Kontrowersje wokół organizacji COP28 w Dubaju. BBC: Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą w kuluarach zawierać umowy naftowo-gazowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Aby znaleźć rozwiązanie kryzysu klimatycznego, organizowane są takie imprezy jak COP28. Konferencja uznawana jest za najważniejszą tego typu na świecie. Tym razem odbędzie się w Dubaju. Na jej czele staje jednak człowiek, który równolegle stoi na czele lokalnego koncernu paliwowego. BBC dotarła też do dokumentów, z których wynika, że gospodarze planowali przy okazji imprezy podpisywać lukratywne umowy na sprzedaż paliw.

Burze, które niszczą całe miasta. Woda, przed którą ludzie muszą uciekać, by ratować życie. Upały, susze i ogromne pożary siejące spustoszenie. To wszystko i znacznie więcej działo się tylko w ciągu minionych 11 miesięcy. A przyszłość nie jawi się wcale lepiej. - 2023 to był rekordowo ciepły rok. Pobił najcieplejszy rok do tej pory o 0,1 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord należał do 2016 roku - mówi Samantha Burgess, wiceszefowa europejskiego Program Copernicus.

Zjawiska, o których mowa, to efekt działalności człowieka. Między innymi zużycia paliw kopalnych, co uwalnia ogromne ilości gazów cieplarnianych. Odchodzenie od nieodnawialnych źródeł energii to jeden z ważniejszych punktów, które należy spełnić, by zatrzymać postępującą katastrofę. - Odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii następuje, ale jesteśmy opóźnieni o dziesięciolecia. Musimy nadrobić czas stracony i wydostać się z ramion chciwości, głęboko zakorzenionych interesów firm zarabiających miliardy na paliwach kopalnych - alarmuje António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Joe Biden nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym w Dubaju

Okazją do szukania rozwiązań i podejmowania konkretnych decyzji są szczyty klimatyczne. Ale ten, który właśnie się zaczyna - COP28 - organizowany jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - kraju, który ropą i gazem stoi. Szczytowi przewodniczy prezes narodowego giganta naftowego - spółki, która dziennie produkuje niemal cztery miliony baryłek ropy. - Musimy stopniowo ograniczać emisję dwutlenku węgla ze wszystkich sektorów, w tym transportu, rolnictwa, przemysłu ciężkiego i oczywiście paliw kopalnych, inwestując jednocześnie w technologie sprzyjającej zerowej emisji - zapewnia Sultan Al-Jaber, prezes narodowej spółki naftowej w Abu Zabi.

Prywatne interesy

O tym, że to nie najlepszy pomysł, by gospodarzem szczytu klimatycznego był człowiek, który reprezentuje rozbieżne względem ochrony klimatu interesy, aktywiści mówili już od miesięcy. Teraz BBC publikuje szokujący dokument. Według niego Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą wykorzystać swoją rolę gospodarza COP28 do zawarcia w kuluarach umów naftowo-gazowych. Dla Arabów będzie to zatem okazja do ubicia interesów. "Dokumenty, które wyciekły, ujawniają plany omówienia umów dotyczących paliw kopalnych z 15 krajami. Zjednoczone Emiraty Arabskie nie zaprzeczył wykorzystywaniu spotkań COP28 do rozmów biznesowych, stwierdzając, że "prywatne spotkania są prywatne"" - brzmi fragment artykułu BBC.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Papież Franciszek odwołał podróż do Dubaju. Na prośbę lekarzy

Sultan Al-Jaber - zdaniem przedstawicieli krajowych władz - po prostu od podszewki zna temat energetyki, dlatego został wyznaczony do roli przewodniczącego spotkania. - Sułtan Sultan Al-Jaber zna tę tematykę. Dwukrotnie był naszym specjalnym wysłannikiem klimatycznym. Wie, jak pracować z tą społecznością, aby osiągnąć zamierzone cele - podkreśla Majid Al Suwaidi, dyrektor generalny COP28. Jednak jego zapewnienia co do intencji, szczególnie w obliczu wyników reporterskiego śledztwa BBC, budzą rozliczne wątpliwości. - Przygotowując się do organizacji COP28 w listopadzie, zadaję sobie pytanie, czy świat może się zjednoczyć, aby sprostać pilnej potrzebie tej chwili, czy świat może zmniejszyć emisję o połowę w ciągu najbliższych siedmiu lat? Moja odpowiedź brzmi "tak". Wierzę w siłę - dodaje Sultan Al Jaber.

Szczyt rozpocznie się 30 listopada w Dubaju i potrwa do 2 grudnia. Pojawią się na nim przedstawiciele 198 państw świata, ale nie będzie tych najważniejszych. Już wiadomo, że na szczyt nie przyleci prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Amerykę będzie reprezentował John Kerry - krajowy doradca ds. klimatu. Polskę - prezydent Andrzej Duda. Na konferencji zabraknie też Xi Jinpinga. Z podróży zrezygnował też papież Franciszek - to z uwagi na stan zdrowia. Zwierzchnik Kościoła katolickiego został poproszony przez lekarzy, by w związku z przeziębieniem pozostał w Watykanie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Letnie igrzyska olimpijskie rozpoczną się 26 lipca. W Paryżu są pierwsi sportowcy, a wśród nich olimpijscy debiutanci. To zawodnicy uprawiający breaking, znany też jako breakdance. 

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Breaking zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich w Paryżu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nawet 30 zwierząt dziennie trafia do schroniska w Krakowie. Część z nich jest porzucana przez właścicieli, bo są wakacje, jest urlop, a pies czy kot zaczął przeszkadzać. Lekarstwem na brak serca u jednych mogą być wielkie serca drugich, stąd apele o pomoc.

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

W wakacje jest więcej porzuconych zwierząt. Do schroniska w Krakowie dziennie trafia ich nawet 30

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kamala Harris to amerykańska wiceprezydentka. Gdyby Joe Biden wycofał się z wyścigu, mogłaby zająć jego miejsce i powalczyć o prezydenturę. Czy Ameryka byłaby gotowa na pierwszą kobietę na urzędzie prezydenta, i to pochodzącą z mniejszości? Kamala Harris ma doświadczenie w przełamywaniu barier i przecieraniu szlaków.

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Kamala Harris zastąpi Joe Bidena w wyścigu o Biały Dom? Sondaże nie dają jej większych szans

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Światowa awaria systemów informatycznych to w piątek była wiadomość numer jeden. Problem mają setki firm i instytucji korzystających z usług Microsoftu. Odwołano wiele lotów w Ameryce i Europie, w Polsce utrudnione było funkcjonowanie portu towarowego w Gdańsku, w Niemczech odwoływano operacje w szpitalach, nie nadawała przez jakiś czas brytyjska stacja Sky News.

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Odwołane loty, paraliż w bankach i szpitalach. Wszystko przez awarię systemów informatycznych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

"Miałem Boga po swojej stronie" - tak Donald Trump wspominał chwilę zamachu w przemówieniu na zakończenie konwencji republikanów, która już oficjalnie wskazała go jako kandydata w wyborach prezydenckich. Zapowiedział, że przeprowadzi ogromną akcje deportacyjną nielegalnych migrantów, zwiększy wydobycie paliw kopalnych, surowiej potraktuje sojuszników, którzy jego zdaniem wykorzystują Amerykę.

Donald Trump przemawiał na konwencji republikanów. Oto, co powiedział

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS