"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jill Dougherty w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS
Jill Dougherty w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jill Dougherty w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiSFakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

Rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem dotycząca wojny w Ukrainie w ostatnich dniach zdominowała polską i europejską dyskusję. Dodatkowo uwagę zwróciło też wystąpienie wiceprezydenta USA na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, który stwierdził, że największym zagrożeniem dla Europy nie jest Rosja czy Chiny, ale zagrożenie wewnętrzne, polegające jego zdaniem na porzucaniu pewnych wartości.

- To przemówienie było skupione na kwestiach, które są ważne w Stanach Zjednoczonych, kwestiach kulturowych. Wiem, że Europejczycy martwią się także co do tych spraw, ale gdy zaczął mówić o cenzurze, o kwestiach związanych z dziennikarstwem, myślałabym sobie, co robi Rosja z tym? Rosja potwornie narusza prawa dziennikarzy, prawa wolności wypowiedzi. Nie jestem całkiem przekonana, dlaczego JD Vance chciał debatować z przyjaciółmi, z Europejczykami, a nie mówić w tym przemówieniu o tym, jak można rozwiązać problem wojny. To kluczowa kwestia obecnie - oceniła Jill Dougherty, była szefowa biura CNN w Moskwie.

Amerykańska administracja wysyła "mieszane sygnały"

Jill Dougherty, odnosząc się do ostatnich działań amerykańskiego prezydenta, wskazała, że "Donald Trump objął urząd, chcąc być tym, który czyni pokój. Chce dobijać targów na całym świecie", a "najważniejsza umowa dotyczy wojny w Ukrainie". 

- Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan, aby rozwiązać problem tej wojny. To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej. Donald Trump mówi jedną rzecz: ja ufam Putinowi, Putin chce zakończyć tę wojnę. Mówi: żaden kraj taki jak Rosja nigdy by nie pozwolił, aby Ukraina stała się częścią NATO - powiedziała. Jej zdaniem amerykańscy urzędnicy mówią często innym tonem niż Donald Trump, więc intencje jego administracji są ostatecznie niejasne.

CZYTAJ WIĘCEJ: JD Vance: USA mogą wysłać wojska do Ukrainy, jeśli Rosja nie zgodzi się na jej niepodległość

Była szefowa biura CNN w Moskwie uważa, że takie zachowanie tylko może wzmocnić strategię Putina, który dostrzega podziały między sojusznikami. - Myślę, że prezydent Putin chce odnieść zwycięstwo. (…) Nie sądzę, żeby Władimir Putin zrobił cokolwiek dla Donalda Trumpa, co nie leżałoby w interesie Władimira Putina - oceniła rozmówczyni "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jill Dougherty: nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan
Jill Dougherty: nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy planFakty o Świecie TVN24 BiS

Brak jednoznacznych gwarancji dla Europy

Jak podkreśliła Jill Dougherty, zachowanie administracji Donalda Trumpa "to też ostrzeżenie dla całej Europy". - Europejczycy muszą zdać sobie sprawę, że ta administracja naciska na Putina, ale również naciska na Europę. Mówią: być może nie będziemy was wspierać, być może nasze wojsko nie przybędzie, być może będziecie pozostawieni samymi sobie. Nie mówią: będziecie pozostawieni sami sobie, ale jest takie zagrożenie. Mówią, że to od Europejczyków zależy, aby zapewnili sobie długofalową obronę - zauważa Jill Dougherty.

Ponadto była szefowa biura CNN w Moskwie uważa, że "modus operandi Putina to naciskać".  - Naciskać, aby wyrwać, ile się da. Nie uda się? Ok, strzelamy pełną burtą. Prosimy o gwiazdkę z nieba. A jeśli się nie uda dostać tej gwiazdki z nieba, to coś dostaniemy. Myślę, że to jest sposób postępowania Władimira Putina. Amerykanie w tym momencie czynią ustępstwa. Idą na rękę Putinowi, a on jest przeszczęśliwy, wykorzystuje tę sytuację - powiedziała.

Autorka/Autor:adk/fil

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Chris McGrath/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Fala zachorowań na grypę zalewa Polskę, chociaż kulminacja za nami. To jest atak na dawno niewidzianą skalę. Lekarze dwoją się i troją - system ledwo wytrzymuje nawał pacjentów. To nie tylko wysoka liczba zachorowań, ale także wysoka liczba zgonów.

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Trwa epidemia grypy, zmarło już ponad tysiąc osób. Sytuacja z lekami w aptekach zaczęła się poprawiać

Źródło:
Fakty TVN

Przepełnione przychodnie, szpitale z rygorami, a w części aptek nadal brakuje leków. Końca fali grypowej nie widać. W województwie śląskim z powodu pogrypowych powikłań zmarło 25 osób.

Przepełnione szpitale, trzy razy więcej zachorowań. Sanepid bije na alarm

Przepełnione szpitale, trzy razy więcej zachorowań. Sanepid bije na alarm

Źródło:
Fakty TVN

Pod nastolatką na jeziorze w Drawsku Pomorskim załamał się lód. Udało jej się wydostać, nie potrzebowała pomocy medycznej, a wszystko nagrał monitoring. Eksperci przypominają, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna do chodzenia pokrywa lodowa na zbiorniku wody w naturze, bo grubość lodu może się różnić - na środku zbiornika może być cieńszy niż przy brzegu. Strażacy wyjaśniają, jak można pomóc komuś, pod kim załamał się lód.

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczny lód". Jak pomóc komuś, pod kim załamała się pokrywa lodowa?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Minus 41 stopni Celsjusza - taką temperaturę zanotowała w nocy z niedzieli na poniedziałek stacja pomiarowa w Litworowym Kotle w Tatrach Zachodnich. W innych miejscach aż tak ekstremalnych mrozów nie było, ale niska temperatura dała się we znaki właściwie w całym kraju. Mrozy jeszcze trochę potrzymają, warto więc zwrócić uwagę na różne zagrożenia, które mogą się z nimi wiązać.

Silne mrozy w Polsce. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

Silne mrozy w Polsce. Służby apelują: jeden telefon może uratować życie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie jestem usatysfakcjonowana tym dzisiejszym przesłuchaniem - powiedziała w "Faktach po Faktach" posłanka KO Joanna Kluzik-Rostkowska, odnosząc się do wtorkowego przesłuchania szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego Agnieszki Kwiatkowskiej-Gurdak przez komisję do spraw Pegasusa. Zdaniem Tomasza Treli "premier chyba też nie jest, dlatego że prosi o pilny raport".

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

"Bardzo wiele pytań pozostało bez odpowiedzi". Członkowie komisji o przesłuchaniu szefowej CBA

Źródło:
TVN24

- Nie wierzę w to, że da się błyskawicznie zakończyć wojnę w Ukrainie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Anna Maria Dyner z Polityki Insight. Zdaniem generała Bogusława Packa wojna zakończy się "znacznie szybciej, niż przewidywaliśmy to jeszcze kilka tygodni temu". W jego opinii "jeszcze w tym roku". - Putin dobrze wie, że może dużo ugrać, ale może też stracić. I wie dobrze, że Trumpowi zależy, aby za wszelką cenę pokazać Amerykanom i światu swoje silne przywództwo - mówił.

"To nie znaczy, że nagle przywrócimy normalne funkcjonowanie Ukrainie"

"To nie znaczy, że nagle przywrócimy normalne funkcjonowanie Ukrainie"

Źródło:
TVN24

Okładki wtorkowych europejskich gazet zdominował naprędce zwołany szczyt w Paryżu. Zagraniczne media podkreślają, że politycy obiecali dalej wspierać Ukrainę, ale nie przedstawili żadnych nowych gwarancji bezpieczeństwa w obliczu nacisków ze strony Donalda Trumpa. Zwracają uwagę na fakt, że przywódcy nie doszli do porozumienia w sprawie potencjalnego wysłania wojsk na Ukrainę. Europejskie gazety i portale piszą o tym, że Europa ma nadzieję, że jednak znajdzie się dla niej miejsce przy stole negocjacyjnym.

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Szczyt w Paryżu bez przełomu. Europejskie media zauważają, że przywódcy nie okazali jedności

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W stolicy Arabii Saudyjskiej spotkali się Marco Rubio - sekretarz stanu USA - i Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Rosji. Zgodzili się co do przywrócenia misji dyplomatycznych w Waszyngtonie i w Moskwie, a także do stworzenia zespołu, który wynegocjuje propozycję warunków zakończenia wojny w Ukrainie.

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Rijadzie bez udziału Ukrainy i Unii Europejskiej

Amerykańsko-rosyjskie rozmowy w Rijadzie bez udziału Ukrainy i Unii Europejskiej

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS