Oxfam opublikował raport na temat wpływu najbogatszych na klimat

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W poniedziałek ukazał się raport Oxfam, organizacji walczącej z nierównościami ekonomicznymi na świece, z którego wynika, że jeden procent najbogatszej światowej populacji w 2019 roku odpowiadał za wygenerowanie większej ilości dwutlenku węgla niż pięć miliardów ludzi, czyli dwie trzecie całej ludzkości. Rozwiązanie proponowane przez Oxfam jest proste - zwiększyć podatki dla superbogatych, a pieniądze z nich przeznaczyć na inwestycje w odnawialne źródła energii.

Rok 2023 to był i jest rok ekstremalnych zjawisk pogodowych. Najlepiej to widać w Brazylii, gdzie ludzie walczą jednocześnie z suszą, pożarami i powodziami. Z najnowszego raportu ONZ jasno wynika, że ten trend nasili się w kolejnych latach. Zdaniem klimatologów świat nie robi wystarczająco dużo, by spełnić cele porozumienia paryskiego. - Ten raport pokazuje, że straty względem wyznaczonych celów przypominają kanion wypełniony niedotrzymanymi obietnicami, zniszczonymi życiami i niechlubnymi rekordami - zaznacza António Guterres, sekretarz generalny ONZ.

Jeśli nic się nie zmieni, to w 2030 roku światowe emisje gazów cieplarnianych będą o 22 miliardy ton wyższe, niż powinny. Raport ONZ mówi o rozbieżnościach pomiędzy celem klimatycznym a obietnicami polityków.

Dzięki innemu opracowaniu wiemy przynajmniej, kto jest za to odpowiedzialny. Właśnie ukazał się najnowszy raport międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam, z którego wynika, że w 2019 roku 1 procent najbogatszych ludzi na świecie wyemitował tyle dwutlenku węgla, co najbiedniejsze 66 procent populacji.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rajska wyspa stoi w obliczu bezprecedensowego kryzysu. "Co właściwie mamy zrobić? Umrzemy z pragnienia"

- Kolejna odsłona narodowych planów klimatycznych będzie kluczowa. Muszą za nimi podążyć wsparcie finansowe, technologiczne i współpraca. Rolą przywódców na COP28 (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu 2023 - przyp. red.) jest upewnienie się, że tak będzie - dodaje António Guterres.

Szczyt odbędzie się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a politycy należący do 1 procenta najbogatszych ludzi, przylecą do Dubaju samolotami. Ziemię trują jednak nie tylko politycy, ale też gwiazdy kina, piosenkarze i inni celebryci. W 2022 roku Kylie Jenner poderwała swój prywatny samolot na 17 minut - emitując w tym czasie tonę dwutlenku węgla. W zaledwie 17 minut rekreacyjnej podróży celebrytka wyemitowała 1/4 średniej rocznej emisji mieszkańca Ziemi.

Według Oxfamu weszliśmy właśnie w nową erę. Erę przetrwania najbogatszych. "Emisje gazów cieplarnianych najbogatszego 1 procenta ludzkości w 2019 roku wystarczą, by spowodować przedwczesną śmierć 1,3 miliona ludzi z powodu upałów" - brzmi fragment raportu "Climate Equality: A Planet For The 99%".

Klimatyczny alarm

Rozwiązanie proponowane przez Oxfam jest proste i znane od dawna - zwiększyć podatki dla superbogatych, a pieniądze z nich przeznaczyć na inwestycje w odnawialne źródła energii. Emisje dwutlenku węgla najbogatszego 1 procenta populacji w 2019 roku były tak wysokie, że zaprzepaściłyby oszczędności klimatyczne z pracy miliona morskich turbin wiatrowych. Dla porównania w 2020 roku w całej Europie takich turbin było niespełna 5,5 tysiąca.

- Rządy nie mogą ciągle obiecywać redukcji emisji w ramach porozumienia paryskiego, a później zezwalać na wielkie inwestycje w paliwa kopalne. To podważa powodzenie transformacji energetycznej i całą przyszłość ludzkości - alarmuje Inger Andersen, dyrektorka programu środowiskowego ONZ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przekroczyliśmy granicę temperatury na Ziemi. Takich dni może być coraz więcej

To ważne, bo choć najbogatsi emitują ogromne ilości dwutlenku węgla, zwyczajnie nie zmieniając swojego stylu życia, to za największą część ich szkodliwej działalności odpowiadają ich inwestycje i korporacje, którymi kierują.

17 listopada tego roku średnia temperatura na Ziemi po raz pierwszy wyniosła o 2 stopnie Celsjusza więcej niż przed rewolucją przemysłową. Naukowcy ostrzegają - wkrótce ograniczenie skutków katastrofy klimatycznej będzie nie tyle trudne, co niemożliwe.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS