Oxfam opublikował raport na temat wpływu najbogatszych na klimat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W poniedziałek ukazał się raport Oxfam, organizacji walczącej z nierównościami ekonomicznymi na świece, z którego wynika, że jeden procent najbogatszej światowej populacji w 2019 roku odpowiadał za wygenerowanie większej ilości dwutlenku węgla niż pięć miliardów ludzi, czyli dwie trzecie całej ludzkości. Rozwiązanie proponowane przez Oxfam jest proste - zwiększyć podatki dla superbogatych, a pieniądze z nich przeznaczyć na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Rok 2023 to był i jest rok ekstremalnych zjawisk pogodowych. Najlepiej to widać w Brazylii, gdzie ludzie walczą jednocześnie z suszą, pożarami i powodziami. Z najnowszego raportu ONZ jasno wynika, że ten trend nasili się w kolejnych latach. Zdaniem klimatologów świat nie robi wystarczająco dużo, by spełnić cele porozumienia paryskiego. - Ten raport pokazuje, że straty względem wyznaczonych celów przypominają kanion wypełniony niedotrzymanymi obietnicami, zniszczonymi życiami i niechlubnymi rekordami - zaznacza António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Jeśli nic się nie zmieni, to w 2030 roku światowe emisje gazów cieplarnianych będą o 22 miliardy ton wyższe, niż powinny. Raport ONZ mówi o rozbieżnościach pomiędzy celem klimatycznym a obietnicami polityków.

Dzięki innemu opracowaniu wiemy przynajmniej, kto jest za to odpowiedzialny. Właśnie ukazał się najnowszy raport międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam, z którego wynika, że w 2019 roku 1 procent najbogatszych ludzi na świecie wyemitował tyle dwutlenku węgla, co najbiedniejsze 66 procent populacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rajska wyspa stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu. "Co właściwie mamy zrobić? Umrzemy z pragnienia"

- Kolejna odsłona narodowych planów klimatycznych będzie kluczowa. Muszą za nimi podążyć wsparcie finansowe, technologiczne i współpraca. Rolą przywódców na COP28 (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu 2023 - przyp. red.) jest upewnienie się, że tak będzie - dodaje António Guterres.

Szczyt odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a politycy należący do 1 procenta najbogatszych ludzi, przylecą do Dubaju samolotami. Ziemię trują jednak nie tylko politycy, ale też gwiazdy kina, piosenkarze i inni celebryci. W 2022 roku Kylie Jenner poderwała swój prywatny samolot na 17 minut - emitując w tym czasie tonę dwutlenku węgla. W zaledwie 17 minut rekreacyjnej podróży celebrytka wyemitowała 1/4 średniej rocznej emisji mieszkańca Ziemi.

Według Oxfamu weszliśmy właśnie w nową erę. Erę przetrwania najbogatszych. "Emisje gazów cieplarnianych najbogatszego 1 procenta ludzkości w 2019 roku wystarczą, by spowodować przedwczesną śmierć 1,3 miliona ludzi z powodu upałów" - brzmi fragment raportu "Climate Equality: A Planet For The 99%".

Klimatyczny alarm

Rozwiązanie proponowane przez Oxfam jest proste i znane od dawna - zwiększyć podatki dla superbogatych, a pieniądze z nich przeznaczyć na inwestycje w odnawialne źródła energii. Emisje dwutlenku węgla najbogatszego 1 procenta populacji w 2019 roku były tak wysokie, że zaprzepaściłyby oszczędności klimatyczne z pracy miliona morskich turbin wiatrowych. Dla porównania w 2020 roku w całej Europie takich turbin było niespełna 5,5 tysiąca.

- Rządy nie mogą ciągle obiecywać redukcji emisji w ramach porozumienia paryskiego, a później zezwalać na wielkie inwestycje w paliwa kopalne. To podważa powodzenie transformacji energetycznej i całą przyszłość ludzkości - alarmuje Inger Andersen, dyrektorka programu środowiskowego ONZ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przekroczyliśmy granicę temperatury na Ziemi. Takich dni może być coraz więcej

To ważne, bo choć najbogatsi emitują ogromne ilości dwutlenku węgla, zwyczajnie nie zmieniając swojego stylu życia, to za największą część ich szkodliwej działalności odpowiadają ich inwestycje i korporacje, którymi kierują.

17 listopada tego roku średnia temperatura na Ziemi po raz pierwszy wyniosła o 2 stopnie Celsjusza więcej niż przed rewolucją przemysłową. Naukowcy ostrzegają - wkrótce ograniczenie skutków katastrofy klimatycznej będzie nie tyle trudne, co niemożliwe.

Autorka/Autor:Szymon Kazimierczak

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po zmianie władzy w Polsce awansowaliśmy w Światowym Indeksie Wolności Prasy o 10 miejsc. Z zastrzeżeniem, że to jeszcze nie ocena zmiany, a nadzieja na nią i rodzaj zaliczki na konto prawdziwej reformy.

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy. "Lepszą pozycję Polski rozumiemy jako nadzieję na prawdziwą zmianę"

Źródło:
Fakty TVN

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

Półmetek majówki - kto chciał, kto mógł - ten zafundował sobie przedwakacyjny urlop, bo wolnych dni się nazbierało. Słoneczna pogoda i wiosenna aura przyciągnęły tłumy do Zakopanego. Duże obłożenie jest także nad morzem, ale i w większych miastach nie brakuje atrakcji.

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Jak Polacy spędzają majówkę? Jedni stawiają na odpoczynek od zgiełku miasta, inni wybierają city break

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS