Wizyty, umowy i wspólne manewry. Tak Kreml buduje sojusze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Podczas gdy w Waszyngtonie umacnia się dalej Sojusz Północnoatlantycki, Moskwa próbuje zacieśniać współpracę z tymi, którzy od Kremla się nie odwrócili. Delhi, Pekin, Pjongjang czy Teheran - w tych stolicach Kreml szuka sprzymierzeńców. Premier Indii w trakcie wizyty w Rosji wspomniał co prawda o zabijanych ukraińskich dzieciach i konieczności zawarcia pokoju, ale jednocześnie razem z Putinem ustalał, jak obchodzić zachodnie sankcje i uzgadniał kolejne umowy gospodarcze.

Order Świętego Andrzeja to najwyższe rosyjskie odznaczenie państwowe. Władimir Putin właśnie odznaczył nim premiera Indii. Jednak w trakcie samej wizyty ważniejsze były elementy spoza protokołu.

- Zaprosiłeś mnie do swojej rezydencji jak prawdziwego przyjaciela. Spędziliśmy razem cztery albo pięć godzin. Omówiliśmy wiele kwestii. Cieszę się, że otwarcie rozmawialiśmy o Ukrainie i że staraliśmy się z szacunkiem zrozumieć nasze wzajemne opinie - mówił premier Indii Narendra Modi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

W trakcie rozmowy, która tak uradowała premiera Indii, w Kijowie trwała akcja ratunkowa, żeby spod gruzów zbombardowanego szpitala dziecięcego kogoś jeszcze uratować.

- Jestem wdzięczny za uwagę, jaką poświęcasz najpilniejszym problemom, w tym za próbę znalezienia sposobów rozwiązania kryzysu ukraińskiego - oczywiście i przede wszystkim - w sposób pokojowy - komentował przywódca Rosji Władimir Putin.

Retoryczna i cyniczna fasada

To była jednak tylko retoryczna i cyniczna fasada. Narendra Modi przyjechał do Moskwy, żeby z Kremlem dobić targów.

Wśród omawianych tematów były między innymi obejście zachodnich sankcji, które utrudniają przekazy pieniężne w rublach i rupiach, budowa sześciu bloków jądrowych w Indiach oraz porozumienia w zakresie przemysłu stoczniowego i paliwowego. Wizytę premiera Indii w Moskwie skomentował Wołodymyr Zełenski.

"To ogromne rozczarowanie i druzgocący cios dla wysiłków pokojowych widzieć, jak przywódca największej demokracji na świecie ściska się w Moskwie z najbardziej krwawym zbrodniarzem świata" - napisał prezydent Ukrainy na platformie X.

Delhi nie potępiło rosyjskiej agresji na Ukrainę

- Każda osoba wierząca w humanitaryzm odczuwa ból, gdy widzi śmierć, zwłaszcza gdy giną niewinne dzieci. Widok umierających niewinnych dzieci rozdziera serce, ten ból jest niezwykle przerażający - mówił w Moskwie Narendra Modi.

Premier Indii mógł sobie pozwolić na taka uwagę - siedząc obok Putina - bo silniejsze jest to, co spaja Rosję z Indiami. Delhi nie potępiło rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu izolacji Moskwy przez świat Zachodu Kreml musi szukać gospodarczych powiązań na wschodzie i jednocześnie unikać uzależnienia od Chin.

Waszyngton widzi jednak możliwość wykorzystania niejednoznacznej polityki Indii.

- Wierzymy, że długotrwałe stosunki Indii z Rosją dają im możliwość skłonienia prezydenta Putina do zakończenia jego brutalnej wojny - przekazała Karine Jean-Pierre, rzeczniczka prasowa Białego Domu.

Chińskie i białoruskie oddziały rozpoczęły właśnie wspólne manewry wojskowe

Gdy świat zachodnich wartości ustala w Waszyngtonie strategię na najbliższe miesiące, Putin zacieśnia sojusze, które mu pozostały. Do Rosji właśnie udała się delegacja wysokich rangą wojskowych z Korei Północnej. Stało się to po tym, jak przywódca Rosji kilka tygodni temu z Kim Dzong Unem podpisali traktat o partnerstwie strategicznym.

Kreml dalej kupuje od Teheranu irańskie drony kamikadze i wykorzystuje Białoruś do wywierania presji na Europę. Tym razem demonstrując swoje układy z Pekinem, bo w okolicach Brześcia chińskie i białoruskie oddziały rozpoczęły właśnie wspólne manewry wojskowe.

- Jednostki na niektórych etapach zostaną skonsolidowane, nie będzie osobnej jednostki chińskiej ani osobnej jednostki białoruskiej. Będą działać razem - zapowiedział generał dywizji Wadim Danisenko, dowódca sił specjalnych Białorusi.

CZYTAJ TAKŻE: Viktor Orban po wizytach w Kijowie i Moskwie pisze do unijnych przywódców

Polityka Kremla wobec Zachodu skupia się na dzieleniu i dlatego tak ważne dla Putina jest przymierze z Viktorem Orbanem. To jedyny sojusz Rosji, który tak głęboko wdziera się w Unię Europejską. Ostatnie podróże węgierskiego premiera wywołały oburzenie i konsternację w europejskich stolicach. W trakcie posiedzenia unijnych ambasadorów - na wniosek Polski - Węgry właśnie są upominane i przypomina im się, jakie mają obowiązki oraz uprawnienia w ramach swojej unijnej prezydencji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Pozostałe wiadomości

Jak można dać się nabrać na przykład "na premiera", który namawia do inwestycji, albo "na Roberta Lewandowskiego", który ujawnia, jak pomnożył swoje miliony? Ci, którzy uwierzyli, stracili nawet setki tysięcy złotych.

Znane osoby "mówią" o inwestycjach. Poszkodowani tracą oszczędności życia

Znane osoby "mówią" o inwestycjach. Poszkodowani tracą oszczędności życia

Źródło:
Fakty TVN

Bardzo bym się cieszył, gdyby to był Mariusz Błaszczak - tak prezes Prawa i Sprawiedliwości odpowiedział na pytanie, kto mógłby go zastąpić. Temat przywództwa w PiS-ie wraca kolejny raz. Kolejny raz w czasie trudnym dla partii.

Mariusz Błaszczak na czele PiS? "Ma tyle właściwości politycznej, ile zada mu Jarosław Kaczyński"

Mariusz Błaszczak na czele PiS? "Ma tyle właściwości politycznej, ile zada mu Jarosław Kaczyński"

Źródło:
Fakty TVN

Trzymanie nóg na desce rozdzielczej może być potwornie niebezpieczne. Kiedy auto ma poduszkę powietrzną, a pasażer nogi rozprostowane pod szybą, może stać mu się to, co stało się pasażerce, uczestniczącej w wypadku koło Szczecina.

Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"

Prawo nie zabrania tej pozycji, ale konsekwencje mogą być poważne. "Apelujemy, aby zachować zdrowy rozsądek"

Źródło:
Fakty TVN

W stacjach krwiodawstwa są poważne braki - najpoważniejsza sytuacja jest w Krakowie, Opolu, Lublinie i Radomiu, stąd apele o oddawanie krwi. Mogą to zrobić osoby od 18. do 65. roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Oddawanie krwi jest w pełni bezpieczne. W wielu miastach stanęły krwiobusy - można się zgłaszać do nich, albo do stacji krwiodawstwa. 

Magazyny świecą pustkami. Mobilne stacje oddawania krwi stanęły w wielu miejscach w Polsce

Magazyny świecą pustkami. Mobilne stacje oddawania krwi stanęły w wielu miejscach w Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kiedy Prokuratura Krajowa szykuje za nim list gończy, on sam chce listu żelaznego. Jeśli sąd wyda na to zgodę, były prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał K. nie zostanie aresztowany, ale w zamian będzie musiał złożyć oświadczenie, że stawi się do sądu lub do prokuratora w wyznaczonym terminie. O list żelazny zwrócił się także Paweł Szopa - właściciel firmy odzieżowej, który za czasów K. zaopatrywał agencję. Obaj są podejrzani o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Były prezes RARS chce listu żelaznego. "Obrona podejmie starania"

Były prezes RARS chce listu żelaznego. "Obrona podejmie starania"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Moje stanowisko w sprawie aborcji jest absolutnie jasne i mam nadzieję, że nie będziemy musieli czekać aż trzech lat, żeby te przepisy się zmieniły - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Obywatelskiej. Dodał, że gdyby to on został prezydentem, podpisałby ustawę w tej sprawie.

Trzaskowski: moje stanowisko w sprawie aborcji jest jasne

Trzaskowski: moje stanowisko w sprawie aborcji jest jasne

Źródło:
TVN24, PAP

Putin tej wojny nie wygrał i nie wygra - stwierdził w "Faktach po Faktach" były zastępca dowódcy strategicznego NATO do spraw transformacji generał Mieczysław Bieniek. W sobotę Ukraina obchodzi 33. rocznicę niepodległości, jest to także 913. dzień inwazji zbrojnej Rosji na ten kraj.

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

"Ukrainę było stać, aby w sposób skryty zorganizować błyskotliwą operację wojskową"

Źródło:
TVN24

PO od lat mówi, że aborcja powinna być dostępna, legalna, bezpłatna i bezpieczna. Ale nie będziemy mydlić oczu wyborcom, że w przyszłym tygodniu przepchniemy ustawę przez Sejm, bo to będzie trudne - powiedziała wiceministra Aleksandra Gajewska z KO. Powiedziała, że trwają rozmowy z politykami PSL w sprawie aborcji, ale "liderzy są bardziej radykalni niż członkowie".

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Gajewska o PSL: rozmawiamy o aborcji, ale liderzy są bardziej radykalni niż członkowie

Źródło:
TVN24

Sytuacja w Strefie Gazy jest coraz trudniejsza, ale mieszkańcy liczą, że dojdzie do przełomu w sprawie rozmów pokojowych. Dramat przeżywają także rodziny osób przetrzymywanych przez Hamas. Oskarżają one rząd Benjamina Netanjahu o to, że przez odkładanie rozejmu niweczy szansę na ich powrót do domu żywych. W weekend zostaną przeprowadzone kolejne rozmowy o zawieszeniu broni.

Mieszkańcy Strefy Gazy liczą, że dojdzie do zawieszenia  broni. "To dla nas ostatnia szansa"

Mieszkańcy Strefy Gazy liczą, że dojdzie do zawieszenia broni. "To dla nas ostatnia szansa"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS