Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"
Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Kolejne uderzenia w rosyjską opozycję. "Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym"Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Moskwa znowu bierze się za opozycję. Rosyjski sąd wydał zaocznie nakaz aresztowania Julii Nawalnej - wdowy po Aleksieju, a do więziennego szpitala trafił Władimir Kara-Murza, który odsiaduje wyrok 25 lat pozbawienia wolności. To jedna z najsurowszych kar w postsowieckiej historii Rosji - za to, że dziennikarz nazwał Putina zbrodniarzem wojennym.

Reżimowi Putina nie wystarczyła śmierć Aleksieja Nawalnego. Na cel bierze wdowę po opozycjoniście. Julia Nawalna jest od teraz oficjalnie ścigana przez państwo rosyjskie. Sąd w Moskwie wydał nakaz jej aresztowania. Została oskarżona o "udział w grupie ekstremistycznej". Nawalna jest bezpieczna, przebywa za granicą. Ze względów bezpieczeństwa nie zdradza, gdzie dokładnie. Decyzję sądu skomentowała w sieci.

"Kiedy będziecie o tym pisać, nie zapomnijcie proszę napisać najważniejszej rzeczy: Władimir Putin jest mordercą i zbrodniarzem wojennym. Jego miejsce jest w więzieniu, ale nie gdzieś w Hadze, w przyjemnej celi z telewizorem, lecz w Rosji - w tej samej kolonii karnej i tej samej mającej 2 na 3 metry celi, w której zabił Aleksieja" - czytamy we wpisie Julii Nawalnej na platformie X.

Nawalna kontynuuje walkę nieżyjącego męża

Julia Nawalna, tak jak zapowiedziała po śmierci męża, kontynuuje jego dzieło: walkę o demokratyczną Rosję, wolną od korupcji i Putina.

Tydzień temu została nową przewodniczącą Fundacji Praw Człowieka z siedzibą w Nowym Jorku. Zastąpiła na stanowisku Garriego Kasparowa. - Dyktatorzy uczą się od siebie nawzajem. Uczą się, jak stosować terror, jak zachować bezkarność. Stają się odważniejsi i silniejsi. Aby ich pokonać, my też musimy się uczyć. Będziemy nadal walczyć i nie poddamy się - zapowiadała Nawalna.

Nawalna często pojawia się w Niemczech. W marcu w rosyjskiej ambasadzie w Berlinie oddała głos w pseudowyborach na prezydenta Rosji.

Teraz w obronie Nawalnej stanął kanclerz Niemiec Olaf Scholz. "Rosyjski nakaz aresztowania Julii Nawalnej jest nakazem aresztowania przeciwko pragnieniu wolności i demokracji" - napisał na platformie X.

"Musimy kontynuować jeszcze z większą zawziętością walkę o to, za co oni umarli"

Z Rosji napływają bardzo niepokojące wieści dotyczące innego znanego rosyjskiego opozycjonisty. Więziony w kolonii karnej na Syberii Władimir Kara-Murza trafił do szpitala, rzekomo w związku z problemami neurologicznymi. Rosyjskie władze nie pozwalają mu na kontakt ani z rodziną, ani z prawnikami.

POLECAMY ROZMOWĘ: "Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą Rudnyk
Cała rozmowa Michała Sznajdera z Kirą RudnykMichał Sznajder/Fakty o Świecie TVN 24 BiS

Kara-Murza odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za krytykę Putina, w akcie oskarżenia zarzucono mu wręcz zdradę. Rodzina Kara- Murzy oskarża reżim o podtruwanie opozycjonisty. Obawia się, że skończy jak Aleksiej Nawalny. Po jego tragicznej śmierci Kara-Murza powiedział: - Jeśli poddamy się przygnębieniu i rozpaczy, to dokładnie to, czego oni chcą. Nie możemy na to pozwolić. Jesteśmy to winni naszym poległym przyjaciołom, musimy kontynuować jeszcze z większą zawziętością walkę o to, za co oni umarli - przemianę Rosji w normalne, wolne, europejskie i demokratyczne państwo.

Do ujawnienia informacji na temat stanu zdrowia Władimira Kara-Murzy wzywają międzynarodowe organizacje, między innymi Freedom House. Apeluje do rządów na całym świecie, by zażądały od Kremla zapewnienia nieograniczonego dostępu do więzionego opozycjonisty i jego natychmiastowego uwolnienia.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: EPA/ATHIT PERAWONGMETHA / POOL

Pozostałe wiadomości

We wrześniu ma ruszyć program budowy tanich mieszkań na wynajem. Mają się tym zająć samorządy. Finansowo pomogą rząd i Bank Gospodarstwa Krajowego. Kto na tym będzie mógł skorzystać?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Niebawem rusza program budowy tanich mieszkań na wynajem. Kto skorzysta?

Źródło:
Fakty TVN

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nakłaniali agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w wielu sprawach - w tym tej prowadzonej wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. 

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- W sprawie Marcina Romanowskiego prokuratura poczeka na uzasadnienie sądu o odmowie tymczasowego aresztowania - zapowiedział Prokurator Krajowy. Dariusz Korneluk poinformował też, że zwróci się do przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z wyjaśnieniem dotyczącym zarzutów, jakie prokuratura chce przedstawić Marcinowi Romanowskiemu. To właśnie immunitet członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy miał być głównym argumentem przeciwko tymczasowemu aresztowaniu.

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Marcin Romanowski nie został aresztowany, ale prokuratura nie chce się poddać. Będą kolejne kroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Myślę, że ta sprawa nie jest jeszcze dokończona - powiedział w "Faktach po Faktach" dyplomata Ryszard Schnepf, odnosząc się do kampanii przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie przyznał, że bardzo go niepokoi ogłoszenie tego, iż Joe Biden jest zakażony koronawirusem. Gość TVN24 komentował też konflikt na linii MSZ - prezydent w sprawie wymiany ambasadorów.

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

"Sprawa nie jest jeszcze dokończona", choć jest kwestia, która "bardzo" niepokoi

Źródło:
TVN24

- Osobiście zapewne bym podjął taką samą decyzję, bo zasada prawa karnego procesowego jest taka, że immunitetów nie możemy interpretować rozszerzająco - tak o działaniach podjętych przez prokuraturę w sprawie byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Robert Kmieciak, prezes Stowarzyszenia Lex Super Omnia. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej, mówiła, że "sprawa ma charakter zupełnie nietypowy".

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

"Zupełnie nietypowy" charakter sprawy, decyzja prokuratora "zasadna"

Źródło:
TVN24

Odkąd konsorcja i fundusze wykupują całe osiedla, by przekształcić je w apartamenty na wynajem krótkotrwały, rdzennym Hiszpanom grożą eksmisje i bezdomność. Żeby ktoś mógł spędzić w ich mieście wakacje, oni lądują na ulicy.

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Hiszpanie mają dość turystów. W tle narastający kryzys bezdomności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mer Paryża Anne Hidalgo wykąpała się w Sekwanie. Symboliczny akt miał pokazać, że rzeka jest w odpowiednim stanie przed igrzyskami. Francja wydała prawie 1,5 miliarda euro, by ograniczyć przedostawanie się do rzeki ścieków. 

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Mer Paryża spełniła obietnicę. Wykąpała się w Sekwanie na kilka dni przed igrzyskami

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Choć ta kampania prezydencka jest pod wieloma względami niezwykła - fatalny występ Joe Bidena w debacie, próba zabójstwa Donalda Trumpa - to jeden temat powraca jak bumerang. To kwestia dostępu do broni - również na kanwie zamachu na kandydata republikanów. Prezydent Joe Biden kolejny już raz apeluje o zmianę prawa - o zakazanie dostępu do broni takiej jak AR-15.

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Temat, który dzieli Amerykanów. Joe Biden apeluje o ograniczenie dostępu do broni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS