Od wielu tygodni jasne jest, że Ukraina ma kłopoty z obroną, bo Zachód - w zbyt małym stopniu - rusza z pomocą, a także dlatego, że jest w tak ogromnym stopniu zajęty swoimi sprawami. A po drugiej stronie jest Rosja, która z kolei na cudze wsparcie może liczyć. Chodzi o wsparcie chińskie. Pekin bezspornie orientuje się na antyzachodni sojusz z Moskwą - na wielu polach.
Forma zjazdu chińskich partyjnych notabli może przypominać tę w Polsce za czasów słusznie minionych. Ale treść już zupełnie inna, bo Chiny to kraj komunistyczny tylko z nazwy, de facto to już niemal w pełni gospodarka rynkowa. - Nasze główne cele na ten rok to pięcioprocentowy wzrost PKB, stworzenie 12 milionów nowych miejsc pracy i stopa bezrobocia na poziomie pięciu i pół procent - ogłosił na zjeździe Li Qiang, premier Chin.
Chiny trzeci rok z rzędu zwiększają wydatki na zbrojenia
Świat z niepokojem zauważa, że Chiny trzeci rok z rzędu zwiększają wydatki na zbrojenia. W 2024 roku wydadzą na ten cel w przeliczeniu aż 231 miliardów dolarów. Głos w tej sprawie zabrała między innymi Japonia. Rząd w Tokio ostrzega, że zbrojące się na potęgę Chiny stanowią "bezprecedensowe wyzwanie strategiczne". - Chiny w dalszym ciągu zwiększają swoje wydatki na obronę i szybko rozwijają swoje zdolności militarne w wielu obszarach, bez wystarczającej przejrzystości - zwrócił uwagę Yoshimasa Hayashi, główny sekretarz japońskiego rządu.
Obawiać powinien się przede wszystkim Tajwan. Trzy tysiące delegatów do Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli corocznej sesji chińskiego parlamentu, usłyszało: "Chiny będą zdecydowanie przeciwstawiać się separatystycznym działaniom mającym na celu niepodległość Tajwanu oraz ingerencjom z zewnątrz". W domyśle z Ameryki.
Pekin przekroczył Rubikon we współpracy z Rosją
Ewentualny konflikt o Tajwan jeszcze bardzie odwróciłby uwagę Waszyngtonu od Ukrainy, dlatego byłby na rękę Putinowi. Publikująca analizy geopolityczne i ekonomiczne platforma GIS ostrzega przed rozwijającą się osią Chiny- Rosja. "Złe wiadomości dla Ukrainy i Zachodu. W 2023 roku Pekin przekroczył Rubikon w politycznej, gospodarczej i wojskowej współpracy z Rosją" - oceniła. Do tego dochodzi współpraca w kosmosie. Rosja i Chiny ogłosiły właśnie, że rozważają możliwość wybudowania po 2030 roku elektrowni jądrowej na Księżycu. Atom miałyby zasilać bazę wypadową do podboju kosmosu.
Rywalizacja amerykańsko-chińska w branżach przyszłości
To rękawica rzucona Amerykanom. Długofalowy ogólnonarodowy plan Chin przewiduje przełamanie amerykańskiego monopolu w kluczowych branżach technologicznych. Jako strategiczne obszary Pekin wskazuje: produkcję półprzewodników, komputerów kwantowych i aut elektrycznych oraz masowe wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. - Będziemy aktywnie wspierać branże przyszłości. Będziemy promować innowacyjny rozwój gospodarki cyfrowej, w pełni integrując technologię cyfrową z realną gospodarką - kontynuował na partyjnym zjeździe premier Chin.
- Najważniejsze jest to, żeby dzięki wdrożeniu odpowiedniej infrastruktury cyfrowej wkład w innowacje miały nie tylko wielkie firmy, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa - skomentował Lei Jun, założyciel i dyrektor generalny XIAOMI.
Chiny z Ameryką chcą nie tylko rywalizować, ale i nadal współpracować. Amerykańska delegacja handlowa usłyszała w tym tygodniu w Pekinie, że "wzmocnienie kooperacji gospodarczej i handlowej jest korzystne dla obu krajów".
Premier Chin miał powiedzieć, że jego kraj jest nadal otwarty dla amerykańskich inwestycji.
Źródło: Fakty TVN TVN24 BiS