Jeden z najważniejszych polityków AfD miał dostawać pieniądze od rosyjskiego wywiadu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To może być kolejny dowód na siłę rosyjskich wpływów w Europie. Deputowany do niemieckiego parlamentu oskarżany jest o przyjmowanie pieniędzy od rosyjskiego wywiadu. To o tyle istotne, że Petr Bystron jest nie tylko członkiem Bundestagu, ale i kandydatem do Parlamentu Europejskiego z drugim miejscem na liście partii AfD.

Petr Bystron to jeden z najważniejszych polityków skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec. Według niemieckiego "Spiegla" i czeskiej gazety "Denik N", czeski kontrwywiad dysponuje nagraniem audio, które ma być dowodem na to, że Bystron przyjmuje pieniądze od rosyjskiego wywiadu.

Kiedy władze AfD wezwały polityka do złożenia wyjaśnień, ten napisał list, w którym przedstawia się jako ofiara "oszczerczej kampanii globalistów". Wcześnie Bystron "zasłynął" licznymi antyukraińskimi i prokremlowskimi wypowiedziami.

- Wsparcie wojskowe dla Ukrainy to wielki biznes, szczególnie dla amerykańskich firm. Konflikt trwa, wiele osób traci życie, ale przemysł wojskowy zarabia dziesiątki miliardów. Zyski są impulsem do dalszych dostaw - mówił niedawno polityk AfD.

Według kilku źródeł w czeskim kontrwywiadzie, Bystron miał przyjąć pieniądze od pracowników portalu Voice of Europe. Finansowana przez Kreml strona internetowa nie tylko rozsiewała propagandę, ale miała też służyć jako narzędzie do potajemnego finansowania przychylnych Moskwie kandydatów w najbliższych eurowyborach.

Czytaj więcej: Politycy w całej Europie byli opłacani, by szerzyć rosyjską propagandę. Służby wkroczyły do akcji

Zakrojoną na szeroką skalę operację wykryły pod koniec marca czeskie służby. Doszło do kilku zatrzymań, między innymi w Polsce. Łącznie do polityków w sześciu krajach Unii Europejskiej - m.in. w Niemczech, Francji, Polsce i Holandii - miało trafić kilkaset tysięcy euro.

Alternatywa dla Niemiec uznana za organizację ekstremistyczną w trzech krajach związkowych (wideo archiwalne)
Alternatywa dla Niemiec uznana za organizację ekstremistyczną w trzech krajach związkowych (wideo archiwalne)Reuters Archive

Konferencja z politykiem Konfederacji

Petr Bystron nie jest w Polsce postacią anonimową. Dwa lata temu na konferencji potępiającej nałożenie sankcji na Rosję towarzyszył mu poseł Konfederacji Grzegorz Braun. Pod koniec lutego Bystron tak krytykował demokratyczną zmianę władzy w naszym kraju: - Wydarzenia od przejęcia władzy nie mają nic wspólnego z demokracją. Trzech przegranych wyborów postanowiło się połączyć, aby uniemożliwić zwycięzcy sprawowanie władzy i od tego czasu rządzą przy użyciu przemocy, łamiąc prawo i depcząc wielowiekowe tradycje - mówił na forum Bundestagu.

Zobacz też: Tajne spotkanie skrajnej prawicy. "To oczywiste, że oni coś szykują"

W ostatnich dniach Petr Bystrom udzielił wywiadu Chińskiej Telewizji Centralnej, w którym stwierdził, że niemiecki rząd pomagając Ukrainie oszukuje swoich obywateli. - Od eskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego znaczna liczba obywateli Niemiec wyraziła zdecydowany sprzeciw wobec dostarczania Ukrainie jakiegokolwiek rodzaju broni. Początkowo rząd zapewniał, że dostarczy jedynie hełmy i karabiny, ale potem zwiększył wsparcie o ciężką broń i amunicję. Rząd zapewniał, że nie będzie dostarczać pojazdów opancerzonych, ale są one obecne w Ukrainie - stwierdził.

Petr Bystron to numer dwa na liście Alternatywy dla Niemiec w czerwcowych eurowyborach. AfD to druga siła w Niemczech, co oznacza, że polityk niemal na pewno trafi do Brukseli.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: YOUTUBE/@PetrBystronAfD

Pozostałe wiadomości

W 2020 roku rozpoczął się proces księdza Mariana W., oskarżonego o seksualne wykorzystywanie nieletnich. Pokrzywdzonych miało zostać 22 chłopców. Po czterech latach postępowania sądowego sprawa rusza od początku. Jednocześnie ośmiu poszkodowanych domaga się od tarnowskiej kurii łącznie 12 milionów złotych odszkodowania.

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

"Dotykanie po genitaliach, w okolicach krocza". Byli ministranci chcą 12 milionów złotych odszkodowania od kurii

Źródło:
Fakty TVN

Gdy 15 lat temu do kin wszedł "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego, powszechnie uważano, że powiedzieć o tym filmie "wstrząsający" to o wiele za mało. Jeśli teraz powstaje "Dom dobry", to lepiej nie zakładać, że tym razem będzie pogodnie. Bo historia, którą opowiada nowy obraz polskiego reżysera, jest tak samo mroczna.

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

"Dom dobry" Wojciecha Smarzowskiego opowie o przemocy domowej. "Ludzie nie wiedzą, jak reagować"

Źródło:
Fakty TVN

Trzecia Droga zaprezentowała liderów na listach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wybory odbędą się 9 czerwca, kampania już trwa. W to wszystko wpisuje się środowa, 20. rocznica przyjęcia Polski do Unii Europejskiej.

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

PiS ogłasza kolejne listy, Trzecia Droga przedstawiła swoje "jedynki"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Luka VAT w zeszłym roku wzrosła do dwucyfrowego poziomu, a budżet państwa traci na tym ponad 40 miliardów złotych - poinformowało Ministerstwo Finansów. Mateusz Morawiecki jako premier przez lata chwalił się sukcesami w walce z mafiami VAT-owskimi. - To był wyłącznie PR. On po prostu podpinał się pod pewne zjawiska rynkowe - tłumaczy Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny w Kancelarii Drawbridge.

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Luka VAT przekroczyła 40 miliardów. Ekonomiści tłumaczą, że to żółta kartka dla poprzedniego rządu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ministra do spraw równości Katarzyna Kotula stwierdziła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "wielkim hamulcowym" rządowego projektu ustawy w sprawie związków partnerskich jest wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i PSL. - Być może jest tak, że premier Kosiniak-Kamysz, ze względu na kolejne wybory - tym razem europejskie - nie chce dzisiaj powiedzieć, że zgadza się na rządowy projekt o związkach partnerskich - dodała.

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Co z ustawą o związkach partnerskich? Ministra wskazuje na "wielkiego hamulcowego"

Źródło:
TVN24

Musiałam podjąć decyzję w sprawie startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ciągu jednego dnia - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Gronkiewicz-Waltz. Mówiła, że dostała w tej sprawie telefon.

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Od kogo dostała telefon? Nie odpowiedziała. Gronkiewicz-Waltz: kandydatura jest dla mnie zaskoczeniem

Źródło:
TVN24

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS