Energetyka wiatrowa rozwija się w Unii Europejskiej. Jak na tym tle wypada Polska?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Unia Europejska stara się przeprowadzać daleko idącą transformację energetyczną. Nie tylko dla ochrony klimatu, ale i dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego - poprzez uniezależnienie się od importu surowców. Efekty widać - w Danii już ponad połowa produkcji prądu pochodzi z elektrowni wiatrowych. W innych krajach te wskaźniki też są coraz wyższe. A jak na tym tle wypada Polska?

Wiatr jest czystym, darmowym i łatwo dostępnym odnawialnym źródłem energii. W 2030 roku może pomóc ograniczyć emisję dwutlenku węgla w Europie o 270 milionów ton - to równowartość rocznej emisji CO2 w Hiszpanii. Wiatr zaspokaja 16 procent unijnego zapotrzebowania na energię elektryczną. Liderami w produkcji energii pochodzącej z wiatru są Dania, Portugalia, Niemcy i Hiszpania. Polska znajduje się mniej więcej w połowie zestawienia. W 2022 roku farmy wiatrowe w naszym kraju odpowiadały za produkcję 11 procent energii. - Jeżeli go zestawimy z łączną produkcją OZE, jej udziałem w produkcji elektrycznej, czyli około 20 procent, to zobaczymy, że wiatr odpowiada za około połowę naszej produkcji. Oczywiście, gdybyśmy nie wprowadzali restrykcji, teraz bylibyśmy w znacznie lepszej sytuacji - uważa Robert Tomaszewski, analityk do spraw gospodarczych i energetycznych, Polityka Insight.

Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?
Jakie mogą być koszty transformacji energetycznej Polski?Fakty o Świecie TVN24 BiS

Przyszłość energetyki

Z roku na rok przybywa wiatraków w krajach Wspólnoty. Większość z nich instalowana jest na lądzie. W 2022 roku najwięcej z nich pojawiło się w Niemczech, Szwecji i Finlandii. W gronie liderów znalazła się też Polska. Co istotne - to efekt realizacji inwestycji, na które pozwolenia zostały wydane przed 2016 rokiem, czyli przed wejściem w życie tzw. ustawy odległościowej, która wykluczyła 98 procent terytorium Polski z inwestycji wiatrakowych na lądzie. - Ta reguła została zliberalizowana. Teraz mamy 700 metrów i to jest cały czas jednak zbyt wiele, żeby móc mówić o tym, że ten rodzaj technologii może się dalej rozwijać, a musimy go rozwijać, jeśli myślimy o tym, żeby wypełnić unijne cele w zakresie ograniczenia emisji - podkreśla Robert Tomaszewski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Minister Wójcik o wiatrakach: mogą szkodzić zdrowiu. Naukowcy: nie ma przekonujących dowodów

Energia wiatrowa zapewnia 300 tysięcy miejsc pracy w Europie, a do unijnego PKB wnosi 42 miliardy euro. Według WindEurope - rozwój energii wiatrowej popiera nawet 80 procent Europejczyków, którzy mieszkają w pobliżu farm wiatrowych.

Dziś źródła odnawialne odpowiadają za 39 procent produkcji energii w Unii Europejskiej. Unia chce, by do 2030 roku 42,5 procent energii pochodziło z OZE.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Pomaga na co dzień, a tuż przed świętami zaprasza, by się do tego pomagania przyłączyć. Fundacja TVN i program "Uwaga!" TVN organizują akcję charytatywną. W kolejnych tygodniach będzie szansa na poznanie podopiecznych i ich potrzeb.

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Pięć tysięcy listów przyszło w czwartek do Kancelarii Premiera RP. To komentarze obywateli odnośnie ustawy o związkach partnerskich. Właśnie kończą się konsultacje społeczne w tej sprawie. Aktywistom zależy między innymi na możliwości przysposobienia dzieci przez partnerów. Tymczasem politycy PSL mówią, że pracują nad swoją ustawą. - PSL wyszedł z założenia, że wie lepiej, czego my potrzebujemy, od nas - skomentował Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Do kancelarii premiera przyszło kilka tysięcy listów w sprawie ustawy o związkach partnerskich

Do kancelarii premiera przyszło kilka tysięcy listów w sprawie ustawy o związkach partnerskich

Źródło:
Fakty TVN

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar proponuje zaostrzenie przepisów w Prawie o ruchu drogowym w odpowiedzi na kolejne wypadki powodowane przez piratów drogowych. Wypadków ze skutkiem śmiertelnym odnotowanych od stycznia do września jest więcej niż przed rokiem. Nad nowymi przepisami pracowały trzy resorty, ale do katalogu przestępstw nie wpisano wbrew zapowiedziom terminu "zabójstwo drogowe".

W nowych przepisach o ruchu drogowym jednak nie będzie "zabójstwa drogowego". A co się zmieni?

W nowych przepisach o ruchu drogowym jednak nie będzie "zabójstwa drogowego". A co się zmieni?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiele wydatków podkomisji Antoniego Macierewicza budzi zdumienie. Jeden z członków podkomisji miał przejechać samochodem w sumie 314 tysięcy kilometrów. Tytułem zwrotu kosztów podróży pobrał z państwowej kasy, czyli z pieniędzy podatników, prawie 240 tysięcy złotych. Zresztą nie tylko on, bo wysoki zwrot otrzymała także sekretarz podkomisji i jej rzeczniczka prasowa.

Podkomisja Macierewicza wydała fortunę na przejazdy i hotele. Jeden z członków niemal osiem razy okrążył Ziemię

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mam pełne przekonanie, że posłowie PiS-u mają ciarki na plecach. Po tym, co zobaczyli, jeżeli chodzi o Jacka Sutryka, wiedzą, że sprawiedliwość ich nie minie - powiedział w "Faktach po Faktach" wiceszef MON Cezary Tomczyk, odnosząc się do zarzutów wobec prezydenta Wrocławia w sprawie nieprawidłowości w Collegium Humanum. - Oni już wiedzą, że nie będzie żadnej bezkarności - dodał. 

"Posłowie PiS-u dzisiaj mają ciarki na plecach"

"Posłowie PiS-u dzisiaj mają ciarki na plecach"

Źródło:
TVN24

Mamy najsilniejsze w historii polsko-amerykańskie stosunki. Patrzę bardzo optymistycznie na sprawy Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Dodał, że bezpieczeństwo naszego kraju jest dla USA "kluczowe". - Przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz z punktu widzenia wojskowego co do tego, jak Polski bronić - podkreślił.

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Ambasador Brzezinski: przemyśleliśmy każdy możliwy scenariusz dotyczący tego, jak Polski bronić

Źródło:
TVN24

Zaproszenia do nowego rządu na razie nie dostał oddany współpracownik prezydenta Donalda Trumpa z czasów jego pierwszej kadencji - były burmistrz Nowego Jorku Rudy Giuliani. Został ukarany za pomówienia o fałszerstwa wyborcze i jest na skraju bankructwa. 

Rudy Giuliani jest na skraju bankructwa. Czy oddany sojusznik Trumpa znajdzie pracę w jego administracji?

Rudy Giuliani jest na skraju bankructwa. Czy oddany sojusznik Trumpa znajdzie pracę w jego administracji?

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Europejskim Centrum Astronautycznym w Kolonii szkoli się załoga Axiom Mission 4, która szykuje się do lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jest wśród nich polski astronauta Sławosz Uznański.

Polski astronauta Sławosz Uznański trenuje przed misją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Polski astronauta Sławosz Uznański trenuje przed misją na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS