Panele fotowoltaiczne to przyszłość energetyki. "Plany są rzeczywiście ambitne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zwiększanie liczby instalacji słonecznych jest ważnym krokiem na drodze ku czystej energii i neutralności pod względem emisji gazów cieplarnianych. Liderem w tej dziedzinie od lat pozostają Niemcy, ale w przeliczeniu na mieszkańca to Holandia ma najwięcej paneli słonecznych. Do 2050 roku energia słoneczna może stać się dominującym źródłem energii w Europie.

2022 rok był przełomowy. Po raz pierwszy w historii kraje Unii Europejskiej wyprodukowały więcej energii elektrycznej z wiatru i słońca niż z gazu. Dzięki postępowi technologicznemu od 2009 roku koszty produkcji energii pochodzącej ze Słońca spadły o 90 procent, co czyni ją obecnie najtańszym źródłem energii. W 2022 roku 26 z 27 państw Unii zainstalowało więcej paneli słonecznych niż rok wcześniej. Liderem od początku XXI wieku pozostają Niemcy. Tuż za nimi uplasowały się Hiszpania, Polska, Holandia i Francja. - Plany są rzeczywiście ambitne. My mamy, zgodnie z nieprzyjętą przez rząd, ale zaprezentowaną opinii publicznej, zaktualizowaną polityką energetyczną Polski, w 2040 roku osiągnąć ponad 44 gigawaty mocy w fotowoltaice. Teraz mamy tych gigawatów około 13 - wyjaśnia Robert Tomaszewski, analityk do spraw gospodarczych i energetycznych, Polityka Insight.

Kosiniak-Kamysz: dla nas sprawa zielonej energii, czystego powietrza i taniego prądu jest priorytetem
Kosiniak-Kamysz: dla nas sprawa zielonej energii, czystego powietrza i taniego prądu jest priorytetemTVN24

Słoneczna przyszłość

W ciągu roku zdolność do wyprodukowania energii przy użyciu fotowoltaiki w naszym kraju wzrosła o 29 procent. To dzięki rosnącej popularności instalacji domowych. - Mamy obecnie w kraju 1,3 miliona prosumentów. To jest ogromna liczba osób, które samodzielnie produkują energię elektryczną ze Słońca - zaznacza Robert Tomaszewski. Polska pozostaje unijnym liderem, jeśli chodzi o liczbę osób zatrudnianych w branży fotowoltaicznej. Tuż za nią znajdują się Hiszpania i Niemcy.
Tak wygląda czołówka państw z największą liczbą paneli słonecznych w Unii Europejskiej w przeliczeniu na mieszkańca. Zestawienie otwiera Holandia, w której zainstalowano 48 milionów paneli słonecznych. Na jednego mieszkańca przypadają tam średnio dwa panele.
Tuż za nią plasują się: Niemcy, Dania, Belgia, Luksemburg, Estonia, Hiszpania, Grecja, Malta i Portugalia.

ZOBACZ WIĘCEJ: Energetyka wiatrowa rozwija się w Unii Europejskiej. Jak na tym tle wypada Polska?

Holandia znajduje się w niechlubnym gronie sześciu państw, które odpowiedzialne są za największe zanieczyszczenie środowiska w Europie. Dlatego holenderski rząd chce, żeby do końca tej dekady 70 procent energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. W 2022 roku przeznaczył na ten cel 13 miliardów euro. W 2015 roku farmy fotowoltaiczne w Holandii odpowiadały za jeden procent produkcji energii. W 2022 roku, kiedy odnotowano 91 słonecznych dni, było to już 14 procent. Po raz pierwszy w historii Holandia wyprodukowała więcej prądu, korzystając ze Słońca niż z węgla.
W Polsce to węgiel nadal stanowi główne źródło energii.



Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Pomaga na co dzień, a tuż przed świętami zaprasza, by się do tego pomagania przyłączyć. Fundacja TVN i program "Uwaga!" TVN organizują akcję charytatywną. W kolejnych tygodniach będzie szansa na poznanie podopiecznych i ich potrzeb.

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Pięć tysięcy listów przyszło w czwartek do Kancelarii Premiera RP. To komentarze obywateli odnośnie ustawy o związkach partnerskich. Właśnie kończą się konsultacje społeczne w tej sprawie. Aktywistom zależy między innymi na możliwości przysposobienia dzieci przez partnerów. Tymczasem politycy PSL mówią, że pracują nad swoją ustawą. - PSL wyszedł z założenia, że wie lepiej, czego my potrzebujemy, od nas - skomentował Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Do kancelarii premiera przyszło kilka tysięcy listów w sprawie ustawy o związkach partnerskich

Do kancelarii premiera przyszło kilka tysięcy listów w sprawie ustawy o związkach partnerskich

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar proponuje zaostrzenie przepisów w Prawie o ruchu drogowym w odpowiedzi na kolejne wypadki powodowane przez piratów drogowych. Wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowanych od stycznia do września jest więcej niż przed rokiem. Nad nowymi przepisami pracowały trzy resorty, ale do katalogu przestępstw nie wpisano wbrew zapowiedziom terminu "zabójstwo drogowe".

W nowych przepisach o ruchu drogowym jednak nie będzie "zabójstwa drogowego". A co się zmieni?

W nowych przepisach o ruchu drogowym jednak nie będzie "zabójstwa drogowego". A co się zmieni?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiele wydatków podkomisji Antoniego Macierewicza budzi zdumienie. Jeden z członków podkomisji miał przejechać samochodem w sumie 314 tysięcy kilometrów. Tytułem zwrotu kosztów podróży pobrał z państwowej kasy, czyli z pieniędzy podatników, prawie 240 tysięcy złotych. Zresztą nie tylko on, bo wysoki zwrot otrzymała także sekretarz podkomisji i jej rzeczniczka prasowa.

Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył Ziemię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mam pełne przekonanie, że posłowie PiS-u mają ciarki na plecach. Po tym, co zobaczyli, jeżeli chodzi o Jacka Sutryka, wiedzą, że sprawiedliwość ich nie minie - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef MON Cezary Tomczyk, odnosząc się do zarzutów wobec prezydenta Wrocławia w sprawie nieprawidłowości w Collegium Humanum. - Oni już wiedzą, że nie będzie żadnej bezkarności - dodał. 

"Posłowie PiS-u dzisiaj mają ciarki na plecach"

"Posłowie PiS-u dzisiaj mają ciarki na plecach"

Źródło:
TVN24

Mamy najsilniejsze w historii polsko-amerykańskie stosunki. Patrzę bardzo optymistycznie na sprawy Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dodał, że bezpieczeństwo naszego kraju jest dla USA "kluczowe". - Przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz z punktu widzenia wojskowego co do tego, jak Polski bronić - podkreślił.

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Źródło:
TVN24

Zaproszenia do nowego rządu na razie nie dostał oddany współpracownik prezydenta Donalda Trumpa z czasów jego pierwszej kadencji - były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani. Został ukarany za pomówienia o fałszerstwa wyborcze i jest na skraju bankructwa. 

Rudy Giuliani jest na skraju bankructwa. Czy oddany sojusznik Trumpa znajdzie pracę w jego administracji?

Rudy Giuliani jest na skraju bankructwa. Czy oddany sojusznik Trumpa znajdzie pracę w jego administracji?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Europejskim Centrum Astronautycznym w Kolonii szkoli się załoga Axiom Mission 4, która szykuje się do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest wśród nich polski astronauta Sławosz Uznański.

Polski astronauta Sławosz Uznański trenuje przed misją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Polski astronauta Sławosz Uznański trenuje przed misją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS