Historia na nowo według Putina. "To jest tekst propagandowy. To nie jest podręcznik szkolny"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosja chce uczyć przekłamanej historii współczesnej, jak wynika z nowego podręcznika dla szkół średnich. Można w nim przeczytać, że Zachód zawsze chciał destabilizacji Rosji, a Rosja próbuje zakończyć wojnę w Ukrainie. Są też inne kłamstwa. "Za wolność Polski swoje życie oddało 600 tysięcy radzieckich żołnierzy" - można przeczytać.

"Putin zdecydował się na specjalną operację wojskową, by nie dopuścić do zaatakowania przez Ukrainę Rosji". "Rosja nie rozpoczęła wojny w Ukrainie, a tylko próbuje ją zakończyć". To tylko dwie z wielu kłamliwych do granic absurdu propagandowych tez, które zawiera ta książka, z której od września najnowszą historię będą poznawać uczniowie 10. i 11. klasy rosyjskich szkół. A dokładniej dowiedzą się z niej, co mają myśleć.

- To jest tekst propagandowy. To nie jest podręcznik szkolny. Mam na myśli przede wszystkim fragmenty poświęcone tak zwanej "specjalnej operacji wojskowej". To nie jest materiał do kształtowanie umiejętności i wiedzy. Jest rażąco ukierunkowany na ukształtowanie pewnego z góry ustalonego punktu widzenia i interpretacji wydarzeń - ocenia Michaił Kopica, nauczyciel historii i emigrant z Rosji. Michaił Kopica to nauczyciel historii z Archangielska. Uciekł z Rosji, obecnie mieszka w Czarnogórze, gdzie pracuje w rosyjskojęzycznej szkole, do której uczęszczają dzieci z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Z tego "podręcznika" nie ma zamiaru korzystać. - Edukacja w tym przypadku jest wywrócona do góry nogami. Zamiast tworzyć osobę, która potrafi myśleć i formułować własne poglądy, tworzą lojalną większość, która może tylko powielać przygotowane przez władzę opinie - dodaje Kopica.

Kłamstwa o Polsce

Autorem książki jest doradca Putina Władimir Miedinski. Pisze on historię na nowo, zgodnie z najbardziej aktualną wykładnią Kremla. Sam zarzuca fałszowanie historii tym, którzy obarczają Związek Radziecki współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej. We fragmencie o Polsce piętnuje usuwanie w naszym kraju pomników Armii Czerwonej. Pisze, że "tak Zachód walczy z tymi, którzy już nie są w stanie się obronić. Z martwymi". Warto też zacytować jego inne zdanie: "za wolność Polski swoje życie oddało 600 tysięcy radzieckich żołnierzy".

Historia na modłę putinowską pełna jest antyzachodnich, głównie antyamerykańskich obsesji. Książka zwiera bezpośrednie zwroty do czytelnika. Na przykład: "Nasza sprawa jest słuszna! Wróg zostanie pokonany! Zwycięstwo będzie nasze!". - Rosyjskie społeczeństwo jest przesiąknięte rewanżyzmem. Szukaniem zemsty za porażkę w zimnej wojnie. Rewanżyzm jest potężną siłą mobilizującą to społeczeństwo, a poczucie porażki tworzy poczucie słuszności moralnej - mówi Kopica.

Światowy Kongres Ukraińców nazywa książkę narracją niczym z antyutopijnych opowieści George'a Orwella. Działające na obczyźnie niezależne rosyjskie redakcje piszą, że nauczycieli, którzy nie będą chcieli korzystać z propagandowego podręcznika, spotkają kary - łącznie z utratą pracy. - Współczuję swoim kolegom nauczycielom w Rosji. Dobrym i przyzwoitym ludziom, którzy nie popierają reżimu, ale będą zmuszeni pracować między młotem a kowadłem, bojąc się donosów, bojąc się ścigania i żyjąc w ciągłym konflikcie z własnym sumieniem. To jest po prostu okropne - przyznaje Michaił Kopica. Uzupełnieniem nauki historii najnowszej jest w rosyjskich szkołach wprowadzony rok temu przedmiot o nazwie "Rozmowy o tym, co ważne". W ramach zajęć uczniowie między innymi uczą się, jak rozpoznać "antyrosyjską zachodnią propagandę" czy obowiązkowo piszą listy do walczących na froncie rosyjskich żołnierzy.

Autorka/Autor:Jakub Loska

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Jednym z powodów, dla których koalicja 15 października w ogóle powstała i ma większość w Sejmie, były głosy kobiet. Jednym z powodów, dla którego głosowały, była walka o prawo do aborcji. Sejm może przyjąć jedną z gotowych już ustaw albo zdecydować o referendum. Amnesty International przedstawiło 75 powodów przeciwko referendum.

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Amnesty International przedstawiło listę powodów, dlaczego nie należy organizować referendum ws. aborcji

Źródło:
Fakty TVN

Pałac Saski będzie odbudowany i to szybko - tak mówi minister kultury. Kiedyś to był jeden z najpiękniejszych pałaców Warszawy i od niemal dokładnie 100 lat jego częścią jest Grób Nieznanego Żołnierza. O jego powojennej odbudowie mówiono już dawno, ale realne staje się to dopiero teraz.

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Minister Sienkiewicz zapowiedział odbudowę Pałacu Saskiego. "To jest cały czas złym pomysłem"

Źródło:
Fakty TVN

Na antenie TVN24 opowiadaliśmy historię bezdomnego pana Jarosława. Mężczyzna próbował zmienić swoje życie. Po emisji materiału telefon Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej rozdzwonił się z propozycjami pomocy i pracy. Pan Jarosław nie chciał wyjeżdżać z Poraja. Co zatem u niego słychać?

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Pan Jarosław znalazł pracę i zmienia swoje życie. "Zaczynam się powolutku przyzwyczajać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dyktator Alaksandr Łukaszenka zakomunikował, że chce pozostać u władzy. Na Białorusi właśnie się zakończyły pseudowybory do parlamentu i lokalnych władz. Reżim, oczywiście, zatriumfował. Nie było ani kandydatów opozycyjnych, ani niezależnych obserwatorów.

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Farsa wyborcza na Białorusi. W ogóle nie było kandydatów opozycyjnych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24

Wszelkie podejrzenia i zarzuty w sprawie afery wizowej dotyczą kierownictwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych - mówił w "Faktach po Faktach" wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna. Były wiceszef MSZ w rządzie PiS Arkadiusz Mularczyk wyraził przekonanie, że całe ówczesne kierownictwo resortu z chwilą podjęcia informacji, że są jakieś nieprawidłowości, zawiadomiło właściwe organy ścigania.

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Afera wizowa. Szejna: kierownictwu MSZ stawiany jest zarzut zaniechania

Źródło:
TVN24

W kilku amerykańskich stanach sędziowie nie mogą ogłosić rozwodu, jeśli kobieta jest w ciąży. Rozwód w tej sytuacji jest po prostu niemożliwy. Nawet, jeśli w danym małżeństwie dochodzi do przemocy domowej. Tak jest między innymi w Missouri. Teraz pewna polityk chce to zmienić.

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

W niektórych stanach USA ciąża uniemożliwia rozwód. "Te przepisy tylko przedłużają cierpienie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Zełenski udał się z wizytą do Arabii Saudyjskiej. Cel rozmów to między innymi kolejne pośrednictwo Saudów w wymianie jeńców i osób deportowanych. Kilka takich wymian udało się wcześniej. Na powrót swoich bliskich czekają wciąż między innymi rodziny obrońców Azowstalu. Żony żołnierzy systematycznie zbierają się w centrum Kijowa i apelują do władz o starania w celu sprowadzenia ich mężów do domów.

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Żony obrońców Azowstalu czekają na powrót mężów. "Ostatni raz wysłał mi wiadomość 15 maja 2022 roku"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niewykluczone, że o wyniku listopadowych wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zdecydują kobiety. Sąd Najwyższy stanu Alabama zdecydował, że zamrożone zarodki, wykorzystywane do zapłodnienia in vitro, są w świetle prawa dziećmi. Tamtejsze przychodnie natychmiast wstrzymały możliwość korzystania z tej procedury. Pacjenci przenoszą się do stanów, w których rządzą demokraci, licząc, że tam dotychczasowe prawo zostanie utrzymane. Republikanie w swoich stanach zmieniają prawo po decyzji Sądu Najwyższego, który dwa lata temu orzekł, że aborcja nie jest jednak konstytucyjnym prawem Amerykanek.

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

W stanach republikańskich prawa kobiet są ograniczane. Możliwe, że to zdecyduje o wynikach wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS