "Zasada jest jedna"

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Czy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zareaguje na antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna? Tego nie wiemy, ale wiemy, jak zareagował przewodniczący KRRiT. Maciej Świrski mówi, że "nie słyszał tych wypowiedzi Brauna". Przy tej okazji politycy koalicji rządzącej przypominają, dlaczego Maciej Świrski powinien usłyszeć zarzuty przed Trybunałem Stanu.

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Miliony Polaków usłyszały antysemickie wypowiedzi Grzegorza Brauna podczas debaty. Szef KRRiT: nie słyszałem

Źródło:
Fakty TVN

Szpitale w całym kraju minutą ciszy uczciły pamięć zamordowanego doktora Tomasza Soleckiego. 10 maja ulicami Warszawy przejdzie marsz medyków przeciwko agresji. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej podkreślił, że manifestacja będzie wyrazem solidarności całego środowiska medycznego. Jednocześnie padają pytania, jak zapobiec agresji wobec medyków, która zdarza się coraz częściej.

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Lekarze chcą przekonać pacjentów, że nie są ich wrogami. "To nas się wini za kolejki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"W wielu sprawach cel polityczny stał się dominujący wobec przepisów prawa" - tak dziś mówią prokuratorzy o sposobie pracy prokuratorów Zbigniewa Ziobry. Mówią o celowym umarzaniu śledztw, albo wydłużaniu ich w nieskończoność, jeżeli były niewygodne dla ówczesnej władzy.

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Tak działała prokuratura Ziobry. Niewygodne dla władzy sprawy "były prowadzone w sposób nierzetelny"

Źródło:
Fakty TVN

Nastoletnie dziewczyny pomogły rannej w Jaworznie. Wszczęły alarm i zorganizowały pomoc, gdy zawiedli dorośli. Kierowca autobusu początkowo nie zauważył, co się stało, gdy przytrzasnął drzwiami wychodzącą pasażerkę. Starszą kobietę, potłuczoną i we krwi, zabrało w końcu pogotowie.

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Amelia i Maja krzyczały i kopały w autobus. Ratowały życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Druga kadencja Donalda Trumpa jest oceniana jeszcze gorzej niż pierwsza. Jego działania pozytywnie ocenia jedynie 39 procent Amerykanów. To najgorszy porównywalny wynik od 1953 roku. Sam prezydent zdaje się nie dopuszczać do siebie takich informacji i twierdzi, że to "najlepsze 100 dni jakiejkolwiek prezydentury w historii" USA.

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Donald Trump świętuje "najlepsze 100 dni" prezydentury. Amerykanie jednak tracą zaufanie do niego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Obezwładnili celebrytkę, a następnie ukradli jej biżuterię wartą - według różnych źródeł - od 6 do 9 milionów dolarów. Co ciekawe - nie wiedzieli, kogo okradają. Kim Kardashian nic się nie stało. Złodzieje uciekli i prawdopodobnie sprzedali biżuterię. Zostali zatrzymani w 2017 roku. We Francji nazywani są "gangiem dziadków", bo każdy z nich miał około 70 lat. 

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

W Paryżu ruszył proces "gangu dziadków", którzy obrabowali Kim Kardashian

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS