Sprawa Pegasusa, spory w PiS, poprawa relacji z Brukselą. Zagraniczne media o sytuacji w Polsce

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To może być najważniejsza komisja tej kadencji. Chodzi o komisję śledczą do spraw Pegasusa, która rozpoczęła swoje merytoryczne prace w polskim Sejmie. Została powołana, by dokładnie wyjaśnić skalę inwigilacji za czasów Zjednoczonej Prawicy. Rangę komisji widzi i opisuje też prasa poza granicami Polski.

"Rozpoczyna się dochodzenie w sprawie szpiegowskiego programu Pegasus, zakupionego przez były nacjonalistyczno-populistyczny rząd Prawa i Sprawiedliwości" - odnotowuje brukselski portal EUobserver, a Euronews sugeruje, że skala problemu może zaskoczyć. "Wykorzystanie oprogramowania Pegasus przez partię PiS - która została odsunięta od władzy w zeszłorocznych wyborach - wydaje się być znacznie szersze, niż początkowo podejrzewano" - podkreśla Euronews i dodaje, że PiS zaprzecza używaniu szpiegowskiego oprogramowania i twierdzi, że wszystkie działania służb specjalnych pod jego rządami były legalne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media piszą o Polsce. "Kraj w bezprecedensowym kryzysie instytucjonalnym

Zagraniczne media zwracają uwagę, że między innymi kolejne skandale z udziałem rządu PiS - demaskowane przez nową władzę - doprowadziły już do utraty poparcia przez partię Jarosława Kaczyńskiego, a Prawo i Sprawiedliwość może czekać prawdziwa rewolucja. Jak wskazuje brytyjski "Financial Times" - "polscy nacjonaliści szykują się do walki o przywództwo". "Główna partia opozycyjna w Polsce przygotowuje się do bitwy o to, czy zastąpić swojego założyciela i lidera, którego polityczna walka z prounijnym premierem Donaldem Tuskiem zraziła wielu wyborców" - donosi "Financial Times". Jak dodają dziennikarze - są wewnętrzne dyskusje, czy 74-letni Kaczyński powinien przejść na emeryturę.

Ruszyła komisja do spraw Pegasusa. Ustalono listę świadków
Ruszyła komisja do spraw Pegasusa. Ustalono listę świadkówMaciej Knapik/Fakty TVN

Ocalenie demokracji?

Brytyjski "Prospect Magazine" podsumowuje rządy z Kaczyńskim na czele krótko - polska demokracja była wtedy bliska śmierci. "Dla polskiej demokracji zwycięstwo Tuska jesienią ubiegłego roku nadeszło w ostatniej chwili. Rządzący bez teki, ale żelazną ręką, Jarosław Kaczyński, prezes PiS, a więc de facto polityczny przywódca Polski, od czasu do czasu wspominał, że potrzebuje trzeciej kadencji u władzy, by ostatecznie i nieodwracalnie zmienić kraj" - zaznacza "Prospect Magazine". Magazyn - opisując obecną sytuację w Polsce - przytacza słowa Lecha Wałęsy: "Akwarium na zupę rybną przerobić jest łatwo - wystarczy jedynie podgrzać wodę. Ale wyzwaniem jest z zupy rybnej zrobić na powrót akwarium". Tym bardziej, jeśli utrudnia to sam prezydent.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media informują o "batalii o praworządność" w Polsce. "Lista walk jest długa"

Amerykańska sieć telewizyjna Bloomberg zwraca uwagę, że Polska przygotowuje się do walki o odzyskanie zablokowanych miliardów unijnej pomocy i zamierza przedstawić Brukseli szczegółowy plan naprawy sądownictwa i przywrócenia praworządności. Ale tu - ja wskazują dziennikarze - znowu na drodze Donalda Tuska może stanąć Andrzej Duda, który "zatwierdził zdecydowaną większość kwestionowanych zmian w sądownictwie i już nazwał kilka posunięć rządu nielegalnymi i zobowiązał się do ich zablokowania". "Amerykańska agencja ratingowa Fitch ostrzegła, że poziom i częstotliwość konfrontacji przekroczyły ich oczekiwania i mogą skomplikować uwolnienie miliardów euro unijnej pomocy" - dodaje Bloomberg.

Szłapka o KPO: wszystko wskazuje na to, że te pieniądze uda się uratować
Szłapka o KPO: wszystko wskazuje na to, że te pieniądze uda się uratowaćTVN24

Szczególna rola Polski

Ale o ile w Polsce polityczna temperatura rośnie, to zdaniem francuskiego radia publicznego, odkąd PiS przegrało wybory, a Donald Tusk ponownie został premierem, napięcie w Unii Europejskiej znacząco spada. Brytyjski "The Guardian" podkreśla jednak, że Polska znajduje się dziś na pierwszej linii frontu walk o Ukrainę, które łatwo mogą się rozprzestrzenić. Dlatego - zdaniem brytyjskich dziennikarzy - to właśnie na barki nowego polskiego premiera spadła konieczność przekonania europejskich przywódców, by podjęli działania i powstrzymali Władimira Putina przed dalszą agresją.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zagraniczne media komentują zmiany w TVP i wytykają politykom PiS hipokryzję

"Idea objęcia przez Polskę przywództwa w Europie jest obca, choć była normą w XVI i XVII wieku. Polska energia i pomysły, choć często źle ukierunkowane pod rządami poprzedniej, twardej prawicy, teraz zawstydziły nijakich polityków w Berlinie, Paryżu i Londynie" - zaznacza "The Guardian", który wskazuje też, że Tusk odbudowuje mosty z Brukselą zniszczone przez eurosceptycznych poprzedników, a wraz z przywódcami Francji i Niemiec ożywił także Trójkąt Weimarski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dramatyczna eskalacja" konfliktu na szczytach władzy. Zagraniczne media o zatrzymaniu Kamińskiego i Wąsika

Dziennik podkreśla, że polskie dążenie do jedności i większej integracji pojawiło się w obliczu rosnących obaw o wycofanie się USA z NATO, jeśli na prezydenta zostanie wybrany Donald Trump, który "może zadać Ukrainie śmiertelny cios w plecy i rozbić sojusz transatlantycki". "By przetrwać taki scenariusz, Europa może potrzebować własnego politycznego 'cudu nad Wisłą', ale tym razem nad Sprewą, Sekwaną, Tybrem i Tamizą. I kto wie, może Tusk, bohatersko przezwyciężając przeciwności w swoim kraju, wyłoni się jako nowy Piłsudski Europy?" - stwierdza "The Guardian".

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS