Kontrowersje wokół organizacji COP28 w Dubaju. BBC: Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą w kuluarach zawierać umowy naftowo-gazowe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Aby znaleźć rozwiązanie kryzysu klimatycznego, organizowane są takie imprezy jak COP28. Konferencja uznawana jest za najważniejszą tego typu na świecie. Tym razem odbędzie się w Dubaju. Na jej czele staje jednak człowiek, który równolegle stoi na czele lokalnego koncernu paliwowego. BBC dotarła też do dokumentów, z których wynika, że gospodarze planowali przy okazji imprezy podpisywać lukratywne umowy na sprzedaż paliw.

Burze, które niszczą całe miasta. Woda, przed którą ludzie muszą uciekać, by ratować życie. Upały, susze i ogromne pożary siejące spustoszenie. To wszystko i znacznie więcej działo się tylko w ciągu minionych 11 miesięcy. A przyszłość nie jawi się wcale lepiej. - 2023 to był rekordowo ciepły rok. Pobił najcieplejszy rok do tej pory o 0,1 stopnia Celsjusza. Poprzedni rekord należał do 2016 roku - mówi Samantha Burgess, wiceszefowa europejskiego Program Copernicus.

Zjawiska, o których mowa, to efekt działalności człowieka. Między innymi zużycia paliw kopalnych, co uwalnia ogromne ilości gazów cieplarnianych. Odchodzenie od nieodnawialnych źródeł energii to jeden z ważniejszych punktów, które należy spełnić, by zatrzymać postępującą katastrofę. - Odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz odnawialnych źródeł energii następuje, ale jesteśmy opóźnieni o dziesięciolecia. Musimy nadrobić czas stracony i wydostać się z ramion chciwości, głęboko zakorzenionych interesów firm zarabiających miliardy na paliwach kopalnych - alarmuje António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Joe Biden nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym w Dubaju

Okazją do szukania rozwiązań i podejmowania konkretnych decyzji są szczyty klimatyczne. Ale ten, który właśnie się zaczyna - COP28 - organizowany jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - kraju, który ropą i gazem stoi. Szczytowi przewodniczy prezes narodowego giganta naftowego - spółki, która dziennie produkuje niemal cztery miliony baryłek ropy. - Musimy stopniowo ograniczać emisję dwutlenku węgla ze wszystkich sektorów, w tym transportu, rolnictwa, przemysłu ciężkiego i oczywiście paliw kopalnych, inwestując jednocześnie w technologie sprzyjającej zerowej emisji - zapewnia Sultan Al-Jaber, prezes narodowej spółki naftowej w Abu Zabi.

Prywatne interesy

O tym, że to nie najlepszy pomysł, by gospodarzem szczytu klimatycznego był człowiek, który reprezentuje rozbieżne względem ochrony klimatu interesy, aktywiści mówili już od miesięcy. Teraz BBC publikuje szokujący dokument. Według niego Zjednoczone Emiraty Arabskie chcą wykorzystać swoją rolę gospodarza COP28 do zawarcia w kuluarach umów naftowo-gazowych. Dla Arabów będzie to zatem okazja do ubicia interesów. "Dokumenty, które wyciekły, ujawniają plany omówienia umów dotyczących paliw kopalnych z 15 krajami. Zjednoczone Emiraty Arabskie nie zaprzeczył wykorzystywaniu spotkań COP28 do rozmów biznesowych, stwierdzając, że "prywatne spotkania są prywatne"" - brzmi fragment artykułu BBC.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Papież Franciszek odwołał podróż do Dubaju. Na prośbę lekarzy

Sultan Al-Jaber - zdaniem przedstawicieli krajowych władz - po prostu od podszewki zna temat energetyki, dlatego został wyznaczony do roli przewodniczącego spotkania. - Sułtan Sultan Al-Jaber zna tę tematykę. Dwukrotnie był naszym specjalnym wysłannikiem klimatycznym. Wie, jak pracować z tą społecznością, aby osiągnąć zamierzone cele - podkreśla Majid Al Suwaidi, dyrektor generalny COP28. Jednak jego zapewnienia co do intencji, szczególnie w obliczu wyników reporterskiego śledztwa BBC, budzą rozliczne wątpliwości. - Przygotowując się do organizacji COP28 w listopadzie, zadaję sobie pytanie, czy świat może się zjednoczyć, aby sprostać pilnej potrzebie tej chwili, czy świat może zmniejszyć emisję o połowę w ciągu najbliższych siedmiu lat? Moja odpowiedź brzmi "tak". Wierzę w siłę - dodaje Sultan Al Jaber.

Szczyt rozpocznie się 30 listopada w Dubaju i potrwa do 2 grudnia. Pojawią się na nim przedstawiciele 198 państw świata, ale nie będzie tych najważniejszych. Już wiadomo, że na szczyt nie przyleci prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden. Amerykę będzie reprezentował John Kerry - krajowy doradca ds. klimatu. Polskę - prezydent Andrzej Duda. Na konferencji zabraknie też Xi Jinpinga. Z podróży zrezygnował też papież Franciszek - to z uwagi na stan zdrowia. Zwierzchnik Kościoła katolickiego został poproszony przez lekarzy, by w związku z przeziębieniem pozostał w Watykanie.

Autorka/Autor:Justyna Zuber

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Nagłe zwroty akcji w Suwałkach. Miało być nowe logo miasta i nawet było, ale tylko przez chwilę, bo chwilę potem wróciło stare. Wydano prawie 50 tysięcy złotych.

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Miś UśMich pozostanie symbolem Suwałk. Nowe logo poszło do kosza, ale pieniądze zostały wydane

Źródło:
Fakty TVN

Nowo kupiony dom z niespodzianką - ludzkimi szczątkami w piwnicy. Podobno kiedyś była kłótnia i był hałas, a potem zniknął pan Kazimierz - tak przynajmniej mówią sąsiedzi. Co jeszcze wiadomo i co będzie badać policja?

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Ludzkie szczątki w nowym domu. Sąsiedzi przypomnieli sobie awanturę sprzed 20 lat

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

Każda ze stron musi dbać o swoją opinię publiczną i o swoich obywateli, tak że nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr - mówił w "Faktach po Faktach" Jan Truszczyński, dyplomata i były wiceszef MSZ, komentując wizytę ukraińskiego premiera na granicy i brak spotkania z przedstawicielami strony polskiej. - Nie myślę, żeby Ukraińcy liczyli tutaj na taką szybką i taką "w biegu" odpowiedź strony polskiej. Strona polska prawidłowo odpowiedziała - stwierdził profesor Artur Nowak-Far, były wiceminister spraw zagranicznych, wykładowca SGH.

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

"Nie dziwię się Ukraińcom, że zastosowali taki właśnie manewr", "strona polska prawidłowo odpowiedziała"

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS