Oxfam opublikował raport na temat wpływu najbogatszych na klimat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W poniedziałek ukazał się raport Oxfam, organizacji walczącej z nierównościami ekonomicznymi na świece, z którego wynika, że jeden procent najbogatszej światowej populacji w 2019 roku odpowiadał za wygenerowanie większej ilości dwutlenku węgla niż pięć miliardów ludzi, czyli dwie trzecie całej ludzkości. Rozwiązanie proponowane przez Oxfam jest proste - zwiększyć podatki dla superbogatych, a pieniądze z nich przeznaczyć na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Rok 2023 to był i jest rok ekstremalnych zjawisk pogodowych. Najlepiej to widać w Brazylii, gdzie ludzie walczą jednocześnie z suszą, pożarami i powodziami. Z najnowszego raportu ONZ jasno wynika, że ten trend nasili się w kolejnych latach. Zdaniem klimatologów świat nie robi wystarczająco dużo, by spełnić cele porozumienia paryskiego. - Ten raport pokazuje, że straty względem wyznaczonych celów przypominają kanion wypełniony niedotrzymanymi obietnicami, zniszczonymi życiami i niechlubnymi rekordami - zaznacza António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Jeśli nic się nie zmieni, to w 2030 roku światowe emisje gazów cieplarnianych będą o 22 miliardy ton wyższe, niż powinny. Raport ONZ mówi o rozbieżnościach pomiędzy celem klimatycznym a obietnicami polityków.

Dzięki innemu opracowaniu wiemy przynajmniej, kto jest za to odpowiedzialny. Właśnie ukazał się najnowszy raport międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam, z którego wynika, że w 2019 roku 1 procent najbogatszych ludzi na świecie wyemitował tyle dwutlenku węgla, co najbiedniejsze 66 procent populacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rajska wyspa stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu. "Co właściwie mamy zrobić? Umrzemy z pragnienia"

- Kolejna odsłona narodowych planów klimatycznych będzie kluczowa. Muszą za nimi podążyć wsparcie finansowe, technologiczne i współpraca. Rolą przywódców na COP28 (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu 2023 - przyp. red.) jest upewnienie się, że tak będzie - dodaje António Guterres.

Szczyt odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a politycy należący do 1 procenta najbogatszych ludzi, przylecą do Dubaju samolotami. Ziemię trują jednak nie tylko politycy, ale też gwiazdy kina, piosenkarze i inni celebryci. W 2022 roku Kylie Jenner poderwała swój prywatny samolot na 17 minut - emitując w tym czasie tonę dwutlenku węgla. W zaledwie 17 minut rekreacyjnej podróży celebrytka wyemitowała 1/4 średniej rocznej emisji mieszkańca Ziemi.

Według Oxfamu weszliśmy właśnie w nową erę. Erę przetrwania najbogatszych. "Emisje gazów cieplarnianych najbogatszego 1 procenta ludzkości w 2019 roku wystarczą, by spowodować przedwczesną śmierć 1,3 miliona ludzi z powodu upałów" - brzmi fragment raportu "Climate Equality: A Planet For The 99%".

Klimatyczny alarm

Rozwiązanie proponowane przez Oxfam jest proste i znane od dawna - zwiększyć podatki dla superbogatych, a pieniądze z nich przeznaczyć na inwestycje w odnawialne źródła energii. Emisje dwutlenku węgla najbogatszego 1 procenta populacji w 2019 roku były tak wysokie, że zaprzepaściłyby oszczędności klimatyczne z pracy miliona morskich turbin wiatrowych. Dla porównania w 2020 roku w całej Europie takich turbin było niespełna 5,5 tysiąca.

- Rządy nie mogą ciągle obiecywać redukcji emisji w ramach porozumienia paryskiego, a później zezwalać na wielkie inwestycje w paliwa kopalne. To podważa powodzenie transformacji energetycznej i całą przyszłość ludzkości - alarmuje Inger Andersen, dyrektorka programu środowiskowego ONZ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przekroczyliśmy granicę temperatury na Ziemi. Takich dni może być coraz więcej

To ważne, bo choć najbogatsi emitują ogromne ilości dwutlenku węgla, zwyczajnie nie zmieniając swojego stylu życia, to za największą część ich szkodliwej działalności odpowiadają ich inwestycje i korporacje, którymi kierują.

17 listopada tego roku średnia temperatura na Ziemi po raz pierwszy wyniosła o 2 stopnie Celsjusza więcej niż przed rewolucją przemysłową. Naukowcy ostrzegają - wkrótce ograniczenie skutków katastrofy klimatycznej będzie nie tyle trudne, co niemożliwe.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jest nowy raport przygotowany przez Amerykanów, a w nim szokujące historie. "Do przewożenia dzieci wykorzystywano samoloty kancelarii prezydenta" - to ma być dowód na to, że Putin wiedział, co robi, że to on stoi za porwaniami dzieci z Ukrainy.

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Kreml bezpośrednio uczestniczył w uprowadzaniu dzieci z Ukrainy do Rosji. Badacze z Yale przedstawili raport

Źródło:
Fakty TVN

Godziny szczytu, a na ulicy siedzi Ostatnie Pokolenie. 4 grudnia w okolicach godziny 18 w Warszawie znów auta stanęły w korkach - nie tylko z powodu pory dnia, także z powodu blokady. Policjanci w kilkanaście minut usunęli protestujących z drogi. Te blokady mają zwrócić uwagę na kwestię ochrony klimatu. Tyle że uderzają w zwykłych ludzi, a nie w polityków, i wygląda na to, że mogą mieć odwrotny skutek.

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

"Musimy protestować w taki sposób". Demonstracje Ostatniego Pokolenia budzą kontrowersje

Źródło:
Fakty TVN

Aż 78 procent Polek odczuwa lęk przed nieznajomym mężczyzną. Niemal co druga kobieta doświadczyła molestowania werbalnego, a co trzecia - fizycznego. To statystyki z badania przeprowadzonego przez Fundację SEXEDPL oraz Uber Polska. Okazuje się, że wiele osób, w szczególności kobiety, zmaga się z permanentnym poczuciem zagrożenia. Fundacja, w odpowiedzi na te wstrząsające dane, rusza z nową kampanią promującą antyprzemocową linię pomocy - 720 720 020.

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

"Nie spodziewałyśmy się, że jest tak duża skala przemocy seksualnej". SEXEDPL rusza z nową kampanią

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Wstyd dla Jarosława Kaczyńskiego. Powinien zrzec się tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł KO Krzysztof Brejza. - Za twarzą miłego starszego pana kryje się tak naprawdę pogarda dla człowieka, pogarda dla prawa i agresja - stwierdził. - Nie powinno być wątpliwości, że pan Jarosław Kaczyński winien się przed sądem z tej sprawy wytłumaczyć - powiedziała posłanka PSL Urszula Pasławska.

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

"Za twarzą miłego starszego pana kryje się pogarda i agresja"

Źródło:
TVN24

- To było dosyć żenujące widowisko, no, ale chyba w sumie nie ma żadnych innych argumentów na obronę immunitetu Zbigniewa Ziobry, jak odwracanie kota ogonem - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anita Kucharska-Dziedzic z klubu Lewicy o przebiegu posiedzenia sejmowej komisji regulaminowej w sprawie Ziobry. Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że ziobryści "wykonali plan", który mieli na to posiedzenie.

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

"Dosyć żenujące widowisko", "plan został wykonany"

Źródło:
TVN24

O Putinie, Trumpie, kryzysie migracyjnym - Angela Merkel udzieliła obszernego wywiadu telewizji CNN. Była kanclerz Niemiec jest w Stanach Zjednoczonych, gdzie promuje swoją autobiografię "Wolność" - a pomaga jej w tym między innymi Barack Obama.

Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji

Angela Merkel wychodzi z cienia. Uważa, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do decyzji Putina o inwazji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wszystko wskazuje na to, że 4 grudnia premier Francji Michel Barnier najprawdopodobniej przegra głosowanie w parlamencie i w sprawie budżetu, i w sprawie wotum nieufności. Nikt nie chce podpisać się pod cięciami, które zaproponował rząd. A Francja musi ciąć wydatki, bo już w tej chwili jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Europy. Jeśli prezydentowi nie uda się znaleźć nowego premiera - sam może przejąć kompetencje szefa rządu.

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Kryzys polityczny we Francji. Emmanuel Macron może być zmuszony do przejęcia obowiązków premiera

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS