Rosjanie prowadzą cichą wojnę z krajami NATO. Sabotaże i agresywne zachowania mnożą się

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od podpaleń do szpiegowania. Rosja toczy ukrytą wojnę z państwami NATO, w tym z Polską. Jednym z celów jest utrudnianie uzbrajania Ukrainy.

Amerykańskie bazy w Europie są w stanie najwyższej gotowości od dekady. Kluczowy amerykańsko-polski węzeł dostaw mieści się godzinę drogi od granicy. Widać w pobliżu stanowiska obrony przeciwlotniczej.

To paradoks, że największy wysiłek zbrojeniowy naszych czasów odbywa się w tajemnicy, pod osłoną straży i zasieków. Główny powód to chęć uniknięcia rosyjskiego sabotażu. Takie zagrożenie rośnie w całej Europie, szczególnie na linii dostaw zaopatrzenia wojskowego.

POLECAMY ROZMOWĘ: "Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą Rudnyk
Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą RudnykMichał Sznajder/Fakty o Świecie TVN 24 BiS

Centra zaopatrzeniowe są kluczowe dla utrzymania linii frontu. Wysoki rangą NATO-wski urzędnik zdradził, że przeciwko zakładom produkcyjnym, miejscom składowania, dostawom czy osobom odpowiedzialnym za dostawy organizowane są zuchwałe akcje.

Wydarzenia rozgrywające się w ukryciu mają ogromny potencjał do eskalacji.

Rosjanie werbują mieszkańców krajów europejskich. "To był łatwy zarobek"

Maksym to Ukrainiec mieszkający w Polsce. Rosyjskie służby zwerbowały go za pośrednictwem internetu. Najpierw zlecono mu wykonanie antywojennego graffiti. Kolejne zadanie dotyczyło rozmieszczania kamer wzdłuż linii kolejowych, którymi dostarczane jest zaopatrzenie dla Ukrainy. Inne dotyczyło umieszczania kamer w miejscach, gdzie polska armia szkoli ukraińskie jednostki. Za te wszystkie czyny Maksyma skazano na sześć lat więzienia.

To niesamowite, z jaką łatwością Rosjanie rekrutują przez internet, za pośrednictwem Telegrama.

Maksym udzielił dziennikarzowi CNN wywiadu. - To był łatwy zarobek. Bardzo potrzebowałem pieniędzy. Nie sądziłem, że moje działania wyrządzą komuś szkodę. To wyglądało całkiem niewinnie - twierdzi Maksym. - Kiedy Andrzej kazał mi wieszać kamery w miejscu ćwiczeń wojskowych, wiedziałem, że sprawa może być poważna. Poczułem się nieswojo. Zdecydowałem, że z tym kończę. Nie zdążyłem, bo aresztowano mnie następnego dnia - dodaje.

Napięcia na granicy z Estonią

Gorąco robi się też na granicy estońsko-rosyjskiej. Zakusy Rosji co do naruszania spokoju na granicy objawiły się pewnej majowej nocy. Kamera termowizyjna zarejestrowała, jak ktoś na morzu pod osłoną ciemności usuwa boje wyznaczające granicę międzypaństwową.

Na granicy lądowej Rosjanie blokują sygnał GPS. Rosyjskie służby filmują estońskie. - Próbujemy namierzać tych ludzi. Myślę, że Rosjanie chcą sprawdzić, jak zareagujemy na różne prowokacje - ocenia Eerik Purgel, szef estońskiej straży granicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Viktor Orban po wizytach w Kijowie i Moskwie pisze do unijnych przywódców

Estońskie służby przekonują, że Rosja posługuje się również nieprzeszkolonymi ludźmi. W lutym aresztowano 10 osób po ataku na samochód estońskiego ministra spraw wewnętrznych.

Są obawy, że wraz z trwaniem wojny w Ukrainie Rosjanie będą coraz bardziej agresywni.

- Jesienią ubiegłego roku zaobserwowaliśmy znaczny wzrost ich aktywności. Widzieliśmy, jak te działania zmierzają w stronę bezpośrednich ataków fizycznych. W tej chwili są skierowane przeciwko obiektom związanym z osobami biorącymi udział w wojnie. Sprawcy mają większe doświadczenie. Są coraz bardziej brutalni i nie kryją swoich intencji - przekazuje Harrys Puusepp, rzecznik Estońskiej Służby Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

To, co wcześniej było nie do pomyślenia, staje się na naszych oczach rzeczywistością.

Autorka/Autor:Nick Payton Walsh/CNN

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS