Trzy dni po wyborach w Niemczech główne partie biorą się za tworzenie rządu. AfD ma być wykluczona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Trzy dni po wyborach w Niemczech główne partie biorą się za tworzenie rządu. AfD ma być wykluczona
Trzy dni po wyborach w Niemczech główne partie biorą się za tworzenie rządu. AfD ma być wykluczona
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Trzy dni po wyborach w Niemczech główne partie biorą się za tworzenie rządu. AfD ma być wykluczonaJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Najpewniejsza wydaje się koalicja chadeków z socjaldemokratami - być może z udziałem jeszcze którejś z mniejszych partii. Z rozmów o rządzie będzie wykluczona prawicowa, nacjonalistyczna AfD, która osiągnęła drugi wynik i świetnie wypadła zwłaszcza w landach byłej NRD. Przed nowym gabinetem wyzwania związane głównie z gospodarką i finansami - przede wszystkim ze zwiększaniem wydatków obronnych.

- Chcemy utworzyć rząd do Wielkanocy - mówi człowiek, który niemal na pewno zostanie kanclerzem Niemiec. Święta przypadają w tym roku 20 i 21 kwietnia. Friedrich Merz potwierdza, że jego blok CDU/CSU widzi koalicjanta w SPD.

- Zakładam, że możemy wynegocjować dobrą umowę koalicyjną z socjaldemokratami i że możemy to zrobić w rozsądnym czasie, tak abyśmy do Wielkanocy mieli większościowy rząd, który będzie zdolny do działania - mówi kandydat na kanclerza Niemiec Friedrich Merz.

Napięte stosunki Merza ze Scholzem

W negocjacjach koalicyjnych ze strony SPD nie będzie brał udziału ustępujący kanclerz Olaf Scholz, którego stosunki z Merzem są od dawna, delikatnie mówiąc, napięte.

Scholz ma zamiar pozostać na czele rządu do czasu wyboru nowego kanclerza. Tymczasem usuwa się w cień w strukturach swojej partii, która osiągnęła w wyborach najgorszy wynik w swojej historii. Rozmowy koalicyjne z chadekami ma prowadzić współprzewodniczący partii Lars Klingbeil.

CZYTAJ TAKŻE: "Sejsmiczna zmiana" w stosunkach. "To, czego doświadczamy, nie ma precedensu od 80 lat"

Po obu stronach jest świadomość, że w związku z sytuacją międzynarodową i postawą Donalda Trumpa wobec Ukrainy negocjacje w sprawie utworzenia rządu nie mogą toczyć się, tak jak w przeszłości, miesiącami.

- My też chcemy, by rozmowy zaczęły się szybko. Nie chcemy tracić czasu. Zależy nam na tym, aby te rozmowy były prowadzone szybko, ale też dokładnie - wskazuje Lars Klingbeil, współprzewodniczący SPD.

Jakie są priorytety?

Najważniejszą kwestią, nie tyko z niemieckiego punktu widzenia, jest wdrożenie pakietu obronnego o wartości 200 miliardów euro.

Politycy muszą w tym celu znaleźć sposób na obejście limitów zadłużenia. Prasa spekuluje na temat stworzenia specjalnego funduszu na modernizację armii i wsparcie dla Ukrainy - być może jeszcze przed końcem kadencji obecnego parlamentu.

"Francja, Wielka Brytania i Polska już się przebudziły. Teraz czas na Niemcy". Komentarze po wyborach
"Francja, Wielka Brytania i Polska już się przebudziły. Teraz czas na Niemcy". Komentarze po wyborachJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Wszystko musi potoczyć się bardzo szybko. Tak szybko, że CDU/CSU i SPD mogą nawet chcieć zacząć pracę jeszcze w starym Bundestagu, by ułatwić życie swojej przyszłej koalicji w nowym parlamencie" - czytamy w dzienniku "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Takiego scenariusza nie wyklucza Friedrich Merz, który w kwestiach innych niż obronność jest zwolennikiem zaciskania pasa.

- Nie potwierdzam ani nie zaprzeczam. Nie ma mowy, żebyśmy w najbliższej przyszłości zreformowali hamulec zadłużenia. Jeśli w ogóle to nastąpi, będzie to dość rozległa i trudna praca. Czytałem też, że już spekuluje się o specjalnym funduszu. Rozmawiamy ze sobą, ale jest zdecydowanie za wcześnie, żeby mówić o konkretach - przekazuje Friedrich Merz.

Kiedy pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu?

Nowy Bundestag zbierze się po raz pierwszy pod koniec marca. Z ramienia AfD weszli do niego między innymi politycy, którzy otwarcie relatywizują nazistowskie zbrodnie. Matthias Helferich określił kiedyś samego siebie jako "przyjazną twarz narodowego socjalizmu".

CZYTAJ TAKŻE: Jeden wybielał członków SS, drugi twierdzi, że jest "przyjazną twarzą narodowego socjalizmu"

Maximilian Krah to autor stwierdzenia, że nie wszyscy członkowie SS byli zbrodniarzami. To też "bohater" afery szpiegowskiej w europarlamencie. W zeszłym roku jeden z jego asystentów został aresztowany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin i Rosji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Pozostałe wiadomości

Wróciła potencjalnie groźna dla prezesa PiS sprawa budowy w Warszawie dwóch wież i domniemanej łapówki. Prokuratura uznała, że poprzednia władza zamiotła sprawę pod dywan. Wśród świadków zeznawała Barbara Skrzypek, emerytowana bliska współpracowniczka prezesa. Trzy dni później zmarła. Jarosław Kaczyński ogłosił, że padła ofiarą łotrów.

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

"Jak z takiej kalki. Biorą dokładnie te same zachowania i próbują obudzić złe emocje"

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki jako rzekomo obywatelski kandydat na prezydenta miał zdobyć większe poparcie niż PiS, a zdobywa mniejsze. Twierdził, że może wygrać już w pierwszej turze, ale pojawiło się niebezpieczeństwo, że nie dostanie się do drugiej. Dlatego prezes ogłasza: to kandydat PiS-u.

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Prezes PiS spieszy z pomocą Nawrockiemu

Źródło:
Fakty TVN

To była międzynarodowa sensacja, gdy ogłoszono, że zmumifikowana kobieta była w ciąży i miała raka. Teraz, po dogłębnych badaniach, wykluczono tę wersję, ale ponieważ nadal nie wiadomo, co mumia ma w brzuchu, spór naukowców trwa.

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Spór naukowców o to, czy warszawska mumia jest w ciąży, wciąż trwa. "To elementy włożone przez balsamistów"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy polska prokuratura ma dowody na działalność sabotażową w Polsce zleconą przez rosyjskie służby specjalne - tak przekazał prokurator generalny Adam Bodnar. Białorusin Stepan K,. podejrzany o podpalenie marketu budowlanego w Warszawie, według prokuratury zrobił to na zlecenie wywiadu rosyjskiego. Współpracował też z polskim kryminalistą Olgierdem L. To on Stepanowi K. zlecił pobicie dwóch osób. Jego nazwisko pojawia się też w raporcie, który trafił na biurko prezesa PiS-u. Olgierda L. przedstawiono w nim jako znajomego kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta - Karola Nawrockiego.

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Stepan K. miał działać na zlecenie rosyjskiego wywiadu. Adam Bodnar: to jest udokumentowane

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Koniec z bumelanctwem w Sejmie. Nie byłeś na posiedzeniu i nie masz usprawiedliwienia? To będzie kara - finansowa. Jak duża i kto i z jakiego ugrupowana może mieć największy problem?

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

"Do tej pory kary były śmieszne". Teraz posłowie mogą stracić "bardzo duże pieniądze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co się stało, że biedna kobieta musiała iść do "łotrów"? Ona poszła zeznawać do prokuratury, dlatego że nie poszedł tam Jarosław Kaczyński - mówił w "Faktach po Faktach" Michał Kamiński (Trzecia Droga). Według niego "Logika, którą przyjął dzisiaj Jarosław Kaczyński jest dla jego przywództwa zabójcza". - Oni ze śmierci stworzyli paliwo polityczne - stwierdził Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska).

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

"Logika, którą przyjął Kaczyński, jest dla jego przywództwa zabójcza"

Źródło:
TVN24

Rosyjska dyplomacja stosuje wszystkie triki i sztuczki. Nie założyłbym się, że dojdzie do zawieszenia broni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Truszczyński, były ambasador RP przy Unii Europejskiej, odnosząc się do negocjacji w sprawie rozejmu w Ukrainie. Dodał, że w obecnej sytuacji międzynarodowej "Europa ruszyła do działania".

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

"Świadome zmiękczanie partnera. Putin kontroluje te negocjacje"

Źródło:
TVN24

Na Węgrzech inflacja jest wyższa niż w Polsce - 5,6 procent w lutym, przy czym ceny żywności wzrosły o ponad 7 procent. Tracący w sondażach popularność na rzecz opozycji premier Victor Orban nakazał ograniczenie marż w sklepach na 30 podstawowych artykułów spożywczych. Handlowcy wskazują, że to sprawi, że biznes przestanie im się opłacać.

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Na Węgrzech mocno drożeje żywność. Rozwiązanie? Victor Orban nakazał sprzedawcom obniżyć marże

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump wciąż wyraża chęć przyłączenia Grenlandii do USA. Na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO stwierdził, że Sojusz też może się zaangażować w ten proces ze względu na kwestie bezpieczeństwa. Mark Rutte zgodził się, że bezpieczeństwo w Arktyce jest bardzo ważne, ale nie chce wciągać NATO w dyskusję o przyłączeniu Grenlandii do USA. Premier Grenlandii Mute Egede uznaje to za poniżanie jego kraju. Wezwał na rozmowę liderów partii politycznych.

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Donald Trump na spotkaniu z szefem NATO znów wyraził chęć aneksji Grenlandii. Premier wyspy ma dosyć

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS