Wizyty, umowy i wspólne manewry. Tak Kreml buduje sojusze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Podczas gdy w Waszyngtonie umacnia się dalej Sojusz Północnoatlantycki, Moskwa próbuje zacieśniać współpracę z tymi, którzy od Kremla się nie odwrócili. Delhi, Pekin, Pjongjang czy Teheran - w tych stolicach Kreml szuka sprzymierzeńców. Premier Indii w trakcie wizyty w Rosji wspomniał co prawda o zabijanych ukraińskich dzieciach i konieczności zawarcia pokoju, ale jednocześnie razem z Putinem ustalał, jak obchodzić zachodnie sankcje i uzgadniał kolejne umowy gospodarcze.

Order Świętego Andrzeja to najwyższe rosyjskie odznaczenie państwowe. Władimir Putin właśnie odznaczył nim premiera Indii. Jednak w trakcie samej wizyty ważniejsze były elementy spoza protokołu.

- Zaprosiłeś mnie do swojej rezydencji jak prawdziwego przyjaciela. Spędziliśmy razem cztery albo pięć godzin. Omówiliśmy wiele kwestii. Cieszę się, że otwarcie rozmawialiśmy o Ukrainie i że staraliśmy się z szacunkiem zrozumieć nasze wzajemne opinie - mówił premier Indii Narendra Modi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: "Rosja dopuściła się zbrodni. Jesteśmy bardzo otwarci, aby międzynarodowe grupy przeprowadziły dochodzenie"

W trakcie rozmowy, która tak uradowała premiera Indii, w Kijowie trwała akcja ratunkowa, żeby spod gruzów zbombardowanego szpitala dziecięcego kogoś jeszcze uratować.

- Jestem wdzięczny za uwagę, jaką poświęcasz najpilniejszym problemom, w tym za próbę znalezienia sposobów rozwiązania kryzysu ukraińskiego - oczywiście i przede wszystkim - w sposób pokojowy - komentował przywódca Rosji Władimir Putin.

Retoryczna i cyniczna fasada

To była jednak tylko retoryczna i cyniczna fasada. Narendra Modi przyjechał do Moskwy, żeby z Kremlem dobić targów.

Wśród omawianych tematów były między innymi obejście zachodnich sankcji, które utrudniają przekazy pieniężne w rublach i rupiach, budowa sześciu bloków jądrowych w Indiach oraz porozumienia w zakresie przemysłu stoczniowego i paliwowego. Wizytę premiera Indii w Moskwie skomentował Wołodymyr Zełenski.

"To ogromne rozczarowanie i druzgocący cios dla wysiłków pokojowych widzieć, jak przywódca największej demokracji na świecie ściska się w Moskwie z najbardziej krwawym zbrodniarzem świata" - napisał prezydent Ukrainy na platformie X.

Delhi nie potępiło rosyjskiej agresji na Ukrainę

- Każda osoba wierząca w humanitaryzm odczuwa ból, gdy widzi śmierć, zwłaszcza gdy giną niewinne dzieci. Widok umierających niewinnych dzieci rozdziera serce, ten ból jest niezwykle przerażający - mówił w Moskwie Narendra Modi.

Premier Indii mógł sobie pozwolić na taka uwagę - siedząc obok Putina - bo silniejsze jest to, co spaja Rosję z Indiami. Delhi nie potępiło rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu izolacji Moskwy przez świat Zachodu Kreml musi szukać gospodarczych powiązań na wschodzie i jednocześnie unikać uzależnienia od Chin.

Waszyngton widzi jednak możliwość wykorzystania niejednoznacznej polityki Indii.

- Wierzymy, że długotrwałe stosunki Indii z Rosją dają im możliwość skłonienia prezydenta Putina do zakończenia jego brutalnej wojny - przekazała Karine Jean-Pierre, rzeczniczka prasowa Białego Domu.

Chińskie i białoruskie oddziały rozpoczęły właśnie wspólne manewry wojskowe

Gdy świat zachodnich wartości ustala w Waszyngtonie strategię na najbliższe miesiące, Putin zacieśnia sojusze, które mu pozostały. Do Rosji właśnie udała się delegacja wysokich rangą wojskowych z Korei Północnej. Stało się to po tym, jak przywódca Rosji kilka tygodni temu z Kim Dzong Unem podpisali traktat o partnerstwie strategicznym.

Kreml dalej kupuje od Teheranu irańskie drony kamikadze i wykorzystuje Białoruś do wywierania presji na Europę. Tym razem demonstrując swoje układy z Pekinem, bo w okolicach Brześcia chińskie i białoruskie oddziały rozpoczęły właśnie wspólne manewry wojskowe.

- Jednostki na niektórych etapach zostaną skonsolidowane, nie będzie osobnej jednostki chińskiej ani osobnej jednostki białoruskiej. Będą działać razem - zapowiedział generał dywizji Wadim Danisenko, dowódca sił specjalnych Białorusi.

CZYTAJ TAKŻE: Viktor Orban po wizytach w Kijowie i Moskwie pisze do unijnych przywódców

Polityka Kremla wobec Zachodu skupia się na dzieleniu i dlatego tak ważne dla Putina jest przymierze z Viktorem Orbanem. To jedyny sojusz Rosji, który tak głęboko wdziera się w Unię Europejską. Ostatnie podróże węgierskiego premiera wywołały oburzenie i konsternację w europejskich stolicach. W trakcie posiedzenia unijnych ambasadorów - na wniosek Polski - Węgry właśnie są upominane i przypomina im się, jakie mają obowiązki oraz uprawnienia w ramach swojej unijnej prezydencji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GAVRIIL GRIGOROV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Pozostałe wiadomości

To Mateusz M. prowadził tira, który staranował 20 samochodów na drodze S7. W karambolu zginęło czworo dzieci - brat z siostrą i dwóch kolegów. Kierowca rozmawiał z reporterką "Faktów" TVN Renatą Kijowską. Opowiedział, co zapamiętał, i ze łzami w oczach prosił o wybaczenie. 

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Sprawca karambolu na S7 przeprasza i prosi o wybaczenie. "Sam przed sobą nie jestem w stanie tego wytłumaczyć"

Źródło:
Fakty TVN

Minister sportu i turystyki Sławomir Nitras wierzy, że w Polsce można zorganizować igrzyska olimpijskie. Podkreśla, że to wielki projekt i zaprasza do niego wszystkich - nie tylko znanych, nie tylko sportowców, także zwykłych ludzi i polityków każdej opcji.

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Minister sportu marzy o igrzyskach olimpijskich w Polsce. "Jesteśmy silnym krajem w Europie, więc dlaczego nie?"

Źródło:
Fakty TVN

Wracają dawno zapomniane choroby. Rok do roku gwałtownie wzrosła liczba chorych na odrę, krztusiec czy szkarlatynę. Lekarze tłumaczą, że najlepszym sposobem na uniknięcie choroby są szczepienia, ale coraz częściej ludzie specjalnie się nie szczepią.

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Wracają zapomniane choroby zakaźne. To między innymi efekt pandemii COVID-19 i spadku liczby szczepień

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przez trzy lata Dariusz Matecki, obecnie poseł PiS, miał się pojawić zaledwie pięć razy w pracy w siedzibie Lasów Państwowych w Warszawie. Zarobił blisko pół miliona złotych. Ponadto jego nazwisko pojawia się w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Dwie fundacje, z którymi jest powiązany, miały dostać łącznie 17 milionów złotych. - To jest młody człowiek, przyszłość polskiego parlamentaryzmu, a te wszystkie historie on wielokrotnie wyjaśniał. To są historie, że się tak wyrażę, dęte - twierdzi poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Lasy Państwowe składają zawiadomienie, koledzy z partii go bronią. "To jest młody człowiek"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ta sprawa pokazuje, że jest koniec z aresztami wydobywczymi. Z tą niechlubną PiS-owską praktyką - mówiła w "Faktach po Faktach" europosłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (KO), komentując opuszczenie aresztu przez księdza Michała O., podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050) oceniła, iż dowody w tej sprawie są "na tyle jednoznaczne, że można pozwolić sobie na to, żeby ten areszt został przerwany".

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

"Myli się ksiądz, że wyszedł dzięki modlitwom. Wyszedł, bo została zmieniona przez nas praktyka"

Źródło:
TVN24

Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o "zmianie świata na lepsze". - Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii widać "fundamentalny podział".

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

"Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu

Źródło:
TVN24

Prawo do aborcji to temat, który może przesądzić o wyniku wyborów w USA. 50 procent głosujących twierdzi, że to będzie dla nich czynnik decydujący o wyborze kandydata. To za prezydentury Donalda Trumpa naruszony został kompromis aborcyjny. Od tego czasu konserwatywne władze niektórych stanów zaczęły ograniczać dostęp do aborcji. Demokraci chcą te zmiany zablokować.

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Może zadecydować o wyniku wyścigu o Biały Dom. Aborcja wśród "ekstremalnie ważnych" tematów dla wyborców

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Czy Viktor Orban może stracić władzę? Na kilkanaście miesięcy przed wyborami opozycyjne ugrupowanie po raz pierwszy od 14 lat wychodzi w sondażach na prowadzenie. Dominuje w stolicy i zyskuje poparcie w dużych miastach.

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Ciemne chmury nad partią Orbana. Opozycyjne ugrupowanie wyprzedza Fidesz w sondażach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS