Historia na nowo według Putina. "To jest tekst propagandowy. To nie jest podręcznik szkolny"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja chce uczyć przekłamanej historii współczesnej, jak wynika z nowego podręcznika dla szkół średnich. Można w nim przeczytać, że Zachód zawsze chciał destabilizacji Rosji, a Rosja próbuje zakończyć wojnę w Ukrainie. Są też inne kłamstwa. "Za wolność Polski swoje życie oddało 600 tysięcy radzieckich żołnierzy" - można przeczytać.

"Putin zdecydował się na specjalną operację wojskową, by nie dopuścić do zaatakowania przez Ukrainę Rosji". "Rosja nie rozpoczęła wojny w Ukrainie, a tylko próbuje ją zakończyć". To tylko dwie z wielu kłamliwych do granic absurdu propagandowych tez, które zawiera ta książka, z której od września najnowszą historię będą poznawać uczniowie 10. i 11. klasy rosyjskich szkół. A dokładniej dowiedzą się z niej, co mają myśleć.

- To jest tekst propagandowy. To nie jest podręcznik szkolny. Mam na myśli przede wszystkim fragmenty poświęcone tak zwanej "specjalnej operacji wojskowej". To nie jest materiał do kształtowanie umiejętności i wiedzy. Jest rażąco ukierunkowany na ukształtowanie pewnego z góry ustalonego punktu widzenia i interpretacji wydarzeń - ocenia Michaił Kopica, nauczyciel historii i emigrant z Rosji. Michaił Kopica to nauczyciel historii z Archangielska. Uciekł z Rosji, obecnie mieszka w Czarnogórze, gdzie pracuje w rosyjskojęzycznej szkole, do której uczęszczają dzieci z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Z tego "podręcznika" nie ma zamiaru korzystać. - Edukacja w tym przypadku jest wywrócona do góry nogami. Zamiast tworzyć osobę, która potrafi myśleć i formułować własne poglądy, tworzą lojalną większość, która może tylko powielać przygotowane przez władzę opinie - dodaje Kopica.

Kłamstwa o Polsce

Autorem książki jest doradca Putina Władimir Miedinski. Pisze on historię na nowo, zgodnie z najbardziej aktualną wykładnią Kremla. Sam zarzuca fałszowanie historii tym, którzy obarczają Związek Radziecki współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. We fragmencie o Polsce piętnuje usuwanie w naszym kraju pomników Armii Czerwonej. Pisze, że "tak Zachód walczy z tymi, którzy już nie są w stanie się obronić. Z martwymi". Warto też zacytować jego inne zdanie: "za wolność Polski swoje życie oddało 600 tysięcy radzieckich żołnierzy".

Historia na modłę putinowską pełna jest antyzachodnich, głównie antyamerykańskich obsesji. Książka zwiera bezpośrednie zwroty do czytelnika. Na przykład: "Nasza sprawa jest słuszna! Wróg zostanie pokonany! Zwycięstwo będzie nasze!". - Rosyjskie społeczeństwo jest przesiąknięte rewanżyzmem. Szukaniem zemsty za porażkę w zimnej wojnie. Rewanżyzm jest potężną siłą mobilizującą to społeczeństwo, a poczucie porażki tworzy poczucie słuszności moralnej - mówi Kopica.

Światowy Kongres Ukraińców nazywa książkę narracją niczym z antyutopijnych opowieści George'a Orwella. Działające na obczyźnie niezależne rosyjskie redakcje piszą, że nauczycieli, którzy nie będą chcieli korzystać z propagandowego podręcznika, spotkają kary - łącznie z utratą pracy. - Współczuję swoim kolegom nauczycielom w Rosji. Dobrym i przyzwoitym ludziom, którzy nie popierają reżimu, ale będą zmuszeni pracować między młotem a kowadłem, bojąc się donosów, bojąc się ścigania i żyjąc w ciągłym konflikcie z własnym sumieniem. To jest po prostu okropne - przyznaje Michaił Kopica. Uzupełnieniem nauki historii najnowszej jest w rosyjskich szkołach wprowadzony rok temu przedmiot o nazwie "Rozmowy o tym, co ważne". W ramach zajęć uczniowie między innymi uczą się, jak rozpoznać "antyrosyjską zachodnią propagandę" czy obowiązkowo piszą listy do walczących na froncie rosyjskich żołnierzy.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS