"Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan". Chodzi o Ukrainę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jill Dougherty w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS
Jill Dougherty w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Jill Dougherty w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiSFakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump, dzień po rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą, zapewnia, że Kreml chce zakończenia wojny w Ukrainie. Mówi też, że spodziewa się spotkania z Władimirem Putinem. Zdaniem byłej szefowej biura CNN w Moskwie Donald Trump chce zaprowadzić pokój w Ukrainie, ale jego działania są na rękę Władimirowi Putinowi. - To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej - stwierdziła w rozmowie z "Faktami o Świecie" TVN24 BiS Jill Dougherty.

Rozmowa Donalda Trumpa z Władimirem Putinem dotycząca wojny w Ukrainie w ostatnich dniach zdominowała polską i europejską dyskusję. Dodatkowo uwagę zwróciło też wystąpienie wiceprezydenta USA na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, który stwierdził, że największym zagrożeniem dla Europy nie jest Rosja czy Chiny, ale zagrożenie wewnętrzne, polegające jego zdaniem na porzucaniu pewnych wartości.

- To przemówienie było skupione na kwestiach, które są ważne w Stanach Zjednoczonych, kwestiach kulturowych. Wiem, że Europejczycy martwią się także co do tych spraw, ale gdy zaczął mówić o cenzurze, o kwestiach związanych z dziennikarstwem, myślałabym sobie, co robi Rosja z tym? Rosja potwornie narusza prawa dziennikarzy, prawa wolności wypowiedzi. Nie jestem całkiem przekonana, dlaczego JD Vance chciał debatować z przyjaciółmi, z Europejczykami, a nie mówić w tym przemówieniu o tym, jak można rozwiązać problem wojny. To kluczowa kwestia obecnie - oceniła Jill Dougherty, była szefowa biura CNN w Moskwie.

Amerykańska administracja wysyła "mieszane sygnały"

Jill Dougherty, odnosząc się do ostatnich działań amerykańskiego prezydenta, wskazała, że "Donald Trump objął urząd, chcąc być tym, który czyni pokój. Chce dobijać targów na całym świecie", a "najważniejsza umowa dotyczy wojny w Ukrainie". 

- Nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan, aby rozwiązać problem tej wojny. To, co widzimy, to niewiarygodnie mieszane sygnały płynące z administracji amerykańskiej. Donald Trump mówi jedną rzecz: ja ufam Putinowi, Putin chce zakończyć tę wojnę. Mówi: żaden kraj taki jak Rosja nigdy by nie pozwolił, aby Ukraina stała się częścią NATO - powiedziała. Jej zdaniem amerykańscy urzędnicy mówią często innym tonem niż Donald Trump, więc intencje jego administracji są ostatecznie niejasne.

CZYTAJ WIĘCEJ: JD Vance: USA mogą wysłać wojska do Ukrainy, jeśli Rosja nie zgodzi się na jej niepodległość

Była szefowa biura CNN w Moskwie uważa, że takie zachowanie tylko może wzmocnić strategię Putina, który dostrzega podziały między sojusznikami. - Myślę, że prezydent Putin chce odnieść zwycięstwo. (…) Nie sądzę, żeby Władimir Putin zrobił cokolwiek dla Donalda Trumpa, co nie leżałoby w interesie Władimira Putina - oceniła rozmówczyni "Faktów o Świecie" TVN24 BiS.

Jill Dougherty: nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy plan
Jill Dougherty: nie jestem przekonana w ogóle, że administracja Trumpa ma jakikolwiek szczegółowy planFakty o Świecie TVN24 BiS

Brak jednoznacznych gwarancji dla Europy

Jak podkreśliła Jill Dougherty, zachowanie administracji Donalda Trumpa "to też ostrzeżenie dla całej Europy". - Europejczycy muszą zdać sobie sprawę, że ta administracja naciska na Putina, ale również naciska na Europę. Mówią: być może nie będziemy was wspierać, być może nasze wojsko nie przybędzie, być może będziecie pozostawieni samymi sobie. Nie mówią: będziecie pozostawieni sami sobie, ale jest takie zagrożenie. Mówią, że to od Europejczyków zależy, aby zapewnili sobie długofalową obronę - zauważa Jill Dougherty.

Ponadto była szefowa biura CNN w Moskwie uważa, że "modus operandi Putina to naciskać".  - Naciskać, aby wyrwać, ile się da. Nie uda się? Ok, strzelamy pełną burtą. Prosimy o gwiazdkę z nieba. A jeśli się nie uda dostać tej gwiazdki z nieba, to coś dostaniemy. Myślę, że to jest sposób postępowania Władimira Putina. Amerykanie w tym momencie czynią ustępstwa. Idą na rękę Putinowi, a on jest przeszczęśliwy, wykorzystuje tę sytuację - powiedziała.

Autorka/Autor:adk/fil

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: Chris McGrath/Getty Images

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS