"Kampania w cieniu wojny". Zachodnie media reagują na ogłoszenie w Polsce terminu wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To będą najważniejsze wybory w Polsce od 1989 roku. Stawką jest demokracja w Polsce - ocenia słynny brytyjski historyk Timothy Garton Ash. Z kolei zagraniczne media - po tym, jak prezydent Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych na 15 października - zwracają uwagę na jeszcze inny kontekst - że Polki i Polacy pójdą do lokali wyborczych, gdy w Ukrainie toczy się wojna, a zagrożenie z terenu Białorusi rośnie.

Polska rozpoczyna kampanię w cieniu wojny - tę relację amerykańskiej agencji prasowej Associated Press przedrukowują media na całym świecie. Można w niej przeczytać między innymi o tym, że "kampania wyborcza rozpoczyna się, gdy w Polsce narastają obawy związane z obecnością powiązanych z Rosją najemników z Grupy Wagnera na Białorusi. Rosną również napięcia z sojuszniczą Ukrainą w związku z importem zboża i historią dawnych konfliktów etnicznych".

W dniu ogłoszenia przez prezydenta Andrzeja Dudę terminu wyborów telewizja France 24 wyemitowała relację z granicy polsko-białoruskiej. "W zeszły wtorek Oliwia wyszła z domu i zobaczyła dwa białoruskie śmigłowce lecące nad terytorium Polski na niespotykanym, bardzo niskim pułapie. Oliwia nie może uwierzyć, że przy tak mocno chronionej granicy helikoptery nie zostały zauważone. Mówi: mogliśmy wyraźnie zauważyć na nich białoruską flagę i czerwone gwiazdy" - brzmi fragment relacji.

Zagraniczne media w swoich relacjach zauważają, że w przedwyborczych sondażach nieznacznie prowadzi Prawo i Sprawiedliwość, ale partia rządząca raczej nie uzyska po wyborach większości pozwalającej na samodzielne rządy. Niemiecki portal MiGAZIN zwraca uwagę czytelników na Konfederację i ocenia, że "Polska od ośmiu lat ma prawicowo-konserwatywny rząd. Ale w następnych wyborach PiS musi bać się o swoją większość. Ich potencjalni pomocnicy to młodzi chłopcy, którzy są jeszcze bardziej na prawo". Kwartalnik "Europejski Konserwatysta" zauważa, że nastroje młodych Polaków radykalizują się. Magazyn pisze, że tylko 5 procent nowych wyborców popiera PiS, a "68 procent osób w wieku od 18 do 21 lat stwierdziło, że ma zupełnie inny zestaw poglądów politycznych niż ich rodzice, podkreślając fakt, że w Polsce załamuje się konsensus, który nastał po demokratyzacji kraju".

Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i Senatu
Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i SenatuTVN24

Reakcja niemieckich mediów

Niemieckie media publiczne z konsternacją przyjęły propozycję debaty, którą premier Mateusz Morawiecki wystosował do przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera. Redakcja "Tagesschau" pisze o kolejnej tyradzie PiS przeciwko Niemcom. Warszawski korespondent ARD w radiowej relacji przytoczył słuchaczom szereg antyniemieckich wypowiedzi, które padły ostatnio z ust polityków PiS. - Szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że Niemcy chcą sprywatyzować polskie lasy z pomocą Unii Europejskiej i zakazać Polakom zbierania grzybów. Po słowach Webera minister edukacji napisał na Twitterze: "to wy jesteście wrogami demokracji". Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny udostępniła tweet, w którym napisano, że Hitlera można usunąć z Niemiec, ale nie z niemieckich polityków - przekazał Martin Adam.

O wspomnianej w relacji quasi-aferze wokół polskich grzybów pisze też brukselskie "Politico" w artykule "Polska kampania w cieni grzybów". Autor tekstu Nicolas Camut ocenia, że "grzyby to kuszący przysmak, który jest też groźny, jeśli nie do końca wiesz, co robisz. To zdanie jest prawdziwe zarówno, kiedy chcesz je zjeść, jak i wtedy, kiedy chcesz ich użyć do zdobycia politycznych punktów - przekonał się o tym Jarosław Kaczyński". Skąd ta ocena? Portal przytoczył wypowiedź prezesa PiS, który stwierdził, że Unia Europejska, czyli Niemcy, chce zakazu chodzenia na grzyby. Potem zacytował wiceszefa Stowarzyszenia Na Grzyby, który twierdzi, że to obecna władza odpowiada za fatalną sytuację w polskich lasach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN