Sprawa Pegasusa, spory w PiS, poprawa relacji z Brukselą. Zagraniczne media o sytuacji w Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To może być najważniejsza komisja tej kadencji. Chodzi o komisję śledczą do spraw Pegasusa, która rozpoczęła swoje merytoryczne prace w polskim Sejmie. Została powołana, by dokładnie wyjaśnić skalę inwigilacji za czasów Zjednoczonej Prawicy. Rangę komisji widzi i opisuje też prasa poza granicami Polski.

"Rozpoczyna się dochodzenie w sprawie szpiegowskiego programu Pegasus, zakupionego przez były nacjonalistyczno-populistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości" - odnotowuje brukselski portal EUobserver, a Euronews sugeruje, że skala problemu może zaskoczyć. "Wykorzystanie oprogramowania Pegasus przez partię PiS - która została odsunięta od władzy w zeszłorocznych wyborach - wydaje się być znacznie szersze, niż początkowo podejrzewano" - podkreśla Euronews i dodaje, że PiS zaprzecza używaniu szpiegowskiego oprogramowania i twierdzi, że wszystkie działania służb specjalnych pod jego rządami były legalne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media piszą o Polsce. "Kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym

Zagraniczne media zwracają uwagę, że między innymi kolejne skandale z udziałem rządu PiS - demaskowane przez nową władzę - doprowadziły już do utraty poparcia przez partię Jarosława Kaczyńskiego, a Prawo i Sprawiedliwość może czekać prawdziwa rewolucja. Jak wskazuje brytyjski "Financial Times" - "polscy nacjonaliści szykują się do walki o przywództwo". "Główna partia opozycyjna w Polsce przygotowuje się do bitwy o to, czy zastąpić swojego założyciela i lidera, którego polityczna walka z prounijnym premierem Donaldem Tuskiem zraziła wielu wyborców" - donosi "Financial Times". Jak dodają dziennikarze - są wewnętrzne dyskusje, czy 74-letni Kaczyński powinien przejść na emeryturę.

Ruszyła komisja do spraw Pegasusa. Ustalono listę świadków
Ruszyła komisja do spraw Pegasusa. Ustalono listę świadkówMaciej Knapik/Fakty TVN

Ocalenie demokracji?

Brytyjski "Prospect Magazine" podsumowuje rządy z Kaczyńskim na czele krótko - polska demokracja była wtedy bliska śmierci. "Dla polskiej demokracji zwycięstwo Tuska jesienią ubiegłego roku nadeszło w ostatniej chwili. Rządzący bez teki, ale żelazną ręką, Jarosław Kaczyński, prezes PiS, a więc de facto polityczny przywódca Polski, od czasu do czasu wspominał, że potrzebuje trzeciej kadencji u władzy, by ostatecznie i nieodwracalnie zmienić kraj" - zaznacza "Prospect Magazine". Magazyn - opisując obecną sytuację w Polsce - przytacza słowa Lecha Wałęsy: "Akwarium na zupę rybną przerobić jest łatwo - wystarczy jedynie podgrzać wodę. Ale wyzwaniem jest z zupy rybnej zrobić na powrót akwarium". Tym bardziej, jeśli utrudnia to sam prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"

Amerykańska sieć telewizyjna Bloomberg zwraca uwagę, że Polska przygotowuje się do walki o odzyskanie zablokowanych miliardów unijnej pomocy i zamierza przedstawić Brukseli szczegółowy plan naprawy sądownictwa i przywrócenia praworządności. Ale tu - ja wskazują dziennikarze - znowu na drodze Donalda Tuska może stanąć Andrzej Duda, który "zatwierdził zdecydowaną większość kwestionowanych zmian w sądownictwie i już nazwał kilka posunięć rządu nielegalnymi i zobowiązał się do ich zablokowania". "Amerykańska agencja ratingowa Fitch ostrzegła, że poziom i częstotliwość konfrontacji przekroczyły ich oczekiwania i mogą skomplikować uwolnienie miliardów euro unijnej pomocy" - dodaje Bloomberg.

Szłapka o KPO: wszystko wskazuje na to, że te pieniądze uda się uratować
Szłapka o KPO: wszystko wskazuje na to, że te pieniądze uda się uratowaćTVN24

Szczególna rola Polski

Ale o ile w Polsce polityczna temperatura rośnie, to zdaniem francuskiego radia publicznego, odkąd PiS przegrało wybory, a Donald Tusk ponownie został premierem, napięcie w Unii Europejskiej znacząco spada. Brytyjski "The Guardian" podkreśla jednak, że Polska znajduje się dziś na pierwszej linii frontu walk o Ukrainę, które łatwo mogą się rozprzestrzenić. Dlatego - zdaniem brytyjskich dziennikarzy - to właśnie na barki nowego polskiego premiera spadła konieczność przekonania europejskich przywódców, by podjęli działania i powstrzymali Władimira Putina przed dalszą agresją.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

"Idea objęcia przez Polskę przywództwa w Europie jest obca, choć była normą w XVI i XVII wieku. Polska energia i pomysły, choć często źle ukierunkowane pod rządami poprzedniej, twardej prawicy, teraz zawstydziły nijakich polityków w Berlinie, Paryżu i Londynie" - zaznacza "The Guardian", który wskazuje też, że Tusk odbudowuje mosty z Brukselą zniszczone przez eurosceptycznych poprzedników, a wraz z przywódcami Francji i Niemiec ożywił także Trójkąt Weimarski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

Dziennik podkreśla, że polskie dążenie do jedności i większej integracji pojawiło się w obliczu rosnących obaw o wycofanie się USA z NATO, jeśli na prezydenta zostanie wybrany Donald Trump, który "może zadać Ukrainie śmiertelny cios w plecy i rozbić sojusz transatlantycki". "By przetrwać taki scenariusz, Europa może potrzebować własnego politycznego 'cudu nad Wisłą', ale tym razem nad Sprewą, Sekwaną, Tybrem i Tamizą. I kto wie, może Tusk, bohatersko przezwyciężając przeciwności w swoim kraju, wyłoni się jako nowy Piłsudski Europy?" - stwierdza "The Guardian".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Była spektakularna porażka Koalicji 15 października w Sejmie, były konsekwencje personalne, ale to nie koniec sprawy dekryminalizacji aborcji. Będą kolejne próby - Lewica złoży projekt w Sejmie raz jeszcze. Tylko kolejne głosowania, bez gwarancji przyjęcia projektu, są politycznie bardzo ryzykowne.

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Jeszcze raz zostanie złożony projekt ustawy o dekryminalizacji aborcji. Lewica straszy rozpadem koalicji

Źródło:
Fakty TVN

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa alarmują, że w wielu placówkach brakuje krwi. Stali krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a nowych często nie przybywa. Medycy apelują do wszystkich, by zgłaszali się i oddawali krew. Zapewniają, że to wcale nie boli, a nasza krew może uratować niejedno ludzkie życie.

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Banki krwi apelują o to, żeby je odwiedzać. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na krew, ale brakuje dawców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Żeby pięknie mogło być przed Bożym Narodzeniem, teraz musi być intensywnie i bez wakacyjnej laby. Wolontariusze Szlachetnej Paczki są pilnie poszukiwani. Potrzeba dziesięciu tysięcy par rąk.

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Ruszyła rekrutacja wolontariuszy Szlachetnej Paczki. Dlaczego warto zaangażować się w pomoc?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Czy taka kłamliwa, propagandowa deklaracja może być skuteczna? Niestety, bywa - przyznał w "Faktach po Faktach" były prezydent Bronisław Komorowski, komentując oświadczenie Kremla po zamachu na Donalda Trumpa. Moskwa usiłowała przekonać w nim, że "potępia" przemoc "w ramach walki politycznej". - Wszyscy w jakiejś mierze się z tego wewnętrznie śmiejemy - ddodał Komorowski, podkreślając, że "na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat".

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Reakcja Kremla? "Na naszych oczach rosyjski diabeł się ubiera w ornat"

Źródło:
TVN24, PAP

Już 16 lipca nowi posłowie do Parlamentu Europejskiego wybiorą swoją przewodniczącą. Faworytką jest Roberta Metsola, popierana przez największą frakcję - Europejską Partię Ludową. Dla Maltanki byłaby to druga kadencja. Natomiast 18 lipca swój sprawdzian przejdzie Ursula von der Leyen, która postara się o uzyskanie wotum zaufania. 

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

W Parlamencie Europejskim zbliżają się głosowania na najważniejsze stanowiska. Nerwy będą do samego końca

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad 40 lat temu postrzelony został prezydent Ronald Reagan. Zamachów na prezydentów w historii USA nie brakuje.

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Historia przemocy politycznej w Stanach Zjednoczonych sięga XIX wieku

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS