Polityczne trzęsienie ziemi w Berlinie może być okazją dla polskiego rządu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polityczne trzęsienie ziemi w Berlinie może być okazją dla polskiego rządu
Polityczne trzęsienie ziemi w Berlinie może być okazją dla polskiego rządu
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Polityczne trzęsienie ziemi w Berlinie może być okazją dla polskiego rząduJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Niemczech rozpadła się koalicja rządząca. Kanclerz Olaf Scholz zwolnił ministra finansów z FDP, partii liberałów. Pozostał mu rząd mniejszościowy. To jednak rozwiązanie na krótko, bo i koalicjanci, i opozycja stawiają na wcześniejsze wybory. W chwili takiej jak ta, gdy po amerykańskich wyborach Europa musi dowieść swojej niezależności, chaos w Berlinie to dla kontynentu dodatkowy cios, ale też okazja dla Polski.

Obok kanclerza Olafa Scholza z jednej strony przedstawiciele Zielonych, z drugiej szef Wolnej Partii Demokratycznej (FDP) Christian Lindner - to scena z czasów, kiedy koalicjanci byli jeszcze zgodni. Dziś Lindner nie jest już w rządzie, z funkcji ministra finansów odwołał go Scholz.

- Czuję się zmuszony do podjęcia tego kroku, by zapobiec szkodom dla naszego kraju. Potrzebujemy rządu, który jest w stanie działać, który ma siłę, aby podejmować niezbędne dla naszego kraju decyzje - poinformował niemiecki kanclerz.

Dymisja Lindnera to de facto rozpad koalicji rządzącej. Z układanki wypada jej najmniejszy element - FDP, zostają socjaldemokraci z SPD i Zieloni.

Rozłam koalicji rządowej w Niemczech po dymisji ministra finansów
Rozłam koalicji rządowej w Niemczech po dymisji ministra finansów TVN24, Reuters

"Kanclerz postawił mi ultimatum"

W środę w urzędzie kanclerskim w Berlinie miało dojść do scysji w ramach koalicji. Scholz miał stwierdzić, że Lindner torpeduje prace jego rządu i kieruje się tylko partyjnym egoizmem.

Lindner odpowiada, że nie mógł zgodzić się na żądania Scholza, który chciał, by Niemcy zaciągnęły nowy dług - minimum 15 miliardów euro, głównie na łatanie dziury budżetowej, w niewielkiej części również na pomoc Ukrainie. - Kanclerz postawił mi ultimatum, by zawiesić konstytucyjny hamulec zadłużenia. Nie mogłem tego zrobić, ponieważ złamałbym przysięgę złożoną przy obejmowaniu swojego urzędu. Dlatego na spotkaniu komitetu koalicyjnego kanclerz zakończył współpracę ze mną i FDP - przekazał Christian Lindner.

ZOBACZ TEŻ: Kolejni ministrowie opuszczają rząd. Prezydent: koniec koalicji to nie koniec świata

Cała FDP podjęła decyzję o opuszczeniu koalicji i wycofaniu z rządu swoich czterech ministrów. Olaf Scholz zapowiada, że w ramach okrojonej koalicji będzie chciał do świąt nadal realizować program rządu, a już w nowym roku przeprowadzić w Bundestagu głosowanie nad wotum zaufania. Jeśli Scholz go nie uzyska, to prezydent Niemiec będzie musiał rozpisać nowe wybory. - Wielu ludzi martwi się niepewną sytuacją polityczną w naszym kraju, w Europie i na świecie, również po wyborach w Stanach Zjednoczonych. To nie jest czas na taktyczne sztuczki, a na rozsądek i odpowiedzialność. Oczekuję, że wszyscy zachowają się stosownie do skali stojących przed nami wyzwań - powiedział Frank-Walter Steinmeier.

Scholz: będziemy stali po stronie Ukrainy tak długo, jak będzie trzeba
Scholz: będziemy stali po stronie Ukrainy tak długo, jak będzie trzebaReuters

Opozycja i FDP prą do przyspieszonych wyborów

Gdyby wybory odbyły się dziś, to zdecydowanie wygraliby chrześcijańscy demokraci z bloku CDU/CSU, a kanclerzem zostałby ich lider Friedrich Merz. Na razie, by przetrwał obecny rząd, Olaf Scholz prosi Merza o wsparcie. Ich czwartkowe spotkanie nie przyniosło jednak skutku.

Opozycja i były już koalicjant, czyli FDP, prą do przyspieszonych wyborów, domagając się, by głosowanie nad wotum zaufania odbyło się jak najszybciej. Planowo wybory parlamentarne mają odbyć się w Niemczech dopiero we wrześniu przyszłego roku. Brak stabilnego rządu w Berlinie przez tak długi czas może oznaczać większą rolę Polski na arenie europejskiej, bo 1 stycznia nasz kraj obejmuje unijną prezydencję.

CZYTAJ TAKŻE: Sikorski o sytuacji w Niemczech. Mówi o Trójkącie Weimarskim i "pilniejszych" konsultacjach

- Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej. Kiedy ten gracz zostaje osłabiony, może to mieć również wpływ na całą konstrukcję Unii. Być może nastąpi wzrost znaczenia państw Europy Wschodniej - wskazuje prof. Stefan Marschall, analityk polityczny z Uniwersytetu Heinricha Heinego w Düsseldorfie.

Polityczne trzęsienie ziemi w Berlinie budzi dodatkowy niepokój w Kijowie. O ile jednak wynik wyborów za oceanem niemal na pewno będzie oznaczać mniejsze wsparcie Ameryki dla Ukrainy, tak główne partie w Niemczech są za dalszym wspieraniem kraju walczącego z rosyjską agresją.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Opowiedziana w "Uwadze!" TVN historia Emila nikogo nie zostawia obojętnym. 8-latek rok temu stracił mamę, a teraz choroba odbiera mu też tatę. Gdy taty zabraknie, Emil zostanie sam. Pan Mikołaj ma jedno marzenie: by w czasie, jaki mu pozostał, znaleźć synkowi kochającą rodzinę. 

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Pan Mikołaj jest śmiertelnie chory i szuka rodziny zastępczej dla swojego syna. "Wierzę w dobro ludzi"

Źródło:
Fakty TVN

Jak idzie zima, to ciepło jest wszędzie na wagę złota, ale na terenach popowodziowych wyjątkowo go potrzeba. Tysiąc ton węgla od Caritas Wrocław ogrzeje wiele domów w Lewinie Brzeskim i okolicy. To pomoc, na którą złożyli się ludzie. A co z pomocą od rządu?

Idzie zima, a wielu powodzian nie otrzymało zasiłków remontowych. Caritas Wrocław kupił dla nich węgiel

Idzie zima, a wielu powodzian nie otrzymało zasiłków remontowych. Caritas Wrocław kupił dla nich węgiel

Źródło:
Fakty TVN

Ministerstwo Zdrowia zaostrza przepisy, aby ograniczyć nadużywanie tzw. silnych leków. To oznacza, że recepty na fentanyl, morfinę, oksykodon, ziele konopi oraz żywicę konopi będą objęte dużo większym nadzorem niż dotychczas. Od 7 listopada leki te mogą być wypisane tylko i wyłącznie po osobistej wizycie u lekarza, a nie - jak do tej pory - za pośrednictwem porady online czy receptomatu.

Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach

Ministerstwo Zdrowia ogranicza "łatwy dostęp" do silnych leków. Nie będą już dostępne w receptomatach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykanie w wyborach prezydenckich postawili na Donalda Trumpa. Co ich przekonało? W kampanii akcentowanych było kilka wiodących kwestii, ale to gospodarka okazała się kluczem do sukcesu republikanina. Na Kamalę Harris częściej głosowali ci, dla których ważniejszy był stan demokracji i kwestie praw kobiet.

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

To sprawy gospodarcze przeważyły o zwycięstwie Trumpa. "Amerykanie uwierzyli, że on poradzi sobie lepiej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Uważam, że Donald Trump chce zakończenia wojny jak najszybciej. Jeżeli ucięcie pomocy Ukrainie przyspieszy zakończenie wojny na jakichkolwiek zasadach, to on jest gotów to zrobić - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Katarzyna Pisarska ze Szkoły Głównej Handlowej, która od kilku dni przebywa w Kijowie. W pewnym momencie ekspertka musiała przerwać swoje połączenie. Powodem była informacja o alarmie przeciwrakietowym, który uruchomiono w ukraińskiej stolicy.

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

"Przepraszam, właśnie słyszę alarm przeciwrakietowy". Przerwana rozmowa w "Faktach po Faktach"

Źródło:
TVN24

- Wszyscy mówimy o taktyce, ale po prostu ta kadencja prezydenta Joe Bidena była niedobra. Amerykanie oceniają politykę ostatnich czterech lat jako porażkę - powiedział w TVN24 profesor Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych w latach 2018-2020. Jednocześnie ocenił, że "Kamala Harris dobrze wypadła na to, co mogła zrobić".

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Czaputowicz: Kamala Harris nie mogła zrobić z wody wina

Źródło:
TVN24

Donald Trump wraca do Białego Domu, ale jego administracja będzie nowa. Już w kampanii widać było, że teraz grono współpracowników Trumpa zawęziło się do radykalnych zwolenników ruchu MAGA ("Make America Great Again"). Szarą eminencją po zmianie władzy w Waszyngtonie może stać się Elon Musk.

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Elon Musk może wejść w skład nowego amerykańskiego rządu. Kto jeszcze może liczyć na stanowisko?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS