Wizyty, umowy i wspólne manewry. Tak Kreml buduje sojusze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Podczas gdy w Waszyngtonie umacnia się dalej Sojusz Północnoatlantycki, Moskwa próbuje zacieśniać współpracę z tymi, którzy od Kremla się nie odwrócili. Delhi, Pekin, Pjongjang czy Teheran - w tych stolicach Kreml szuka sprzymierzeńców. Premier Indii w trakcie wizyty w Rosji wspomniał co prawda o zabijanych ukraińskich dzieciach i konieczności zawarcia pokoju, ale jednocześnie razem z Putinem ustalał, jak obchodzić zachodnie sankcje i uzgadniał kolejne umowy gospodarcze.

Order Świętego Andrzeja to najwyższe rosyjskie odznaczenie państwowe. Władimir Putin właśnie odznaczył nim premiera Indii. Jednak w trakcie samej wizyty ważniejsze były elementy spoza protokołu.

- Zaprosiłeś mnie do swojej rezydencji jak prawdziwego przyjaciela. Spędziliśmy razem cztery albo pięć godzin. Omówiliśmy wiele kwestii. Cieszę się, że otwarcie rozmawialiśmy o Ukrainie i że staraliśmy się z szacunkiem zrozumieć nasze wzajemne opinie - mówił premier Indii Narendra Modi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

W trakcie rozmowy, która tak uradowała premiera Indii, w Kijowie trwała akcja ratunkowa, żeby spod gruzów zbombardowanego szpitala dziecięcego kogoś jeszcze uratować.

- Jestem wdzięczny za uwagę, jaką poświęcasz najpilniejszym problemom, w tym za próbę znalezienia sposobów rozwiązania kryzysu ukraińskiego - oczywiście i przede wszystkim - w sposób pokojowy - komentował przywódca Rosji Władimir Putin.

Retoryczna i cyniczna fasada

To była jednak tylko retoryczna i cyniczna fasada. Narendra Modi przyjechał do Moskwy, żeby z Kremlem dobić targów.

Wśród omawianych tematów były między innymi obejście zachodnich sankcji, które utrudniają przekazy pieniężne w rublach i rupiach, budowa sześciu bloków jądrowych w Indiach oraz porozumienia w zakresie przemysłu stoczniowego i paliwowego. Wizytę premiera Indii w Moskwie skomentował Wołodymyr Zełenski.

"To ogromne rozczarowanie i druzgocący cios dla wysiłków pokojowych widzieć, jak przywódca największej demokracji na świecie ściska się w Moskwie z najbardziej krwawym zbrodniarzem świata" - napisał prezydent Ukrainy na platformie X.

Delhi nie potępiło rosyjskiej agresji na Ukrainę

- Każda osoba wierząca w humanitaryzm odczuwa ból, gdy widzi śmierć, zwłaszcza gdy giną niewinne dzieci. Widok umierających niewinnych dzieci rozdziera serce, ten ból jest niezwykle przerażający - mówił w Moskwie Narendra Modi.

Premier Indii mógł sobie pozwolić na taka uwagę - siedząc obok Putina - bo silniejsze jest to, co spaja Rosję z Indiami. Delhi nie potępiło rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu izolacji Moskwy przez świat Zachodu Kreml musi szukać gospodarczych powiązań na wschodzie i jednocześnie unikać uzależnienia od Chin.

Waszyngton widzi jednak możliwość wykorzystania niejednoznacznej polityki Indii.

- Wierzymy, że długotrwałe stosunki Indii z Rosją dają im możliwość skłonienia prezydenta Putina do zakończenia jego brutalnej wojny - przekazała Karine Jean-Pierre, rzeczniczka prasowa Białego Domu.

Chińskie i białoruskie oddziały rozpoczęły właśnie wspólne manewry wojskowe

Gdy świat zachodnich wartości ustala w Waszyngtonie strategię na najbliższe miesiące, Putin zacieśnia sojusze, które mu pozostały. Do Rosji właśnie udała się delegacja wysokich rangą wojskowych z Korei Północnej. Stało się to po tym, jak przywódca Rosji kilka tygodni temu z Kim Dzong Unem podpisali traktat o partnerstwie strategicznym.

Kreml dalej kupuje od Teheranu irańskie drony kamikadze i wykorzystuje Białoruś do wywierania presji na Europę. Tym razem demonstrując swoje układy z Pekinem, bo w okolicach Brześcia chińskie i białoruskie oddziały rozpoczęły właśnie wspólne manewry wojskowe.

- Jednostki na niektórych etapach zostaną skonsolidowane, nie będzie osobnej jednostki chińskiej ani osobnej jednostki białoruskiej. Będą działać razem - zapowiedział generał dywizji Wadim Danisenko, dowódca sił specjalnych Białorusi.

CZYTAJ TAKŻE: Viktor Orban po wizytach w Kijowie i Moskwie pisze do unijnych przywódców

Polityka Kremla wobec Zachodu skupia się na dzieleniu i dlatego tak ważne dla Putina jest przymierze z Viktorem Orbanem. To jedyny sojusz Rosji, który tak głęboko wdziera się w Unię Europejską. Ostatnie podróże węgierskiego premiera wywołały oburzenie i konsternację w europejskich stolicach. W trakcie posiedzenia unijnych ambasadorów - na wniosek Polski - Węgry właśnie są upominane i przypomina im się, jakie mają obowiązki oraz uprawnienia w ramach swojej unijnej prezydencji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Pozostałe wiadomości

Różdżki z imieniem i nazwiskiem wojewody warmińsko-mazurskiego zostały rozdane samorządowcom jako symbol dofinansowania na budowy i remonty dróg. Nietypowy sposób wręczenia dofinansowań stał się też przedmiotem korespondencji i sporu z Polską Agencją Prasową.

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Samorządowcy dostali różdżki z nazwiskiem wojewody. Urząd tłumaczy: to swoisty symbol

Źródło:
Fakty TVN

"Dość czekania, czas na działania" - w szczycie kampanii wyborczej Lewica składa projekt likwidacji Funduszu Kościelnego. Stawką są miliardy złotych od państwa dla Kościołów. Koalicja była zgodna w sprawie likwidacji funduszu, a sprawą miał zająć się Władysław Kosiniak-Kamysz, ale efektów jego pracy brak.

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Lewica chce "dowieźć obietnicę", którą miał się zająć Kosiniak-Kamysz. "Dość czekania, czas na działania"

Źródło:
Fakty TVN

Początkowe ustalenia policjantów wskazywały na to, że nastolatka wtargnęła na jezdnię w niewyznaczonym miejscu. Jednak nagranie z monitoringu nie budzi wątpliwości, że dziewczynka przechodziła na pasach w prawidłowy sposób. Sprawca wypadku decyzją sądu otrzymał jedynie karę grzywny. Rodzina nie kryje oburzenia i zapowiada odwołanie od wyroku.

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Potrącona na pasach 14-latka miała złamany kręgosłup i kości. Sąd orzekł wobec kierowcy karę grzywny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja zlikwidowała nielegalne laboratorium farmaceutyczne, które działało w mieszkaniu w Olsztynie. Podrabiane leki były później w sieci sprzedawane pacjentom. Główny Inspektor Farmaceutyczny szacuje, że połowa leków sprzedawanych w sieci to podróbki.

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Polska "przoduje w produkcji nielegalnych leków". Policjanci zlikwidowali domowe laboratorium

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bez obecności Amerykanów nie da się skutecznie przeprowadzić operacji dotyczącej zagwarantowania bezpieczeństwa w Ukrainie. Ona nie może być strefą neutralną, zdemilitaryzowaną, musi mieć swoje wojsko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Co z Ukrainą? "Do tej operacji dojdzie tylko w jednym wypadku"

Źródło:
TVN24

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Żyjemy w coraz bardziej niebezpiecznym świecie, dlatego trzeba być coraz lepiej przygotowanym. Chodzi nie tylko o zagrożenie ze strony Rosji, ale i ze strony cyberprzestępców oraz z powodu gwałtownych skutków zmian klimatu czy możliwych pandemii. Z tego założenia wychodzi Unia Europejska i promuje hasło "Gotowi na wszystko". Bruksela chce, by państwa członkowskie opracowały plany, które pozwolą ich obywatelom przetrwać 72 godziny. Chodzi na przykład o zestawy przetrwania.

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

KE chce, by każdy obywatel był gotów do samodzielnego przetrwania przez co najmniej 72 godziny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Według 84 procent Polaków nasz kraj skorzystał na wejściu do Unii Europejskiej. To wynik bezprecedensowy. Ponadto 44 procent respondentów chce, by Wspólnota wzmocniła swoją rolę w ochronie obywateli przed kryzysami i zagrożeniami dla bezpieczeństwa - tak wynika z badania Eurobarometru. Wdzięczność i potencjał Unii w tak trudnym czasie da się dostrzec nie tylko w sąsiadującej z Rosją Polsce.

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Rekordowe poparcie dla UE. Europejczycy za największy atut uważają bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS