Rosną obawy przed współpracą Rosji i Chin. "Pekin przekroczył Rubikon"

Źródło:
Fakty TVN TVN24 BiS

Od wielu tygodni jasne jest, że Ukraina ma kłopoty z obroną, bo Zachód - w zbyt małym stopniu - rusza z pomocą, a także dlatego, że jest w tak ogromnym stopniu zajęty swoimi sprawami. A po drugiej stronie jest Rosja, która z kolei na cudze wsparcie może liczyć. Chodzi o wsparcie chińskie. Pekin bezspornie orientuje się na antyzachodni sojusz z Moskwą - na wielu polach.

Forma zjazdu chińskich partyjnych notabli może przypominać tę w Polsce za czasów słusznie minionych. Ale treść już zupełnie inna, bo Chiny to kraj komunistyczny tylko z nazwy, de facto to już niemal w pełni gospodarka rynkowa. - Nasze główne cele na ten rok to pięcioprocentowy wzrost PKB, stworzenie 12 milionów nowych miejsc pracy i stopa bezrobocia na poziomie pięciu i pół procent - ogłosił na zjeździe Li Qiang, premier Chin.

Chiny trzeci rok z rzędu zwiększają wydatki na zbrojenia

Świat z niepokojem zauważa, że Chiny trzeci rok z rzędu zwiększają wydatki na zbrojenia. W 2024 roku wydadzą na ten cel w przeliczeniu aż 231 miliardów dolarów. Głos w tej sprawie zabrała między innymi Japonia. Rząd w Tokio ostrzega, że zbrojące się na potęgę Chiny stanowią "bezprecedensowe wyzwanie strategiczne". - Chiny w dalszym ciągu zwiększają swoje wydatki na obronę i szybko rozwijają swoje zdolności militarne w wielu obszarach, bez wystarczającej przejrzystości - zwrócił uwagę Yoshimasa Hayashi, główny sekretarz japońskiego rządu.

CZYTAJ TEŻ: "Zdecydowany sprzeciw" Pekinu. Jest reakcja na sankcje

Obawiać powinien się przede wszystkim Tajwan. Trzy tysiące delegatów do Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, czyli corocznej sesji chińskiego parlamentu, usłyszało: "Chiny będą zdecydowanie przeciwstawiać się separatystycznym działaniom mającym na celu niepodległość Tajwanu oraz ingerencjom z zewnątrz". W domyśle z Ameryki.

Pekin przekroczył Rubikon we współpracy z Rosją

Ewentualny konflikt o Tajwan jeszcze bardzie odwróciłby uwagę Waszyngtonu od Ukrainy, dlatego byłby na rękę Putinowi. Publikująca analizy geopolityczne i ekonomiczne platforma GIS ostrzega przed rozwijającą się osią Chiny- Rosja. "Złe wiadomości dla Ukrainy i Zachodu. W 2023 roku Pekin przekroczył Rubikon w politycznej, gospodarczej i wojskowej współpracy z Rosją" - oceniła. Do tego dochodzi współpraca w kosmosie. Rosja i Chiny ogłosiły właśnie, że rozważają możliwość wybudowania po 2030 roku elektrowni jądrowej na Księżycu. Atom miałyby zasilać bazę wypadową do podboju kosmosu.

CZYTAJ TEŻ: MSZ reaguje na "bzdurną mapę Miedwiediewa". "Granice w Europie są nienaruszalne"

Rywalizacja amerykańsko-chińska w branżach przyszłości

To rękawica rzucona Amerykanom. Długofalowy ogólnonarodowy plan Chin przewiduje przełamanie amerykańskiego monopolu w kluczowych branżach technologicznych. Jako strategiczne obszary Pekin wskazuje: produkcję półprzewodników, komputerów kwantowych i aut elektrycznych oraz masowe wdrażanie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. - Będziemy aktywnie wspierać branże przyszłości. Będziemy promować innowacyjny rozwój gospodarki cyfrowej, w pełni integrując technologię cyfrową z realną gospodarką - kontynuował na partyjnym zjeździe premier Chin.

- Najważniejsze jest to, żeby dzięki wdrożeniu odpowiedniej infrastruktury cyfrowej wkład w innowacje miały nie tylko wielkie firmy, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa - skomentował Lei Jun, założyciel i dyrektor generalny XIAOMI.

Chiny z Ameryką chcą nie tylko rywalizować, ale i nadal współpracować. Amerykańska delegacja handlowa usłyszała w tym tygodniu w Pekinie, że "wzmocnienie kooperacji gospodarczej i handlowej jest korzystne dla obu krajów".

Premier Chin miał powiedzieć, że jego kraj jest nadal otwarty dla amerykańskich inwestycji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS