Trzy dni po wyborach w Niemczech główne partie biorą się za tworzenie rządu. AfD ma być wykluczona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Trzy dni po wyborach w Niemczech główne partie biorą się za tworzenie rządu. AfD ma być wykluczona
Trzy dni po wyborach w Niemczech główne partie biorą się za tworzenie rządu. AfD ma być wykluczona
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Trzy dni po wyborach w Niemczech główne partie biorą się za tworzenie rządu. AfD ma być wykluczonaJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpewniejsza wydaje się koalicja chadeków z socjaldemokratami - być może z udziałem jeszcze którejś z mniejszych partii. Z rozmów o rządzie będzie wykluczona prawicowa, nacjonalistyczna AfD, która osiągnęła drugi wynik i świetnie wypadła zwłaszcza w landach byłej NRD. Przed nowym gabinetem wyzwania związane głównie z gospodarką i finansami - przede wszystkim ze zwiększaniem wydatków obronnych.

- Chcemy utworzyć rząd do Wielkanocy - mówi człowiek, który niemal na pewno zostanie kanclerzem Niemiec. Święta przypadają w tym roku 20 i 21 kwietnia. Friedrich Merz potwierdza, że jego blok CDU/CSU widzi koalicjanta w SPD.

- Zakładam, że możemy wynegocjować dobrą umowę koalicyjną z socjaldemokratami i że możemy to zrobić w rozsądnym czasie, tak abyśmy do Wielkanocy mieli większościowy rząd, który będzie zdolny do działania - mówi kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz.

Napięte stosunki Merza ze Scholzem

W negocjacjach koalicyjnych ze strony SPD nie będzie brał udziału ustępujący kanclerz Olaf Scholz, którego stosunki z Merzem są od dawna, delikatnie mówiąc, napięte.

Scholz ma zamiar pozostać na czele rządu do czasu wyboru nowego kanclerza. Tymczasem usuwa się w cień w strukturach swojej partii, która osiągnęła w wyborach najgorszy wynik w swojej historii. Rozmowy koalicyjne z chadekami ma prowadzić współprzewodniczący partii Lars Klingbeil.

CZYTAJ TAKŻE: "Sejsmiczna zmiana" w stosunkach. "To, czego doświadczamy, nie ma precedensu od 80 lat"

Po obu stronach jest świadomość, że w związku z sytuacją międzynarodową i postawą Donalda Trumpa wobec Ukrainy negocjacje w sprawie utworzenia rządu nie mogą toczyć się, tak jak w przeszłości, miesiącami.

- My też chcemy, by rozmowy zaczęły się szybko. Nie chcemy tracić czasu. Zależy nam na tym, aby te rozmowy były prowadzone szybko, ale też dokładnie - wskazuje Lars Klingbeil, współprzewodniczący SPD.

Jakie są priorytety?

Najważniejszą kwestią, nie tyko z niemieckiego punktu widzenia, jest wdrożenie pakietu obronnego o wartości 200 miliardów euro.

Politycy muszą w tym celu znaleźć sposób na obejście limitów zadłużenia. Prasa spekuluje na temat stworzenia specjalnego funduszu na modernizację armii i wsparcie dla Ukrainy - być może jeszcze przed końcem kadencji obecnego parlamentu.

"Francja, Wielka Brytania i Polska już się przebudziły. Teraz czas na Niemcy". Komentarze po wyborach
"Francja, Wielka Brytania i Polska już się przebudziły. Teraz czas na Niemcy". Komentarze po wyborachJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Wszystko musi potoczyć się bardzo szybko. Tak szybko, że CDU/CSU i SPD mogą nawet chcieć zacząć pracę jeszcze w starym Bundestagu, by ułatwić życie swojej przyszłej koalicji w nowym parlamencie" - czytamy w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Takiego scenariusza nie wyklucza Friedrich Merz, który w kwestiach innych niż obronność jest zwolennikiem zaciskania pasa.

- Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Nie ma mowy, żebyśmy w najbliższej przyszłości zreformowali hamulec zadłużenia. Jeśli w ogóle to nastąpi, będzie to dość rozległa i trudna praca. Czytałem też, że już spekuluje się o specjalnym funduszu. Rozmawiamy ze sobą, ale jest zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić o konkretach - przekazuje Friedrich Merz.

Kiedy pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu?

Nowy Bundestag zbierze się po raz pierwszy pod koniec marca. Z ramienia AfD weszli do niego między innymi politycy, którzy otwarcie relatywizują nazistowskie zbrodnie. Matthias Helferich określił kiedyś samego siebie jako "przyjazną twarz narodowego socjalizmu".

CZYTAJ TAKŻE: Jeden wybielał członków SS, drugi twierdzi, że jest "przyjazną twarzą narodowego socjalizmu"

Maximilian Krah to autor stwierdzenia, że nie wszyscy członkowie SS byli zbrodniarzami. To też "bohater" afery szpiegowskiej w europarlamencie. W zeszłym roku jeden z jego asystentów został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin i Rosji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Pozostałe wiadomości

Już za półtora miesiąca dr Sławosz Uznański-Wiśniewski poleci w kosmos i dokona eksperymentów z udziałem komputera, glonów i własnego ciała. Zaangażuje się dosłownie całym sobą, bo ważną rolę odegrają nawet jego jelita, a bardzo pionierską jego myśli.

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Sławosz Uznański-Wiśniewski przeprowadzi w kosmosie szereg eksperymentów, także dla polskich firm

Źródło:
Fakty TVN

Maleńka Zuzia czeka na rodziców zastępczych, na opiekę i miłość. Rodzice się znaleźli, a jednak nie mogą się nią zaopiekować. Odmowa jest zgodna z prawem, chodzi o wymogi kwalifikacji. Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do sądu z prośbą o informację. W tej sprawie działa też Rzeczniczka Praw Dziecka.

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Chcą zostać rodziną zastępczą dla Zuzi, ale nie mogą. "Argument jest taki, że nie są rodziną specjalistyczną"

Źródło:
Fakty TVN

Krzyś ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Ratunkiem jest leczenie w Stanach Zjednoczonych, a to słono kosztuje. Na terapię w Bostonie trzeba zebrać 17 milionów złotych. W pomoc zaangażowała się Fundacja TVN - wszystkie środki wpłacone na konto fundacji z dopiskiem "dla Krzysia" zostaną przekazane na jego leczenie. Krzyś i rodzice biorą też sprawy w swoje ręce - w ramach kiermaszu wielkanocnego sami prowadzą zbiórkę.

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Ma pięć lat i choruje na dystrofię mięśniową. Trwa zbiórka, by Krzyś mógł się cieszyć zdrowiem

Którzy kandydaci zyskali na piątkowej debacie? Zasadniczo zadowoleni są wszyscy, choć niektórzy na pewno na wyrost. Komu więc opłaciło się debatowanie w Końskich?

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Pierwsza debata za nami. Kandydaci, którzy na niej byli, są zadowoleni. Ci, co nie byli, woleli się spotkać z wyborcami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mnie bardzo zdziwił gest schowania tej flagi przez Rafała Trzaskowskiego - mówiła w "Faktach po Faktach" kandydatka Lewicy Magdalena Biejat. Wyjaśniała, dlaczego zdecydowała się przejąć od kandydata KO flagę społeczności LGBTQ+ w czasie debaty. - To mnie uderzyło i pomyślałam, że nie zasługują na to przedstawiciele tego środowiska - powiedziała.

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

"To mnie uderzyło". Biejat o motywach swojej reakcji na debacie

Źródło:
TVN24

"Latynoski Trump" rządzi Argentyną od grudnia 2023 roku i ma rezultaty. Inflacja spadła 10-krotnie. To rezultat polityki bezwzględnych cięć, które Javier Milei obrazował występami z piłą mechaniczną. Tymczasem Argentyńczycy widzą głodowe emerytury, rosnące bezrobocie i cięcia wydatków socjalnych. Ostatni strajk generalny zatrzymał niemal cały kraj.

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Javier Milei rządzi już prawie półtora roku. Nie wszystkim podobają się radykalne cięcia. "Chcemy odzyskać godność"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kto zapłaci za uzbrojenie Europy? Komisja Europejska ma plan, ale finansowanie jest jeszcze niepewne. Projekty na rzecz obronności może współfinansować Europejski Bank Inwestycyjny. W ubiegłym roku to EBI kredytował w Polsce inwestycje w satelity obserwacyjne. Teraz prowadzi rozmowy z rządem w sprawie kolejnych projektów w zakresie bezpieczeństwa i obronności w Polsce. O szczegółach w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS opowiedziała prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego Nadia Calvino.

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Prezes EBI: będziemy mobilizować konieczne finanse, by zagwarantować konieczne zdolności Europy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna celna podkopała zaufanie inwestorów, a decyzje Donalda Trumpa zachwiały nawet rynkiem obligacji. W czasach niepewności rośnie wartość złota. Cena za uncję złota przekroczyła 3200 dolarów.

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Rynek reaguje na cła Trumpa. Notowania złota przebiły kolejną barierę psychologiczną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS