Rosną obawy przed współpracą Rosji i Chin. "Pekin przekroczył Rubikon"

Źródło:
Fakty TVN TVN24 BiS

Od wielu tygodni jasne jest, że Ukraina ma kłopoty z obroną, bo Zachód - w zbyt małym stopniu - rusza z pomocą, a także dlatego, że jest w tak ogromnym stopniu zajęty swoimi sprawami. A po drugiej stronie jest Rosja, która z kolei na cudze wsparcie może liczyć. Chodzi o wsparcie chińskie. Pekin bezspornie orientuje się na antyzachodni sojusz z Moskwą - na wielu polach.

Forma zjazdu chińskich partyjnych notabli może przypominać tę w Polsce za czasów słusznie minionych. Ale treść już zupełnie inna, bo Chiny to kraj komunistyczny tylko z nazwy, de facto to już niemal w pełni gospodarka rynkowa. - Nasze główne cele na ten rok to pięcioprocentowy wzrost PKB, stworzenie 12 milionów nowych miejsc pracy i stopa bezrobocia na poziomie pięciu i pół procent - ogłosił na zjeździe Li Qiang, premier Chin.

Chiny trzeci rok z rzędu zwiększają wydatki na zbrojenia

Świat z niepokojem zauważa, że Chiny trzeci rok z rzędu zwiększają wydatki na zbrojenia. W 2024 roku wydadzą na ten cel w przeliczeniu aż 231 miliardów dolarów. Głos w tej sprawie zabrała między innymi Japonia. Rząd w Tokio ostrzega, że zbrojące się na potęgę Chiny stanowią "bezprecedensowe wyzwanie strategiczne". - Chiny w dalszym ciągu zwiększają swoje wydatki na obronę i szybko rozwijają swoje zdolności militarne w wielu obszarach, bez wystarczającej przejrzystości - zwrócił uwagę Yoshimasa Hayashi, główny sekretarz japońskiego rządu.

CZYTAJ TEŻ: "Zdecydowany sprzeciw" Pekinu. Jest reakcja na sankcje

Obawiać powinien się przede wszystkim Tajwan. Trzy tysiące delegatów do Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli corocznej sesji chińskiego parlamentu, usłyszało: "Chiny będą zdecydowanie przeciwstawiać się separatystycznym działaniom mającym na celu niepodległość Tajwanu oraz ingerencjom z zewnątrz". W domyśle z Ameryki.

Pekin przekroczył Rubikon we współpracy z Rosją

Ewentualny konflikt o Tajwan jeszcze bardzie odwróciłby uwagę Waszyngtonu od Ukrainy, dlatego byłby na rękę Putinowi. Publikująca analizy geopolityczne i ekonomiczne platforma GIS ostrzega przed rozwijającą się osią Chiny- Rosja. "Złe wiadomości dla Ukrainy i Zachodu. W 2023 roku Pekin przekroczył Rubikon w politycznej, gospodarczej i wojskowej współpracy z Rosją" - oceniła. Do tego dochodzi współpraca w kosmosie. Rosja i Chiny ogłosiły właśnie, że rozważają możliwość wybudowania po 2030 roku elektrowni jądrowej na Księżycu. Atom miałyby zasilać bazę wypadową do podboju kosmosu.

CZYTAJ TEŻ: MSZ reaguje na "bzdurną mapę Miedwiediewa". "Granice w Europie są nienaruszalne"

Rywalizacja amerykańsko-chińska w branżach przyszłości

To rękawica rzucona Amerykanom. Długofalowy ogólnonarodowy plan Chin przewiduje przełamanie amerykańskiego monopolu w kluczowych branżach technologicznych. Jako strategiczne obszary Pekin wskazuje: produkcję półprzewodników, komputerów kwantowych i aut elektrycznych oraz masowe wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. - Będziemy aktywnie wspierać branże przyszłości. Będziemy promować innowacyjny rozwój gospodarki cyfrowej, w pełni integrując technologię cyfrową z realną gospodarką - kontynuował na partyjnym zjeździe premier Chin.

- Najważniejsze jest to, żeby dzięki wdrożeniu odpowiedniej infrastruktury cyfrowej wkład w innowacje miały nie tylko wielkie firmy, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa - skomentował Lei Jun, założyciel i dyrektor generalny XIAOMI.

Chiny z Ameryką chcą nie tylko rywalizować, ale i nadal współpracować. Amerykańska delegacja handlowa usłyszała w tym tygodniu w Pekinie, że "wzmocnienie kooperacji gospodarczej i handlowej jest korzystne dla obu krajów".

Premier Chin miał powiedzieć, że jego kraj jest nadal otwarty dla amerykańskich inwestycji.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty TVN TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów samorządowych pod hasłem "Jesteśmy na tak. Budujmy wspólnie". Ale wyraźnie niełatwo idzie wspólne budowanie list na wybory europejskie. I na pewno nie wszyscy byli na tak, kiedy okazało się, skąd ma kandydować Maciej Wąsik. Jak burzliwe musiały być narady na Nowogrodzkiej? 

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Partie decydują o listach w wyborach do PE. Spory i zmiany w PiS, Lewica stawia na byłych premierów

Źródło:
Fakty TVN

Wracają choroby, o których myśleliśmy, że możemy o nich zapomnieć. I mogliśmy, dopóki wystarczająco wielu z nas się na nie szczepiło. A teraz chorzy na odrę walczą w szpitalach o życie i jest ich z każdym rokiem coraz więcej - proporcjonalnie do tego, jak wiele osób nie chce się szczepić. 

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Kolejne ogniska zakażeń, coraz cięższe przypadki. "Należy się spodziewać wzrostu zachorowań w najbliższych latach"

Źródło:
Fakty TVN

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Po niemal całkowitym zniesieniu obowiązkowości prac domowych w szkołach podstawowych teraz czas na kolejne zmiany. MEN chce zmniejszyć podstawę programową nawet o 20 procent. Chodzi przede wszystkim o to, by zmniejszyć ilość informacji teoretycznych na rzecz umiejętności praktycznych. W dalszej perspektywie historia i teraźniejszość ma stać się przeszłością, a pojawić mają się dwa nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna.

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Podstawa programowa ma zostać odchudzona, potem czas na nowe przedmioty. To plan MEN

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Obserwujemy to. Nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski swoją broń jądrową - powiedział w "Faktach po Faktach" ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Komentował też ogłoszony w piątek pakiet uzbrojenia USA dla Kijowa. - Pomoc jest w drodze, szybko dotrze do Ukrainy - zapewnił.

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Brzezinski: nie mamy żadnego dowodu na to, że Rosjanie przerzucają dzisiaj w kierunku Polski broń jądrową

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dwa miesiące tylko leżeć. W dodatku za całkiem niezłe wynagrodzenie i dla dobra nauki. Tylko pozornie jest to praca marzeń. Eksperyment, który organizują naukowcy z Niemiec i NASA, będzie dla uczestników wyjątkowo wyczerpujący, natomiast dla nauki będzie wyjątkowo cenny.

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

18 tysięcy euro za dwa miesiące leżenia. Eksperyment naukowców ma zbadać wpływ mikrograwitacji na człowieka

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS