Pierwsze posiedzenie nowego Bundestagu. AfD się skarży

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Nowy Bundestag rozpoczął posiedzenia. AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardów
Nowy Bundestag rozpoczął posiedzenia. AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardów
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Nowy Bundestag rozpoczął posiedzenia. AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardówJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ruszył nowy niemiecki parlament ze skrajną prawicą jako drugą siłą polityczną. AfD nadal w Bundestagu pozostaje izolowane, ale teraz broni się, odwołując do standardów demokratycznych. Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze.

AfD skarży się na łamanie demokratycznych standardów. Niemiecka skrajna prawica żąda "bez wyjątku wszystkich praw i urzędów, które przysługują drugiej najsilniejszej frakcji w Bundestagu". 

Niemiecki parlament rozpoczął nową kadencję. Na pierwszym posiedzeniu stało się jasne, że AfD będzie nadal otoczona tak zwanym kordonem sanitarnym. Nie dostała nawet zwyczajowego stanowiska wiceprzewodniczącego, choć w ostatnich wyborach zdobyła ponad 20 procent głosów. 

ZOBACZ TEŻ: Algorytmy promują skrajną prawicę

- Kiedy odmawiacie nam naszych praw, to nie przynosi wam to żadnego pożytku. Większość wyborców już dawno ma dość tego lewicowo-zielonego kartelu. AfD podwoiła swoją liczebność w Bundestagu. Jesteśmy silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej. Wasze sztuczki nie powstrzymają naszego wzrostu - mówił podczas posiedzenia Bernd Baumann, sekretarz klubu poselskiego AfD. 

Skrajnie prawiowa Alternatywa dla Niemiec stała się drugą siłą w kraju
Skrajnie prawiowa Alternatywa dla Niemiec stała się drugą siłą w krajuAngelika Maj/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Domagają się ważnych stanowisk

AfD oburzyło między innymi to, że jej poseł, Alexander Gauland, nie został honorowym przewodniczącym otwierającym pierwsze posiedzenie Bundestagu. Gauland to persona non grata, bo w przeszłości wielokrotnie wybielał zbrodnie III Rzeszy. W 2021 roku obwinił Polskę o wybuch II wojny światowej. 

ZOBACZ TEŻ: W AfD i w jej otoczeniu są agenci Rosji i Chin. Oskarżenia się mnożą. "Nasi ludzie są bombardowani"

Skrajnej prawicy mocno zależy na zdobyciu miejsca w parlamentarnym gremium kontrolnym, które monitoruje niemieckie służby wywiadowcze. Gdyby AfD uzyskała pożądane stanowisko, to mogłaby dostać wgląd do akt w śledztwach toczonych przeciwko niej samej, a służby podejrzewają ją między innymi o związki z Kremlem. 

Swoją prorosyjską postawę AfD tylko potwierdziła 18 marca. Jej politycy nazwali hańbą to, że kończący swoją kadencję poprzedni Bundestag przyjął gigantyczny pakiet wydatków na obronę. - To dzień wstydu, wstydu dla demokracji i państwa prawa - komentowała Beatrix von Storch, posłanka AfD. 

Trudne zadanie przed liderem chadecji

Znalezienie większości parlamentarnej dla wartego 500 miliardów euro pakietu uchodzi za sukces lidera chadeckiego bloku CDU/CSU Friedricha Merza. Niemcy musiały w tym celu zmienić konstytucję. 

- Niemcy wysyłają jasny sygnał naszym partnerom i przyjaciołom, ale także naszym przeciwnikom. Sprawiamy, że ten kraj jest zdolny i gotowy do obrony. Nie brakuje nam środków na obronę, wolność i pokoju. Bierzemy również odpowiedzialność za bezpieczeństwo Europy - podkreśla Friedrich Merz. 

Teraz przed liderem CDU/CSU stoi zadanie sformowania koalicji rządowej z socjaldemokratami z SPD. Niemiecka prasa pisze o znacznych różnicach poglądów między przyszłym kanclerzem a jego koalicjantem - między innymi w kwestiach polityki społecznej czy podejściu do aborcji. 

Lider CDU Friedrich MerzHANNIBAL HANSCHKE/PAP/EPA

Celem jest utworzenie nowego rządu najpóźniej do Wielkanocy. Stary rząd pożegnał prezydent Frank-Walter Steinmeier. 

- Udało się wam stworzyć międzypartyjne sojusze, by zabezpieczyć nasze zdolności obronne za pomocą specjalnego funduszu. Wyciągnęliście wszystkie asy z rękawa, by zabezpieczyć dostawę energii podczas pierwszej zimy wojny. Wspólnie z władzami lokalnymi zapewniliście schronienie wielu ludziom, którzy uciekli przed wojną, mimo że ten ciężar doprowadził nas do granic możliwości. Te osiągnięcia waszego rządu zasługują na szacunek - mówił Frank-Walter Steinmeier

CZYTAJ TEŻ: Odwołują rezerwacje nad Bałtykiem. Hotelarz o "dziwnych telefonach"

Prezydent Niemiec poprosił Olafa Scholza o dalsze wykonywanie obowiązków kanclerza do czasu powołania jego następcy. Po pierwszym posiedzeniu nowego Bundestagu Scholz jest jedynie pełniącym obowiązki szefa rządu. Choć jego partia toczy rozmowy w sprawie utworzenia nowej koalicji, on sam nie bierze udziału w negocjacjach. 

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS