"Kampania w cieniu wojny". Zachodnie media reagują na ogłoszenie w Polsce terminu wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To będą najważniejsze wybory w Polsce od 1989 roku. Stawką jest demokracja w Polsce - ocenia słynny brytyjski historyk Timothy Garton Ash. Z kolei zagraniczne media - po tym, jak prezydent Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów parlamentarnych na 15 października - zwracają uwagę na jeszcze inny kontekst - że Polki i Polacy pójdą do lokali wyborczych, gdy w Ukrainie toczy się wojna, a zagrożenie z terenu Białorusi rośnie.

Polska rozpoczyna kampanię w cieniu wojny - tę relację amerykańskiej agencji prasowej Associated Press przedrukowują media na całym świecie. Można w niej przeczytać między innymi o tym, że "kampania wyborcza rozpoczyna się, gdy w Polsce narastają obawy związane z obecnością powiązanych z Rosją najemników z Grupy Wagnera na Białorusi. Rosną również napięcia z sojuszniczą Ukrainą w związku z importem zboża i historią dawnych konfliktów etnicznych".

W dniu ogłoszenia przez prezydenta Andrzeja Dudę terminu wyborów telewizja France 24 wyemitowała relację z granicy polsko-białoruskiej. "W zeszły wtorek Oliwia wyszła z domu i zobaczyła dwa białoruskie śmigłowce lecące nad terytorium Polski na niespotykanym, bardzo niskim pułapie. Oliwia nie może uwierzyć, że przy tak mocno chronionej granicy helikoptery nie zostały zauważone. Mówi: mogliśmy wyraźnie zauważyć na nich białoruską flagę i czerwone gwiazdy" - brzmi fragment relacji.

Zagraniczne media w swoich relacjach zauważają, że w przedwyborczych sondażach nieznacznie prowadzi Prawo i Sprawiedliwość, ale partia rządząca raczej nie uzyska po wyborach większości pozwalającej na samodzielne rządy. Niemiecki portal MiGAZIN zwraca uwagę czytelników na Konfederację i ocenia, że "Polska od ośmiu lat ma prawicowo-konserwatywny rząd. Ale w następnych wyborach PiS musi bać się o swoją większość. Ich potencjalni pomocnicy to młodzi chłopcy, którzy są jeszcze bardziej na prawo". Kwartalnik "Europejski Konserwatysta" zauważa, że nastroje młodych Polaków radykalizują się. Magazyn pisze, że tylko 5 procent nowych wyborców popiera PiS, a "68 procent osób w wieku od 18 do 21 lat stwierdziło, że ma zupełnie inny zestaw poglądów politycznych niż ich rodzice, podkreślając fakt, że w Polsce załamuje się konsensus, który nastał po demokratyzacji kraju".

Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i Senatu
Kalendarz wyborczy przed wyborami do Sejmu i SenatuTVN24

Reakcja niemieckich mediów

Niemieckie media publiczne z konsternacją przyjęły propozycję debaty, którą premier Mateusz Morawiecki wystosował do przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej Manfreda Webera. Redakcja "Tagesschau" pisze o kolejnej tyradzie PiS przeciwko Niemcom. Warszawski korespondent ARD w radiowej relacji przytoczył słuchaczom szereg antyniemieckich wypowiedzi, które padły ostatnio z ust polityków PiS. - Szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że Niemcy chcą sprywatyzować polskie lasy z pomocą Unii Europejskiej i zakazać Polakom zbierania grzybów. Po słowach Webera minister edukacji napisał na Twitterze: "to wy jesteście wrogami demokracji". Sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny udostępniła tweet, w którym napisano, że Hitlera można usunąć z Niemiec, ale nie z niemieckich polityków - przekazał Martin Adam.

O wspomnianej w relacji quasi-aferze wokół polskich grzybów pisze też brukselskie "Politico" w artykule "Polska kampania w cieni grzybów". Autor tekstu Nicolas Camut ocenia, że "grzyby to kuszący przysmak, który jest też groźny, jeśli nie do końca wiesz, co robisz. To zdanie jest prawdziwe zarówno, kiedy chcesz je zjeść, jak i wtedy, kiedy chcesz ich użyć do zdobycia politycznych punktów - przekonał się o tym Jarosław Kaczyński". Skąd ta ocena? Portal przytoczył wypowiedź prezesa PiS, który stwierdził, że Unia Europejska, czyli Niemcy, chce zakazu chodzenia na grzyby. Potem zacytował wiceszefa Stowarzyszenia Na Grzyby, który twierdzi, że to obecna władza odpowiada za fatalną sytuację w polskich lasach.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Fakty o Świecie

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS