Tragiczna sytuacja przesiedlonych Palestyńczyków. "Z powodu niskiej temperatury zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Dzieci niczym sobie na to nie zasłużyły". Wraz z nadejściem zimy sytuacja w Strefie Gazy dramatycznie się pogorszyła
"Dzieci niczym sobie na to nie zasłużyły". Wraz z nadejściem zimy sytuacja w Strefie Gazy dramatycznie się pogorszyła
Justyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS
"Dzieci niczym sobie na to nie zasłużyły". Wraz z nadejściem zimy sytuacja w Strefie Gazy dramatycznie się pogorszyłaJustyna Zuber/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od początku izraelskiej operacji w Strefie Gazy, która była reakcją na bestialski atak Hamasu, w enklawie zginęło ponad 45 tysięcy ludzi. Ponad 108 tysięcy zostało rannych. To najnowsze dane lokalnych władz. Ci, którzy nie zginęli ani nie zostali ranni, w większości musieli uciekać ze swoich domów. O bezpieczeństwo jest bardzo trudno - zwłaszcza teraz, gdy tak bardzo spadły tam temperatury. Są kolejne doniesienia o noworodkach, które zmarły z wyziębienia.

Noura urodziła synów - bliźniaki - niecały miesiąc temu. - Nie zostało nam nic innego, jak tylko prosić o pomoc, o ratunek w tej beznadziei. Ratunek dla dzieci. Ja - dorosła osoba - mogę to znieść. Dzieci niczym sobie na to nie zasłużyły - mówi Noura al-Batran, matka bliźniąt.

W nocy z 29 na 30 stycznia jeden z niemowlaków - Juma - zmarł. - Była trzecia w nocy, obudziłem się i zapytałem żony, dlaczego nie śpi. Odpowiedziała, że ​​od godziny próbuje obudzić synów, ale oni się nie ruszają. Zacząłem obu potrząsać. Juma był już biały jak śnieg, zimny jak lód - opowiada Yahya al-Batran, ojciec bliźniąt.

Lekarze stwierdzili, że powodem śmierci dziecka była hipotermia. Jego brat bliźniak przeżył, ale trafił w stanie ciężkim do szpitala. - Przysięgam, że nie mam koca dla siebie. Przykrywałem synów swoim. Sam trzęsę się całą noc - mówi Yahya al-Batran.

ZOBACZ TEŻ: Przeżył zaledwie 20 dni. "Nikt się tym nie przejmuje"

Słońce i palmy w tle mogą wprowadzić w błąd, że w Strefie Gazy nie ma zimy. Nocą temperatury spadają tam do zaledwie kilku stopni powyżej zera. Dla przesiedlonych Palestyńczyków, żyjących w prowizorycznych namiotach, to śmiertelne zagrożenie.

- Z powodu niskiej temperatury w Strefie Gazy zmarło w ostatnich dniach co najmniej pięcioro dzieci. W jednym z namiotów znaleziono też martwego dorosłego mężczyznę. Strefa Gazy poważnie cierpi w wyniku pogody, a w namiotach żyje około dwóch milionów ludzi - wskazuje Khalil al-Deqran, lekarz i rzecznik szpitala Al-Aksa.

"Nikt nas nie zauważa"

Chłód to tylko jeden z problemów. Przez Gazę przetoczyły się ostatnio ulewne deszcze, którym towarzyszył porywisty wiatr. W tym samym obozie, w którym mieszkają Noura i Yahya, dziesiątki namiotów zostało zalanych lub zdmuchniętych.

- Deszcz gromadził się na dachu namiotu. Pod jego naporem ten się załamał. Obudziliśmy się w nocy, by ratować rzeczy, ale woda wsiąkła do materacy i ubrań - mówi Abu Ahmed Hassanien, przesiedlony Palestyńczyk.

- Żyjemy tu w zimnie, głodzie. Nie mamy ubrań, koców i materacy. Deszcz pada na nas przez całą noc, a plandeki przeciekają. Nikt nas nie zauważa - podsumowuje Samira al-Ashqar, przesiedlona Palestynka.

TEKST PREMIUM: "Nie ma szans na żadne rozmowy pokojowe z Palestyńczykami. Przeciwnie"

Izrael twierdzi, że wpuścił do Strefy ​​Gazy tysiące ciężarówek wiozących żywność, wodę i sprzęt medyczny. Jednak międzynarodowe organizacje pomocowe alarmują, że pomoc humanitarna jest przez władze w Tel Awiwie blokowana, co jeszcze bardziej pogłębia kryzys.

- Uciekliśmy przed izraelskimi bombami, a teraz zmagamy się z deszczem i powodziami w namiotach. Nikt się o nas nie troszczy, możemy tylko zwrócić się do Boga - mówi Sabreen Abu Shanab, przesiedlona matka trojga dzieci.

Co z porozumieniem między Izraelem a Hamasem?

To już druga zima od wybuchu wojny Izraela z Hamasem. Mimo trudów nadzieje wśród niektórych Palestyńczyków na to, że konflikt uda się wkrótce zażegnać, nie gasną.

- Minął rok i oto zaczynamy nowy rok z nadzieją, że będziemy mogli żyć jak ludzie w innych krajach. Jedyne, o co prosimy, to żyć. Domagamy się prawa do życia, po prostu życia - mówi Mohammed Woloud, przesiedlony Palestyńczyk.

Niskie temperatury zagrażają przesiedlonym Palestyńczykom w ogarniętej wojną Strefie Gazy
Niskie temperatury zagrażają przesiedlonym Palestyńczykom w ogarniętej wojną Strefie Gazy

Tuż przed Nowym Rokiem odchodząca amerykańska administracja prezydenta Joe Bidena informowała, że robi, co może, by zawrzeć porozumienie o zawieszeniu broni między Hamasem a Izraelem i jest ono "w zasięgu ręki". Obie strony konfliktu obwiniają się jednak nawzajem o impas w rozmowach.

"To zagłada"

W środę w nocy medycy przebywający w Gazie podali, że w izraelskich nalotach na Chan Junus zginęło co najmniej 37 osób, w tym 11 przebywających w obozie. Izraelskie wojsko oświadczyło, że jego celem była siedziba terrorystów zlokalizowana w obszarze humanitarnym.

- To, co zrzuca na nas Izrael, to nie są rakiety. To zagłada. Mam nadzieję, że ci ludzie boją się Boga - mówi Hamada Abou Taka, mieszkaniec Strefy Gazy.

Hamas zaatakował Izrael 7 października 2023 roku. Organizacja terrorystyczna wciąż przetrzymuje około stu z porwanych wtedy ponad 250 izraelskich zakładników.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Hani Alshaer/Anadolu via Getty Images

Pozostałe wiadomości

Kiedy byli u władzy, Centra Integracji Cudzoziemców otwierali i to uroczyście. Teraz nimi straszą. Politycy PiS mają problem z utrzymaniem jednej wersji w sprawie programu, który sami przecież wymyślili. Cudzoziemcami też straszą, choć sami - jak zauważają rządzący - otworzyli przed nimi szeroko drzwi.

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

PiS tworzył Centra Integracji Cudzoziemców. Teraz nimi straszy

Źródło:
Fakty TVN

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Już ponad trzy tysiące osób zmarło w Mjanmie - dawnej Birmie - po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. Takie informacje przekazują lokalne władze, jednak przewidywania ekspertów mówią, że kataklizm mógł pochłonąć nawet dziesiątki tysięcy ofiar. Trwają akcje ratunkowe i poszukiwawcze i wciąż udaje się spod gruzów wyciągnąć żywe osoby. Rządząca krajem wojskowa junta w końcu uległa naciskom i zapowiedziała, że wstrzyma walki z siłami prodemokratycznymi, żeby nie utrudniać niesienia pomocy.

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

"Z dnia na dzień szanse maleją", ale wciąż odnajdują żywych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS