Sprawa Pegasusa, spory w PiS, poprawa relacji z Brukselą. Zagraniczne media o sytuacji w Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To może być najważniejsza komisja tej kadencji. Chodzi o komisję śledczą do spraw Pegasusa, która rozpoczęła swoje merytoryczne prace w polskim Sejmie. Została powołana, by dokładnie wyjaśnić skalę inwigilacji za czasów Zjednoczonej Prawicy. Rangę komisji widzi i opisuje też prasa poza granicami Polski.

"Rozpoczyna się dochodzenie w sprawie szpiegowskiego programu Pegasus, zakupionego przez były nacjonalistyczno-populistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości" - odnotowuje brukselski portal EUobserver, a Euronews sugeruje, że skala problemu może zaskoczyć. "Wykorzystanie oprogramowania Pegasus przez partię PiS - która została odsunięta od władzy w zeszłorocznych wyborach - wydaje się być znacznie szersze, niż początkowo podejrzewano" - podkreśla Euronews i dodaje, że PiS zaprzecza używaniu szpiegowskiego oprogramowania i twierdzi, że wszystkie działania służb specjalnych pod jego rządami były legalne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media piszą o Polsce. "Kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym

Zagraniczne media zwracają uwagę, że między innymi kolejne skandale z udziałem rządu PiS - demaskowane przez nową władzę - doprowadziły już do utraty poparcia przez partię Jarosława Kaczyńskiego, a Prawo i Sprawiedliwość może czekać prawdziwa rewolucja. Jak wskazuje brytyjski "Financial Times" - "polscy nacjonaliści szykują się do walki o przywództwo". "Główna partia opozycyjna w Polsce przygotowuje się do bitwy o to, czy zastąpić swojego założyciela i lidera, którego polityczna walka z prounijnym premierem Donaldem Tuskiem zraziła wielu wyborców" - donosi "Financial Times". Jak dodają dziennikarze - są wewnętrzne dyskusje, czy 74-letni Kaczyński powinien przejść na emeryturę.

Ruszyła komisja do spraw Pegasusa. Ustalono listę świadków
Ruszyła komisja do spraw Pegasusa. Ustalono listę świadkówMaciej Knapik/Fakty TVN

Ocalenie demokracji?

Brytyjski "Prospect Magazine" podsumowuje rządy z Kaczyńskim na czele krótko - polska demokracja była wtedy bliska śmierci. "Dla polskiej demokracji zwycięstwo Tuska jesienią ubiegłego roku nadeszło w ostatniej chwili. Rządzący bez teki, ale żelazną ręką, Jarosław Kaczyński, prezes PiS, a więc de facto polityczny przywódca Polski, od czasu do czasu wspominał, że potrzebuje trzeciej kadencji u władzy, by ostatecznie i nieodwracalnie zmienić kraj" - zaznacza "Prospect Magazine". Magazyn - opisując obecną sytuację w Polsce - przytacza słowa Lecha Wałęsy: "Akwarium na zupę rybną przerobić jest łatwo - wystarczy jedynie podgrzać wodę. Ale wyzwaniem jest z zupy rybnej zrobić na powrót akwarium". Tym bardziej, jeśli utrudnia to sam prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"

Amerykańska sieć telewizyjna Bloomberg zwraca uwagę, że Polska przygotowuje się do walki o odzyskanie zablokowanych miliardów unijnej pomocy i zamierza przedstawić Brukseli szczegółowy plan naprawy sądownictwa i przywrócenia praworządności. Ale tu - ja wskazują dziennikarze - znowu na drodze Donalda Tuska może stanąć Andrzej Duda, który "zatwierdził zdecydowaną większość kwestionowanych zmian w sądownictwie i już nazwał kilka posunięć rządu nielegalnymi i zobowiązał się do ich zablokowania". "Amerykańska agencja ratingowa Fitch ostrzegła, że poziom i częstotliwość konfrontacji przekroczyły ich oczekiwania i mogą skomplikować uwolnienie miliardów euro unijnej pomocy" - dodaje Bloomberg.

Szłapka o KPO: wszystko wskazuje na to, że te pieniądze uda się uratować
Szłapka o KPO: wszystko wskazuje na to, że te pieniądze uda się uratowaćTVN24

Szczególna rola Polski

Ale o ile w Polsce polityczna temperatura rośnie, to zdaniem francuskiego radia publicznego, odkąd PiS przegrało wybory, a Donald Tusk ponownie został premierem, napięcie w Unii Europejskiej znacząco spada. Brytyjski "The Guardian" podkreśla jednak, że Polska znajduje się dziś na pierwszej linii frontu walk o Ukrainę, które łatwo mogą się rozprzestrzenić. Dlatego - zdaniem brytyjskich dziennikarzy - to właśnie na barki nowego polskiego premiera spadła konieczność przekonania europejskich przywódców, by podjęli działania i powstrzymali Władimira Putina przed dalszą agresją.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

"Idea objęcia przez Polskę przywództwa w Europie jest obca, choć była normą w XVI i XVII wieku. Polska energia i pomysły, choć często źle ukierunkowane pod rządami poprzedniej, twardej prawicy, teraz zawstydziły nijakich polityków w Berlinie, Paryżu i Londynie" - zaznacza "The Guardian", który wskazuje też, że Tusk odbudowuje mosty z Brukselą zniszczone przez eurosceptycznych poprzedników, a wraz z przywódcami Francji i Niemiec ożywił także Trójkąt Weimarski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

Dziennik podkreśla, że polskie dążenie do jedności i większej integracji pojawiło się w obliczu rosnących obaw o wycofanie się USA z NATO, jeśli na prezydenta zostanie wybrany Donald Trump, który "może zadać Ukrainie śmiertelny cios w plecy i rozbić sojusz transatlantycki". "By przetrwać taki scenariusz, Europa może potrzebować własnego politycznego 'cudu nad Wisłą', ale tym razem nad Sprewą, Sekwaną, Tybrem i Tamizą. I kto wie, może Tusk, bohatersko przezwyciężając przeciwności w swoim kraju, wyłoni się jako nowy Piłsudski Europy?" - stwierdza "The Guardian".

Autorka/Autor:Angelika Maj

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

Protestów rolniczych ciąg dalszy. W piątek z utrudnianiami muszą się liczyć między innymi mieszkańcy Łodzi i Zgierza. Zablokowane są ważne ulice i jedno z największych skrzyżowań w regionie. 

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Rolnicy nie kończą protestu. W piątek zablokowali ulice Łodzi i Zgierza

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polska się wyludnia. I na razie nie widać perspektyw na zmianę tego trendu. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego za mniej niż cztery dekady będzie nas niewiele ponad 30 milionów. Jakich możemy spodziewać się konsekwencji depopulacji w tak dużej skali?

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Jaka jest demograficzna przyszłość Polski? "Skala zjawiska jest olbrzymia i niepokojąca"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Ktokolwiek wierzył w zapowiedzi, że wielki Orlen, po przejmowaniu kolejno Energi, Lotosu i PGNiG-u będzie negocjował kontrakty niemalże "z buta" i będzie wielką potęgą, to pobłądził - powiedział w "Faktach po Faktach" Piotr Woźniak, były minister gospodarki i były prezes PGNiG.

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Orlen spisał na straty ogromne środki. "Obawiam się najgorszego"

Źródło:
tvn24.pl

To była debata o historii kobiet, o tym, kto na końcu będzie miał prawo decydować - mówiła w "Faktach po Faktach" posłanka KO Monika Rosa, pytana o sejmową debatę na temat ustaw aborcyjnych. - Była o tym, o czym będzie jutrzejsze głosowanie. Nie tylko o aborcji, ale też o jedności i sprawczości koalicji 15 października - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga).

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

"To nie była tylko debata o aborcji, była o jedności i sprawczości koalicji 15 października"

Źródło:
TVN24

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To my musimy decydować o tym, kto dociera do Unii Europejskiej i na jakich warunkach, a nie przemytnicy - mówi Ursula von der Leyen. Po latach negocjacji niewielką większością głosów Parlament Europejski przyjął pakt migracyjny. Najbardziej kontrowersyjnym elementem paktu są mechanizmy, które mają wymusić na pozostałych krajach wsparcie państwa znajdującego się pod presją migracyjną. Głosowanie nad paktem odbyło się dwa miesiące przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Przyjęty przez PE pakt migracyjny krytykowany zarówno przez prawicę, jak i lewicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja prosi Kazachstan o gotowość do wsparcia ogromnymi ilościami benzyny. Jak podaje agencja Reutera - to skutek udanych uderzeń ukraińskich w rosyjskie rafinerie. Równocześnie Rosję nawiedziła wielka powódź. Znawcy tematyki wschodniej komentują, że obie te sprawy wyraźnie pokazują niesprawność państwa rosyjskiego.

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Dwa potężne problemy Rosji. "Musi być gorzej, niż myślimy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS